Môže sa kajak potopiť? Bezpečnostná príručka pre kajak

Vodotesné plavidlo je dôležité pri plavbe loďou a váš kajak sa vám zdá byť dostatočne vodotesný. Keď sa plavíte po vode, či už sami alebo s partnerom, na vode zbadáte ďalší kajak, ktorý sa prevrátil. Mohol by sa ten kajak potopiť?

Kajaky sa môžu potopiť, keď sa naplnia vodou, zvyčajne z úniku. Ak sedíte na kajaku na sedenie, šanca, že sa potopí, je nižšia ako pri sedacom kajaku, ale nikdy nie je nulová. Najlepší spôsob, ako zabrániť potopeniu kajaku, je použiť sprejovú sukňu.

Ak vás zaujíma logistika potopenia kajaku, toto je článok pre vás. Ďalej vám vysvetlíme, ako sa môže kajak potopiť, čo by ste mali robiť, ak sa ten váš začne ponoriť pod vodu, a ako potopeniu zabrániť. Máme tiež veľa skvelých bezpečnostných tipov na kajakovanie, o ktoré sa môžeme podeliť. To si nebudete chcieť nechať ujsť!

Potápajú sa kajaky? Ako?

Ak by existovala nepotopiteľná loď, každý by ju používal. Napriek tomu, ako sa niektoré lode predávajú, každá loď sa môže potopiť. Niektoré typy lodí sa naplnia vodou oveľa menej ako iné, ako napríklad pontónové lode (a do určitej miery aj kajaky), no napriek tomu sa môžu potopiť.

Ako sa to stane? Existuje mnoho scenárov, v ktorých môže dôjsť k potopeniu, tak si ich teraz prejdeme.

Sklápanie lodí

Kajak by mal vždy zostať rovný a rovný na vode, ale ak ešte stále začínate používať pádla alebo idete na tandemový kajak prvýkrát, môžete jeden koniec kajaku vyklopiť do vzduchu.

V tomto uhle je druhý koniec kajaku nepochybne vo vode alebo veľmi blízko vstupu do vody. Keď sa to stane, voda sa vrhne dovnútra a naplní túto polovicu člna. Aj keď z tohto bodu spravíte uhol kajaku, voda tam stále je.

Voda pridáva vašej lodi na váhe, čo zvyšuje jej šance na potopenie.

Ťažká nepriaznivá voda

V zlom počasí by ste sa nemali člnkovať. Niekedy však predpoveď hlási slnečný a jasný deň a vás privíta náhla a nečakaná búrka.

Ak sa ocitnete v scenári, v ktorom vás a vašich kolegov kajakárov zvalia silné dažde a vy sa okamžite nepokúsite dostať na breh, potom by dážď teoreticky mohol zaplniť kokpit lode. Pravdepodobne by ste sa začali potápať krátko nato.

Neskúsenosť

Predtým sme hovorili o tom, ako by ste mohli omylom nakloniť svoj čln do vody. Okrem toho, ak nepádlujete správne, môžete si do kajaku striekať vodu zakaždým, keď sa vaša čepeľ dostane do vody.

Ak jazdíte na kajaku dostatočne dlho, kokpit sa môže zaplniť.

Rozbúrené vody

Plavba na kajaku v oceáne a na divokej vode sú veľmi atraktívne aktivity pre tých, ktorí hľadajú vzrušenie. Jedným zo základných rizík týchto aktivít je, že náhla vlna môže naraziť do vašej lode a naplniť ju vodou. Sila vlny by tiež mohla pohltiť kajak.

Čítať  Ako často by ste mali otáčať pneumatiky RV?

Únik člna

Ak je váš kajak starý a nemáte ho správne uskladnený, plastové alebo sklolaminátové komponenty sa môžu začať opotrebovávať. Akékoľvek malé otvory, medzery alebo trhliny v materiáli lode umožňujú vniknutiu vody. Čím väčší je otvor, tým hlbší je únik. Vaša loď môže byť čoskoro pod vodou.

A čo kajaky Sit-on-Top? Môžu sa potopiť?

Sedacie kajaky, vzhľadom na ich dizajn, je zrejme oveľa pravdepodobnejšie, že sa naplnia vodou, ale čo kajaky na sedenie? Sú oslobodené od potopenia?

