Môže zložený luk namočiť?

Chytíš luk a výstroj. Zabalíš si obed. Zapneš si topánky. Všetci ste pripravení na deň plný dobrodružstva s lukom v divokej divočine. Vychádzate z dverí s pružinou v kroku a tetivou… a prší!

Vaše plány plné zábavy sú náhle rozbité na kusy padajúcim dažďom. Vaše vzrušenie z celého dňa zmizne. Čo robíš? Váš luk nemôže namočiť…alebo áno?

Aj keď sa váš luk namočí, stále si môžete užiť deň lovu s lukom alebo cvičenia na terč. Môžu sa vyskytnúť určité komplikácie a dodatočná údržba, o ktoré sa budete musieť postarať, ale stále môžete svoj luk používať ako v deň bez dažďa!

Môže to byť trochu strašidelné vytiahnuť luk do dažďa, ale s náležitou starostlivosťou a prípravou môžete stále strieľať ako normálne! Ak sa budete riadiť týmito radami a budete sa vzdelávať o vplyve dažďa na váš luk a váš výkon, potom sa nemusíte obávať.

Čo robí dážď s vaším lukom

Našťastie dážď samotný luk nepoškodí! V súčasnosti vyrábané zložené luky sú väčšinou vyrobené z materiálov, ako je plast, ktoré dokážu namočiť a sú úplne jemné, takže ich nepoškodí ani dážď.

Dokonca aj dlhé luky alebo iné luky vyrobené z dreva sú vo všeobecnosti naolejované alebo voskované, aby mali väčšiu trvanlivosť a boli odolnejšie v daždi, takže vo všeobecnosti nie sú poškodené ani dažďom!

Zložený luk má veľa jednotlivých častí, takže je dôležité sa s nimi zoznámiť, aby ste vedeli, ktoré časti vyžadujú údržbu a špeciálnu pozornosť v daždi alebo mimo neho.

Stúpačka, končatiny, nápravy a väčšina hlavného tela luku sú vyrobené z materiálov odolných voči dažďu, takže tieto časti sú v daždi vo všeobecnosti v poriadku! Časti, ktorým budete musieť venovať osobitnú pozornosť, sú menšie časti mašle.

Menšie časti luku, ako sú skrutky a čapy, ktoré ho držia pohromade, alebo zameriavač, môžu ľahko hrdzavieť a potom brániť optimálnemu výkonu a miereniu.

Väčšina lukostrelcov by tiež mala vedieť, že tetivy luku sú voskované s cieľom zvýšiť maximálny výkon a čo najpresnejšiu streľbu. Vosk tiež zabraňuje vniknutiu vody do struny a zničeniu jej tvaru.

Navyše, ak sa vám do tetivy dostane voda, tetiva sa oťaží, čo následne zabráni šípu opustiť luk primeranou rýchlosťou a môže poškodiť ostatné časti luku.

Čo robí dážď s vašimi šípmi

Rovnako ako tetiva, akonáhle voda zasiahne vaše šípy, pridajú šípu dodatočnú váhu, čo potom sťažuje streľbu šípu.

Šípy, ktoré sa stanú ťažkými v dôsledku dažďa alebo vody, vyžadujú na vystrelenie viac energie ako normálne suché šípy, čo potom ovplyvňuje ich rýchlosť a presnosť vášho mierenia.

Okrem toho môže situáciu ešte viac skomplikovať typ šípok, ktoré používate. Ak sú perie na vašom šípe namiesto plastu perie, perie nasiakne vodou a potom bude ešte ťažšie, ako to bolo len s dažďom.

Čo robí dážď s vaším výkonom

Ako pravdepodobne viete z vyššie uvedených častí, dážď môže veci určite skomplikovať a sťažiť, ako keď bežne vychádzate s lukom.

Keď nie je o struny správne postarané, môžu sa stať ťažšími a v lejaku vytvárať nemotornejší výstrel ako zvyčajne.

  Koľko ľudí môže jazdiť na vodnom skútri?

Šípky naberajú na hmotnosti vody a môžu spôsobiť ťažší výstrel. Presnosť výstrelov nemusí byť na rovnakej úrovni ako normálne a môže byť oveľa ťažší proces presvedčiť vaše šípy, aby strieľali tak priamo, ako by ste chceli.

Ale to nie je ono. Dážď vám môže zakryť výhľad a budete sa musieť prispôsobiť, aby ste správne videli a strieľali na správny cieľ. Je to ťažké vidieť!

Dážď nielenže ovplyvňuje váš zrak, ale môže pokaziť aj zrak vášho luku. Dážď môže nahromadiť a zakryť väčšiu časť vašej vízie a určite vás môže odradiť pri správnej a presnej streľbe.

