Môžete použiť bežný prút na rybolov na ľade

Zima je na ceste as mrazivými teplotami prichádza najlepšia časť sezóny, rybolov na ľade. Je čas vylomiť rybársky výstroj na ľade, nabrúsiť lopatky šneku a trafiť sa do ľadu.

Ak ste novým rybolovom na ľade, možno sa pýtate, aké vybavenie potrebujete, aby ste boli úspešní. Jedna z najčastejších otázok, ktoré dostávam, je, aký druh udice použiť.

Väčšina z nás si predstavuje rybára s prútom a navijakom schúleným nad vrcholom ľadovej diery. Ale naozaj potrebujete jeden z tých malých ľadových rybárskych prútov? V ľadovej tyči je viac, ako sa zdá. Pokračujte v čítaní, aby ste získali celý obsah.

Môžete použiť bežný prút na lov na ľade? Jednoduchá odpoveď je áno. Neexistuje žiadny dôvod, prečo by rybársky prút bežnej veľkosti nefungoval na rybolov na ľade. Neboli by ste prvým človekom, ktorý chytí ryby pri love na ľade s obyčajným udicou. Avšak prút a navijak určený pre rybolov na ľade má dôležité výhody, ktoré určite podporia vašu hru.

Použitie bežného prútu na lov na ľade

Moja prvá rybačka na ľade bola so 6 stopovým prútom na otvorenej vode. Nebol som ochotný dať peniaze za konkrétny výstroj na lov na ľade, kým som nevedel, či ma to bude baviť. A hádaj čo? Chytil som ryby.

Možno máte podobné myšlienky. Dôrazne vám odporúčam, aby ste najskôr vyskúšali rybolov na ľade s obyčajným prútom. Hlavne preto, že vám dáva predstavu o tom, prečo je udica na ľade vhodnou investíciou, najmä ak plánujete často loviť na ľade.

Ak ste pripravení loviť ryby na ľade a jediné, čo máte, je obyčajný rybársky prút dlhý 5 až 7 stôp, tu je niekoľko tipov na úspech.

  • Použite ľahký vlasec a vyberte si najkratší a najcitlivejší prút. Detekcia uhryznutí cez ľad je náročnejšia ako na otvorenej vode. Ryby sú často učenlivejšie a dokážu vypľuť vašu návnadu sotva škubnutím špičky prúta.
  • Pri zdolávaní ryby dávajte pozor na okraj diery. Je ťažké ovládať bojovú rybu, keď stojíte 6 stôp od 8 palcovej diery. Aby sa vaša línia neporezala na ostrom ľade, bude to vyžadovať ďalšie úsilie.
  • Namiesto aktívneho jiggingu skúste mŕtve prilepenie s obyčajným prútom. Lov na ľade zahŕňa veľa vertikálneho jiggingu s malými návnadami alebo jigmi. Jemný prístup je zvyčajne kľúčom k získaniu prípojok. Možno zistíte, že tento štýl jemnosti je s dlhým prútom náročný. Jedným z riešení je mŕtva palica so živou návnadou. Prút tak zostane nehybný a vy môžete ľahšie vidieť, ako sa zábery registrujú na špičke prúta.

Rovnako ako konvenčné rybárčenie na jar a v lete, aj rybolov na ľade s bežným prútom si vyžaduje čas, aby ste sa naučili obmedzeniam vášho náradia. Akonáhle dosiahnete tento bod, ste pravdepodobne pripravení vyskúšať špecializované vybavenie na lov na ľade.

Čítať  9 Lieta, ktoré potrebuje každý rybár na zarybnené pstruhy

Čo je zvláštne na ľadovej tyči

Rozhodli ste sa, že rybárčenie na ľade je pre vás to pravé a ste pripravení zvýšiť svoju hru. Je dôležité vedieť, čím je ľadová tyč výnimočná. Nižšie uvádzam kľúčové výhody, ktoré zvýšia vašu mieru úlovku s rybárskym prútom na ľade.

Rybárske prúty na ľade sú kratšie ako bežné prúty.

Väčšina ľadových tyčí má dĺžku od 18 do 48 palcov. Prúty s otvorenou vodou sú robustnejšie a dlhšie, pretože na svoj cieľ musíte nahodiť ťažkú ​​návnadu. Pri rybolove na ľade lovíte iba priamo pod ním. Preto je dôležitejšie byť blízko vašej diery.