Tento štýl kajaku sa potápa menej často a nie je to len preto, že lodi chýba hlboký kokpit. Kajaky typu „Sit-on-top“ majú po celej ploche diery. Ak sa otvory naplnia vodou, stanú sa samovoľnými a môžu uvoľniť vodu.

Teda, ak odtokové otvory fungujú správne. Ak narazíte loďou o prístavisko alebo špicaté skaly, diery odtokov sa môžu stať nefunkčnými. V tom momente sa váš kajak na sedenie začne napĺňať vodou.

Väčšina kajakov typu „sed-on-top“ má však utesnené trupy, ktoré bránia vniknutiu vody. Museli by ste poškodiť odtokové otvory aj trup, aby sa do kajaku na sedenie dostalo dostatok vody, aby sa potopil.

Nepomýľte si to, prosím, a nemyslite si, že kajak na vrchu nemôže akumulovať žiadnu vodu. Voda môže úplne striekať na hladinu a do člna. Ak je váš kajak zaplavený, je na ňom toľko vody, že sedí nižšie v jazere, ale nehrozí, že by sa potopil. Napriek tomu, byť zaplavený je strašidelné!

Čo robiť, ak sa kajak naplní vodou?

Váš je kajak na sedenie a asi pred 15 minútami ste si len mysleli, že sa potápate. Teraz, o 20 minút neskôr, si tým istý. Do pekla. Čo by ste mali robiť v tejto situácii?

Nerobte paniku

Počúvajte, je prirodzené panikáriť pri myšlienke, že sa váš kajak potopí. Nikto ťa za to neobviňuje. Avšak, aj keď sa môžete cítiť nervózne a úzkostlivo, nechcete sa zblázniť. Jednoducho skončíte s niečím, čo by mohlo spôsobiť zhoršenie úniku vody. Navyše zbytočne míňate energiu.

Namiesto toho sa zhlboka nadýchnite a zhodnoťte situáciu. Ak máte na sebe záchrannú vestu, nemalo by vám hroziť utopenie, aj keď sa váš kajak naplní vodou až po vrch. Môžete stratiť svoju loď, a hoci by to bolo nešťastné, nie je to koniec sveta.

Zapojte otvor

Ak je to možné, potom chcete zistiť, prečo váš kajak uniká. Ak nejazdíte v rozbúrených vodách a vaše pádlovanie je bezchybné, je viac než pravdepodobné, že vám v kajaku uniká voda. Nájdením zdroja úniku a jeho uzavretím môžete aspoň zabrániť vniknutiu ďalšej vody.

Čítať  Chytia baitcastingové prúty viac rýb ako muškárske?

Chceme zdôrazniť, že to nie je vždy možné. Ak je únik napríklad na spodnej strane lode, z miesta, kde sedíte v kajaku, ho nevidíte.

Odstráňte vodu

Váš kajak už netečie (aspoň zatiaľ), ale kokpit je stále plný vody. Si premočený a tvoje veci tiež, čo nie je dobré.

Vody sa musíte zbaviť skôr, než poškodí váš náklad viac, ako už má. Ak na palube nemáte vedro, najlepším spôsobom, ako vypustiť loď, je pádlovať do oblasti, kde môžete bezpečne plávať, a potom loď vyklopiť.

Prineste svoj kajak späť na pobrežie

Ak ste nedokázali určiť zdroj úniku, potom sa aj po vyprázdnení kajaku opäť naplní vodou. Chvíľu potrvá, kým voda pretečie z hornej časti kokpitu, ale stane sa to.

Z tohto dôvodu neodporúčame pokračovať v jazde na kajaku potom, čo sa vaša loď naplní, akoby sa to ani nestalo. Musíte sa vrátiť na breh, aby ste sa mohli bližšie pozrieť na svoju loď vrátane spodnej strany, ktorú ste nevideli, keď bol kajak vo vode.

Ako zabrániť potopeniu vášho kajaku

Fíha! Bolo to celkom utrpenie a nie také, ktoré by ste chceli v dohľadnej dobe zažiť znova.

Teraz je skvelý čas hovoriť o dôležitosti sprejových sukní. Sprejová sukňa alebo kajaková sukňa je kryt kokpitu, ktorý je vyrobený z vodoodpudivých materiálov, ako je neoprén alebo nylon.

