Môžete dať downriggerov na pontónový čln

Zdá sa, že rastie počet rybárov, ktorí lovia z pontónových lodí, a to z dobrého dôvodu. Či už lovíte panfish, basy, pstruhy, kokanee alebo pruhované, pontónové lode sú úžasne pohodlné na lov.

Nie je teda žiadnym prekvapením, že čoraz viac rybárov vybavuje svoje pontónové lode ako rybárske stroje. Všetko od trollingových motorov, vyhľadávačov rýb a držiakov prútov je férová hra. Ale čo downriggery?

Na pontónový čln je možné namontovať downriggery. Úchyty na koľajnice v štýle svoriek sú najjednoduchším spôsobom, ako vybaviť váš pontón downriggerom. Môžete si tiež nechať privariť vlastné držiaky alebo priskrutkovať vysoký stojanový držiak na podlahu pre väčšiu pevnosť. Stredne veľké downriggery fungujú najlepšie na pontónových lodiach na zacielenie na pstruhy, kokanee a pruhované.

Trolling s downriggermi dáva rybárom výhodu, pokiaľ ide o chytanie väčšieho množstva pstruhov a kokanee v hlbokej vode. Ste pripravení vylepšiť svoje schopnosti pontónového trollingu? Potom čítajte ďalej, kde nájdete najlepší spôsob, ako vybaviť svoj pontónový čln sťahovacou pákou.

Koľajnicové závesy pre pontónové člny

Je viac než pravdepodobné, že váš pontónový čln má okolo paluby člna nejaké zábradlie, vďaka ktorému je montáž downriggeru celkom jednoduchá. Za predpokladu, že koľajnica je relatívne pevná, poskytne dostatočnú pevnosť pre väčšinu rybárskych situácií.

Dvaja hlavní výrobcovia downriggerov, Scotty a Cannon, vyrábajú držiak downrigger špeciálne navrhnutý na montáž na štandardné 1,5-palcové lodné koľajnice. Ak už máte downrigger alebo uprednostňujete jednu značku pred druhou, uistite sa, že máte správny držiak. Vo všeobecnosti nie sú zameniteľné medzi značkami.

Scotty vyrába vynikajúce downriggery a ich systém uchytenia na koľajnicu je super silný. The Mount Scotty Stanchion č. 2027 je určený na uzamknutie tam, kde sa podlahová klanica spája s vodorovnou koľajnicou. To poskytuje množstvo dodatočnej podpory pre závesné zariadenia s dlhým ramenom so závažím 6-12 libier. Toto je naša odporúčaná montážna metóda pre väčšinu pontónových lodí, ktoré používajú Scotty downriggery.

Môžete tiež získať Scotty No. 1027 Rail Mount ktorý sa uzamkne kdekoľvek pozdĺž koľajnice. Myslíme si, že tento držiak je vhodnejší pre pontóny so štvorcovými alebo oválnymi koľajnicami. Aj keď je inzerovaný na použitie na okrúhlych koľajniciach, skončí sa skrútením z krútiaceho momentu, ktorý naň vyvíja downrigger.

Pre vás fanúšikov Cannon tam vonku Cannon Rail Mount upína sa pevne kdekoľvek pozdĺž pontónovej lodnej koľajnice, ale dokonale sa hodí na montáž na stĺp, rovnako ako Scotty. Tento hliníkový držiak je výnimočne bezpečný a pasuje na všetky Cannon downriggery okrem Mini-Troll.

Niektoré pontónové lode majú široké obdĺžnikové koľajnice alebo pevné hliníkové boky. V takom prípade, Uchytenie kanónu Downrigger Mount môže byť vaša najlepšia stávka. Sú primerane pevné, ale nezabudnite raz za čas skontrolovať tesnosť.

Čítať  Wolfrám vs. olovo pre rybolov na ľade: Záleží na tom?

Na mieru vyrobené držiaky downriggerov

Nie každý pontónový čln bude mať ideálny dizajn pre univerzálne upínacie držiaky downrigger. V takom prípade je prispôsobený držiak tou najlepšou voľbou, ak to s trollingom z pontónovej lode myslíte vážne.

Môžete využiť niekoľko rôznych možností.

Najprv skúste mať nainštalovaný vlastný zváraný držiak. Budete musieť nájsť niekoho, kto je schopný zvárať hliník alebo aspoň vyrábať vlastné svorky. Opäť platí, že tento typ držiaka funguje len pre pontóny s kovovými koľajnicami alebo bočnicami. Ak ste sami šikovný, potom je limitom nebo.

