Môžete lietať s obyčajným rybárskym prútom

Zdá sa, že každý druh rybolovu potrebuje na začiatok drahé špeciálne vybavenie. Muškárenie nie je iné. Keď som prvýkrát začal s muškárením, použil som čokoľvek, čo som mal, aby som nahodil svoje škaredé, ručne uviazané mušky na kŕmenie pstruhov. To zahŕňalo bežný rybársky prút.

Takže, môžete lietať s bežnou udicou? Áno. Na vrhanie mušiek je možné použiť prívlačový prút alebo vrhací prút, ak pridáte olovené závažia alebo vrhaciu bublinu. Akcia a dĺžka bežných rybárskych prútov však nie je navrhnutá na správne nahadzovanie nezaťažených mušiek veľmi ďaleko, aj keď sa používajú s muškárskym vlascom.

S muškárskym vybavením sa toho deje oveľa viac, než sa na prvý pohľad zdá. Všetko je špeciálne vyladené pre jednu úlohu; vrhnúť takmer beztiažovú mušku na veľké vzdialenosti s minimálnym úsilím. Existujú aj rybárske zákony, ktoré definujú, aký typ výstroja je povolený iba na muškárskych vodách.

Poďme sa pozrieť na to, v čom je muškárenie iné a ako môžete využiť výhody muškárenia pri použití bežnej prívlačovej udice.

Ako funguje muškárenie

Muškárenie funguje tak, že využíva flexibilitu dlhej, pohyblivej udice na poháňanie malých umelých mušiek ku kŕmeným rybám pomocou série falošných hodov tam a späť. V spojení s muškárskym vlascom je možné hádzať na veľké vzdialenosti kvôli hrúbke a hmotnosti vlasca.

Nenápadná prezentácia mušky sa dosiahne priviazaním mušky k muške pomocou náväzca a materiálu hrotu. Hrot je takmer neviditeľný a so správnou technikou nahadzovania môžete oklamať aj tie najopatrnejšie ryby.

Hlavným dôvodom, prečo sa mnohí rybári rozhodnú muškať, je extrémny realizmus umelých mušiek. Väčšinu potravy rýb tvorí drobný vodný hmyz a muchy zviazané srsťou, perím a srsťou sú presvedčivou náhradou.

Muškárenie sa často považuje za najnáročnejšiu formu rybolovu, ale ako všetky spôsoby rybolovu vyžaduje na začiatok len základné znalosti. Jemné doladenie vašich schopností prichádza s časom a praxou.

Čítať  Môžete použiť bežný vyhľadávač rýb na rybolov na ľade

Rozdiel medzi muškárením a prívlačou

Existuje veľa vecí, ktoré odlišujú muškárenie od konvenčného rybolovu, ale tu je len niekoľko najzreteľnejších rozdielov.

Muškárenie VS. Prívlačový rybolov

Muškárenie Prívlačový rybolov
Typ tyče Dlhé, pružné prúty s pomalšími akciami a krátkou rukoväťou na nahadzovanie jednou rukou. Ťažšie a kratšie prúty s rýchlejšími akciami a dlhými rukoväťami pre obojručné nahadzovanie.
Typ kotúča In-line s konštantným ťahom. Prívlačový navijak s očkom na voľné nahadzovanie cievky.
Typ linky Veľký priemer vlasca, ktorý umožňuje malým muškám nahodiť na väčšie vzdialenosti. Monofilament alebo spletená šnúra s malým priemerom používaná s váženou nástrahou na ďaleko odhodené.
Metóda odlievania Falošné vrhanie, kým sa nedosiahne požadovaná vzdialenosť. Jednoduché nahodenie so váženými nástrahami, cievky bez vlasca z navijaka.
Riešiť Malé umelé mušky, ktoré napodobňujú vodný a suchozemský hmyz. Živá návnada alebo vážené umelé návnady.
Prezentácia návnady Určené pre aplikácie v plytkej vode, ale dá sa loviť aj v hlbších vodách s potápajúcimi sa muškami a indikátormi, veľmi jemné zobrazenie. Používa sa pre akúkoľvek hĺbku vody, ťažké pre jemné prezentácie s vyberavými rybami.
Druh rýb Väčšinou pstruhy v riekach, ale môžu byť použité pre všetky druhy v riekach alebo stojatých vodách. Nie je určené pre hlbokomorské druhy. Môže byť použitý pre akýkoľvek druh hlboký alebo plytký.
náklady Stredne drahé, ale môže byť veľmi drahé pre špičkové vybavenie Veľmi lacné pre vybavenie základnej úrovne. Špičkový výstroj môže byť rovnako drahý ako muškárenie.

Ako loviť muškami na prívlač

Ak nie ste úplne pripravení investovať čas alebo peniaze, aby ste mohli začať s muškárením, nie je všetko stratené. Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete loviť s rovnakými umelými muškami pomocou bežného nastavenia prívlačového prúta.

Odlievanie bublín

Odlievanie bublín je najjednoduchší spôsob použitia mušiek s prívlačou. Nie je to nič iné ako číry plastový plavák. Pridaná hmotnosť vám umožní vrhnúť ľahké mušky do riek alebo jazier. Môžete ich dokonca čiastočne naplniť vodou, aby ste pridali väčšiu váhu na ďalšie hody.

Čítať  5 najlepších pláží na lov surferov v severnej Kalifornii

Keďže vrhacie bubliny sú čisté, ryby ich nevidia, ale zvyčajne ich rád držím niekoľko stôp pred muchou. Neumiestňujte bublinu ďalej ako 3 alebo 5 stôp od mušky, inak bude odlievanie ťažké.

