Môže Tesla ťahať loď: Tu je to, čo potrebujete vedieť

Či už si myslíte, že elektrické vozidlá sú „vlnou budúcnosti“ alebo nie, Tesla tu zostane. Nedá sa to poprieť. Trhový podiel spoločnosti rastie. Tesla teraz predstavuje 2,6 percenta vozidiel na cestách v Spojených štátoch. A zdá sa, že toto číslo sa každým rokom zvyšuje.

Stále ma však prekvapilo, keď som prvýkrát videl Teslu ťahať loď. S rozširujúcim sa boomom elektrických vozidiel je logické, že sa na štarte lode s Teslou objaví viac ľudí. Je však Tesla skutočne dobrá na ťahanie lode alebo akéhokoľvek iného prívesu?

Tesla Model X a Model Y sú schopné ťahať loď alebo príves. Vlečný balík Model X je dimenzovaný do 5000 libier na 20” kolesách alebo 3500 libier na 22” kolesách. Model Y je schopný ťahať maximálne 3500 libier. Pri ťahaní väčšiny prívesov sa však dojazd batérie zníži o 30 – 60 %.

Je zrejmé, že predtým, ako zavesíte loď na Teslu a vydáte sa k vode, musíte vedieť viac. Zvyšok tohto príspevku strávime tým, že vám pomôžeme rozhodnúť sa, či vám ťahanie lode s Teslou bude fungovať.

Ťažné balíčky Tesla

Nie všetky modely Tesly sú si rovné. Pre tých z vás, ktorí potrebujú zo svojej štýlovej jazdy trochu viac užitočnosti, porozmýšľajte nad kúpou Modelu X alebo Modelu Y.

Model X

V súčasnosti sú všetky nové Tesly Model X vybavené ťažnými tyčami z vysokopevnostnej ocele pripravenými na 2” prijímač, ktorý je súčasťou balenia. V softvéri je tiež zabudovaný 7-kolíkový zväzok elektroniky a integrovaný režim ťahania.

Ani Model X nie je žiadny šmrnc. S 20” kolesami môžete bezpečne odtiahnuť až 5000 libier. 22-palcová konfigurácia kolies však túto kapacitu uhryzne a obmedzí vás na 3500 libier. Majte na pamäti, že špecifikácie ťahania sa vzťahujú na optimálne podmienky ťahania, takže neprekračujte limity.

Čítať  Výbava na lososa: Najlepší vlasec pre každú situáciu

Staršie Tesly Model X bez ťažného balíka si ho môžu ľahko nainštalovať vo väčšine servisných stredísk za približne 1250 USD.

V režime vlečenia toto vozidlo pridáva vrstvu bezpečnosti tým, že rozpoznáva kývanie prívesu a automaticky pomáha pri brzdení kolies a nastavovaní rýchlosti.

Model Y

Bohužiaľ, Model Y sa štandardne nedodáva s ťažným paketom. Nechať si ho však nainštalovať nie je žiadny veľký problém. Ťažná tyč z vysoko pevnej ocele a 2” prijímač je dimenzovaný na 3500 libier so všetkými konfiguráciami kolies.

Súčasťou balenia je aj ťažný režim a postroj prívesu so 7-kolíkovým konektorom. Očakávajte, že za inštaláciu v servisnom stredisku budete musieť zaplatiť minimálne 1200 USD.

Stále nakupujete Teslu? Zvážte Model X pred Modelom Y, ak sú toto leto v kurze časté výlety s vašou loďou k jazeru. Vďaka vysokej ťažnej kapacite a vynikajúcej bezpečnosti zabudovanej do modernizácie režimu vlečenia vám Model X poskytuje výhodu vo výkone pri ťahaní väčšiny lodí.

Všetko o tomto rozsahu

Tesla môže ťahať okolo všetkých okrem tých najväčších rybárskych alebo hracích člnov, ale má to svoju cenu. Elektrické vozidlá majú obmedzený dojazd a rovnako ako ich dieselové alebo plynové náprotivky, zvýšená hmotnosť vedie k značnému poklesu účinnosti. Koľko závisí od viacerých faktorov.