Na lodiach s úplnými obklopujúcimi vankúšmi a bez odhalených koľajníc je vašou druhou možnosťou držiak na podstavec. Podlahové držiaky sú tiež dobrou alternatívou, keď máte pocit, že držiak na koľajnicu jednoducho nebude dostatočne pevný. Budete sa chcieť uistiť, že máte na palube priestor pre túto možnosť.

Kde nasadíte downrigger na pontónový čln

Keď zistíte najbezpečnejší spôsob montáže downriggeru, je čas nájsť preň to správne miesto.

Dobrým pravidlom je, že namontujte svoj downrigger tak ďaleko, ako je to možné. Je potrebné ho umiestniť tak, aby pri otáčaní nezasahoval do motora. Ak namontujete downrigger príliš ďaleko k prove, riskujete, že sa vám pri každej zákrute zamotajú šnúry do podpery.

Na druhej strane, videl som niekoľko pontónových lodí s downriggermi namontovanými priamo na zadnej palube vedľa motora. Nie je to nevyhnutne zlá vec, ale pri trollingu musíte zostať pozorní, aby ste sa vyhli vtiahnutiu oceľového lana do motora.

Nájdenie správneho umiestnenia si vyžaduje určité pokusy a omyly. To je dôvod, prečo považujeme svorky na koľajniciach za najjednoduchšie riešenie downrigger pre pontónové lode.

Zadná koľajnica je dobré miesto na začiatok. Jednoducho držte downrigger blízko ľavoboku alebo pravoboku. Pozrite sa na nižšie uvedený diagram, aby ste videli naše odporúčané umiestnenie downriggerov pre pontónové lode.

Aká veľkosť downrigger pre pontónové člny

Dva faktory určia vhodnú veľkosť downriggeru, ktorý nasadíte na pontónový čln. Po prvé, je to sila vášho držiaka. Po druhé, je to typ rýb, ktoré plánujete chytiť.

V našich lesoch sú pstruhy a kokanee najvyhľadávanejšími druhmi. Trolling na tieto ryby často vyžaduje chirurgickú presnosť downriggerov, aby sa vaša návnada udržala v správnej hĺbke, kde sú ryby zavesené.

Pstruhy a kokanee tiež nevyžadujú vysokú rýchlosť trollingu, takže ťažké delové gule nie sú nutnosťou. 6 až 8 libier je zvyčajne veľká váha a malé alebo stredne veľké downriggery s najmenej 24-palcovým ramenom sú ideálne pre pontóny.

Čítať  Koľko stojí poistenie Bass Boat (so skutočnými cenovými ponukami)

Ak trollujete rýchlejšie alebo potrebujete dostať svoje vybavenie hlbšie, možno budete musieť zvýšiť svoju váhu na 10 alebo 12 libier, a preto zväčšiť veľkosť vášho downriggeru. Pravdepodobne však nebudete čeliť týmto podmienkam pri rybolove na pontónovej lodi, pokiaľ nebudete riešiť morské ryby, ako je losos.

Manuálne vs. elektrické downriggery

Strávil som veľa hodín zvažovaním pre a proti medzi manuálnymi a elektrickými downriggermi. Nakoniec som sa rozhodol pre ručné downriggery, ale poďme sa pozrieť na to, čím sa líšia a prečo môže byť jeden lepší pre pontónový čln ako druhý.

Manuálne podpery

Používanie manuálnych downriggerov má niekoľko výhod, ktoré, aspoň pre mňa, odstraňujú nevýhody. Tu je to, čo sa mi páči na manuálnych downriggeroch.

 • Lacné – Manuálne downriggery stoja medzi 150 – 350 USD za kus.
 • Jednoduchá údržba – Ručné kľuky majú málo pohyblivých častí, ktoré môžu zlyhať. Elektromotory nakoniec zlyhajú.
 • Nízka hmotnosť – Ľahký ručný downrigger bude menej zaťažovať vaše pontónové držiaky koľajníc.
 • Žiadne káble ani batéria – Manuálna energia je všetko, čo potrebujete, a vďaka nej je moje nastavenie rybolovu super jednoduché.

Je tu jeden veľký prepad s ručnými downriggermi. Ručné otáčanie je únavné. Najmä ak lovíte hlbšie ako 40 stôp vody. Väčšina manuálnych downriggerov premiestni 1,5 až 2 stopy kábla na otáčku, ale to je stále veľa práce.

Je to ešte ťažšie, keď lovíte sami. Kedykoľvek potrebujete skontrolovať návnadu alebo zdolávať rybu, musíte tiež zvýšiť váhu downriggera. Nie je to koniec sveta, ale niečo na zamyslenie.

