Môžete použiť ohrievač propánu v stane? [Is It Safe?]

Útek do prírody môže byť zábavným dobrodružstvom. Ale ak nie ste pripravení na prvky, môže to byť tiež nešťastné. Chladné počasie dokáže zmeniť krásnu noc pod hviezdami na noc plnú nepohody.

Väčšina RV má zabudovaný propánový ohrievač, no ak máte radi stanové kempovanie, budete musieť vziať veci do vlastných rúk. A to je dôvod, prečo možno budete musieť vo svojom stane použiť ohrievač propánu.

Propánové ohrievače sú obľúbeným spôsobom, ako priviesť teplo kamkoľvek. Dokážu rýchlo a efektívne vyhriať malý priestor. Je však bezpečné a praktické ich používať v stane? Aké riziká existujú?

Posaďte sa a relaxujte. Tento príspevok obsahuje všetko, čo potrebujete vedieť o nájdení odpovede na otázku „môžete použiť ohrievač propánu v stane?“ Prejdeme si základy propánových ohrievačov, riziká ich používania a preventívne opatrenia, ktoré je potrebné prijať pri používaní propánového ohrievača v stane.

Keď to urobíte tu, budete môcť bezpečne používať ohrievač propánu v stane.

Viac…

vyhrievať stan

Čo je ohrievač propánu?

Možno ste oboznámení s výrazom, ktorý sa bežne používa pre prenosné vykurovacie zariadenia, bežne známe ako ohrievače priestoru. A zatiaľ čo mnohé z nich sú elektrické a môžu byť nebezpečné, niektoré prenosné ohrievače používajú propán a sú bezpečné.

Na rozdiel od elektrických ohrievačov priestoru sa ohrievače propánu nezapájajú do steny a nepridávajú vyššie účty za elektrinu. Namiesto toho spaľujú propánové palivo, aby poskytli teplo. Týmto spôsobom sú ohrievače propánu vo všeobecnosti oveľa efektívnejším spôsobom vytvárania prenosného tepla a môžu byť bezpečnejšie.

Väčšina týchto zariadení ohrieva relatívne malú plochu. V skutočnosti ste pravdepodobne nejaké videli v reštauráciách s terasami. Tieto pripomínajú veľké tiki baterky s rozmernou propánovou nádržou v spodnej časti a horia palivo hore pod tepelným štítom. Dokážu premeniť chladný večer na príjemnú príležitosť.

Iné ohrievače propánu môžu byť dostatočne veľké na to, aby vykúrili celý dom. Ale keď hovoríme o použití jedného v stane, potrebujete iba malý. Keď na to príde, všetky fungujú približne rovnako.

Spálením propánu na výrobu tepla dokážu vykúriť malý priestor v krátkom čase. Niektoré majú veľa funkcií, napr termostaty ktoré dokážu udržiavať konštantnú teplotu a rôzne bezpečnostné mechanizmy.

Prečo by mal mať ohrievač propánu bezpečnostné prvky? Pretože existuje niekoľko vecí, o ktorých by ste si mali byť vedomí pred ich použitím. Poďme sa ponoriť trochu hlbšie do týchto potenciálnych problémov.

Riziká používania prenosného ohrievača propánu

Vždy, keď sa do malého priestoru pridá obrovské množstvo tepla, vznikajú obavy. Koniec koncov, je známe, že elektrické ohrievače priestoru zakladajú požiare a dokonca aj domáce pece môžu byť nebezpečné.

Ale čo propánové ohrievače dostatočne malé na použitie v stane? Môžete použiť ohrievač na propán v stane, alebo sú príliš riskantné?

Našťastie môžete bezpečne používať ohrievač propánu v stane. Mali by ste si však uvedomiť riziká, ktoré z ich používania vyplývajú.

Čítať  Čo priťahuje medvede? [Question Answered]

Prepadnutie alebo nadviazanie kontaktu

Začnime diskusiou o trochu zrejmom riziku propánových ohrievačov pomocou plameňa na zohriatie vzduchu. Ak sa tento plameň dostane do kontaktu s horľavých materiálovmôžu vzniknúť požiare.

Pretože prenosné ohrievače propánu vhodné na používanie stanu sú pomerne malé, môžu sa ľahko prevrátiť. Jedným z rizík pri používaní ohrievača propánu vo vašom stane je, že sa môže prevrátiť a spôsobiť požiar alebo popálenie vecí vrátane pokožky.

A ak ste ako ja, viete, že niekedy môže byť ťažké nájsť miesto v stane. Ak sa váš spací vak, vankúš alebo iné vybavenie dostane do kontaktu s plameňom alebo inou horúcou časťou ohrievača propánu, môže to byť tiež problematické.

Udržiavanie otvoreného ohňa v malom priestore vyžaduje opatrnosť.

Otrava oxidom uhoľnatým

Ďalším menej zjavným rizikom propánových ohrievačov je, že môžu spôsobiť otrava oxidom uhoľnatým. Keď propán horí, znižuje kyslík a vytvára ďalší oxid uhoľnatý.

