Môžem počas kvitnutia rias loviť v jazere?

V lete máte viac denného svetla a vyššie teploty, dva faktory, ktoré sú veľmi priaznivé pre rybolov. No, až na to, keď prídete k svojmu obľúbenému jazeru a zistíte, že vody sú modrozelené. Potom si uvedomíte, že došlo k rozkvetu rias. Môžete ešte ísť na ryby?

Ak naozaj chcete, môžete počas kvitnutia rias loviť v jazere, ale iba v prípade, že kvitnú modrozelené riasy. Zlatá riasa, ktorá je menej častá, je pre ryby zvyčajne smrteľná. Cyanotoxíny, ktoré spôsobujú modrozelené riasy, môžu byť niekedy aj toxické, takže ulovené ryby nejedzte.

Ďalej vysvetlíme, čo je to kvitnutie rias, rôzne typy a či sa oplatí loviť v kvete rias. Ak budete pokračovať s udicou, predstavíme vám aj niekoľko tipov na úspech pri rybolove, takže pokračujte v čítaní!

Čo je kvitnutie rias? + Typy kvitnutia rias

Pochopenie kvitnutia rias

Kvitnutie rias, ako ste pravdepodobne uhádli, pozostáva z rias. Riasy, singulárnej formy rias, označujú typ eukaryotického fotosyntetického organizmu. Ako sa objavujú riasy, nie sú všetky z jedného kladu, ale z viacerých.

Riasy vznikajú, keď sa voda stáva anoxickou. Inými slovami, množstvo rozpusteného kyslíka klesá. Usadeniny vo vodnom útvare, ako je jazero, produkujú fosfát, ktorý vstupuje do vodného stĺpca. Potom sa objavia riasy.

Keď sa riasy hromadia vo veľkých množstvách, ide o kvitnutie rias. Aj keď sa vzhľad vody bude meniť rôznymi spôsobmi v závislosti od toho, ktorý typ rias spôsobuje kvitnutie, isté je, že vaše obľúbené jazero bude vyzerať radikálne inak. O chvíľu si o tom povieme viac.

Kvitnutie rias, podobne ako samotná riasa, sa pravdepodobne vyskytuje v lete. Iné ročné obdobia, ktoré môžu vyvolať rozvoj kvitnutia rias, sú neobvykle teplé obdobia.

Vďaka tomu, ako klimatické zmeny ovplyvnili priemerné teploty, ste mohli vidieť kvitnutie rias na jeseň, na jar a niekedy aj v zime.

Typy kvitnutia rias

Hoci sa niekedy môžu vyskytnúť červené riasy, dve najznámejšie formy kvitnutia rias sú modrozelené riasy a zlaté riasy. Vezmime si túto časť, aby sme sa podrobnejšie porozprávali o oboch typoch kvitnutia rias.

Modro-zelené riasy

Najbežnejším kvetom rias sú modrozelené riasy. Modrozelené riasy, ktoré tvoria cyanobaktérie, sú malé organizmy, ktoré sa vyvíjajú nielen v jazerách, ale aj v slanej vode, brakickej vode a rybníkoch.

Cyanobaktérie budú fotosyntetizovať takmer rovnakým spôsobom ako riasy. To umožňuje šírenie siníc.

Budete vedieť, že na vašom obľúbenom jazere sa rozvinuli modrozelené riasy, pretože jazero bude výrazne sfarbené. Modrá farba rias bude oveľa hlbšia ako farba jazera.

Čítať  Jazda na kajaku v tehotenstve? Sprievodca pre kajak pri prenášaní

Zelená modrozelených rias je tá istá škodlivá, neónová zelená, ktorú zvyčajne vidíte, keď sa riasy objavia na hladine vody.

Zlaté riasy

Iný typ kvitnutia rias je vyvolaný Prymnesium parvum baktérie a sú známe ako zlaté riasy.

Zlaté riasy, ktoré sa kedysi nachádzali prevažne v oceánoch, sa odvtedy začali objavovať v sladkovodných jazerách, nádržiach a riekach. Vysoké hladiny minerálov zvyšujú slanosť vody, ktorá potom pozýva zlaté riasy, aby sa šírili.

Modrozelené aj zlaté riasy sú čiastočne spôsobené klimatickými zmenami, ako aj pomalými alebo stojatými vodami a znečistením živinami.

Dovoľte nám chvíľu hovoriť o znečistení živinami, pretože je to celkom zaujímavé. Rastliny ako riasy vyžadujú fosfor a dusík. Keď sa tieto živiny hromadia v prebytku, zvyčajne v dôsledku odtoku, potom môžu mikroorganizmy, ako sú riasy, rásť veľmi rýchlo.

