Môžete ísť surfovať a rybárčiť v daždi?

Ak si prečítate náš príspevok o muškárení v daždi, určite si spomeniete, že nejaké zrážky vás nemusia odradiť od toho, aby ste si užili deň rybačky. Nie ste na muškárenie, ale skôr na surfovanie. Platí rovnaká logika? Môžete ísť surfovať na ryby v daždi?

Surfový rybolov je obzvlášť dobrý v daždi, pretože vodné prúdy stúpajú a ryby sa zhromažďujú bližšie k brehu. Podobne, ak to dokážete správne načasovať, rybolov pred dažďom povedie k zvýšenej aktivite rýb vo vode, rovnako ako rybolov na surfe bezprostredne po búrke.

Tento sprievodca surfovaním v daždi vám povie všetko, čo potrebujete vedieť. Povieme si viac o surfovom rybolove tesne pred, počas a po daždi. Budeme dokonca diskutovať o tom, či by ste mohli chytiť viac rýb pri surfovaní v mrholení, takže pokračujte v čítaní!

Je dobré ísť surfovať na ryby v daždi? A čo tesne predtým alebo hneď potom?

Rybolov v daždi môže na prvý pohľad znieť ako zvláštna vyhliadka, najmä ak ste to nikdy nerobili. Budete si myslieť, že tam budete jediným rybárom, pretože kto iný by chcel ísť surfovať na ryby v nepriaznivom počasí?

Boli by ste prekvapení! Surfový rybolov v daždi má mnoho skrytých výhod. Počasie je chladnejšie, takže sa cítite pohodlnejšie a nepáli na vás slnko. Menej rybárov trápi počasie, čo znižuje mieru konkurencie.

Navyše, ak surfujete, väčšinou aj tak zmoknete, tak čo je trochu viac vody nad hlavou?

Poďme zistiť, kedy sú najlepšie časy na surfovanie v daždi.

Surfový rybolov pred dažďom

Ak si prečítate náš príspevok o muškárení v daždi, možno si spomeniete, že ryby cítia počasie.

Zmeškal si ten príspevok? Tu pre vás zhrnieme informácie. Ryby majú vnútorné systémy, ktoré dokážu zistiť úroveň tlaku v ich prostredí. Tento tlak náhodou zahŕňa barometrický tlak, známy ako atmosférický tlak.

Barometrický tlak sa zvyšuje v chladných, pohodlných a suchých dňoch. Keď barometer klesne, znamená to, že počasie sa zmení na búrlivé. Ryby vedia rozlíšiť, aj keď je momentálne jasné počasie. Ich meradlo môže indikovať dážď hodiny predtým, ako sa to stane.

Ryby sú dosť inteligentné, ale nevedia povedať, čo prinesú zmeny barometrického tlaku. Preto viac túžia po kŕmení, pretože nechcú ísť do búrky s prázdnym žalúdkom.

Nejde len o to, že ryba je hladná. Ryba je tiež nervózna, takže pri kŕmení skutočne existuje pocit naliehavosti, ktorý nie je prítomný, keď je barometer vyšší. Ryba sa prejedá v prípade nedostatku potravy.

Čo to znamená pre vás, rybára, pri surfovaní? No, pre začiatok, ryby sú oveľa menej náročné na to, čo jedia, kvôli ich zvýšenej úzkosti. Zatiaľ čo zvyčajne sa ryba môže zdráhať uhryznúť to, čo je na vašom rybárskom háčiku, teraz nemusia váhať.

Okrem toho, že ryby jedia všetko, čo môžu, znamená, že by ste na vlasec mohli uhryznúť viac, ako keď je barometrický tlak vyšší.

Surfový rybolov počas dažďa

Obdobie pred dažďom sa skončilo a dážď teraz prichádza. Zrážky spôsobujú pohyb oceánskych vôd. Pritom je stav vody zvyčajne oveľa temnejší.

Čítať  Môžete skrátiť pozemnú hokejku?

Keď si uvedomíte, že viditeľnosť znižuje aj neustály šum dažďa na vodnej hladine, ryby, ktoré sú zvyčajne múdre k vášmu rybárskemu háčiku alebo vlascu, budú mať problém ich vidieť.

Mimochodom, k poklesu barometrického tlaku stále dochádza a jeho dôsledky sa stále prejavujú. Inými slovami, ryby sú vystresované a pripravené zjesť čokoľvek, čo je opäť k vášmu úžitku, keď idete surfovať na ryby počas dažďa.

Aký druh dažďa je teda férová hra na surfovanie? Jemné mrholenie je príjemné (dobre, asi také príjemné, ako môže byť rybačka v daždi) a aj mierny výdatnejší dážď je fajn.

V silných dažďoch bude vaša vlastná viditeľnosť zasiahnutá. Ak nevidíte svoj vlastný rybársky prút, pretože vás dážď neustále hádže do očí, potom bude pre vás veľmi ťažké vedieť, kedy navinúť vlasec. Mohli by ste prísť o cenné úlovky.

