Môžem použiť šunku na návnadu na ryby?

Jasné a skoro ráno ste si zabalili sendvič so šunkou, aby ste si ho mohli vychutnať dnes na obed na vašej lodi. Je pravda, že váš deň rybolovu sa nevyvíjal tak, ako ste očakávali, a teraz ste bez použiteľnej návnady. Môžete si zo sendviča vybrať šunku ako návnadu alebo sa dnes musíte vrátiť?

Áno, šunku môžete použiť ako návnadu na ryby tak, že narežete alebo nalámete obedové mäso na malé kúsky a pripevníte ho na vlasec. Mohli by ste prilákať druhy rýb, ako sú kapor, pstruh, ostriež, modrák a slnečnica červenoklasá. Nevarená slanina funguje tiež, ak vám nevadí, že si trochu ušetríte.

Počkať, naozaj môžeš použiť šunku na návnadu na ryby? Áno, môžete a v tomto článku vám vysvetlíme všetky jemnosti a úskalia. Dozviete sa viac o druhoch rýb, ktoré obľubujú šunku, ako efektívne využiť šunku na ulovenie väčšieho množstva rýb a či má slanina rovnaký účinok na ryby. To si nebudete chcieť nechať ujsť!

Môžete použiť šunku ako návnadu na chytanie rýb?

Vyčerpať návnadu je jeden z najhorších pocitov na svete. Možno si na svoje zdesenie uvedomujete, že ste úplne zabudli na chladenú živú návnadu, keď ste sa predtým balili na rybársky výlet. Možno bol váš rybársky deň taký nabitý, že vám došla návnada, ako sme spomínali v úvode.

Či tak alebo onak, toto je čas, keď každý rybár alebo žena čelí dileme: zostanete v kurze a budete prefíkaní pri výbere návnad, alebo pôjdete domov a skúsite to znova zajtra?

Vždy oceníme prefíkaný výber návnady a šunka je určite šikovná. Keďže ide o obľúbené a cenovo dostupné obedové mäso, stavili by sme sa, že práve teraz máte vo svojej minichladničke zabalený šunkový sendvič. Čo by sa stalo, keby ste odlepili plastový obal, vybrali kúsok šunky a hodili ho do jazera?

Zahryzol by si sa do linky, to by sa stalo. Ako si povieme o niečo neskôr, pre mnohé druhy rýb je šunka vhodná buď preto, že majú radi jej chuť, alebo jednoducho uprednostňujú jedlo pred plastovým bobberom.

Teraz je šunka najlepšie voľba pre rybu? V skutočnosti nie, z rovnakých dôvodov, prečo to nie je najlepšia voľba ani pre vás. Šunka, najmä lahôdková šunka, je nabitá konzervačnými látkami a soľou.

Ak ryby chytáte a potom ich púšťate, pre ich dlhodobé zdravie im možno nedávajte šunku. Ak sú však ryby, ktoré chytáte, vaše a aj tak skončia ako dnešná večera, potom na kŕmení šunkou až tak nezáleží.

A čo Bacon? Páčia sa rybám?

Šunka aj slanina sú bravčové, takže ste si mysleli, že ak môžete použiť jednu ako návnadu na ryby, určite bude fungovať aj druhá, však? No áno aj nie.

Ak ste si na obed na rybačku priniesli BLT, nemôžete len tak vytiahnuť uvarenú slaninu a hodiť ju do vody. Ryby zvyčajne uhryznú len pre nedopečenú slaninu.

Čítať  Kedy vás beh baví?

Ak sa rozhodnete použiť slaninu ako návnadu na ryby, vyberte kúsky, ktoré sú prevažne mastné s malým množstvom chudého mäsa. Budete môcť povedať, že máte správny pomer, pretože slanina bude belšia alebo béžová ako červená alebo hnedá.

Potom zabaľte slaninu do vzduchotesného plastového vrecka. Keď príde čas použiť návnadu, vezmite jeden kus slaniny, dvakrát ho preložte a potom ho pripevnite na háčik.

Používa veľa rybárov a žien slaninu ako návnadu? Nie a oprávnene! V porovnaní so šunkou je slanina oveľa drahšia. Aj mastnejšie kúsky sa dajú zachrániť.

Navyše väčšina ľudí miluje slaninu, dokonca aj tí, ktorí nemusia mať radi šunku. Myšlienka použiť slaninu ako návnadu na ryby by ich veľmi rozrušila.

Najväčšou nevýhodou používania slaniny ako rybárskej návnady je, že musí byť tepelne neupravená. S nedopečenou slaninou vo vrecku chodí málokto.

