Môžete nosiť šperky v pozemnom hokeji?

Väčšina ľudí má svoj obľúbený šperk, či už je to snubný prsteň, prívesok dedený z generácie na generáciu alebo trendy náramkové hodinky či náramok. Nedávno vás prijali do tímu pozemného hokeja (blahoželáme!) a ste zvedaví, koľko, ak sú povolené nejaké šperky. Aké je pravidlo?

Národná federácia asociácií štátnych stredných škôl alebo NFHS v článku 5 pravidiel pozemného hokeja z roku 2020 uvádza, že jedinými šperkami povolenými pri hraní pozemného hokeja sú lekárske alebo náboženské medaily. Šperky môžu zraniť ostatných hráčov, ako aj vás!

V dnešnom článku si ďalej rozbalíme pravidlá, či môžete nosiť šperky pri hraní pozemného hokeja. Tiež si povieme viac o vyššie uvedených výnimkách a predstavíme niekoľko veľmi presvedčivých dôvodov, prečo nechať šperky doma pri hraní pozemného hokeja.

Začnime!

Sú šperky povolené pri hraní pozemného hokeja?

Ak si pamätáte náš článok o tom, či môžete nosiť okuliare pri hraní pozemného hokeja, pravidlá pre tento účel stanovila NFHS vo svojej príručke Pravidlá pozemného hokeja. Ten istý sprievodca nám hovorí, aké sú povolené limity pre šperky na poli.

Podľa pravidiel pozemného hokeja NFHS z roku 2020 v pravidle 1-5: Hráčska uniforma, článok 5: „Šperky sa nesmú nosiť s výnimkou náboženských alebo lekárskych medailí.

Hokej USA kategorizuje šperky ako „nebezpečné vybavenie“.

Iné ligy pozemného hokeja zakazujú šperky. Napríklad, UMass Amherst zdieľali svoje pravidlá pozemného hokeja a v časti II, VYBAVENIE, pravidlo D, sa píše: „Šperky vrátane prsteňov, náramkov, náhrdelníkov, hodiniek a náušníc sú nezákonné.“

To je dobré rozlíšenie, najmä ak vezmeme do úvahy, že pravidlá NFHS nezachádzajú do detailov o tom, čo tvoria šperky. Uplatnil by sa zoznam UMass Amherst.

Výnimky z pravidla

Jedinou výnimkou sú lekárske a náboženské medaily. Povedzme si o tom trochu viac.

Lekárske medaily sa nenosia ako módne vyhlásenie alebo pre sentimentálnu hodnotu, ale ako lekárske upozornenie. Nositeľ si náramok nasadí, aby aj v prípade, že by bol niekedy v bezvedomí, mohol zdravotnícky personál pochopiť zdravotnú situáciu nositeľa a poskytnúť mu náležitú starostlivosť.

Čítať  Ako dlho vydržia hokejky na pozemný hokej?

Napríklad ľudia s epilepsiou, cukrovkou a srdcovými chorobami zvyčajne nosia takéto náramky. Ak máte závažnú potravinovú alergiu, môžete použiť aj lekársky náramok. Sú to život zachraňujúce náramky, takže samozrejme, NFHS ich nezablokuje.

Náboženská medaila je zvyčajne minca (aj keď nie výlučne), ktorá sa nosí na pamiatku náboženských udalostí, napríklad po krste.

V iných prípadoch sa medaila považuje za zbožnú medailu, ktorá je častá pre katolícke vierovyznanie, ale môžu ju vydávať a nosiť aj denominácie, ako je luteránska, anglikánska a pravoslávna viera.

V prípade svätých medailí, ktoré sa nosia medzi ľuďmi katolíckeho vierovyznania, majú medaily poskytovať ochranu nositeľovi, a preto by boli každodenným doplnkom. Tieto a iné druhy náboženských medailí by boli povolené počas tréningov a zápasov pozemného hokeja.

A čo plastové a gumené šperky? Je to povolené pri hraní pozemného hokeja?

Nie každý má rád kovové šperky. Pre niekoho sú náklady na tieto kúsky príliš vysoké. Iní môžu mať alergiu na kov, ktorá im zakazuje nosiť kovové šperky.

To je dôvod, prečo sú šperky vyrobené z lacnejších materiálov, ako je guma alebo plast, tak v móde, najmä medzi mladšími hráčmi, ktorí ešte študujú.

Od plastových náušníc po gumené náramky Livestrong alebo dokonca plastové náramky priateľstva, kde tieto druhy šperkov spadajú pod pravidlá pozemného hokeja NFHS?

NFHS vo svojich pravidlách nešpecifikuje, že šperky musia byť vyrobené len z kovu, aby sa kvalifikovali ako šperky. Nezáleží teda na tom, či je to plast alebo guma alebo akýkoľvek iný materiál, šperk je šperk.

Gumený náramok môže zostať nasadený na ihrisku a plastové náušnice nie sú až taký problém, ak sa stratia, ale tréner pozemného hokeja podľa pravidiel NFHS by mal tieto doplnky zakázať.

