Môže sa tetiva zloženého luku zlomiť?

Ak ste lukostrelec so zloženým lukom, možno ste sa báli, že ak budete hrať s lukom príliš tvrdo, môže sa vám zlomiť tetiva. Pretrhnutie struny môže spôsobiť vážne zranenie vám a ostatným vo vašom okolí.

A ak ste lukostrelec alebo dokonca poľný lukostrelec, chcete sa uistiť, že váš luk je v špičkovom stave, najmä v časoch, keď svoj luk skutočne potrebujete, či už na dokonalé zabitie alebo dokonalé býky. – oko.

Je teda prasknutie tetivy niečo, čoho sa musíte obávať?

Odpoveď je áno. Kvôli nedostatku správnej formy streľby, krútiaceho momentu luku a nedostatku vedomostí o tom, ako správne ovládať luk, sa môže tetiva na zloženom luku buď vykoľajiť alebo zlomiť.

Aby ste sa vyhli zraneniu a škodám, ktoré by mohli pochádzať z pretrhnutia alebo vykoľajenia tetivy, je dobré vedieť, ako sa vyhnúť pretrhnutiu tetivy, vrátane správnej formy streľby a značiek, ktoré treba hľadať v prípade budúceho pretrhnutia a čo robiť, ak praskne ti struna.

Takže pri čítaní tohto článku si možno budete chcieť urobiť mentálny kontrolný zoznam a premýšľať o tom, čo by ste mohli urobiť, aby ste zvýšili pravdepodobnosť prasknutia tetivy vášho zloženého luku, a čo môžete urobiť, aby ste to napravili, aby ste sa vyhli zraneniu a zachovali presnosť a dobrá forma!

Prečo sa tetiva zlomila

Či už ste v lukostreľbe len začiatočník, alebo strieľate už mnoho rokov, pretrhnutie tetivy nie je nič nezvyčajné. Môže sa to stať lukostrelcom všetkých druhov skúseností.

Aj keď existuje veľa dôvodov, prečo sa tetiva luku zlomila alebo sa vykoľajila, vo všeobecnosti existuje niekoľko dôvodov, o ktorých budete často počuť.

Jedným z nich je nedostatok náležitej starostlivosti.

To je pravdepodobne hlavný dôvod pretrhnutia tetivy. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že tetivy trvať asi dva až tri rokyale ak nie je o ne správne postarané, životnosť struny sa môže výrazne skrátiť.

Tetiva luku je zvyčajne pokrytá voskom alebo nejakou živicou, čo udržuje tetivu hladkú a vlákna zoskupené.

Ak sa však nepodarí správne navoskovať tetivu alebo ak sa luk uloží na horúcom mieste, alebo ak sa s výmenou tetivy príliš dlho čaká, pravdepodobnosť prasknutia tetivy sa zvyšuje.

  Ako ťahať postihnutú basovú loď za inú loď?

Ďalším dôvodom, prečo sa tetivy lámu, je nedostatok správnej streleckej formy.

Pretože zložené luky majú tú jedinečnú vlastnosť sady vačiek, ktoré pomáhajú produkovať viac energie a presnosti, tetiva je pripevnená k vačkám a dá sa pomerne ľahko vykoľajiť z dráh vačky, najmä ak vaša strelecká forma zapácha.

Ak utiahnete tetivu mimo zarovnanie s vačkami, tetiva pravdepodobne vypadne z vačiek a môže spôsobiť vážne zranenie.

Posledným dôvodom prasknutia tetivy, ktorý často počujete, je suché vypaľovanie.

Ak ste vo svete lukostreľby aspoň chvíľu, viete, že áno nikdy nesmie nasucho strieľať z luku. niekedy.

Takže pre prípad, že by ste to nepochopili prvýkrát, nikdy nevystreľujte luk nasucho!

A pre začiatočníkov, ktorí nevedia, čo je streľba nasucho, streľba nasucho je v podstate, keď strieľate z luku bez šípu. Suché vypaľovanie je mimoriadne nebezpečné.

Keď strieľate z luku normálne so zacvaknutým šípom, luk (najmä zložené luky), keď je natiahnutý späť, generuje energiu, ktorá sa uvoľňuje do šípu, čo je to, čo poháňa šíp dopredu.

Keď strieľate nasucho, všetka energia, ktorá bola vygenerovaná lukom, nemá kam ísť, takže zvyšná energia vyžaruje celé telo luku a môže byť katastrofálna.

Nielen, že sa vám môže zlomiť tetiva, ale aj ostatné časti luku sa môžu vážne poškodiť streľbou nasucho.

Takže zásadne nesušte oheň.

Prečo je dôležité zabrániť prasknutiu tetivy

Môže sa to zdať ako veľmi zrejmá odpoveď, ale naozaj nechcete, aby sa vám zlomila tetiva, ak je to možné.

Samozrejme, nechcete, aby sa vám zlomila tetiva, ale je naozaj dôležité, aby ste urobili potrebné opatrenia, aby ste zabránili nehode s lukom.