Je zrejmé, že najdôležitejším faktorom, ktorý znižuje dojazd vašej Tesly, je hmotnosť lode a prívesu. Vzhľadom na širokú škálu štýlov a typov lodí sa hmotnosť môže značne líšiť. Viac o tom neskôr.

Strmý terén tiež zarezáva do vášho dosahu. Svaľovanie sa do veľkých kopcov vyžaduje viac energie na prekonanie gravitácie, ktorá môže skutočne vysať šťavu z batérií. Pridajte intenzívne používanie systému klimatizácie a na dlhej ceste môžete mať problémy.

Poďme teda k číslam. Aký dojazd môžete očakávať od svojej Tesly pri ťahaní lode?

Väčšina dostupných údajov naznačuje, že pri ťahaní lode priemernej veľkosti by ste mali očakávať 30 až 60-percentné zníženie účinnosti batérie.

Pozrite sa na nižšie uvedenú tabuľku, ktorá porovnáva očakávané ťažné rozsahy Modelu Y a Modelu X.

Čítať  Ako nájsť a chytiť ryby v riekach
Typ auta Rozsah nabíjania 90 %. Ľahké ťahanie (o 30 % znížená účinnosť) Mierne ťahanie (o 50 % znížená účinnosť) Maximálne ťažné zariadenie (zníženie účinnosti o 60 %)
Tesla Model X Long Range Plus 334 míľ 234 míľ 167 míľ 133 míľ
Tesla Model Y s dlhým dojazdom 293 míľ 205 míľ 147 míľ 117 míľ

Predpokladajme, že máte stredne veľkú loď na hranie, ktorá váži 3500 libier plne naložená vrátane prívesu. Model Y má dojazd 326 míľ a Model X pôsobivý dojazd 371 míľ.

Ak predpokladáme najhoršie a máte pred sebou veľké kopce a AC je vytočená na maximum, je pravdepodobný 60% pokles vášho dosahu.

To znamená, že model X je skrátený na 148 míľ a Model Y na 130 míľ. Stále to nie je zlé, ale zabijak na cestách alebo pri cestách do vidieckych destinácií, kde sú obmedzené nabíjacie stanice.

Nehovoriac o tom, že tento scenár predpokladá, že ste 100% plne nabití, čo je podľa Tesly nie. V predvolenom nastavení Tesla neprekročí 90% nabitie, takže dojazd 371 míľ na Model X bude 334 míľ; a 133 míľ pri ťahaní.

Ak je váš cieľ plavby viac ako 60 míľ od vášho domova, naplánujte si zastávku na nabíjanie na ceste späť.

Youtube kanál Fast Lane Car robí vynikajúci test vlečenia Modelu X, ktorý skutočne ukazuje, ako veľmi vlečenie vyčerpáva batérie Tesla. Pozrite si video!

Aká veľká je loď

Myslite aj na typ lode, ktorú ťaháte. Či už sa rozhodnete ťahať s Modelom Y alebo Modelom X, dávajte pozor, aby ste neťahali príliš ťažký čln a príves.

Uistite sa, že zladíte svoju Teslu s loďou správnej veľkosti. Uľahčíme vám to. Pozrite si naše zoznam 35 populárnych rybárskych lodí. Tam rozoberáme hmotnosti plne vybavených lodí a prívesov s motorom aj bez neho.

Vaša loď nie je na zozname? Približné údaje o hmotnosti takmer každej lode môžete nájsť online alebo zavolaním miestnemu predajcovi lodí.

Majte tiež na pamäti, že loď a príves výrazne zvyšujú dĺžku vášho vozidla. Toto nie je problém, kým nevstúpite do preplňovacej stanice so stojanmi určenými pre autá bez prívesu. Iste, môžete ísť dopredu a zaparkovať cez všetky stánky, ale nečakajte veľkú toleranciu od ďalšieho chlapíka, ktorý zastane a chce tiež nabíjať.