Všetko, čo bolo povedané, slanina je možnosť, na ktorú sa môžete v prípade potreby vrátiť, ale naozaj len ako posledná možnosť.

Ktoré ryby láka šunka?

Vráťme sa teraz k šunke, zaujíma vás, ktoré druhy rýb môžete chytiť s týmto lahôdkovým mäsom? Zoznam je pomerne obsiahly, tak sa do neho pustíme teraz.

Kapor

Štandardná strava divého kapra zahŕňa rastlinnú hmotu, riasy, mäkkýše, kôrovce, vodné červy a hmyz, ale toto je jeden druh rýb, ktorý ľahko prijíma potravu ľudí do svojej každodennej stravy. Kapor zožerie všetko od guľôčok arašidového masla až po kukuričné ​​zrná.

Napriek tomu nemáte tieto potraviny ako návnadu, máte šunku. To je v poriadku aj pre kapra. Táto ryba nie je veľmi náročná a pokúsi sa zjesť akýkoľvek zdroj potravy, ktorý sa vznáša okolo. Použitie šunky ako návnady je vašou dokonalou šancou namotať si obrovského kapra a zapôsobiť na všetkých svojich priateľov!

Pstruh

Pstruhy jedia úhory, hmyz, krvavé červy, múčne červy, krevety, zooplanktón a mäkkýše, čo nám hovorí, že sú mäsožravé. Možno ste počuli, že pstruh bude ignorovať jedlo niektorých ľudí, ale to jednoducho nie je pravda. Pstruhy nie sú vyberavé ryby a zožerú šunku rovnako ako inú jedlú návnadu, ak ju navlieknete na vlasec.

Chytanie najmä pstruha dúhového je jednoduché so živou návnadou, pretože tento druh je známy svojou zníženou agresivitou v porovnaní so pstruhom jazerným a pstruhom potočným. Stále môžete chytiť tie pstruhy so šunkou, ale pripravte sa na väčší boj.

BAS

Lovíte nejakého zubáča veľkoústeho. Keďže je známe, že tieto stvorenia jedia veľkú korisť, ako sú žaby a raky, prídete na to, že neexistuje spôsob, ako by ste mohli pripútať basu len šunkou, však? Môžete, ale pravdepodobne budete potrebovať väčšie porcie šunky ako pár kociek sem a tam.

Bluegills

Sladkovodná modrák je ďalší druh, ktorý môžete chytiť, ak máte šunku na použitie ako návnadu. Táto ryba zvyčajne konzumuje rybie ikry, menšie druhy rýb, zooplanktón, raky (menšie druhy, väčšie sú na ostrieže) a slimáky. Táto diéta, ako si iste viete predstaviť, môže byť dosť únavná.

Čítať  Ako odstrániť rybársky háčik z kože

Bluegill bude dychtivo jesť všetky druhy ľudského jedla, medzi ktorými sú hlavné syry a šunka. Skúste použiť šunku pre seba a uvidíte, aké výsledky dosiahnete.

Slnečnica červenouchová

Či už ich nazývate červenoklasy alebo škrupinky, slnečnica červenoklasá je posledná na našom zozname druhov, ktoré môžete namotať, ak vám na návnadu zostane iba šunka. Vzhľadom na to, že tieto ryby dorastajú do dĺžky 12 palcov, ak chytíte jedného alebo viacerých červených klasov, budete mať večeru aspoň túto noc a pravdepodobne aj ďalšiu noc.

Tipy na chytanie rýb so šunkou

Máte veľa rybárskych skúseností, ale iba so živou návnadou, ktorú by ste mali pripevniť na háčik ako červy a malý hmyz, nie šunku. Našťastie použitie šunky ako návnady nie je až také odlišné od rybolovu s inou návnadou. Tu je niekoľko tipov na úspech.

Používajte len malé kusy

Ak dúfate, že strávite celé popoludnie rybolovu so šunkou ako návnadou, potom nemôžete hádzať plátok za plátkom. Návnada sa vám minie veľmi rýchlo po nachytaní len niekoľkých rýb. Namiesto toho použite malé kocky šunky.

Čo ak všetko, čo máte, sú plátky šunky? Potom vezmite časť šunky, zrolujte ju do gule a pripevnite na háčik. Ryby, o ktorých sme hovorili v poslednej časti, majú dostatočne ostré čuchové zmysly, že dokážu rozpoznať aj malé množstvo šunky.

Ak to preženiete, ryby dostanú jedlo zadarmo a nebudú sa poskakovať okolo miesta, kde lovíte!

