Môžete použiť bežný vyhľadávač rýb na rybolov na ľade

Vyhľadávače rýb nepochybne zlepšujú úspešnosť rybolovu. Často sa hovorí, že 90 percent rýb zaberá iba 10 percent lovnej vody. Pri nálezcoch rýb je to o 10 percent pravdepodobnejšie. Menej hádania a viac chytania!

Mnohí z nás pravdepodobne lovili z lode vybavenej sonarovou jednotkou a boli svedkami toho, ako efektívne sú skutočne pri hľadaní rýb na otvorenej vode.

Sonary sa často predávajú špeciálne na použitie v lodiach, ale keď voda zamrzne, bola by škoda nechať vašu drahú elektroniku ležať v garáži nevyužitú.

Často som premýšľal, či sa bežné vyhľadávače rýb dajú použiť aj na lov na ľade. S malým prieskumom, možno konverznou sadou a nejakým základným DIY, myslím, že som našiel odpoveď.

Takže, môžete použiť bežný vyhľadávač rýb na rybolov na ľade? Áno. Väčšina moderných vyhľadávačov rýb môže byť prerobená na prácu na rybolove na ľade. Všetko, čo potrebujete, je prenosný napájací zdroj a spôsob, ako vyrovnať prevodník v ľadovej diere. Výrobcovia ako Humminbird a Lowrance to zjednodušujú a predávajú súpravy na prestavbu lode na ľad.

Môže zima a ľad poškodiť môj vyhľadávač rýb

Vyhľadávače rýb a blikače určené na rybolov na ľade sa dodávajú s dodatočnou ochranou proti chladu, ktorú bežné vyhľadávače rýb nemusia mať.

LCD obrazovky na elektronike pre rybolov na ľade tvrdia, že fungujú lepšie a zachovávajú rozlíšenie obrazovky pri teplotách pod nulou. Okrem toho má prevodník na týchto jednotkách izoláciu a dodatočné tesnenia, ktoré chránia pred poškodením mrazom.

Ľad a mrazy môžu byť pre elektroniku náročné. Preto je dôležité zvážiť, ako môže byť chladom ovplyvnená otvorená vodná jednotka z vašej lode.

Podľa mojich skúseností bežní hľadači rýb zvládajú chlad celkom dobre. S trochou zdravého rozumu a mimoriadnou starostlivosťou sa škodám dá ľahko vyhnúť.

Prvým krokom, ako sa vyhnúť poškodeniu, je udržať vašu jednotku mimo živlov čo najviac. Keď sa obrazovka nepoužíva, zakryte ju a uložte ju do ľadového prístrešku, ak ho máte.

Rád tiež vysuším prevodník uterákom, keď ho vytiahnem z vody, aby som zabránil zamrznutiu prebytočnej vody.

Ak váš sonar náhle prestane fungovať, odpojte ho od zdroja napájania, vysušte ho a uložte niekam do tepla a sucha. Viac ako pravdepodobné, že batériu ovplyvnil chlad. Toto je problém len v tých najtvrdších podmienkach a zahriatie by malo problém vyriešiť.

Okrem toho pravdepodobne nebudete mať veľa problémov s bežným vyhľadávačom rýb.

Čítať  7 skvelých pláží na šplhanie v Puget Sound

Potrebujete špeciálny prevodník

Nie je potrebný špeciálny prevodník. Za predpokladu, že môžete bezpečne odstrániť prevodník a kabeláž vašej lode bez poškodenia, malo by to fungovať dobre pre rybolov na ľade.

Majte na pamäti, že funkcia prevodníka závisí od toho, či je na úrovni hladiny vody. Sonar funguje tak, že vysiela zvukové vlny, ktoré sa odrážajú od štruktúry dna alebo rýb a vracajú sa späť do zariadenia. Ak snímač nie je vo vodorovnej polohe, vlny nemôžu poslať späť jasný obraz toho, čo sa deje pod vami.

Ak chcete získať úroveň snímača z bežnej jednotky na vyhľadávanie rýb, budete musieť namontovať podpornú konštrukciu nad ľadovou dierou.