Surfový rybolov po daždi

Búrka pominula a obloha sa začína vyjasňovať. Výhody surfového rybolovu v daždi sa nevyparujú ako zrážky. Ryby sú stále vonku a kým ich vnútorné systémy nezaznamenajú nárast barometrického tlaku, stále môžete naplniť chladničku rybami.

Chytíte viac rýb pri surfovaní v daždi v porovnaní s rybolovom na suchu?

Už sme spomenuli, že surferi v porovnaní s inými typmi rybárov trávia viac času vo vode. Napriek tomu, ak sa chystáte premočiť až na kožu, chcete mať čo ukázať.

A skutočne, budete. Surfový rybolov v daždi môže byť výhodnejší ako robiť to isté, keď je barometer vyšší z nasledujúcich dôvodov.

Hoci sme o tom hovorili veľkú časť poslednej časti, nemôžeme dostatočne zdôrazniť, aký prospešný je vnútorný barometer rýb. Vždy, keď prší, ryba bude vždy predpokladať, že potravy môže byť v dohľadnej budúcnosti riedke alebo dokonca žiadne.

Ryby sa budú chcieť zásobiť akýmkoľvek jedlom, ktoré nájde, niečo ako medveď, ktorý jedol vo veľkom pred tým, ako sa na zimu ukladá do hibernácie.

Keď je atmosférický tlak vyšší, ryby sú zvyčajne oveľa náročnejšie na to, čo prijímajú, a môžu si to dovoliť. Počasie je dobré, potrava nie je vnímaná ako ohrozenie, takže ryby môžu preskočiť chutnú živú návnadu pripevnenú k vášmu rybárskemu háčiku.

Samozrejme, niektoré druhy rýb, ako napríklad sumec, sú oveľa menej oportunistické, ale predpokladáme, že chcete chytiť celý rad rýb, nielen jeden druh.

To všetko znamená, že keď raz dostanete chuť na surfovanie v daždi a uvidíte, ako veľmi vám to môže prospieť, možno nebudete chcieť loviť, keď je jasné počasie!

Pohyblivá voda redistribuuje živiny

V úvode sme zistili, že nárast dažďa spôsobí, že sa zdvihne oceán. Miera aktivity vody je tiež vyššia ako počas jasných dní.

Sediment alebo piesok sa rozvíri, čo spôsobuje nepriehľadnosť oceánu počas dažďa.

Nie sú to len usadeniny, ktoré sa kopú okolo, ale aj živiny. Tieto živiny mohli byť pochované pod pieskom alebo dokonca uväznené v koraloch alebo burinách, ale teraz sa voľne vznášajú.

Čítať  Sú ohrievače stanu bezpečné pri kempovaní?

Ryby potrebujú živiny na prežitie rovnako ako každý iný živý tvor. Ryby sa odvážia bližšie k brehu, aby prehltli živiny, čo vám uľahčí ich chytanie.

To sa mimochodom nedeje len počas dažďa. Keď sa počasie vyjasní, tieto živiny stále cestujú v moriach, aspoň na chvíľu. Po daždi môžete pokračovať v rybolove s dobrým úspechom!

Väčšie ryby sa hrajú

Každý rybár chce chytiť veľkú, priemernú rybu. Robiť to sa však často oveľa ľahšie povie, ako urobí. No nie pri surfovaní v daždi!

Dôvod? Tie menšie ryby, ktoré sú bližšie k pobrežiu, sú veľmi atraktívne pre väčšie druhy rýb. Veľké ryby vedia, že môžu dostať rýchle jedlo bez vynaloženia veľkého úsilia, čo je výhra.

Veľká ryba zamieri bližšie k pobrežiu. Ak dokážete namotať tie veľké ryby skôr, ako zožerú nejaké menšie ryby v okolí, potom budete mať v chladničke pár rýb, ktoré stoja za fotografiu, aby ste ich ukázali všetkým svojim kamarátom.

Tipy na surfovanie v daždi

Táto časť sa bude zaoberať praktickosťou surfovania v daždi a predstaví niekoľko tipov, ako zostať v bezpečí a loviť efektívnejšie!

Zistite, ako odhadnúť, keď bude pršať

Už viete, že ryby majú vnútorný merač, ktorý ukazuje, kedy je atmosférický tlak nižší alebo vyšší. Zatiaľ čo my ľudia máme veľa vecí, ktoré ryby nemajú, ako napríklad schopnosť hovoriť a protiľahlé palce, chýba nám vnútorný barometer.

Môžete začať chytať viac rýb hodinu alebo niekoľko pred dažďom. Ak sa vyvalíte k oceánu 35 minút pred lejakom, potom vám chýbajú hodiny vhodného rybolovu.

Musíš sa zlepšiť v odhadovaní dažďa. Pomôcť môže dobrá aplikácia pre počasie, najmä platená služba, ktorá vám umožní kontrolovať minútové zmeny počasia a kontrolovať aktuálny radar.

Pri surfovaní však nemôžete vždy používať svoj smartfón, pretože by ste mohli mať škvrnitý príjem (plus premočený, zničený telefón). Aby ste sa lepšie zladili s prírodou, rybári prisahajú na nasledujúce znaky ako na meradlá, že bude pršať.

