Môžete lietať s rybami v daždi

Nie každý má čas ísť na ryby tak často, ako by chcel. Možno máte len víkendy, alebo sem tam nejaký deň, aby ste sa venovali muškáreniu.

Môže to byť obzvlášť frustrujúce, keď sa nad hlavou tiahnu oblaky a pri prvom hode začne pršať. Ak však na rybačku hľadáte len pekné počasie, možno prídete.

Takže, môžete lietať ryby v daždi? Absolútne. Niektoré z najlepších muškárskych akcií sa vyskytujú v daždi. Intenzívne kŕmne šialenstvo začína, keď hmyz a iné zdroje potravy na kŕmenie pstruhov spláchne do potoka dážď. Môžete tiež očakávať, že chytíte veľa rýb pred a po silnom daždi.

Nie každý dážď je však rovnaký. Je dôležité pochopiť, kedy dážď môže spôsobiť, že sa pstruhy budú kŕmiť, alebo kedy ich namiesto toho vypne. Pokračujte v čítaní a uvidíte, čo tým myslím.

Bežné dažde

Keď to vyzerá, že sa blíži muškárenie v daždi, schopnosť prispôsobiť svoje techniky aktuálnym dažďovým podmienkam je kľúčová.

lejak

Silný dážď nemusí vždy znamenať, že by ste mali odložiť suchú muchu. Ak vidíte, že pstruhy stále aktívne stúpajú, pokračujte v love suchej mušky počas začínajúceho lejaku.

Lietajúci hmyz je zvyčajne vytlačený na hladinu v prvých minútach silného dažďa a pstruhy to využijú. Pokiaľ dokážete rozlíšiť úder uprostred chaosu dažďových kvapiek, môžete ísť.

Hodina alebo viac silného dažďa nakoniec spôsobí zvýšenie hladiny vody a tiež mierne kalnejšiu vodu. V tomto bode môže pstruh prestať stúpať a je čas prejsť na nymfový náväzec. Silný dážď a zvýšený objem v potoku rozvíri viac potravy pod hladinou ako na vrchu. Skúste jasnejšie farby, keď farba vody znižuje viditeľnosť muchy.

Vysoká hladina vody je najlepší čas na použitie imitátorov červov. Červy vychádzajú počas dažďov a ponuka chutného kúsku bielkovín často funguje, keď nič iné. Červ San Juan v ružovej alebo červenej farbe je obľúbenou voľbou. Pri mnohých príležitostiach počas záplavy silného dažďa to pre mňa urobilo rozdiel.

Čítať  Najlepší sprievodca robením lepších rybárskych fotografií

Studený dážď

Je zložité predpovedať účinky silného alebo mierneho dažďa, ktorý má výrazne nižšiu teplotu ako normálne. Studené dažde prichádzajú počas studených frontov alebo intenzívnych búrok.

S takýmto typom dažďa mám zmiešané skúsenosti a veľmi závisí od ročného obdobia a teploty predchádzajúcich dní.

Studený dážď, ktorý preruší horúce, suché a letné dni, môže skutočne podporiť liahnutie hmyzu a krátko po ňom spustiť intenzívne kŕmenie. Teplý, slnečný deň po studenom daždi tiež spôsobuje rosu v skorých ranných hodinách, ktorá je hviezdna pre prezentácie suchých mušiek, ako sú malé pakomáry alebo komáry.

Len krátke upozornenie. Rybolov počas búrok a búrok je nebezpečný. Mávať okolo 9 stop hromozvodu je zlý nápad. Choďte do úkrytu a vráťte sa, keď búrka prejde.

Slabý dážď alebo mrholenie

Stabilné podmienky, ktoré produkujú slabý dážď, nesúvisia so zmenami v spôsoboch kŕmenia alebo v správaní pstruhov. Uplatňujem rovnakú taktiku ako počas dobrých poveternostných podmienok. Najväčšou výzvou, ktorej môžete čeliť počas neustáleho mrholenia, je jednoducho zostať v pohodlí.

Načasovanie dažďa

Rozhodnutie, či by ste mali loviť iba pred, počas alebo po búrke, závisí od barometrických zmien. Ukázalo sa, že tlak vzduchu ovplyvňuje správanie rýb. Osobne lovím len vtedy, keď môžem. Pre tých z vás, ktorí uprednostňujú vedeckejší prístup, poďme diskutovať o zmenách tlaku.