Suché aj mokré mušky fungujú s akýmkoľvek typom odlievacích bublín okrem Crystal Cast bublina je ideálna pre suché mušky. Poskytuje najviac stealth zo všetkých bubliniek, aké som kedy použil.

Odlievacia bublina sa najlepšie používa vo vode s prúdom, ale funguje aj na stojatej vode. Šplechnutie bubliny však stačí na odplašenie väčších a múdrejších rýb. Táto technika je veľmi účinná pri jarnom zarybnení pstruhov, pretože nie sú také plaché.

Pri použití odlievacej bubliny v riekach a potokoch nahadzujte proti prúdu a nechajte bublinu unášať mušku po prúde pri navíjaní voľnej šnúry. Nechajte bublinu prejsť okolo vás a chvíľu sa hojdajte v prúde, kým sa aportujete. Niekedy zmena rýchlosti spustí štrajk.

Indikátory štrajku

Indikátory sú v podstate malé bobbery, ale s jemnejším prístupom, ktorý sa pekne hodí k mokrým muškám, ako sú nymfy alebo scudy. Fungujú ako vrhacia bublina a mali by sa používať s ultraľahkým prívlačovým prútom a navijakom s 2-4 librovým testovacím monofilovým vlascom.

Naše obľúbené indikátory sú malé penové indikátory, ktoré sa dajú nastaviť hore a dole po línii bez preväzovania. Ak potrebujete ísť hlbšie alebo nahodiť ďalej, stačí pridať malú delenú záťaž alebo použiť vážené nymfy.

Dobré ukazovatele štrajku, ktoré môžete vyskúšať, sú EZ Pstruhové plaváky navrhnuté pre použitie s návnadami Trout Magnet. Pracujú rovnako dobre s muchami a sú cenovo najdostupnejšou možnosťou. Tiež nemôžete urobiť chybu s Thill Shy Bite. Je to o niečo drahšie, ale vo väčšine situácií chytí veľa rýb.

Pridajte hmotnosť

Mnohé z mojich najlepších rybárskych dní boli s vlneným buggerom a niekoľkými olovom delenými zábermi na ultraľahkej prívlačovej zostave. Keď sa potrebujete dostať hlboko a pokryť veľa vody, nič sa nevyrovná streamovému rybolovu s prívlačou.

Čítať  Rybolov surferov v južnej Kalifornii: 5 pláží, ktoré môžete vyskúšať

Chytil som všetko od pstruhov po ostrieže v hlbokej a plytkej vode s veľkými strímrami na prívlač. Na pridanie hmotnosti stačí jeden alebo dva delené zábery a môžete vyraziť.

Pripevnite závažia 14 až 16 palcov nad mušku a použite najľahší vlasec, ktorý vám pre vašu situáciu prejde. Táto technika funguje v potokoch a jazerách. Zmenšite veľkosť mušky pre menšie prúdy a používajte len toľko olova, aby ste dosiahli presný hod.

Je legálne používať bežný prút na muškárenie

S rastúcou frekvenciou sa z mnohých vytúžených pstruhových vôd stávajú vody určené len na muškárenie. Najmä na západe. Predpisy sa líšia od štátu k štátu, ale väčšina právnych definícií definuje muškárenie ako typ lovu rýb pomocou vybavenia špecifického pre muškárenie a iba umelých mušiek bez návnady.

To zvyčajne zahŕňa konvenčné muškárske šnúry s muškárskymi prútmi. V takom prípade by nebolo legálne používať prívlačový prút a navijak, aj keď používate mušku ako návnadu.

Väčšina lokalít, kde sa loví len muškárením, je tiež chyť a pusť. Muškárenie je vo všeobecnosti pre ryby menej škodlivé ako prívlačové náčinie. Navyše, menej rybárov lieta. V snahe chrániť ryby a zároveň poskytovať kvalitné príležitosti na rybolov, zákony bránia používaniu bežného rybárskeho náradia.

Pred rybolovom si vždy skontrolujte miestne predpisy.

Sú muškárske prúty drahé

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia nepúšťajú do muškárenia, je vnímaná cena špecializovaných prútov a iného vybavenia. Je pravda, že muškárenie môže byť drahé, ale na začiatok si vyžaduje len skromnú sumu.

Existuje mnoho súprav kombinovaných muškárskych prútov, ktoré sa dodávajú s navijakom, muškárskym vlascom, oporou, nadväzcom a koncovkou. Niektoré kombá dokonca obsahujú základné predmety, ako sú muchy, škatuľka na muchy, kliešte a nožnice. Kvalita je celkom dobrá a sú pomerne lacné okolo 100 dolárov. Dobrá kombinovaná súprava vás naštartuje a vydrží roky.

Keď sa začnete ponoriť do muškárenia, pozrite si náš obľúbený článok o ako začať muškáriť s obmedzeným rozpočtom.

Záverečné myšlienky

Je to tak, výhody muškárenia môžete zažiť aj s bežným prívlačovým prútom. Chce to len správnu prezentáciu a dobre uviazanú mušku. Majte na pamäti, že používanie mušiek s bežným prútom nie je technicky to isté ako muškárenie, legálne alebo inak. To však neznamená, že neulovíte veľa rýb. Použite taktiku, o ktorú som sa podelil, a môžem vám takmer zaručiť, že mušky začnete nosiť všade, kam vás vaše rybárske dobrodružstvá zavedú.