Výhoda krátkeho ľadového prútu je najzreteľnejšia pri love z ľadovej chatrče, výsuvného stanu alebo iného prístrešku. Stiesnený priestor vo vnútri prístrešku nie je vhodný na použitie bežnej tyče. Palica menšia ako 48 palcov robí manévrovanie a zdolávanie rýb praktickejším.

Ľadové tyče sú vyrobené s extra citlivosťou.

Zimné teploty spôsobujú, že chladnokrvné ryby sú pomalšie. Ich návnady sú jemné. Ľadové rybárske prúty obsahujú extra citlivú špičku, ktorá vám pomôže odhaliť tieto zábery.

Niektoré prúty sa dokonca dodávajú s pestrofarebnou špičkou alebo špeciálnym nástavcom nazývaným „jarný bobber“. Väčšia citlivosť znamená viac rýb s háčikom a menej zmeškaných záberov. Citlivosť čiar je tiež dôležitá a budeme o nej diskutovať neskôr.

Zdolávanie rýb je jednoduchšie s udicou na ľad.

Boj s rybou cez malú dieru v ľade je celkom iný ako boj s rybou na otvorenej vode. Na otvorenej vode môžete nechať rybu plávať akýmkoľvek smerom a hrať to. Zatiaľ čo pri boji nad ľadom je dôležité vyhnúť sa tomu, aby sa vaša línia ťahala pozdĺž okraja ľadovej diery.

Vďaka ostrému ľadu som mal slušnú porciu odrezanej šnúry, kým som sa nenaučil správne zdolávať rybu s krátkym ľadovým rybárskym prútom.

Majte na pamäti, že ryby zvyčajne nie sú v zime také energické, ale napriek tomu bojujú. Keď sa ryba dostane do blízkosti diery, zvyčajne nájde nový zdroj energie a beží ako šialená paralelne so spodnou stranou ľadu. To je, keď sa linka prereže. Môžete sa tomu však vyhnúť ponorením špičky tyče do otvoru (za predpokladu, že ľad nie je príliš hrubý). Teraz je vaša šnúra pod okrajom ľadu a môžete skutočne ovládať smer rýb. Táto taktika je užitočná najmä pri použití ľahkých vodcov alebo hlavnej línie.

Čítať  Potrebujete 4-kolesový pohon na ťahanie člna?

Akú veľkosť ľadového rybárskeho prútu mám použiť

Rovnako ako akýkoľvek iný druh rybolovu, aj tu musíte prispôsobiť svoju výstroj podľa druhu rýb, po ktorých túžite. Ľadové tyče majú dĺžku od 18 do 48 palcov a pokrývajú spektrum od ultraľahkej až po ťažkú ​​silu.

Ak túžite po pancieroch, ako je modrák, pleskáč a ostriež, potom je 18 až 24 palcový ultraľahký prút perfektný. Budete mať citlivosť na jemné zábery malých rýb a zábavu pri zdolávaní na ultraľahkom prúte.

Keď je vašou cieľovou rybou obrovský jazerný pstruh, dlhší prút s väčšou chrbticou vyrovná ihrisko. Niečo od 36 do 48 palcov so stredným až ťažkým výkonom príde vhod, ak na konci svojej šnúry získate skutočnú trofej.

Väčšina rybárov, ktorí jednoducho chcú dobrý všestranný ľadový rybársky prút, ktorý funguje na panfish, pstruhy a bolene, by mala používať stredne ľahký prút v rozsahu 28 až 34 palcov.

Stredne ľahký prút poskytuje všetku citlivosť, ktorú potrebujete, najmä ak používate pružinový bobber, a zároveň poskytuje dostatok sily na vytiahnutie väčších rýb cez ľad. Je tiež univerzálne dobrý pri love rôznych návnad a návnad. Všetko od malých volfrámových jigov až po Acme Hyper Rattles sa ľahko loví so stredne ľahkým prútom v rozsahu 30 palcov.

Potrebujete aj špeciálne navijaky a vlasec na lov na ľade

Navijak alebo vlasec, ktorý si vyberiete pre rybolov na ľade, nie je nič zvláštne. Aj keď väčšina rybárov na ľade sa rozhodne mať na to vyhradenú sadu navijakov a vlasca.

