Môžete použiť trollingový motor v slanej vode

Elektrické trollingové motory pomáhajú rybárom chytiť viac rýb. Či už ho používate na premiestnenie člna pre dokonalé nahodenie, alebo lovíte vyberavých pstruhov pomocou vlečných lyžíc, elektrický motor na vláčenie urobil svoju značku na sladkovodnom rybolove.

Rovnaké výhody zaujali aj vášnivých rybárov v slanej vode. Osobne rád lovím ústia riek so slanou vodou na severozápade Pacifiku a elektrický vlečný motor by mohol rybolov značne uľahčiť. Počul som však, že použitie sladkovodného trollingového motora v slanej vode je skvelý spôsob, ako motor zabiť. Ale je to pravda?

Rozhodol som sa urobiť nejaký prieskum a požiadal som niektorých rybárskych kamarátov, aby sa k tejto téme dostali.

Takže, môžete použiť sladkovodný trollingový motor v slanej vode? Áno. Sladkovodný trollingový motor možno použiť bez okamžitého poškodenia v slanej vode. Existuje však zvýšené riziko korózie kovových komponentov. Naneste tenkú vrstvu oleja alebo maziva na odkrytý kov a po použití v slanej vode opláchnite trollingový motor sladkou vodou. Majte na pamäti, že väčšina záruk výrobcu sa nevzťahuje na poškodenie spôsobené používaním slanej vody.

Teraz si prejdime, čo som objavil a prečo by ste mohli chcieť investovať do elektrického trollingového motora pre váš ďalší výlet so slanou vodou.

Poznámka k zárukám výrobcu

Predtým, ako zvažujete použitie sladkovodného trollingového motora v prostredí so slanou vodou, vždy si prečítajte záruku výrobcu. Spoločnosti ako MinnKota a MotorGuide rušia záruky na sladkovodné trollingové motory používané v slanej vode.

Ak je pre vás záruka dôležitá, nepoužívajte ju v slanej vode. Ak máte obavy z používania v slanej vode, vždy si prečítajte používateľskú príručku a kontaktujte výrobcu.

Je viac než pravdepodobné, že váš motor bude v slanej vode v poriadku, ak sa prijmú vhodné opatrenia na jeho ochranu. Nakoniec by ste mali použiť svoj vlastný úsudok na základe modelu trollingového motora, ktorý máte, a toho, ako často ho plánujete používať v slanej vode.

Ochrana vášho trollingového motora pred koróziou

Sladkovodné trollingové motory nie sú vyrobené s ohľadom na odolnosť proti korózii. Je príliš drahé pridať komponenty z nehrdzavejúcej ocele a ďalšie antikorózne nátery, ak to nie je potrebné. Sladká voda nespôsobuje ľahké hrdzavenie kovu, za predpokladu, že motor má šancu vyschnúť medzi každým použitím.

Čítať  Môžete použiť lak na nechty na maľovanie rybárskych návnad (testované)

Na druhej strane slaná voda je iný príbeh. Dokonca aj krátke osvetľovače môžu spôsobiť silnú koróziu na nechránených kovových komponentoch.

To je dôvod, prečo vykonanie niekoľkých jednoduchých krokov predtým, ako sa dostanete na vodu, môže vášmu trollingovému motoru predĺžiť roky života.

Odkrytý kov natrite tukom alebo olejom, aby ste znížili kontakt s vodou. Pre väčšinu aplikácií sú vhodné prostriedky na prevenciu korózie ako WD-40, sprej Corrosion Block alebo mazivo pre lode.

nájdem Sprej na blokovanie korózie byť tou najlepšou ochranou proti hrdzi pre všetky kovové časti a elektrické spoje na vlečnom motore. Jeden 12 oz môže trvať veľa ciest a je na Amazone pomerne lacný. Je tiež ideálny pre iné námorné aplikácie. Majte nejaké po ruke a nebudete ľutovať.

Veľkoryso natrite montážne konzoly, opornú maticu a kolík, hriadeľ, kovové spojovacie prvky a akékoľvek elektrické spoje olejom podľa vlastného výberu. Keď mám pocit, že je potrebná dodatočná ochrana, používam kúsok maziva morskej triedy na zaisťovacie skrutky priečky.

Používanie produktov odolných voči korózii má veľký význam pri ochrane sladkovodných motorov pred pustošením slanej vody. S týmto vedomím nikdy neuväzujte loď s vlečným motorom ponechaným v slanej vode dlhší čas. Nakoniec dôjde k nenapraviteľným škodám.

Dôležitosť oplachovania sladkou vodou

Ak je len jedna vec, ktorú robíte na predĺženie životnosti vášho trollingového motora, jednoducho ho po použití v slanej vode opláchnite sladkou vodou.

Stačí doma rýchle opláchnutie vedrom alebo záhradnou hadicou. Začnite na hriadeli a postupujte dole k spodnej jednotke a podpere. Dávajte pozor, aby ste nepostriekali riadiacu hlavu. Násilné striekanie riadiacej hlavy môže vystaviť citlivú elektroniku vode. Namiesto toho použite vlhkú handru na utretie všetkých ostatných povrchov.