Nechápte ma zle, dážď vám môže trochu sťažiť zážitok zo streľby a pridať ďalšie prekážky k zábave, ale nebojte sa! Nie je stratená všetka nádej! S trochou starostlivej a správnej prípravy a údržby je stále možné zažiť príjemný čas s lukom vonku v daždi!

Príprava pred fotografovaním v daždi

Po prvé, uistite sa, že si navoskujete tetivu! Premočená tetiva nepracuje tak dobre ako čistá a suchá! Stáva sa ťažším a strela je menej presná, ako by mohla byť. Správne natočenie luku môže tiež stratiť svoj tvar v dôsledku poškodenia vodou, čo ešte viac zhoršuje výkon.

Ak nie ste oboznámení so správnym procesom voskovania tetivy luku, Svetová lukostreľba má nádherný podrobný článok (s obrázkami), ktorý vysvetľuje proces a vybavenie, ktoré je potrebné na správne navoskovanie a prípravu tetivy na streľbu.

Ale v podstate chcete, aby vaša tetiva vyzerala hladko a mala „trochu lepkavý pocit“. Ak je vaša tetiva suchá, vytiahnite vosk a navoskujte!

Tento krok je pomerne jednoduchý, vy zvládne to ľahko! Nebuďte leniví a zanedbajte tento krok! Neskôr to oľutujete, keď životnosť vašej tetivy nebude taká dlhá, ako by mohla byť.

Šéf lukostreľby odporúča, aby ste si pred streľbou vyskúšali párkrát vytrhnúť tetivu, aby ste odstránili prebytočnú vodu, ktorá sa môže hromadiť na tetivách.

Po druhé, odporúčam to prinesiete plastové vrecká. Sendvičové vrecia, Ziploc vrecia, vrecia na odpadky. Prines ich! Ty budeš tak ďakujem, že si to urobil!

Najprv ich použite na svoje šípy. Zakryte šípky v tulci vrecúškom Ziploc alebo ich môžete jednotlivo zabaliť do sendvičových vrecúšok, ak máte pocit, že na to máte čas.

Pomôže vám to udržať vaše šípy pekné a suché, všetko pripravené na streľbu, aby ste sa vyhli ďalšej záťaži vody, ktorá by mohla pochádzať z ich vynechania.

Šéf lukostreľby tiež naznačuje, že keď používate svoje šípy, a že je najlepšie, ak sa nebudete namáhavo motať a strieľať rýchlo, aby ste sa vyhli dažďu, ktorý sa hromadil na vašich šípoch a sťažil ich streľbu. Strieľajte, keď sa to počíta!

Udržujte svoje šípy v suchu tak, že ich necháte odkryté iba vtedy, keď budete strieľať. V opačnom prípade ich uchovávajte zakryté a suché.

Vrecia môžete použiť nielen na svoje šípy, ale môžete ich použiť aj na zakrytie luku a akéhokoľvek iného vybavenia! Zabaľte svoj luk, ako aj akúkoľvek inú výstroj, ktorú si so sebou nesiete, do vreca na odpadky, aby ste ho udržali v suchu počas doby, kedy ho budete používať.

  Čo je podvodný vodný skúter?

Ak ste na love lukom, dážď môže sťažiť navigáciu v teréne s množstvom blata a väčším nebezpečenstvom pošmyknutia alebo poškodenia vášho vybavenia. Ak si nájdete čas na zabalenie plastových vrecúšok na ochranu vášho vybavenia, budete mať menej problémov s používaním svojho vybavenia a tiež predídete škodám spôsobeným živlami.

Sú lacné a môžu zabrániť a veľa problémov, ktoré vznikajú pri vynášaní všetkého vybavenia do dažďa.

Tretia je aby ste si priniesli správne vybavenie, ktoré vám pomôže zostať v suchu! Áno, viem, že je to zrejmé, ale všetci máme chvíle, keď si povieme: „Ach nie, nepotrebujem ďalšie ponožky,“ a potom to ľutujete, keď je vám vonku v lejaku zima a je vám mizerne. budete si priať, aby ste boli doma.

Prineste si extra výmenu ponožiek! Každý vie, že mať studené a mokré nohy je tá najnešťastnejšia vec na svete! A čo iné môže váš deň pri fotografovaní spomaliť viac ako pár vlhkých, zmrznutých nôh?

Okrem toho si vezmite uterák, aby ste si utreli zrak a poklonili sa, aby ste lepšie uchopili svoj luk a pomohli vám viditeľnosť a presnosť strely. Možno budete chcieť priniesť viac, aby ste sa utreli!

Pre lukostrelca s okuliarmi môže byť z dlhodobého hľadiska skutočne prospešné priniesť si uterák alebo handričku na utretie okuliarov, pretože sa na vašich okuliaroch hromadí dážď a zatemňuje výhľad. Môže to byť obzvlášť frustrujúce, keď nevidíte a nemôžete s tým veľa urobiť!

Uistite sa, že používate uterák, aby bol váš zrak suchý.

