Môžete použiť lak na nechty na maľovanie rybárskych návnad (testované)

Návnady, prípravky a lyžice prichádzajú v obrovskom sortimente pútavých farieb. Je to hlavne preto, že rybári sú známi tým, že vymieňajú návnady s nádejou, že prilákajú zásah rôznymi farbami. Možno, že zlatý lesk je dnes horúcou vstupenkou? Alebo čo tak chartreuse?

Jedna vec je istá, že väčšina rybárov uprednostňuje návnady, ktoré nie sú všetky zbité z trestu celodenného rybolovu. Priznajme si to, je ťažké sa s tým vysporiadať. Všetko od zachytávajúcich sa kameňov až po zuby ostré ako britva na rybách spôsobí zmätok na laku väčšiny návnad.

Prinútilo ma to premýšľať. Musí existovať jednoduchý spôsob, ako vylepšiť návnadu a nechať farbu opäť vyzerať ako novú. Rýchle vyhľadávanie online ukázalo niekoľko spôsobov, ako maľovať návnady, ale len jeden sa zdal byť hodný vyskúšania. Lak na nechty!

Ženy majú zvyčajne po ruke niekoľko základných farieb a väčšina obchodných a dolárových obchodov ponúka širokú škálu farieb. Je to aj najlacnejšia možnosť.

Ale môžete použiť lak na nechty na maľovanie rybárskych návnad? Áno. Lak na nechty sa dá použiť na lakovanie olovených prípravkov, retušovanie škrabancov alebo pridávanie trblietok do už namaľovaných nástrah. Lak na nechty je pomerne odolná farba, ktorá sa dodáva vo viacerých farbách. Zápach z laku na nechty však trvá 2 až 3 dni a niektorí rybári veria, že dokáže odpudzovať ryby.

Rozhodli sme sa urobiť nejaké vlastné testovanie, aby sme zistili, aký odolný je lak na nechty pre rybárske návnady. Vykonali sme niekoľko testov, takže čítajte ďalej, aby ste videli výsledky.

Druhy lakov na nechty

Toto je rybársky blog, takže sa nebudeme ponoriť príliš hlboko do mnohých druhov lakov na nechty. Namiesto toho sa zameriame na základné rýchloschnúce laky, ktoré nájdete vo väčšine obchodných domov.

Sú lacné (1 alebo 2 doláre za fľašu) a majú najlepší sortiment farieb, ktoré fungujú pre rybárske návnady. Najlepšia časť použitia laku na nechty je, že každá farba sa dodáva s malým vstavaným štetcom, ktorý je ideálny na nanášanie farby na návnady.

Testovali sme aj drahší gél lak na nechty, ktorý vraj vydrží dlhšie a odolá odlupovaniu. Aj keď pri cene viac ako 8 dolárov za fľašu to nemusí stáť za to. Pravdepodobne je lacnejšie kúpiť si novú nástrahu alebo jig.

Nebojte sa experimentovať s inými typmi lakov na nechty, ak k niektorým máte prístup. Len sa najprv uistite, že to máte v poriadku so svojou ženou alebo priateľkou.

Kompletný test laku na nechty

Pri našom teste sme sa rozhodli použiť jigy, pretože sa zvyčajne lovia na dne a rybári ich zneužívajú viac ako ktorákoľvek iná návnada.

Čítať  Konečný sprievodca džigom pre Kokanee

Aby to bolo čo najvedecké, použili sme ako kontrolu továrensky natretý prípravok s komerčným práškovým lakom. Toto bol štandard na porovnanie našich prípravkov nalakovaných lakmi na nechty.

Základný lak na nechty bol natretý cez obyčajný olovený prípravok, rovnako ako gél lak. Každý prípravok na laky na nechty dostal dve vrstvy a boli pridané očné detaily. Pred testovaním sa farba nechala schnúť 24 hodín.

Ďalej sme otestovali všetky tri prípravky, aby sme zistili, ako sa porovnávajú.

Skúška čuchaním

Najprv bol test čuchaním. Po 24 hodinách mal lak na nechty stále mierny zápach farby.

Medzi rybármi sa veľa špekuluje, či to ryby odpudzuje alebo nie. Naše neskoršie testovanie zistilo, že zápach laku na nechty nie je v určitých situáciách pri rybolove dôležitý, ale môžu nastať prípady, kedy áno. Zápach bol tiež nezistiteľný do 2 až 3 dní.