No, v prvom rade sa môžete vážne zraniť, keď sa tetiva luku vráti a zasiahne vás. Mohlo by to mať za následok modriny, jazvy, krvácanie, veľký opuch a ak zasiahne vašu tvár alebo oči, môže byť potenciálne oslepujúce.

  Čo si obliecť na let teplovzdušným balónom

Ak chcete vidieť veľkú galériu zranení, ktoré vznikli v dôsledku pretrhnutia tetivy, stačí sa pozrieť do časti „zranenie tetivy luku“.

Toto nižšie uvedené video je skvelé video, ktoré ukazuje, čo sa stane, keď sa struna zloženého luku zlomí, a tiež vysvetľuje, prečo a ako praskne tetiva. Tento chlapík mal to šťastie, že mal na ruke len veľký šrám a tiež dlhú bielu značku od šnúrky.

Ale okrem toho môže byť výmena strún skutočným problémom. Zatiaľ čo pôvodne ste mali vymieňať tetivu každé dva až tri roky, môže to byť proces, najmä v prípade zložených lukov, ktorých prevliekanie je trochu zložitejšie.

Potrebujete lis na luk, čo je lis, ktorý pohybuje končatinami luku, aby sa uvoľnilo napätie, aby ste mohli správne vykonávať potrebnú údržbu potrebnú pre váš luk.

A keďže väčšina ľudí bežne doma nemá položený lis na luky, musíte zájsť do profesionálneho obchodu, aby vám na luku pracoval technik.

A po výmene luku technicky stále musíte tetivu „zapracovať“ a je potrebné vystreliť z luku 100-200 krát, aby ste ho úplne zapracovali, a potom ho musíte zobrať znova v profesionálnom obchode, aby to tam znova skontroloval technik.

Ak ste teda v časovej tiesni kvôli súťaži alebo plánovanému lovu, pravdepodobne nebudete mať veľa času na to, aby ste si mohli ísť narýchlo opraviť tetivu, ak vám praskne tetiva.

Správna forma streľby

Preto je dôležité, aby ste sa uistili, že máte správnu streleckú formu s lukom. Čím lepšia forma, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa vyhnete krútiacemu momentu struny a prasknutiu struny. Vaše svaly sa vám poďakujú aj za to, že sa ubezpečíte, že sa nekrútia čudne.

Základy dobrej streľby sú:

  • Uistite sa, že máte chodidlá od seba na dĺžku bokov
  • Od hlavy k ramenám vedie k bokom a potom k chodidlám – uistite sa, že sú zarovnané!
  • Nechcete sa predkláňať, hlavu ani nič iné!
  • Vaša uvoľňovacia ruka je niekde na vašej čeľusti
  • Vaše telo je v peknom T-tvare
  • Rameno držiace mašľu je rovné, jedna kresba má v sebe jemné zahnutie
  Kam ísť Rybárčenie na ľade v štáte New York

A táto pekná pekná forma streľby prichádza s praxou, ale je dôležité trénovať a vždy si dávať pozor na to, aká je vaša forma, aby ste ju mohli neustále upravovať. Začiatočníci aj pokročilí lukostrelci musia vždy popracovať na svojej forme!

Ďalšia vec, ktorá pomáha vyhnúť sa krútiacemu momentu tetivy, je uvedomenie si umiestnenia vašej ruky na rukoväti luku. Dbajte na to, aby ste úchop stlačili viac dlaňou ako prstami a pokúste sa vytvoriť vzor držania na rovnakom mieste zakaždým rovnakým spôsobom.

A ak používate zložený luk, možno zistíte, že pomocou mechanického uchopenia na vytiahnutie a uvoľnenie tetivy je trochu jednoduchšie vyhnúť sa krútiacemu momentu a zlepšiť presnosť luku.

Správna starostlivosť o tetivu

Teraz, keď sme prebrali správnu formu streľby, ktorá je pre streľbu nevyhnutná, povieme si niečo o správnej starostlivosti o tetivu luku.

Takže ako som už povedal asi trikrát, je dôležité, aby ste si struny a káble vymenili každé dva až tri roky. Rovnako ako auto, aj váš luk je nástroj, a preto potrebuje neustálu údržbu, aby fungoval hladko.

Tetivy sú zvyčajne pokryté voskom alebo nejakou formou živice, aby sa vlákna tetivy držali pohromade a aby sa zabránilo treniu, ktoré vzniká pri streľbe. Uistite sa, že ak vaša tetiva vyzerá suchá a rozmazaná, dôkladne ju navoskujte.

Ale ak vidíte, že sa pramene začínajú oddeľovať, mali by ste sa snažiť okamžite vymeniť tetivu.

A keďže je tetiva pokrytá voskom, nenechávajte luk na horúcich miestach, pretože teplo roztopí vosk a potom bude struna slabšia. Skladovanie luku na chladnom a suchom mieste pomôže predĺžiť životnosť luku.

Ak budete postupovať podľa týchto krokov a budete pri údržbe svojej tetivy obozretní, zostanete v bezpečí, udržíte svoj luk a jeho tetivu v správnej funkcii tak dlho, ako je to len možné, a napriek tomu sa pri streľbe so zloženým lukom budete skvele baviť!

Šťastnú streľbu!