Tabuľka zobrazujúca obrázky modrozelených rias v porovnaní so zlatými riasami.  Modrozelené riasy pozostávajú zo cyanobaktérií a nachádzajú sa v jazerách, slanej vode, brakickej vode a rybníkoch.  Zlaté riasy pozostávajú z baktérií prymnesium parvum a nachádzajú sa v oceánoch, sladkovodných jazerách, riekach a nádržiach.

Je rybolov v jazere počas kvitnutia rias bezpečný?

Teraz, keď lepšie rozumiete riasam, ktoré sa rozšírili cez vaše obľúbené jazero, máte jednu otázku.

Je bezpečné ísť na ryby? Poďme preskúmať.

Výhody rybolovu v kvete rias

Väčšinu času, najmä ak máte čo do činenia s modrozelenými riasami, áno, môžete loviť.

Ak niečo, niekedy môžete riasy využiť vo svoj prospech. Husté kvety rias môžu pokrývať hladinu vody, čo môže niektorým rybám sťažiť pohľad. Iní však budú pokračovať ako obvykle.

Nevýhody rybolovu v kvete rias

Rybolov v kvete rias však nie je bez rizík.

Tie isté cyanobaktérie, ktoré obsahujú modrozelené riasy, môžu niekedy produkovať cytotoxíny. Tieto intracelulárne toxíny sa zvyčajne uvoľňujú, keď bunka praskne alebo zomrie, aj keď nie výlučne. Závisí to od druhu siníc.

Tri rody cyanobaktérií môžu produkovať cytotoxíny, Planktothrix, Dolichospermum (predtým známy ako Anabaenaa Microcystis. Posledne menovaný je najbežnejší z troch a je toxický takmer vo všetkých prípadoch.

Microcystis môže produkovať mikrocystíny, známe tiež ako kyanoginozíny. Ide o triedu toxínov výlučne pre tieto cyanobaktérie.

Kvitnutie rias Microcystis má konzistenciu ako mokrá farba. Textúra môže byť niekedy tiež zrnitá, čo znamená, že je textúrna. Riasy budú mať chorobne neónovo zelenú farbu.

Keď kvitnutie rias pominie, zvyšky spodiny z Microcystis môžu pretrvávať. Mikrocystíny môžu zostať vo vode celé mesiace. To je nebezpečné, pretože microcystíny sú známe pečeňové toxíny a môžu byť karcinogénom aj u ľudí.

Čítať  Koľko vážia táborníci v slzách?

Ak by nejaké zviera vypilo vodu, v ktorej sú prítomné zvyšné mikrocystíny, mohlo by ochorieť alebo zomrieť. Ryby a vtáky, ktoré žijú v jazere alebo v jeho blízkosti, tiež uhynú, ak budú prevládať sinice.

To sú len modrozelené riasy. A čo zlaté riasy?

The Prymnesium parvum baktérie sú v niektorých smeroch smrteľnejšie a v iných menej. V čase písania tohto článku sa nezdá, že by baktérie v zlatých riasach ovplyvňovali ľudské zdravie rovnakým spôsobom ako sinice v modrozelených riasach.

Zlaté riasy však zabíjajú ryby v oveľa väčšom počte ako modrozelené riasy.

Tipy na rybolov počas kvitnutia rias

Rybolov počas kvitnutia rias je uskutočniteľný a môže dokonca viesť k veľkým úlovkom, najmä ak budete postupovať podľa týchto užitočných tipov.

Informujte sa u svojho miestneho zdravotného oddelenia alebo združenia Parks and Rec Association

Nemôžete si dávať pozor na riasy vo svojom obľúbenom jazere a s istotou vedieť, či zeleno-modrá látka obsahuje sinice. Jediný spôsob, ako si byť istý, je konzultovať s odborníkmi.

Obráťte sa na oddelenie zdravotníctva v okolí. Pokiaľ nie je kvitnutie rias úplne novým javom, potom by mali byť odborníci na oddelení zdravotníctva dobre oboznámení s tým, o aký typ riasy ide a nakoľko je bezpečný.

Ak nie oni, tak sa spojte s parkom a združením, ktoré spravuje jazero. Mali by byť schopní poskytnúť vám viac informácií o tom, ako bezpečný je rybolov.