Nie je to také ťažké, ako to znie. Jednoducho pripevnite prevodník na malú hmoždinku alebo kus dreva. Použite inú dosku ako priečnu podperu pre hmoždinku s prevodníkom a pripevnite ich k sebe. Potom ho spustite na spodný okraj otvoru.

Kus dreva, ktorý slúži ako podpera na ľade, udrží prevodník v rovine a nastavenie je nastaviteľné pre rôznu hrúbku ľadu.

Ako sa líši prevodník na rybolov na ľade

Prevodníky vyrobené pre rybolov na ľade fungujú podobne ako bežné prevodníky. Existuje však niekoľko kľúčových rozdielov, ktoré zlepšujú používateľskú skúsenosť pri rybolove.

Prevodníky na rybolov na ľade majú menší profil pre prenosnosť a sú samonivelačné. Stačí ho hodiť do diery. Pokiaľ je voľne zavesený, nie je potrebné ho vyrovnávať. Šnúra sa zvyčajne dodáva s penovým plavákom, ktorý vám umožňuje nastaviť hĺbku na základe hrúbky ľadu. Prevodníky na rybolov na ľade majú tiež extra ochranu proti zamrznutiu.

Najdôležitejšou vlastnosťou snímačov na lov na ľade je širší lúč sonaru, ktorý vám poskytne viac informácií o oblasti pod vami a lepší prehľad o tom, čo sa deje.

Ako to urobíte prenosným

Urobiť bežný vyhľadávač rýb prenosným si vyžaduje určitú kreativitu a trochu DIY kreativity. Prvým krokom je nájsť batériu, ktorá funguje s vašou jednotkou.

Na napájanie väčšiny jednotiek na pol dňa rybolovu budete potrebovať aspoň 12 voltovú 7 ampérhodinovú (Ah) batériu. Pre dlhšiu životnosť a lepšiu odolnosť voči chladu použite batériu s kapacitou 12 až 15 Ah. Ceny sa líšia, ale za menej ako 30 dolárov môžete získať nabíjateľný Mocný Max 12 voltová 12 Ah batéria s hlbokým cyklom. Je to zďaleka najlepšia batéria pre túto aplikáciu.

Čítať  Môžete použiť bežný prút na rybolov na ľade

Keď máte napájací zdroj usporiadaný, ďalším krokom je spôsob, ako všetko prepraviť v jednom upratanom balení. Istý druh izolovanej nádoby funguje dobre a pomáha chrániť batériu pred prechladnutím.

Uistite sa, že máte aj spôsob, ako upevniť obrazovku na stabilnú platformu. Zistil som, že malý, 8 palcový štvorcový kus preglejky je dostatočný.

Prenosnosť môžete zlepšiť aj tak, že dostanete iba snímač ľadu a zapojíte ho do jednotky na vyhľadávanie rýb na voľnej vode. To by vám ušetrilo problémy s vyberaním prevodníka z vašej lode a odstránilo by to prebytočný drôt na ľade.

Ak sa chcete radšej vyhnúť DIY projektom, potom sa pozrite na online konverzné súpravy. Humminbird a Lowrance predávajú vynikajúce súpravy na konverziu rybolovu na ľade, ktoré sú kompatibilné s ich najobľúbenejšími jednotkami na vyhľadávanie rýb. Je to drahé riešenie, ale vytvára pekné nastavenie.

Väčšina súprav sa dodáva s izolovaným kufríkom, snímačom ľadu a montážnym príslušenstvom. Batériu a nabíjačku je možné predávať samostatne.

Ako čítate mapu sonaru pri rybolove na ľade

Používanie bežného vyhľadávača rýb pri rybolove na ľade sa veľmi nelíši od používania člna. Mali by ste mať základnú predstavu o tom, ako sa vytvára obraz sonaru, aby ste zo svojho zariadenia vyťažili maximum.