Svojím spôsobom je to podobné, ako keď spálite čokoľvek vo vnútri malého priestoru. Dokonca aj pri drevenom ohni ho nechcete používať v uzavretom priestore a nechať oheň spotrebovať všetok kyslík, takže vám ostanú zadymené zvyšky a iné škodlivé plyny.

Ak sa tento proces spaľovania príliš dlho nekontroluje pomocou propánového ohrievača, môže to spôsobiť nezdravú a potenciálne smrteľnú situáciu. Otrava oxidom uhoľnatým je niečo, čo treba brať veľmi vážne.

Problematické prehrievanie

Nakoniec, posledné veľké riziko používania propánového ohrievača v stane je, že môže zlyhať a potenciálne sa prehriať. Rovnako ako prvé riziko kontaktu, keď sa ohrievač propánu prehreje, môže to spôsobiť požiar, roztavenie a popáleniny.

Ak dôjde k významnej poruche, propánové armatúry, hadice alebo iné časti ohrievača by mohli umožniť únik propánu z oblastí, kde by to nemalo byť. Ochranné prvky a snímače môžu zlyhať. Keď veci zlyhajú, môže ísť o vaše zdravie.

To všetko znie trochu desivo, však? Iste, ale je dôležité pochopiť tieto tri najdôležitejšie riziká vrátane kontaktu, oxidu uhoľnatého a prehriatia, aby ste vedeli, ako sa s nimi vysporiadať.

Tak sa zhlboka nadýchnite. Verte tomu alebo nie, moderné ohrievače propánu sú pri správnom používaní bezpečné.

ohrievač na propán

Bezpečnostné opatrenia pre ohrievač propánu v stane

Teraz k dobrým správam. Mnoho prenosných ohrievačov propánu má vstavané bezpečnostné zariadenia, ktoré pomáhajú zmierniť riziká, o ktorých sme práve hovorili. Môžete použiť ohrievač propánu v stane? Áno, ale nezabudnite dodržiavať všetky bezpečnostné opatrenia.

Bez prekážok

Začína sa to používaním prenosného ohrievača propánu v oblasti bez iných predmetov a kde je nepravdepodobné, že by sa prevrátil. Môže to znamenať, že na používanie propánového ohrievača vo vnútri potrebujete príliš veľký stan.

Ale tu ide o to. Niektoré ohrievače propánu, najmä tie najlepšie prenosné, majú senzory, ktoré dokážu zistiť, kedy sa prevrátili. Ak to snímač zaznamená, vypne sa Pilotné svetlo alebo dodávky propánu a predchádzať požiarom.

Čítať  Ako zastaviť kondenzáciu v stane? [3 Effective Methods]

Niektoré sú vybavené krytmi nad vykurovacími prvkami. Ak je to tak, ak sa niečo náhodou dostane do kontaktu s ohrievačom, dotkne sa to iba ochranného krytu vyrobeného z odolného a žiaruvzdorného drôtu.

Aj keď by ste mali urobiť všetky opatrenia proti tomu, aby sa čokoľvek dotklo propánového ohrievača, kryty vám pomôžu, keď sa niečo pokazí. Urobte všetko preto, aby sa váš spací vak, vankúše alebo iné vybavenie nedostali do kontaktu s ohrievačom počas spánku.

Ak chcete pridať ďalšiu úroveň bezpečnosti, môžete si so sebou priniesť aj jednoduchý detektor dymu. Týmto spôsobom môžete dostať včasné varovanie pred požiarmi alebo topením skôr, ako to bude príliš zlé. Detektory dymu na batérie fungujú dobre pri kempovaní.

Zabezpečte primerané vetranie

Pri použití ohrievača propánu je potrebné vetranie, aby sa zabránilo otrave oxidom uhoľnatým. Iste, môže sa to zdať trochu neintuitívne, pretože prečo by ste púšťali vzduch dovnútra, keď sa snažíte vyhriať priestor studeným vzduchom?

Napriek tomu je to 100% nevyhnutné pri takmer akomkoľvek použití propánových ohrievačov. A prívod čerstvého vzduchu umožní, aby hladina kyslíka zostala primeraná a znížilo sa množstvo hromadenia oxidu uhoľnatého.

Dokonca aj tie najmenšie propánové ohrievače sú dosť výkonné. Môže sa zdať, že vetranie škodí myšlienke vykurovania, ale nebojte sa toho. Správne dimenzovaný ohrievač na propán dokáže udržiavať príjemnú teplotu, najmä v malom priestore, akým je stan (aj s vetraním).

Aby ste zabezpečili vetranie vo vnútri stanu, nemusíte robiť veľa. Rozbite okno alebo dvere s mriežkou, aby dnu prúdil vzduch. Nie je potrebné celé okno alebo spánok s dokorán otvorenými dverami.