Časť sukne je nositeľná, zatiaľ čo zvyšok tvorí vzduchotesné a väčšinou vodotesné tesnenie na vašom kajaku. Napísali sme tu veľmi informatívneho sprievodcu sprejovými sukňami, ktorý by ste si určite mali pozrieť, ak ste ho zmeškali. Dokonca sme odporučili niekoľko našich obľúbených sprejových sukní!

Bezpečnostné tipy pri jazde na kajaku

Na záver sa chceme podeliť o zbierku bezpečnostných tipov pre jazdu na kajaku. Tieto tipy by ste mali vždy nosiť vzadu vo svojej mysli, najmä ak s kajakovaním začínate!

Vždy noste záchrannú vestu

Osobné plávacie zariadenia (PFD) alebo záchranné vesty sú povinné od americkej pobrežnej stráže. Záchranné vesty sú rozdelené do piatich typov, od typu I po typ V. Kajakári môžu použiť iba typy I, II a III.

Záchranná vesta typu I môže otočiť nositeľa lícom nahor, ak je jeho tvár vo vode. Je to preto, že tieto záchranné vesty sú určené pre ťažké situácie, v ktorých záchrana nebude okamžitá. Záchranná vesta typu I je najbezpečnejšia, no zároveň je najobjemnejšia a najmenej pohodlná.

Čítať  Mal by som si najať sprievodcu pri batohu?

Záchranné vesty typu II sú ľahšie, pretože sa majú nosiť, keď viete, že budete rýchlo zachránení. Stále môžete byť otočení lícom nahor v type II.

V podobnom duchu sú záchranné vesty typu III, ktoré sa tiež odporúčajú na rýchlu záchranu. Ide o najpohodlnejšiu triedu záchranných viest, no vesta vás neotočí lícom nahor. Museli by ste to urobiť ručne alebo prevrátiť osobu v bezvedomí.

Keď si vyberiete typ záchrannej vesty, ktorú chcete, musíte sa uistiť, že sedí. Záchrannú vestu by ste mali nosiť pevne na tele, ale nemala by vám brániť zdvíhať a spúšťať ruky a inak pohybovať hornou polovicou.

Prineste vedro

Vedro je vždy dobrý nápad mať na kajaku, najmä ak je váš kajak na sedenie alebo na vrchu. Nemusíte vláčiť plastové vedro, ale skúste skladacie. Na kajaku zaberie menej miesta, no stále bude vždy na dosah.

Skontrolujte Počasie

Už predtým sme hovorili o trýznivých rizikách, ktorým môžete čeliť pri jazde na kajaku v nepriaznivom počasí. Silný vietor môže prevrátiť vašu loď a prudký dážď môže naplniť kajak vodou.

Jedna vec je zastihnúť prekvapivú búrku a druhá nekontrolovať počasie. Pomocou aplikácie v telefóne môžete sledovať počasie niekoľko dní pred cestou, potom noc predtým a nakoniec deň.

Neprekračujte svoju platovú triedu

Keď jazdíte na kajaku s priateľmi, je prirodzené, že chcete zapôsobiť na svojich kamarátov svojimi schopnosťami, aj keď ste na kajaku šli len raz alebo dvakrát. Namiesto toho, aby ste sa snažili byť hrdinom, držte sa svojej úrovne zručností. To znamená kajakovať na jazere namiesto oceánu.

Kontrola svojho ega stojí za to, ak je to v záujme vášho blaha!

Noste ochranu pred slnkom

Stalo sa vám niekedy, že ste sa po celodennom čľapkaní pri bazéne alebo v oceáne poriadne spálili? Je to kvôli tomu, ako voda odráža slnečné svetlo. Aj keď nie ste otočení tvárou k slnku, stále mu môžete byť vystavení, a preto sa vaša pokožka spáli.

Slnko je vždy za mrakmi, takže aj v zamračených dňoch na kajaku potrebujete ochranu pokožky. Naneste opaľovací krém na všetky exponované oblasti pokožky. Noste klobúk, aby sa vám nespálil vrch hlavy. Pri výbere látok uprednostňujte látky odolné voči UV žiareniu, aby slnko nepreniklo cez vaše oblečenie a nespálilo vás.

Záverečné myšlienky

Kajaky sa môžu potopiť, a hoci sa to nestáva často, vždy je to v rámci možností. To platí pre kajaky typu „sed-in“ a „sat-on-top“, aj keď prvý sa potápa oveľa častejšie ako druhý.

Dúfame, že informácie v tejto príručke vám pomôžu byť bezpečnejší pri jazde na kajaku!