Čítať  Aká veľká je ľadová rybárska diera

Korózia slanou vodou začína okamžite po kontakte s nechráneným kovom. Najlepší spôsob, ako zastaviť hrdzu skôr, ako začne, je opláchnuť ju sladkou vodou hneď, ako loď vytiahnete z vody.

Majte vo vozidle džbán alebo plastovú fľašu naplnenú sladkou vodou. Keď je loď späť na prívese, rýchlo vyšplechnite motor na trolling pomocou balenej vody. Dôkladnejšie čistenie si potom môžete urobiť doma.

Strávenie času navyše na aplikáciu spreja na blokovanie korózie a opláchnutie motora sladkou vodou vám poskytne dlhé roky bezproblémového používania.

Poškodenie elektronických komponentov

Jednou z mylných predstáv, ktoré často počúvam, je, že slaná voda poškodí elektroniku sladkovodných trollingových motorov. Všeobecne sa predpokladá, že slaná voda skratuje elektrické spoje.

Pravdou je, že spodná jednotka na vlečných motoroch je utesnená, aby sa zabránilo úniku slanej aj sladkej vody. Elektrické spojenia vystavené pôsobeniu vody sa po pripojení napájania skratujú, či už ide o sladkú alebo slanú vodu. Problémom je netesné tesnenie, nie typ vody.

Teraz pripúšťam, že slaná voda je tvrdšia na gumové tesnenia ako sladká voda, takže ak najskôr nechránite motor, ako je opísané vyššie, môže dôjsť k predčasnému úniku.

Tiež by ste sa mali vyhnúť nadmernému postreku soli a striekaniu na riadiacu hlavu motora sladkovodného trollovania. Mnoho sladkovodných motorov nepridáva do riadiacej hlavy vodotesné tesnenia, takže môže dôjsť k poškodeniu elektrickým prúdom. Toto je preventívne opatrenie, ktoré by ste mali dodržiavať, či už lovíte v sladkej alebo slanej vode.

Testovanie v reálnom svete

Poznám niekoľko rybárov, ktorí používajú svoje sladkovodné trollingové motory na občasné použitie v slanej vode. Zvyčajne 3 až 4 krát za sezónu. Ani jeden z nich nemal za tie roky žiadne problémy. Motory fungujú normálne a pri zvýšenej starostlivosti je korózia obmedzená na minimum.

Iba jedna osoba mala problémy s hrdzou na skrutkách upevnenia na priečnom nosníku, ale priznali, že išlo o nedostatočnú údržbu a aplikáciu maziva.

Ďalší rybár varoval, že špičkové motory na vláčenie s automatickým ukladaním alebo zdvíhaním môžu pri vyťahovaní z vody ťahať slanú vodu do citlivých oblastí motora. Pre tieto typy vláčiacich motorov sa neodporúča používať sladkovodné modely v slanej vode.

Čítať  Koľko stojí rybárska licencia: Cena každého štátu na rok 2021

Použil som lacnú MinnKota Endura, zakúpenú pred 15 rokmi, v slanej vode niekoľkokrát do roka. Dodnes funguje bezchybne. Pevne verím, že to vydržalo tak dlho, pretože som podnikol kroky na ochranu pred koróziou nanesením ochranného oleja a opláchnutím sladkou vodou.

A čo neustále používanie slanej vody? Je to spravodlivá stávka, že sladkovodný trollovací motor môžete udržať v chode v slanej vode aj pri neustálom používaní. Ale ak je to váš plán, zvážte upgrade na motor na trolling so slanou vodou a ušetrite si bolesti hlavy.

Trollingové motory určené pre slanú vodu

Najpopulárnejší výrobcovia trollingových motorov ako MinnKota, MotorGuide a Watersnake rozpoznali popularitu trollingových motorov na použitie v slanej vode. Preto každý výrobca ponúka rad motorov so slanou vodou pre rybárov, ktorí chcú používať svoje člny v chránených zátokách, brakických močiaroch a iných pobrežných prostrediach.

Tu je dôvod, prečo sú motory na trolling so slanou vodou odolnejšie a bezpečnejšie na použitie v týchto drsných podmienkach.

  • Vnútorné a vonkajšie komponenty odolné voči korózii
  • Plne zapuzdrená elektronika (spodná jednotka, komponenty automatického pilota a riadiaca hlava)
  • Špeciálne nátery odolné voči korózii

Všetky tieto funkcie sú za prémiovú cenu, no pre dlhodobú životnosť to môže stáť za to. Na udržanie motora v prevádzkyschopnom stave je stále potrebná štandardná údržba. Výrobcovia stále odporúčajú po použití opláchnuť všetky trollingové motory sladkou vodou.

Záverečné myšlienky

Použitie sladkovodného trollingového motora v slanej vode nie je koniec sveta. So všeobecnou starostlivosťou a niektorými dodatočnými opatreniami môžete svoj sladkovodný trollovací motor používať bez väčších problémov.

Pre tých z vás, ktorí potrebujú robustnejšie trollingové motory do drsných podmienok, vyskúšajte motory MinnKota Riptide a MotorGuide Saltwater sériu, aby ste získali najlepšiu ochranu pred slanou vodou.