Gélový lak mal výrazne nižší zápach ako lak a na 2. deň bol úplne preč.

Je zrejmé, že kontrolný prípravok s práškovým náterom z továrne nemal žiadny zápach zistiteľný našim čuchom.

Skúška tupou silou

Prípravky trávia veľa času v kontakte s kameňom, tvrdým pieskovým dnom a štruktúrou dreva. Namiesto stokrát hádzania každého prípravku sme vytvorili „návnadu mučiareň“.

V podstate to bola veľká plastová nádoba naplnená kameňmi a vodou na simuláciu agresívneho kontaktu so skalnatou štruktúrou. Nádoba bola 100-krát prevrátená s miernym pretrepaním, aby sa zopakovalo všeobecné týranie z celodenného rybolovu. Potom sa 30 sekúnd agresívne triaslo, aby sa otestovala celková odolnosť.

Najprv bol prípravok na kontrolu továrne. Po 100 prevrátení a 30 sekundách agresívneho natriasania v skale boli na očku háčika a úzkej stopke citeľné škrabance, drobné priehlbiny a odštipky. Farba na jigovej hlave zostala väčšinou neporušená a bola prijateľná pre rybolov.

Gélový lak lepšie vynikal. Po testovaní tupou silou mal prípravok len pár drobných škrabancov, malý odštiepok na očku háčika a trochu matnejší lesk. Inak bol v dobrom stave na rybolov.

Posledný test bol na prípravku laku na nechty. Prekvapilo nás, keď sme zistili, že najlacnejší lak v skutočnosti obstál najlepšie. Nezistili sa žiadne škrabance, preliačiny ani úlomky spôsobené búšením kameňov. Jedinou viditeľnou zmenou bol matnejší lesk.

Skúška zoškrabania

Ďalej bol test zoškrabania. Možno sa čudujete, ako sa to líši od testu v nádobe naplnenej kameňom. Test škrabania demonštruje odreniny spôsobené návnadou alebo prípravkom zachyteným alebo ťahaným cez kameň. Test tupou silou na druhej strane reprezentoval všeobecný jiggingový pohyb, pri ktorom návnada búcha o tvrdý povrch.

Čítať  Najlepšie tipy na chytanie Nightcrawlerov

Na začiatok sa použil kameň na zoškrabanie ovládacieho prípravku. Hlavná prášková farba dobre odolala opakovaným škrabancom, ale detaily očí utrpeli určité poškodenie, pretože sa zdá, že ide o bežnú farbu nanesenú na vrchnú časť práškovej vrstvy.

Gél lak aj laky nezvládli test zoškrabania príliš dobre. Ide o jemnejšie laky, ktoré sa zdajú byť ľahko poškriabané. Opakované tvrdé záseky, silné zubaté ryby alebo neustále ťahanie cez kamene by pravdepodobne spôsobili výraznú stratu farby.

Majte však na pamäti, že test škrabania predstavuje pomerne významné zneužitie. Na konci dňa si to môže vyžadovať len nejaké úpravy.

Test chytania rýb

Posledným veľkým testom bolo zistiť, ako prípravok s lakom na nechty chytí ryby v porovnaní s továrenským lakovaním. Toto hlavne testuje, či existuje niečo, čo ryby odpudzuje, napríklad zápach.

Aby sme to otestovali, jeden z nás použil kontrolný prípravok s plastovou ryhou s otočným chvostom a druhý použil leštiaci prípravok na báze laku s rovnakým typom a farbou ryhy. Testovali sme len lak, pretože voňal najsilnejšie.

Zamierili sme do našej obľúbenej destinácie pre ostrieža malého a začali sme chytať ryby. Aby sme obmedzili premenné, vrhali sme do rovnakých oblastí a striedali sme sa, aby sme udržali veci spravodlivé.

Po 3 hodinách rybolovu zachytil továrensky natretý prípravok 7 maloústy s veľkosťou od 12 do 19 palcov a lak na nechty zachytil 6 maloústy podobnej veľkosti.

V podstate každý jig lovil rovnako dobre. Bol to však len jeden druh ryby a jigging primárne láka na reakčné uhryznutie v porovnaní s nehybným rybolovom, pri ktorom má ryba čas ovoňať a posúdiť návnadu.

Použili sme lak na nechty na úpravu našich obľúbených rotačiek Rooster Tail na lov pstruhov. Pokles zásahov pstruhom dúhovým alebo pstruhom hrdzavým v potokoch či jazerách nikdy nezaznamenáme.