Elektrické downriggery

Ako väčšina vecí, ak ste ochotní minúť peniaze, môžete získať to najlepšie. Elektrické downriggery majú veľa skvelých funkcií, ale majú aj svoje nevýhody. Tu je dôvod, prečo by som si prial, aby som ho mal.

 • Použitie bez námahy – Na zdvíhanie a spúšťanie týchto podpier stačí stlačiť tlačidlo.
 • Niektoré modely sa synchronizujú s vaším vyhľadávačom rýb – Keď odstránite hádanie, skutočne chytíte viac rýb.

Žiaľ, v tom u mňa končia profíci. Elektrické downriggery majú niekoľko nepríjemných nedostatkov, ktoré sa nehodia k pontónovým lodiam.

 • Špinavá kabeláž – Na pontónových lodiach nie je veľa miest na skrytie káblov. Elektrické downriggery pridávajú množstvo káblov, ktoré predstavujú nebezpečenstvo zakopnutia.
 • Náchylné na poškodenie vodou – Ak sa váš pontónový čln používa na rodinnú zábavu, ako aj na rybolov, potom musia všetky káble zostať chránené pred vodou prinesenou na palubu počas vodných športov a plávania.
 • Viac batérií – Elektrické downriggery nasávajú značné množstvo šťavy, takže budete musieť pridať alebo upgradovať batérie.
 • drahé – 600 až 1 500 dolárov je priemer.
 • Ťažký – Väčšina koľajnicových držiakov pre pontónové člny bude mať problém zvládnuť hmotnosť elektrického downriggeru. Zvážte vlastné možnosti montáže, ak idete na elektrický pohon.
Čítať  Ako starý je 30 palcový Walleye

3 Downriggers ideálne pre pontóny

Na výber je nespočetné množstvo možností downriggerov. Keď ste pripravení vybaviť svoju pontónovú loď na trolling, pozrite sa na nasledujúce závesy. Všetky 3 sú vynikajúcej kvality a dajú sa ľahko namontovať na väčšinu pontónových lodí pomocou koľajnicových svoriek.

1. Manuálny downrigger Cannon Uni-Troll 10

Všetky vaše potreby trollingu uspokojí Uni-Troll 10 Manual Downrigger. Je dostatočne ľahký na to, aby sa dal namontovať na pontónový čln s držiakom Cannon Rail Mount a dostatočne všestranný pre takmer všetky druhy, pre ktoré môžete trollovať. Má otočnú základňu pre ľahké uloženie a výsuvné rameno, ktoré udrží váhu mimo vašu loď.

Jednoručný mechanizmus spúšťania spojky je nevyhnutnou vlastnosťou. Páči sa nám aj integrovaný držiak na prút, ktorý udrží prút perfektne umiestnený a mimo dosahu ručnej kľuky.

2. Manuálny downrigger Scotty Strongarm 1085

Pokiaľ ide o downriggery, Scotty zakaždým nájde správnu rovnováhu medzi funkciou a cenou. Kompaktné rameno Strong-Arm je skvelé pre rybolov na pontónových lodiach. Je ľahký a bezpečne sa montuje na ktorýkoľvek z držiakov Scotty, ktoré sme už spomenuli.

Vďaka ľahko použiteľnému prerušeniu je nasadenie hračkou a robustné 30-palcové rameno má dostatočný dosah, aby vyčistilo vaše pontóny. S kľukovým pomerom 2:1 je to ľahké a rýchle s hmotnosťou až 12 libier. Priložený držiak tyče sa posúva pozdĺž výložníka pre prispôsobené umiestnenie.

3. Scotty 1101 Depthpower Electric Downrigger

Scotty Depthpower Electric Downrigger je ľahký a má veľa funkcií. Pokiaľ ide o vybavenie vašej pontónovej lode najlepším nastavením na trolling, tento downrigger je ťažké poraziť.

30-palcové rameno je vhodné pre pontónové lode a hladký elektromotor má plne nastaviteľné rýchlosti. V porovnaní s inými elektrickými downriggermi odoberá Scotty Depthpower 1/3 energie z batérií, takže môžete loviť dlhšie.

Záver

Downriggery sú úžasným nástrojom pre každého rybára, ktorý chce efektívnejšie chytať ryby. Skombinujte výhody downriggeru s pohodlím pontónovej lode a budete mať to najlepšie z oboch svetov.

Namontovať downrigger na pontónový čln nie je raketová veda, takže použite tipy z tohto článku a pustite sa do rybolovu.