Okrem uterákov a ponožiek navyše myslite aj na to, aby ste si so sebou priniesli aj dáždnik! Na prvý pohľad sa to môže zdať trochu hlúpe, ale môže to zmeniť vašu skúsenosť. Ak lovíte s niekým iným, môže vám dáždnik podržať, alebo ak máte dostatočne veľký dáždnik, potom by mobilita pri streľbe nemala byť problémom!

Veľký rozdiel môže znamenať aj to, že si prinesiete klobúk. Klobúk môže pomôcť udržať vašu tvár v suchu a tiež zabrániť dažďu, aby vám zakryl zrak.

Keďže úchop môže byť v dôsledku dažďa šmykľavejší, môžu byť lukostrelecké rukavice alebo rukavice vo všeobecnosti prospešné na podporu extra pevného úchopu.

Nezabudnite, že by ste si, samozrejme, mali priniesť správnu bundu alebo kabát, aby vám poskytli správne teplo. Pretože látka navyše môže niekedy prekážať pri správnom mierení, môže byť dobré priniesť si aj nejaké lano alebo nejaký spôsob, ako upevniť látku navyše z bundy.

Existujú aj špeciálne bundy s odnímateľnými rukávmi pre takéto časy, a ak ste vy a váš luk často vonku v zlom počasí, potom to môže byť pre vás dobrá investícia.

  Najlepšie basové návnady

Ak je ešte niečo, čo by vám spríjemnilo zážitok, tým lepšie! Sú to naozaj maličkosti, ktoré dokážu zmeniť všetko!

Môj štvrtý a posledný tip na prípravu na natáčanie v daždi je, maj pozitívny prístup!

Existujú dva typy lukostrelcov: tí, ktorí sa nechajú ľahko odradiť počasím alebo inými prekážkami a rozhodnú sa nevyjsť von a strieľať, a tí, ktorí idú von a strieľajú v daždi, snehu alebo krupobití, aby si išli užiť!

Môže byť ťažké strieľať v daždi, ale ak budete predstierať, že ste opäť dieťa a hráte v daždi bez zábran, váš zážitok bude o to lepší! Dážď alebo svit, stále si môžete užívať s lukom!

Údržba po streľbe v daždi

Dobre, priniesli ste si so sebou všetko správne vybavenie na streľbu. Aj napriek nepriaznivému počasiu ste sa výborne zabavili a nohy máte stále pekne v suchu. Nebolo to také zlé, ako si si myslel!

Ale teraz, keď si doma, čo robíš? Napriek všetkému vybaveniu, ktoré ste si priniesli, aby vás udržalo v teple a suchu, vám luk predsa len trochu zmokol.

Teraz je dôležitá správna údržba.

Nikdy, nikdy, nikdy neskladujte luk a iné vybavenie, keď je mokré.

Uistite sa, že ste vysušili všetko. Všetko.

Najprv sa uistite, že ste si utreli luk, a ak je stále dosť mokrý, nechajte ho vyschnúť.

Keď je luk suchý, je veľmi dôležité, aby ste venovali nejaký čas starostlivosti o všetky malé časti luku.

Zložené luky sú oveľa komplikovanejšie ako spätné luky s oveľa viac malými časťami. Preto je nevyhnutné udržiavať a starať sa o malé skrutky a skrutky, ktoré tvoria luk. Keď uschnú, vezmite papierovú utierku alebo zubnú kefku s trochou oleja a namažte ich. Zamerajte sa na zameriavacie, končatinové a oporné skrutky.

Nezabudnite, že po zaschnutí tetivy ju prevoskujte a uistite sa, že je lepkavá a pripravená znova strieľať!

Ak sa vám počas lukostreľby namočilo iné vybavenie, nezabudnite všetko vyčistiť a vysušiť. Vyperte si oblečenie. Rozložte šípky a nechajte ich uschnúť na vzduchu. Vyčistite a vysušte svoj tulec, stojan na luky atď.

Hlavne dbajte na to, aby ak svoj luk skladujete v puzdre alebo taške, aby bola taška alebo puzdro tiež úplne suché. Aj keď ste svoj luk riadne vysušili a postarali sa oň, ak je puzdro mokré, luk bude stále hrdzavieť.

A je to! Viem, že sa to môže zdať trochu skľučujúce pripravovať alebo starať sa o svoj luk po alebo pred dňom vonku v daždi, ale sľubujem, že to nie je také zlé, ako sa zdá.

Áno, strieľať v daždi nie je práve najjednoduchšie. A áno, z vašej strany si to vyžaduje určitú prípravu a čas.

Ale stále to môžete urobiť. Dážď ešte dokážeš prekonať!

STÁLE si môžete užiť príjemné chvíle so svojím milovaným lukom vonku v mrholení a ak sa o to postaráte, s náležitým vybavením bude váš luk stále neporušený!

Šťastnú streľbu!