Môžete loviť v jazerách s kvetmi rias

S letnými horúčavami prichádza teplejšia voda a riasy. Kvitnutie rias je pre mnohých rybárov súčasťou života a nemalo by byť dôvodom na to, aby zostali doma. Neboli by ste prvou osobou, ktorá by sa objavila na štarte lode, len aby otočila chvost, keď uvidíte hustý zelený film rias pokrývajúci jazero.

Ide však o to, že riasy a zlý rybolov nejdú ruka v ruke. Je možné loviť riasy s veľkým úspechom. V skutočnosti je vytrvalý rybár odmenený jedným z najlepších letných rybolovov v jazerách s riasami. A je takmer zaručené, že budete sami. S niekoľkými jednoduchými zmenami v taktike rybolovu sa môžete prispôsobiť a chytiť veľa rýb.

Samozrejme, ak plánujete jesť ryby z jazier s kvetmi rias, uistite sa, že dodržiavate odporúčania všetkých zdravotných odporúčaní týkajúcich sa toxických kvetov. V opačnom prípade existuje veľa akcií, ktoré je potrebné vykonať pri love cez riasy. Sledujte nás a my sa podelíme o všetko, čo vieme, aby sme zvýšili vaše šance.

Druhy kvitnutia rias

Nie všetky riasy sú si rovné. Niektoré sú vysoko toxické a iné majú len malý vplyv na kvalitu vody. Pri rybolove sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretnete s modrozelenými riasami.

Modro-zelené riasy

Zapácha, je slizký a väčšinu rybárov odháňa. Modrozelené riasy sú kvetom siníc, ktoré počas leta zamorujú jazerá, rieky a rybníky. Ak lovíte v jazere s riasami, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o modrozelené riasy. V niektorých prípadoch sú tieto kvety toxické. Pre zvieratá a ľudí, ktorí s ním prídu do fyzického kontaktu, môžu byť cyanotoxíny nebezpečné.

Nie všetky kvety však produkujú toxíny a vaše miestne oddelenie ekológie bude pravdepodobne mať varovania, ak áno. V opačnom prípade sa vyhnite kontaktu s vodou a pre každý prípad držte domáce zvieratá mimo nej.

Zlaté riasy

Zlaté riasy sú najdesivejšie zo sladkovodných rias. Ak vaše obľúbené rybárske miesto zasiahne rozkvet zlatých rias, je čas začať hľadať nové jazero. Zlaté riasy sú extrémne toxické a spôsobujú veľké úhyny rýb.

Našťastie to nie je také bežné ako iné druhy kvitnutia rias a doteraz bolo obmedzené na jazerá s vysokou slanosťou v južných častiach krajiny.

Ovplyvňujú riasy rybolov

Kvitnutie rias je pre mnohých rybárov v celej krajine len skutočnosťou. Teplé letné teploty v kombinácii s vyššími hladinami kontaminantov vody v posledných rokoch výrazne zvýšili počet a veľkosť kvitnutia rias.

Čítať  Ako zastaviť skrútenie vlasca pri trollovaní

Napriek tomu sa opýtajte najskúsenejších rybárskych sprievodcov, čo si myslia o riasach a povedia vám, že to nie je problém. Ľudia stále chytajú veľa rýb, pokiaľ prispôsobia svoju taktiku a farby návnady podmienkam. Ja osobne chytám práve toľko rýb v jazerách zamorených riasami ako v čistej vode. Len to nie je veľký problém.

To však neznamená, že všetky kvety rias možno loviť. Husté, škaredé kvety v plytkej vode znižujú viditeľnosť na nulu a skutočne vyháňajú ryby z týchto miest. Zlaté riasy sú tiež vysoko toxické a spôsobujú vážne úhyny rýb. V týchto prípadoch kvitnutie rias negatívne ovplyvňuje úspešnosť rybolovu.

Načasovanie a podmienky na zváženie

Kvitne riasy sú len to, kvety. Zvyčajne sú najhoršie počas horúčav, keď je slnko najintenzívnejšie. Teplá voda a slnko posielajú modrozelené riasy do rozmnožovacieho režimu.

Čo by teda mal rybár robiť? Pre začiatok dorazte k jazeru skoro, zatiaľ čo chladné ranné teploty udržia riasy pod kontrolou. Všimli sme si, že oblasti pokryté riasami sú na druhý deň ráno často čisté a bez kvetov. Toto je vaša šanca bez problémov nahodiť špičkové vodné návnady, návnady na plávanie, jigy alebo čokoľvek, čo chcete.

Akonáhle sa slnko dostane vysoko na oblohu, riasy vystúpia na povrch a začnú znova kvitnúť. Až pri západe slnka by sa tie riasy mohli začať opäť čistiť. Budete mať krátke okno, aby ste mohli využiť zvýšenú viditeľnosť tesne pred zotmením.

Samozrejme, skorý ranný a neskorý večerný oddych od kvitnutia rias platí len vtedy, keď nefúka vietor. Pridajte vietor a vlny začnú víriť riasy hlbšie do vodného stĺpca a zanechávajú ich dlhšie sfarbené.

Kam idú ryby počas kvitnutia rias

Väčšina lovných rýb, ako sú ostriež, pstruh a panfish, si takmer nevšimne priemerný rozkvet rias. Plávajú a kŕmia sa v ňom bez problémov. Ryby nájdete visiace na rovnakých miestach, či už je voda zakalená riasami alebo krištáľovo čistá.