  • Skontrolujte výskyt komárov: Nikto nemá rád komáre, pretože za sebou zanechávajú červené a svrbiace štípance. Ich prítomnosť nemusí byť vždy taká zlá vec, ak čakáte na dážď. Keď sa komáre šíria rýchlejšie a štípu zúrivo, je to preto, že ich vlastné vnútorné senzory naznačujú, že čoskoro môže pršať.
  • Cítiť vôňu vzduchu: Táto schopnosť si vyžaduje jemné doladenie, ale skutočne môžete cítiť vôňu dažďa. Odporúčame zavrieť oči, aby ste sa mohli sústrediť na svoje čuchové zmysly. Zhlboka, čisto sa nadýchnite a nadýchnite sa. Čo cítiš? Ak je to zápach podobný kompostu, je to dobré znamenie, že môže pršať. Dôvodom je, že rastliny prechádzajú pred dažďom zmenami, pri ktorých sa uvoľňuje odpad.
  • Skontrolujte šišky: Ak by ste cestou na pláž narazili na nejaké veľké stromy so šiškami, nájdite si chvíľu a skontrolujte stav šišiek. Ak sa šišky zavreli, na obzore môže byť dážď. Šišky sa zatvárajú, pretože semená nemôžu cestovať v daždi.
  • Vypočujte si cvrčky: Cvrčky sú bežným hmyzom, ktorý môže tiež slúžiť ako meradlo, či sa blíži dážď. Čím je teplejšie, tým vyšší je metabolizmus cvrčka. To zase umožňuje ploštici štebotať častejšie. Vysoké teploty sú častým javom pred dažďom, takže čím viac cvrlikania, tým lepšie!
Čítať  Jazda na kajaku po rieke Splendid Santa Fe v High Springs na Floride

Počas búrok nelovte ryby

Búrky so sebou zvyčajne prinášajú hustý dážď, ktorý znižuje vašu viditeľnosť a tým sťažuje rybolov, ale oveľa viac sú blesky nebezpečné! Nemali by ste ísť na surfovanie (alebo akýkoľvek druh rybolovu) v búrke.

Väčšina ľudí predpokladá, že blesk zasiahne iba kovové predmety. Kritériá pre zásah bleskom sú naozaj čokoľvek, čo je najvyšší objekt, ktorý je najviac izolovaný. Na pláži bez veľkého množstva vysokých plôch môžete byť najvyšším objektom vy, ako tam stojíte a surfujete na pobreží.

Vo chvíli, keď začujete tlesknutie hromu, bez ohľadu na to, ako ďaleko v diaľke je, musíte si vziať svoje vybavenie a okamžite sa dostať do úkrytu.

Keď sa vlnobitie vyšplhá príliš vysoko, nazvite to dňom

Vysoké vlnobitie môže priviesť ryby bližšie k pobrežiu, ale keď sa vlnobitie oceánu príliš vysoko, môže byť ohrozené vaše zdravie a blahobyt.

Vlny vás môžu zraziť z nôh a stiahnuť do oceánu. Počas daždivého dňa s menším počtom rybárov a bez aktívneho plavčíka tam možno nebudete mať nikoho, kto by vás zachránil.

Aj keby to bolo bezpečné, nechceli by ste ísť na ryby do vysokých vln. Barometrický tlak môže výrazne klesnúť, keď vzdutia stúpajú. To ryby nevedie k tomu, aby pokračovali v kŕmení, ale práve naopak.

Ryby cítia veľmi nízky atmosférický tlak ako hrozbu, a tak opustia oblasť, kým nenájdu miesto, kde je tlak vyšší.

Aké vysoké nafúknutie je príliš vysoké? Keď sa dostanete do výšky 8 až 10 stôp, opuchy sú nebezpečné.

Kúpte si to správne vybavenie na rybolov v daždi

Ako surfista máte pravdepodobne niekoľko párov brodivých vtákov, však? Pokiaľ nemáte oblečené celotelové rukavice a kapucňu so zipsom, potom vás pár brodivých nohavíc nezakryje dostatočne na surfovanie v daždi.

Budete potrebovať nepremokavú bundu a možno aj nepremokavý klobúk so širokým okrajom!

Prehodnoťte jedenie rýb, ktoré chytíte po daždi

Ryby budú aj po daždi naďalej aktívne pri hľadaní živín, ale to nie je všetko, čomu môžu byť ryby vystavené. Kvôli tomu, ako niektorí ľudia bohužiaľ využívajú oceán, môžu byť aj moria plné chemikálií.

Ryby pri brehu boli odkryté dostatočne dlho, takže ich po ulovení pravdepodobne nebudete chcieť jesť. Namiesto toho ich hoďte späť!

Záverečné myšlienky

Surfovanie v daždi môže byť veľmi obohacujúcim zážitkom, pretože ryby majú tendenciu uhryznúť oveľa ochotnejšie. Dúfame, že informácie v tejto príručke vám pomôžu určiť, kedy loviť, keď prší, a ako pri tom zostať v bezpečí.