Akýkoľvek konvenčný navijak bude fungovať pre rybolov na ľade. Je však dôležité, aby ste ho prispôsobili typu rybolovu, ktorý plánujete vykonávať. Keďže nenahadzujete, ultraľahký prívlačový navijak je ideálny pre väčšinu druhov, ako sú tloušť a panfish. Ak máte na očiach väčšie ryby, zväčšite svoj výstroj.

Jednou z dôležitých vecí, ktoré si treba všimnúť, je, že mazivo cievky sa môže pri extrémnom chlade „lepiť“. Niektorí ľudia sa rozhodnú odstrániť továrenské mazivo a použiť mazivo s nízkou viskozitou, ako je Quantum Hot Sauce Reel Grease.

Osobne som nemal žiadne problémy s továrenským mazivom, kde lovím v zime.

Opýtajte sa ktorejkoľvek skupiny rybárov na ľade, akú šnúru použiť a každá osoba bude mať inú odpoveď. Výrobcovia šnúr vyrábajú špecifickú šnúru na lov na ľade, ktorá funguje lepšie pri teplotách pod nulou.

Rád používam šnúru špecifickú pre ľad a zistil som, že to uľahčuje lov v chlade. K dispozícii je veľa typov šnúr a odporúčam vám, aby ste si pri výbere linky urobili prieskum. Pre narkomanov medzi nami si pozrite môj článok o najlepšie rybárske vlasce na ľade pre boleňa.

Čítať  Kompletný rybársky sprievodca lovom Walleye Shore

Ak sa rozhodnete pre lov na ľade, je dobré mať aj navijak určený na lov pod ľadom. Týmto spôsobom ho môžete udržiavať namotaný so správnym vlascom bez toho, aby ste ho museli každú sezónu neustále navíjať.

Sú ľadové rybárske prúty drahé

Rovnako ako všetko ostatné vybavenie, ktoré si radi kupujeme pre svoje koníčky, aj prúty na ľadový rybolov ponúkajú široký rozsah od lacných komb vo Walmarte až po drahé udice na mieru online. Výber je naozaj na vás a vašich potrebách.

Kombinácia na rybolov na ľade s prútom a navijakom stojí asi 50 dolárov za slušné nastavenie. Ak chcete získať kvalitný ľadový prút od renomovaných značiek ako St. Croix alebo 13 Fishing, môžete očakávať, že sa vykašlete na 60 až 130 dolárov len za prút.

Pridajte slušnú cievku a dobrú líniu ľadu za ďalších 60 až 80 dolárov. Náklady sú pre priemerného rybára na ľade trochu vysoké.

Primeraný rozpočet môže byť okolo 100 dolárov za dobré nastavenie na rybolov na ľade. Mojou voľbou by bol 28-palcový stredne ľahký prút St.Croix Mojo Ice spárovaný s navijakom Pflueger President. Dobrá voľba linky ako čerešnička na torte je 6 libier PowerPro Ice.

Existuje len málo rýb, ktoré by ste nedokázali zdolať pod ľadom s týmto nastavením.

Záverečné myšlienky

Keď chcete túto zimu loviť na ľade a jediné, čo máte, je obyčajný rybársky prút, nenechajte sa tým zastaviť. Stále budete chytať ryby a budete sa pri tom baviť.

Akonáhle ste pripravení brať to vážne s rybolovom na ľade, je čas prejsť na veľké udice na ľad, ktoré sú skutočne mocnejšie, ako sa zdá. Nebude to trvať dlho a uvidíte, že vlastnosti udice na ľad sú navrhnuté tak, aby vám pomohli chytiť viac rýb.

Chcete zo sezóny rybolovu na ľade vyťažiť maximum? Pozrite si našu e-knihu Tajomstvo rybolovu na ľade v štáte Washington. Naša kniha vyzdvihuje 10 najlepších jazier na rybolov na ľade v štáte Washington so skutočnými súradnicami niektorých z našich najproduktívnejších dier. Navyše dôkladne pokryjeme všetko od výberu výbavy, taktiky a plánovania cestovania. Okrem toho získate informácie o ďalších 41 jazerách s vynikajúcim rybolovom na ľade! Pozrite si to skôr, ako vás prejde sezóna rybolovu na ľade!

Skontrolovať to