A čo Model S a Model 3

Nebudem tvrdiť, že 2,3 sekundy, 0-60 výkon Modelu S dáva „S“ do „S3XY“. S Modelom S alebo Modelom 3 toho však veľa nenarobíte.

V súčasnosti spoločnosť Tesla neposkytla možnosti odťahu ani pre jedno auto v USA. Nedávno má Model 3 v Európe určité obmedzené ťažné schopnosti, ktoré by umožnili ťahať malý čln, ale to nepomôže zákazníkom so sídlom v USA.

Pre Model 3 je k dispozícii široká škála doplnkových možností ťahania za vysokú cenu. Ale buďte opatrní, po úpravách na trhu môžu ovplyvniť vašu záruku a funkčnosť auta.

Čo treba vedieť pri spustení

Spustenie lode s Teslou sa príliš nelíši od spustenia lode s konvenčným plynovým SUV alebo kamiónom.

Schopnosť pohonu všetkých kolies Tesla vám pomôže dostať sa aj z tých najšmykľavejších štartov. Aj keď bez trakčných pneumatík to veľmi nepomôže.

Majte na pamäti, že ak je to možné, mali by ste sa vyhnúť cúvaniu zadných kolies do vody. Je zrejmé, že niekoľko centimetrov vody vozidlu pravdepodobne neublíži (inak by bola jazda v daždi problematická), ale ak ide o slanú vodu, korózia môže spôsobiť zmätok na jemných komponentoch.

Niektoré štarty lodí sú príliš plytké na spustenie lode bez cúvania do vody. Vyhnite sa týmto za každú cenu. Skúste iné spustenie. Ponorenie batérií spôsobí poškodenie.

Jedným z najnebezpečnejších aspektov spúšťania alebo vyťahovania lode je zabezpečiť, aby bolo vaše vozidlo zaparkované a zabezpečené predtým, ako vystúpite, aby ste sa o loď postarali. Pri štandardnom vozidle na plyn to znamená zaparkovať a zatiahnuť núdzovú brzdu.

V prípade Tesly je scenár trochu iný a vyžaduje si trochu zvyku. Správny postup pri parkovaní na svahu nájdete v používateľskej príručke.

Ťahanie člna s Cybertruckom

Aj keď nie každý ocení jedinečný štýl Tesla Cybertruck, všetci sa zhodneme na tom, že je viac než schopný ťahať takmer akúkoľvek loď.

S ťažnou kapacitou 7500+ libier a veľkorysou 16-palcovou svetlou výškou je možné spustiť a ťahať loď v akomkoľvek teréne.

Keďže vozidlo zatiaľ nie je komerčne dostupné, nie je k dispozícii veľa praktických údajov. Ťažko povedať, či bude Cybertruck trpieť rovnakou mierou problémov s účinnosťou ako Model Y a X pri ťahaní.

V tomto bode sa zdá, že rozsah sa očakáva okolo 250 míľ. Aj keď predpokladáme 30% zníženie pri ťahaní lode s hmotnosťou 3500 libier, stále môžete prejsť približne 155 míľ.

Záverečné myšlienky

Tesla určite odviedla skvelú prácu pri výrobe všestranného radu vozidiel. Začlenenie ťažných schopností prináša elektrické vozidlá o krok bližšie k vynikajúcej funkčnosti a užitočnosti.

Stále však existuje priestor na zlepšenie. Pri obmedzenom dojazde, pri ktorom dochádza k výraznému zníženiu účinnosti pri ťahaní, je stále potrebná batéria s vyššou kapacitou, aby sa udržal krok s výdržou spaľovacích motorov.

Pokiaľ plánujete ťahať svoju loď k miestnym jazerám alebo vodným tokom v okruhu 50 míľ, Tesla Model X alebo Model Y je viac než schopná.