Vaše skúsenosti sa môžu líšiť v závislosti od druhu rýb, na ktoré sa zameriavate. Losos sú jedny z rýb, ktoré majú najväčší pozor na vôňu. Použitie laku na nechty nemusí byť dobrý nápad, pokiaľ nepoužívate veľké množstvo atraktantov vône.

Celkové posúdenie

Z nášho testovania usudzujeme, že lak na nechty je úplne prijateľným prostriedkom na natieranie návnady alebo prípravku. Je ekonomický, jednoduchý a dostatočne odolný pre väčšinu rybárskych situácií. Obzvlášť radi používame lak na nechty na retušovanie návnad s malými škrabancami.

Celkový vzhľad návnady natretej lakom na nechty je tiež celkom pekný. Ako pri väčšine vecí, venovanie väčšej pozornosti detailom prinesie lepší konečný produkt.

Čo sa týka tepla

Počas nášho výskumu sme narazili na niekoľko sťažností na návnady natreté lakom na nechty. Prvým bolo, že tieto návnady veľmi dobre neznášajú teplo. Bolo tiež spomenuté, že farba sa rozmazáva, keď je skladovaná v krabici na náradie vystavená slnku.

Čítať  Wolfrám vs. olovo pre rybolov na ľade: Záleží na tom?

Naše skúsenosti ukázali, že to môže byť pravda, pretože lak na nechty vyzerá ako mäkšia farba citlivá na teplo. Aby ste tomu zabránili, skladujte svoje maľované prípravky oddelene od ostatných návnad a chráňte ich pred slnkom na chladnom mieste. Okrem toho sme nemali žiadne iné problémy.

Ďalšie možnosti lakovania

Veľa rybárov sa nebude predávať s myšlienkou použiť lak na nechty na rybárske návnady a to je v poriadku. Existuje niekoľko ďalších možností maľovania návnad, ktoré sa široko používajú. Vo všeobecnosti fungujú lepšie ako lak na nechty, ale môže to stáť trochu viac peňazí a vyžaduje si viac nástrojov a nastavenia.

Púdrový lak

Pre lakovacie prípravky je na trhu niekoľko možností práškového lakovania. Jednou z najjednoduchších a najobľúbenejších je prášková farba Pro-Tec. Stálo to asi 7 dolárov za každú farbu v 2 oz nádobe. Všetko, čo potrebujete, je teplovzdušná pištoľ alebo horák na zahriatie prípravku. Potom ho ponoríte do prášku. Znova nahrejte, aby sa farba vyhladila a máte hotovo.

K dispozícii sú aj iné práškové farby. Niektoré vyžadujú dodatočné vybavenie a pečenie s malou rúrou na vytvrdnutie farby.

Akrylové farby

Môžete tiež použiť akrylové farby na rybárske návnady a rýchle vyhľadávanie na internete vám prinesie niekoľko online obchodov, ktoré predávajú dizajn akrylových farieb špeciálne pre návnady. Vodotesný vrchný náter je zvyčajne potrebný na pridanie druhej vrstvy ochrany a odolnosti.

Potrebujete dokonca maľovať prípravky

Úprimne povedané, chytili sme veľa rýb s obyčajnými olovenými jigovými hlavami. Je to väčšinou mäkká plastová ryža alebo sukňa, ktorá priťahuje ryby k vašej návnade. Ale sú chvíle, kedy sa zdá, že prechod z bielej jigovej hlavy na oranžovú jigovú hlavu robí rozdiel.

Je to naozaj osobná preferencia. Je pravdepodobné, že budete chytať ryby v pohode aj po tom, čo váš prípravok už dávno začal štiepiť farbu, ale niekedy sa jednoducho cítite lepšie, keď použijete čerstvo natretý prípravok.

Záverečné myšlienky

Keďže je to lacné, jednoduché a na základe nášho testovania sa zdá, že funguje, dôrazne vám odporúčame, aby ste nabudúce vyskúšali použiť lak na nechty, keď si budete chcieť nalakovať alebo upraviť svoje návnady. Experimentujte s farbami a dokonca pridajte trblietavý lesk do svojej obľúbenej návnady.

Nezabudnite mu dať čas na zaschnutie a lak na nechty používajte len vtedy, ak si myslíte, že zápach neovplyvní váš rybársky úspech.