Riasy majú tendenciu vyplávať na povrch, keď kvitnú, čo zanecháva vodu na päte alebo dve nohy bez väčšiny rias. Zatiaľ čo na hladine sa vám to zdá nechytateľné, pod hladinou si to ryby takmer nevšimnú.

Čítať  Koľko stojí poistenie Bass Boat (so skutočnými cenovými ponukami)

Majte však na pamäti, že skutočne husté kvety pošlú ryby hľadať hlbšiu a chladnejšiu vodu, kde sú kvety menej husté. Husté kvety nielenže znižujú viditeľnosť, takže korisť je ťažšie nájsť, ale blokujú aj slnečné svetlo, čo spôsobuje, že vodná vegetácia časom odumiera.

Odumieranie vegetácie núti ryby hľadať nové zdroje potravy v rôznych oblastiach jazera. Niekedy to spôsobuje vyššiu koncentráciu rýb v menšom počte oblastí. V takom prípade nájdite miesta, kde je kvitnutie menej silné, a mohli by ste byť odmenení dobrým rybolovom.

Keď vietor a vlny začnú rozvíriť vodu, riasy sa celkom dobre rozptýlia vo vodnom stĺpci. Ryby sa väčšinou držia na svojich obvyklých miestach. Pre nich to nie je veľký problém a chladné teploty v neskorých večerných a skorých ranných hodinách znížia kvitnutie dostatočne na to, aby opäť podporili kŕmenie.

Prispôsobte sa riasam pomocou vábiacej farby

Ak máte problém chytiť ryby vo vode pokrytej riasami, neznamená to, že opustili oblasť. S najväčšou pravdepodobnosťou majú problém vybrať vašu návnadu z pozadia, pretože riasy spôsobujú kalnú vodu.

Biele kľukové návnady alebo návnady so vzorom návnady ho neprerežú, keď sú riasy vo vode. Namiesto toho sa rozhodnite pre návnady s chartreuse, oranžovou alebo ružovou, aby ste pritiahli ryby. Dokonca aj malý kovový záblesk pomôže, aby si vašu návnadu všimli.

Pri hádzaní mäkkých plastov sa vyhnite prírodným farbám, ako sú hnedé alebo zelené odtiene. Teraz je čas prelomiť modrú, čiernu a fialovú. Čokoľvek, čo môžete urobiť, aby ste zvýšili kontrast vašej návnady voči tmavej farbe rias, vám pomôže chytiť viac rýb.

Techniky na lákanie rýb v riasach

Okrem zmeny farby návnady skúste zmeniť svoje obvyklé návyky, aby ste zvýšili pravdepodobnosť, že sa zapojíte. Pri love rias používame niekoľko dôležitých taktík. Všetky nám pomáhajú chytiť viac rýb, keď je sústo ťažké.

  • Využite vibrácie: Akonáhle sa viditeľnosť dostatočne zníži, ryby sa začnú viac spoliehať na iné zmysly. Najdôležitejšie sú vibrácie a pohyb. To platí najmä pre basy a bolene. Priviažte sa k niečomu so zabudovanými hrkálkami navyše.
  • Ryby pomalšie: Rozsah, v ktorom ryby vidia vašu návnadu v kvete rias, je dosť obmedzený. Dajte im šancu, aby si všimli vašu návnadu. Nespěchejte a spomalte prezentáciu.
  • Pridajte vôňu: Chytanie vysadených pstruhov vo vode zamorenej riasami je možné, ale ak do návnady alebo návnady pridáte trochu vône, plavby rýb ešte lepšie zapadnú do vašej ponuky.
Čítať  Ako zariadiť, aby akýkoľvek luk fungoval na lov s lukom

Je bezpečné jesť ryby z jazier s kvetmi rias?

Aj keď modrozelené riasy môžu byť toxické, existuje všeobecný konsenzus, že ryby nepredstavujú veľký zdravotný problém, ak sa konzumujú s mierou.

Zatiaľ nie sú žiadne správy o rybároch, ktorí ochoreli na konzumáciu rýb vytiahnutých z vodných plôch s modrozelenými riasami. Ani o tom však neexistuje žiadna oficiálna štúdia.

Vo všeobecnosti môže byť lepšie cvičiť chyť a pusť, ak si nie ste istý. Ak máte v úmysle jesť ryby z vody pokrytej riasami, vždy pred konzumáciou rýb odstráňte kožu, tuk a vnútorné orgány. Zistilo sa, že črevá a tuk obsahujú vyššie hladiny toxínov, zatiaľ čo svaly (filé) koncentrujú veľmi málo toxínov.

Filety vždy dobre opláchnite sladkou vodou, aby ste odstránili nečistoty šíriace sa procesom čistenia.

Používajte zdravý rozum, dodržiavajte všetky zdravotné odporúčania a konzumujte ryby s mierou a pravdepodobne budete v poriadku.

Spodný riadok

Keď je všetko povedané a urobené, kvitnutie rias nie je veľkým problémom, pokiaľ ide o rybolov. Iste, budete musieť zmeniť farby a taktiku, ale častejšie môžete stále chytiť veľa rýb pod spodinou.

Keď sa ostatní rybári vyhýbajú vode pri prvom pohľade na kvet, máte šancu získať tie najlepšie medové diery pre seba. Vyzbrojení trochou vedomostí a porozumenia o tom, ako načasovať cykly kvitnutia, budete celé leto na lodi preháňať viac rýb.

A rovnako dôležité je, prosím, nezabudnite pred rybolovom v inej vodnej ploche kompletne vyčistiť vašu loď, príves a náčinie od akýchkoľvek rias. Pomôžte zastaviť šírenie inváznych druhov aj vy!