Lacná šunka funguje

Ak ste nemali v úmysle použiť šunku ako návnadu, možno ste si priniesli drahú šunku, pretože to je to, čo radi jete. Na rybolov však postačí aj šunka z lacných lahôdok. Stačí sa vrátiť k poslednej časti a prečítať si, z čoho sa zvyčajne skladá rybia strava. Nemajú presne vycibrené palety a namiesto toho sa púšťajú do gaga nad akýmkoľvek ľudským jedlom.

Nespoliehajte sa

Ak skončíte svoj deň rybolovu s plným záťahom, je to skvelé, ale šunka nie je typ návnady, ktorú by ste mali používať stále. Ako sme už povedali, je plný solí a konzervačných látok, ktoré nie sú skvelé pre ryby ani ich prostredie.

Ďalšie jedlá na obed, ktoré môžete použiť ako rybársku návnadu

Možno ani nemáte radi šunku, ale zabalili ste si so sebou raňajky a/alebo obed, aby ste sa načerpali na deň rybolovu. Prekopajte svoj chladič. Ak máte niektoré z nasledujúcich potravín, sú použiteľné ako návnada rovnako ako šunka.

Chlieb

Nezáleží na tom, čo je medzi vašim sendvičom, keďže ste použili chlieb, máte pripravenú návnadu, ak by sa vám všetky červy vykrútili. Kapry, prísavky a sumce obzvlášť budú vnímavé na chlieb na konci háčika.

Čítať  Ktoré návnady sa považujú za živú návnadu?

Podobne ako pri použití šunky ako návnady, nepotrebujete celý kúsok chleba, stačí malý kúsok. Chlieb natrhajte a potom začnite vaľkať v ruke, kým z neho nevytvorí pevnú guľu. Potom nasaďte guľku cesta na hák. Mal by byť dostatočne lepivý, aj keď navlhne, chlieb bude v poriadku.

To znamená, že mokrý chlieb sa po chvíli rozpáli, takže ak ryby nehryzú okamžite, možno budete musieť vyskúšať iný typ jedlej návnady.

Hot Dogs

Napísali sme celý príspevok o používaní párkov v rožku ako rybárskej návnady, ktorý by ste si mali prečítať, ak ste ho vynechali. Hot dogy sú technicky už uvarené, keď si ich kúpite, a ak by ste chceli, mohli by ste ich jesť aj studené. To z nich robí skvelú voľbu obeda pri rybolove.

Ryby oceňujú párky v rožku vrátane sumca. Nakrájajte si párky v rožku približne na veľkosť vášho kĺbu, aby ste túto návnadu nemrhali. Rovnako ako šunka, párky v rožku sú veľmi slané, takže ako návnada sú vhodné len zriedka.

Syr

Len málo ľudí je jedlo lepšou návnadou ako syr. Najlepšie na tom je, že vám poslúži akýkoľvek syr, od švajčiarskych lahôdkových syrov na tenké plátky až po syry s výraznejšou vôňou, ako je modrý Stilton.

Ak máte plátky syra, odrežte kúsok a zrolujte do gule, ako ste to urobili s chlebom. V prípade kúskov syra odlomte kúsok a pripevnite ho na vlasec. Medzi vôňou a chuťou syra len máloktorá ryba odolá!

Kukurica

Milujete prvé zahryznutie do šťavnatého klasu, však? Ryby tiež túžia po sladkosti tejto žltej zeleniny, takže je to dobrá návnada. Bluegill, ostriež, crappie a pstruh budú reagovať najviac nadšene na kŕmenie kukuricou.

Nemôžete však len tak pripevniť jeden kus kukurice na svoj rybársky háčik a dúfať, že ho zahryznete. Naplňte háčik tromi až štyrmi jadierkami a uvidíte, ktoré ryby začnú hrýzť!

Kura

Ak lovíte sumce, musíte aspoň raz vyskúšať kura ako návnadu. Medzi mastnotou a mastnotou kuracej kože je sumec v nebi.

Nebojte sa, nemusíte ryby kŕmiť bielym mäsom a kuracími prsiami, ktoré by ste si ušetrili. Môžete použiť kuracie pečienky alebo len tepelne neupravenú kuraciu kožu.

Ako vždy si dávajte pozor na množstvo. Na vzbudenie záujmu sumca netreba veľa kuracieho mäsa!

Záverečné myšlienky

Aj keď by vás to asi nenapadlo použiť, šunka je vhodnou variantou ako návnada, ak vám dôjdu červy alebo zabudnete priniesť svoje mieňohy. Mnoho druhov rýb s radosťou zje šunku, od panfish ako bluegill až po ostrieža a sumca.

Nie je to každodenný typ návnady, ale teraz viete, ako loviť so šunkou (a tepelne neupravenou slaninou) v malíčku. Keď nabudúce pôjdete von, určite urobíte dojem na svojich rybárskych kamarátov.