Prečo sú šperky na poli riskantné

Napriek lekárskym a náboženským medailám sa šperky a pozemný hokej nemiešajú. Tu je niekoľko veľmi presvedčivých dôvodov, ktoré to dokazujú.

Čítať  Majú štvorkolky palivové filtre?

Šperky môžu zraniť ostatných hráčov (a vás)

Pozemný hokej nie je kontaktný šport, ale to neznamená, že neexistuje potenciál na fyzický kontakt.

Ak iný hráč nemá na sebe ochranné vybavenie, ako napríklad na tréningu, a spojí sa s vašou rukou, ktorá je ozdobená prsteňom, alebo narazí do vašej hrude s tvrdým príveskom, v závislosti od sily a nárazu by šperky mohli narobiť nejaké škody.

Viac ako riziko zranenia iného hráča svojimi ozdobnými šperkami by ste sa mohli zraniť. Povedzme, že si voľne zastrčíte prívesok do dresu pozemného hokeja. Ako uháňate po poli, váš prívesok vyletí a udrie vás do brady. Ak je retiazka dlhšia, prívesok by vás mohol dokonca trafiť do úst a prípadne vám vyraziť zub alebo dva.

Vaše šperky aj tak nikto nevidí

Medzi vašimi rukavicami, podložkami a zvyškom vašich ochranných pomôcok nebudú vaše šperky pri hraní odhalené. To neguje celý zmysel nosenia, o ktorom predpokladáme, že je predvádzať sa.

Pod všetkým vybavením môžete stratiť svoje cenné šperky

Čo ak je váš prsteň už trochu voľný a potom si nasadíte hrubé rukavice na pozemný hokej? Mohlo by vám to skĺznuť z prsta, keď sa začnete potiť a stratíte sa v rukaviciach, keď hráte.

Náhrdelník sa môže pod dresom rozopnúť a rovno vypadnúť. Mali by ste si všimnúť, že ste šperky stratili, a potom sa ich pokúsiť nenápadne získať späť. Rozhodca pravdepodobne preruší hru pre prekážku na ihrisku. Akonáhle zistíte, že áno, šperky sú vaše, mohli by ste byť v prvom rade potrestaní za nosenie šperkov na ihrisku.

Ak si až po hre nevšimnete, že vaše šperky chýbajú, je ťažké povedať, aký by bol ich osud v tom momente, ale vaše obľúbené šperky sú pravdepodobne definitívne preč.

Vaše šperky môžu byť poškriabané, odreté alebo inak poškodené

Aj keď ste šperky nestratili, myslíte si, že je dobré, aby sa vaše jemné šperky na niekoľko hodín otierali o výplň alebo džersejový materiál? A čo všetko teplo a pot medzi vrstvami vašej uniformy, je to dobré pre kov? Odpoveď je, samozrejme, nie.

Čítať  Aké sú rôzne kusy teplovzdušného balóna?

Ak si ceníte svoje šperky, je najlepšie ich nechať doma. Noste ho medzi zápasmi, ale nie na ihrisku.

Možno sa cítite zvláštne bez šperkov. V takom prípade môžete byť vynaliezaví. Ako sme už na blogu hovorili, nie je nič neobvyklé, že si profi hokejisti dajú vytetovať svadobné obrúčky okolo prstov. Svoje predsavzatie si tak nosia stále so sebou, aj keď pri hre nemôžu nosiť šperky.

Ak je dovolené nosiť šperky pri hraní pozemného hokeja, ako to môžete urobiť bezpečne?

Vráťme sa k vyššie uvedeným výnimkám pre nosenie šperkov pri hraní pozemného hokeja, riziká, o ktorých sme hovorili, sú stále prítomné. Uvoľnenými šperkami by ste mohli ublížiť sebe alebo iným hráčom, nehovoriac o tom, že by sa vaše dôležité šperky mohli stratiť na ihrisku.

To je dôvod, prečo NFHS nariaďuje, aby boli lekárske a náboženské šperky prelepené páskou. Oficiálne sa hovorí: „Náboženská medaila môže byť prelepená páskou a nosená pod uniformou. Lekársky výstražný náramok musí byť prelepený páskou a môže byť viditeľný.“

Môžete použiť hokejovú pásku na zaistenie šperkov pod uniformou alebo sa riaďte odporúčaním USA Hockey na prilepenie sadry, čo je použitie „1/2 palca hrubý polyuretán s uzavretými bunkami s vysokou hustotou alebo iný materiál“.

Záverečné myšlienky

Nosenie šperkov je prostriedkom sebavyjadrenia, ale pri hraní pozemného hokeja je to zakázané. Lietajúce šperky môžu ublížiť sebe aj ostatným hráčom a na ihrisku môžete prísť o vzácne rodinné dedičstvo.

Ak máte lekársky náramok, napríklad náramok na cukrovku alebo alergie, ako aj náboženskú medailu, môžete ho nosiť počas svojich zápasov v pozemnom hokeji. Musia byť však bezpečne prilepené k telu/uniforme.