Graf na vyhľadávači rýb je neustále sa posúvajúci obraz dna a predstavuje momentku v čase, keď sonar vysiela zvukové vlny. Rolujúci obrázok je v podstate históriou toho, čo sa stalo pred sekundou. Môžete upraviť rýchlosť posúvania, aby ste získali rýchlejšie aktualizácie toho, čo sa deje pod ľadom.

Keďže dno je na jednom mieste vždy rovnaké, akákoľvek zmena na obrazovke je ryba! Môžete tiež vidieť svoj prípravok a ako naň ryby reagujú na sonar.

Zahrajte si so svojím vyhľadávačom rýb, aby ste zistili, čo je pre vás najlepšie.

Sú špecializovaní lovci rýb na ľade vyhľadávače lepšie

Niekedy je najjednoduchším spôsobom porovnania vecí jednoduchý zoznam „výhod“ a „proti“. Ak ste urobili dobrú prácu pri premene vášho bežného vyhľadávača rýb na kompatibilný s ľadom, potom nie je dôvod si myslieť, že nebude fungovať tak dobre ako vyhradené jednotky.

Bežný vyhľadávač rýb pre rybolov na ľade

Pros

 • Lacnejšie ako nákup samostatnej vyhradenej jednotky, ak už jednu pre loď vlastníte.
 • Jedno zariadenie môžete použiť na ľade alebo z člna.
 • Už ste oboznámení s tým, ako ho používať, takže nemusíte tráviť čas učením sa niečoho nového.
Čítať  Osvedčené tipy na zníženie úskalí pri rybolove

Zápory

 • Vyžaduje si každoročnú demontáž z vašej lode, čím riskujete poškodenie vášho vyhľadávača rýb alebo lode.
 • Je ťažké udržať na ľade v upratanom obale.
 • Vyžaduje vlastné vybavenie na vyrovnanie snímača a montáž obrazovky.
 • Potenciálne menej odolné v extrémnych mrazoch.

Vyhľadávač rýb na lov na ľade

Pros

 • Prenosná súprava všetko v jednom so zdrojom napájania.
 • Samonivelačný menič so širokým kužeľom sonaru.
 • Funkcie grafov a máp navrhnuté pre lov na ľade.

Zápory

 • drahé. Vyžaduje zakúpenie druhého vyhľadávača rýb na otvorenú vodu.
 • Niektoré zariadenia, ako sú blikače, sa nedajú použiť na celoročný rybolov. Viac o tom nájdete v našom článok o blikaní vs aby ste videli, čo je pre vás najlepšie.
 • Budete sa musieť naučiť používať nový vyhľadávač rýb.

Záverečné myšlienky

Videl som veľa na mieru vyrobených vyhľadávačov rýb na rybolov na ľade pomocou jednotky z člna a chytia veľa rýb. Či už sa snažíte ušetriť peniaze alebo len chcete loviť ľadom niekoľkokrát do roka, bežný vyhľadávač rýb určite funguje.

Pre tých z vás, ktorí plánujú rybolov na ľade viac ako niekoľkokrát do roka, by som zvážil získanie špeciálneho blikača alebo sonaru na rybolov na ľade. Náklady sa nemusia zdať také zlé, ak sa skutočne premietnu do chytania väčšieho množstva rýb.

Samozrejme, vždy môžete elektroniku úplne vynechať. Chcete sa dozvedieť viac o rybolove na ľade bez elektroniky? Pozrite si náš článok naučiť sa, čo je potrebné byť lepším rybárom na ľade bez vyhľadávačov rýb. Možno budete prekvapení, aké je to jednoduché!

Chcete zo sezóny rybolovu na ľade vyťažiť maximum? Pozrite si našu e-knihu Tajomstvo rybolovu na ľade v štáte Washington. Naša kniha vyzdvihuje 10 najlepších jazier na rybolov na ľade v štáte Washington so skutočnými súradnicami niektorých z našich najproduktívnejších dier. Navyše dôkladne pokryjeme všetko od výberu výbavy, taktiky a plánovania cestovania. Okrem toho získate informácie o ďalších 41 jazerách s vynikajúcim rybolovom na ľade! Pozrite si to skôr, ako vás prejde sezóna rybolovu na ľade!

Skontrolovať to