Niektoré stany, napríklad pevné plátené, obľúbené v zimnom kempovaní, však môžu potrebovať trochu viac predvídavosti. Predtým, ako vyrazíte na cestu, kde chcete použiť ohrievač propánu vo vnútri stanu, nezabudnite zistiť, ako zabezpečíte vetranie pre váš ohrievač propánu.

Nezabúdajte ani na prítomnosť chrobákov, dažďa alebo čohokoľvek iného, ​​čo chcete mať mimo. Ak váš stan nemá okná, ktoré sú pod dažďom, alebo také, ktoré nemajú sieťovinu, možno je čas upgradovať alebo prispôsobiť si svoje vlastné.

Teraz, keď viete, že je potrebné vetranie, prezradím vám malé tajomstvo. Mnoho prenosných ohrievačov propánu sa dodáva s ďalším senzorom, ktorý rozpozná, keď sa vo vašom stane nahromadia škodlivé plyny.

Meraním hladiny kyslíka a oxidu uhoľnatého dokážu zistiť, kedy je ventilácia nedostatočná a automaticky sa vypnú. Ale na toto sa príliš nespoliehajte. Pri použití propánového ohrievača vždy dbajte na správne vetranie.

Toto je ďalšia oblasť, kde môžete poskytnúť svoje záložné bezpečnostné opatrenie, ak chcete. Môžete získať samostatné detektor oxidu uhoľnatého sledovať situáciu vo vašom stane.

Čítať  Potrebujete spací vak na kempovanie?

Udržujte to udržiavané

Propánové ohrievače sa to nemusia zdať, ale sú to zložité stroje, ktoré si vyžadujú údržbu as nimi spojenú určitú zodpovednosť.

Aby ste predišli prehriatiu alebo iným poruchám propánového ohrievača, dodržujte pokyny výrobcu týkajúce sa ich údržby.

Niektoré ohrievače propánu vyžadujú pravidelné čistenie niektorých častí. Iní potrebujú vytiecť špecifické propánové fľaše alebo použiť špecifické adaptéry vyrobené tou istou spoločnosťou. Prečítajte si návod na použitie a postupujte podľa uvedených pokynov. Môže vám to zachrániť život.

V každom prípade je najlepšie postupovať podľa pokynov a pred každým použitím skontrolovať váš ohrievač propánu. Okrem toho ho skontrolujte, či nie je poškodený a snažte sa, aby ste ho v kempingovom vybavení príliš nedusili.

Vidíš, povedal som ti, že to nebolo také zlé. Vďaka ich vstavaným bezpečnostným senzorom, troche vetrania a správnej údržbe si môžete byť pri ďalšom kempingovom dobrodružstve celkom istí pomocou propánového ohrievača.

Najlepšie ohrievače propánu pre stan

Teraz, keď poznáte riziká, je jasné, že si musíte dávať pozor na značku propánového ohrievača, ktorý kupujete. Predovšetkým ho chcete získať od dôveryhodnej spoločnosti, pre ktorú je bezpečnosť najvyššou prioritou.

Mal by obsahovať toľko bezpečnostných prvkov, ako je automatické vypnutie pri prevrátení, monitor kyslíka a ochranný kryt. Budete tiež chcieť kúpiť autentický produkt od spoľahlivej spoločnosti.

To je dôvod, prečo je propánový ohrievač Mr. Heater Buddy vynikajúcou voľbou. Mr. Heater je známa firma, ktorá si za svojim produktom stojí a získava pozitívne hodnotenia od mnohých zákazníkov.

Ich produkty, najmä Prenosný ohrievač Big Buddy, prichádzajú s niekoľkými vstavanými bezpečnostnými zariadeniami. A niektoré sú špeciálne určené na vnútorné použitie. Koniec koncov, aj keď je stan vonku, je to uzavretý priestor.

Ohrievač Mr. Heater Big Buddy Heater sa dodáva s bezpečnostným vypnutím pri náhodnom prevrátení, automatickým systémom vypnutia pri nedostatku kyslíka a rozsiahlym ochranným krytom drôtu. Má tiež tri úrovne ohrevu, jeden ovládací gombík spustenia a možno ho použiť s nádržami s hmotnosťou 1 lb. alebo 20 lb.

Môžete použiť ohrievač propánu v stane? Ak dostanete takýto.

Zabaliť: Môžete použiť ohrievač propánu v stane

Chystáte sa na ďalšie dobrodružstvo? Namiesto toho, aby ste mrzli cez chladnú noc, zapnite teplo a užite si pohodlie používania propánového ohrievača v stane.

Dbajte na to, aby ste mu poskytli dostatok priestoru, správne vetranie a zariadenie dobre udržiavali. Urobte to a použite taký, ktorý má automatické vypnutie pri prevrátení, senzory kyslíka alebo oxidu uhoľnatého a pochádza od renomovanej spoločnosti, ako je Mr. Heater, a môžete začať.

Tak vypadnite! Zaobstarajte si nový ohrievač na propán a zistite, ako si užiť novú úroveň pohodlia na svojom ďalšom kempovaní.