Ryby v Šalispodné vody

Prítomnosť kvitnutia rias môže zmeniť správanie niektorých druhov rýb, najmä pleskáča. Pamätajte, že kvitnutie rias predstavuje nedostatok rozpusteného kyslíka. To spôsobí, že ryby budú chcieť byť bližšie k hladine vody.

V plytkých oblastiach, najmä tých, ktoré sú zaburinené, je nepravdepodobné, že by ste našli veľa iných rybárov. Namiesto toho na vás môže čakať veľa rýb.

Čím hustejší kvet, tým horší rybolov

Kvitne riasy, najmä modrozelené, môžu byť husté a gýčovité ako mokrá farba. Hrúbka výkvetu spôsobí opačný jav, ako sme opísali vyššie.

Namiesto toho, aby hľadali plytšie vody, v hustom kvete rias sa ryby ponoria hlbšie do vody, aby sa nadýchli. V takýchto dňoch toho veľa nestihnete.

Ak sa chcete vyhnúť kvitnutiu rias, sledujte svoje načasovanie

Dôvodom, prečo sa nazývajú kvitnutie rias, je to, že riasy sa rozšíria a potom zmiznú v závislosti od podmienok. Skôr ráno pred východom slnka riasy neprevládajú. Je to príliš chladné pre riasy. To platí aj po západe slnka.

Čítať  Bezpečnostné faktory detského snežného skútra

Keď ráno vyjde slnko a celé popoludnie svieti, kvety rias začnú naberať na veľkosti.

Ak lovíte veľmi skoro ráno alebo po súmraku, pred odchodom si ešte raz skontrolujte pravidlá pre vaše jazero.

Zmeňte farbu návnady

Používate zvyčajne vzorovanú návnadu ako umelú návnadu? Možno máte zvyčajne šťastie so staromódnou bielou návnadou.

Nie vo vodách zamorených modrozelenými riasami, nebudete. Potrebujete návnadu, ktorá vynikne na hustých farebných riasach. Odporúčame jasnejšie odtiene, ktoré upútajú pozornosť, ako je ružová, oranžová, chartreuse, čierna, modrá alebo fialová.

Obrázky zobrazujúce odporúčané návnady, ktoré sa majú použiť, keď kvitnú riasy.  Odporúčame jasnejšie odtiene, ktoré upútajú pozornosť, ako je ružová, oranžová, chartreuse, čierna, modrá alebo fialová.

Vyskúšajte vibračnú alebo reflexnú návnadu

Ďalším spôsobom, ako preseknúť hluk a upozorniť na vašu návnadu, je zabezpečiť, aby urobila niečo, čo upúta pozornosť rýb, keď ryba pláva medzi kvetmi rias.

Napríklad, možno vyskúšate a reflexná lyžičková návnadaa prívlačovú návnadu, alebo návnada, ktorá vyvoláva vibrácie. Možno zistíte, že k vám pláva viac trás a basov, ktoré by inak ignorovali vašu líniu.

Urobte si čas

Ako sme už spomenuli, viditeľnosť v jazere sa počas kvitnutia rias znižuje. Ryba tak dobre nevidí, takže ak sa ponáhľate s vlascom sem a tam, môžete prísť o dobrú príležitosť na rybolov, pretože ste išli príliš rýchlo.

Nech je vaša obľúbená rybárska technika akákoľvek, spomaľte ju na pár krokov. Mali by ste mať lepšie výsledky.

Využite vône vo svoj prospech

Živú návnadu by sme príliš neodporúčali pri rybolove v kvete rias, ale možno môžete použiť živú návnadu na naplnenie umelej nástrahy s príťažlivou vôňou? Tá aróma by mohla lákať ryby na zahryznutie.

Nejedzte ryby

Hurá! Dnes ste medzi kvetmi rias chytili veľa rýb. Aj keby bol rybolov bezpečný, stále by sme vám neodporúčali jesť ryby, ktoré ste ulovili. Len zo zdravotného hľadiska to nie je dobrý nápad.

Záverečné myšlienky

Vo väčšine prípadov môžete loviť v jazere počas kvitnutia rias, pokiaľ kvitnutie nie je zlaté. Potom ryby pravdepodobne aj tak vymrú. Modrozelené riasy môžu obsahovať sinice, ktoré môžu byť smrteľné pre ryby a potenciálne aj pre ľudí, takže majte na pamäti aj to.

Vždy je najlepšie získať zelenú od vašich parkov a združenia na ochranu zdravia alebo od miestneho zdravotného oddelenia predtým, ako začnete loviť v kvete rias. Buďte v bezpečí!