Klesajúci barometer a nízky tlak

Klesajúci barometer naznačuje blížiaci sa front počasia, ktorý môže priniesť dážď. Ryby pravdepodobne zvýšia svoju aktivitu a pripravia sa na studený front tým, že začnú hľadať potravu.

Akonáhle príde nízky tlak a začne pršať, pstruhy kŕmte tak, ako som opísal vyššie. Trvalý nízky tlak a nízke teploty môžu vypnúť uhryznutie. Alebo sa to tak môže zdať. Vždy raz alebo dvakrát prehoďte vzory mušiek, než sa zbalíte a zavoláte si to každý deň.

Čítať  Rybolov so zlatými rybkami je nezákonný: Zákony pre všetkých 50 štátov

Niekedy dlhotrvajúci dážď prinúti ryby nájsť úkryt. Stále sa kŕmia, ale musíte mušku predstaviť čo najbližšie k miestu, kde sa môžu držať.

Stúpajúci barometer a vysoký tlak

Keď búrka pominie a dážď ustane, pstruhy sa vrátia k normálnemu spôsobu kŕmenia. Ryby môžu byť v pohybe, pretože opúšťajú užší kryt, aby sa vrátili na normálne miesta, kde sa môžu opäť nakŕmiť.

Pamätajte, že ak bude po búrke nasledovať otepľovanie, v kartách môže byť mega poklop. To si nechcete nechať ujsť!

Zbierka múch pre daždivý deň

Keď máte dosť úžasných dní na muškárenie v daždi, začnete dávať dokopy zbierku mušiek. Aspoň ja. Moje muchy v daždivom počasí mi dávajú schopnosť meniť vzorce, ktoré sledujú priebeh dažďa. Málokedy sa mi to nepodarí a väčšinou mám aspoň jednu muchu, ktorá bije do zlata.

Suché muchy

Na väčšinu daždivých dní postačuje štandardný výber suchých mušiek. Adamy, chrústy, pakomáry a komáre sú účinné. Silné dažde sťažujú viditeľnosť jemných úderov, preto rád používam o niečo väčšie vzory kvôli viditeľnosti. Veľkosť 12 je vhodná na vyskúšanie.

Midges a hryzacie vzory sú často viazané na drobné háčiky. Počas silných dažďov sú ťažko viditeľné, ale nevynechajte ich, ak väčšie suchá nefungujú a ryby stúpajú.

Posledný hmyz, ktorý počas prudkého dažďa zrazí na povrch, sú tie drobné. Aj keď mušku nevidíte, skúsení muškári rozpoznajú zásah malým, ale náhlym pohybom muškárskeho vlasca.

Máte problém udržať svoju suchú muchu pred potopením? Prečítajte si môj článok, ktorý vás naučí, ako tento problém vyriešiť.

Suchozemci

Všetky chrobáky, chrobáky, mravce a červy, ktoré sa prichytia na tráve a pôde popri potokoch, zmyje dážď do boja. Majte ich po ruke, keď sa preženú náhle neskoré jarné alebo letné dažde.

Čítať  Prečo motor môjho člna dymí

Nymfy

Keď pstruhy stratia záujem o povrchové ploštice, prejdite na nymfy. Možno budete musieť upútať ich pozornosť, pretože voda v nej dostane nejakú farbu. Lesklé korálkové vzory sú môj prvý výber. Mäkké mušky zviazané so žltými alebo oranžovými telami ťažko odolajú aj podpovrchovým kŕmidlám.

Skúste spustiť náväzec na dvojitú nymfu s niekoľkými rôznymi vzormi, aby ste našli to, čo sa im páči. To, čo fungovalo pred dažďom, ich nemusí zaujímať po 30 minútach lejaku. Experimentujte, kým nenájdete recept na úspech.

Streamery

Keď sa nymfám počas dažďa nedarí produkovať, prejdite na strímre. Tmavé farby, ktoré dobre kontrastujú v zakalenej vode, sú mojou prvou voľbou. Vláčikovia s čiernymi alebo olivovými guľôčkami a miechy majú vždy miesto v mojej škatuľke.

Záverečné slová

Keď budete mať nabudúce chuť hodiť muchu do svojho obľúbeného pstruhového potoka, nebojte sa dažďa. Vybavte sa dobrou bundou do dažďa a pripravte sa na najkrajší rybolov sezóny. Nebudete chcieť zmeškať ani jednu „kvapku“ akcie!