Mám použiť svoj starý rybársky vlasec? Kedy ho nahradiť?

Rybársky vlasec nie je práve lacný, takže keď si kúpite rolku, chcete, aby vám vydržala čo najdlhšie. Máte nejaký starý rybársky vlasec, ktorý sa neroztrhol ani nezamotal, keď ste s ním naposledy išli na ryby. Môžete znova použiť túto linku? Kedy by ste mali vymeniť vlasec?

Ak máte spletenú rybársku šnúru, môžete ju opakovane používať roky za predpokladu, že je v dobrom stave. Fluorokarbónové a najmä monofilové vlasce sa rýchlejšie opotrebúvajú, ale vo všeobecnosti sú použiteľné aj niekoľko rokov. Pravidlom je vymeniť vlasec raz za rok alebo dva.

Táto príručka o opätovnom použití rybárskych vlascov vám povie, ako dlho to môžete očakávať podľa typu vlasca, ako aj to, čo sa stane, ak budete príliš dlho používať ten istý starý vlasec. Čaká vás množstvo skvelých informácií, takže určite pokračujte v čítaní!

Môžete znovu použiť starý rybársky vlasec? Kedy ho nahradiť

Ako sme zistili v úvode, svoju starú rybársku šnúru môžete znova použiť, aspoň do určitej miery. Poďme si prejsť päť najpopulárnejších typov rybárskych vlascov a prediskutujeme „trvanlivosť“ každého z nich, aby ste mali rozumnejšie očakávania, ako dlho vám vlasec vydrží.

Pletená rybárska šnúra

Začnime s pleteným vlascom. Ako jeden z najstarších typov šnúr je pletená šnúra populárna dodnes z niekoľkých dôvodov.

Splietaná šnúra je veľmi pevná, príliš sa nenaťahuje a jej sila v uzle je výnimočná. Navyše, spletený vlasec sa ľahko reže, ale odoláva ostrým predmetom a poškodeniu oderom.

Je to kvôli konštrukcii pletených rybárskych vlascov. Vysokokvalitné veci sú zvyčajne zmesou Spectra a Dacronu a možno aj nejakého mikro-Dyneema.

Dyneema a Spectra sú oba typy polyetylénu s ultra vysokou molekulovou hmotnosťou alebo UHMWPE, zatiaľ čo Dacron je polyetyléntereftalát alebo PETE.

V priebehu času, ak je váš pletený vlasec farebný, jeho odtieň by mohol vyblednúť. Toto je len vylúhovanie farbiva, ale nenaznačuje to potrebu výmeny vlasca. Z tohto typu vlasca môžete ľahko získať mnoho rokov, najmä ak sú vaše kvalitné veci.

Fluorocarbonový rybársky vlasec

Ďalším typom rybárskeho vlasca je fluorokarbón, ktorý má celý zoznam výhod. Je dostatočne poddajný, odoláva oderom, zvláda aj meniace sa počasie, je stredne citlivý a nie je príliš refrakčný.

Fluorokarbón je menej roztiahnuteľný ako monofil, pretože vlasec sa skladá z jedného vlákna z polyvinylidénfluoridu.

Nie je to však všetko dobré. Tuhosť môže byť problémom pre rybárov, pokiaľ neviete, čo robíte. Ďalej je fluórovaný uhľovodík známy pre tvorbu uzlov a zvrásnení.

Čítať  Najťažšie pozície v pozemnom hokeji

Fluorokarbónová šnúra môže v niektorých prípadoch vydržať až sedem rokov, takže je to dobrá voľba mimo pletenej šnúry za predpokladu, že vám nebudú vadiť jej nedostatky.

Monofilový rybársky vlasec

Ďalej je tu monofilný vlasec, ktorý niektorí rybári nazývajú mono vlasec.

Materiál je tiež jednovláknový, ale používa plast alebo vlákno. Je slabšia ako pletená rybárska šnúra – čo je kombinácia materiálov – a je tiež až trikrát alebo štyrikrát slabšia ako šnúra s fluorokarbónom.

Keďže však monofil patrí k najlacnejším typom rybárskych vlascov, je aj najdostupnejší, aby boli výrobné náklady primerané.

To je pre vás zlá správa, ak vezmeme do úvahy, že UV svetlo môže oslabiť monofilový vlasec a nie je ani super odolné voči oderu. Môžete získať rok alebo dva z vašej mono linky, aj keď sa o ňu dobre staráte.

Muškárska šnúra

Štvrtým typom vlasca je muškársky vlasec, ktorý je ťažší ako väčšina ostatných typov vlascov (je to zámerné). Jadrom muškárskeho vlasca je buď Dacron alebo pletený nylon, takže muškárska šnúra má mnoho rovnakých vlastností ako pletená šnúra, vrátane odolnosti.

Jadro muškárskeho vlasca je potiahnuté PVC, čo vlascom prepožičiava schopnosť plávať. Zahrnutie aditív spôsobuje, že vlasec sa pravdepodobne potopí, keď to potrebujete. Áno, môže plávať aj klesať v závislosti od toho, ako ho potrebujete používať.

Životnosť muškárskeho vlasca sa nemeria ani na roky, ale skôr na použitie. Ak ste šnúru použili 100-krát, potom je čas ju vymeniť, ak vyzerá opotrebovaná a tenká. Udržujte šnúru nie dlhšie ako 250 použití.

Rybársky vlasec

Nakoniec je tu drôtený vlasec, čo je najmenej bežný typ vlasca, ktorý rybári používajú.

Drôtený vlasec sa odporúča len pre scenáre rýchlej plavby alebo lovu v silných vodných prúdoch, je tiež vhodný na navíjanie ťažkých rýb. Drôtený vlasec na navijaku vám môže pomôcť chytiť najmä tuniaky a makrely.

Drôtený rybársky vlasec je skutočne vyrobený z drôtu, zvyčajne kovových zliatin, titánu alebo nehrdzavejúcej ocele. Drôt je pokrytý plastovým obalom na ochranu. Tento typ vlasca môže vydržať aj roky, pretože je náročnejší.

Čo sa stane, ak budete príliš dlho bez výmeny rybárskeho vlasca?

Rybársky vlasec je ako tie čínske zvyšky spred dvoch týždňov, ktoré stále ležia vo vašej chladničke. Určite sa to môže pokaziť, aj keď to nevyprší, ako také (hoci tie zvyšky už určite vypršali!).

Čo to presne znamená? Sme radi, že ste sa pýtali! Materiály rybárskeho vlasca sa začnú rozpadať alebo rozpadať. Linka sa potom stáva krehkou a stáva sa menej elastickou.

Čítať  Majú snežné skútre tituly?

Tu sú dôsledky pokračovania v love so starým vlascom.

Čiara sa mohla zlomiť

Stará, krehká šnúra plus temperamentná ryba, ktorá ťahá na druhej strane, je receptom na zlomenie.

Cítite, ako ryba ťahá a ťahá a potom zrazu, rybu už necítite. Ryba vám pretrhla vlasec a teraz zhltla akúkoľvek živú návnadu, ktorú ste mali na háčiku.

Ak pretrhnutý vlasec nahradíte starším vlascom, je len otázkou času, kedy sa to isté zopakuje.

Častejšie zamotanie čiar

Niektoré typy rybárskych vlascov, ako napríklad monofil, majú akúsi pamäť. Inými slovami, ak linku uložíte celú pokrčenú alebo stiesnenú, bude vedieť, že zostane v tomto tvare aj po vybratí zo skladu.

Čo to pre vás znamená, je obrovská bolesť hlavy. Keď sa pokúsite navinúť monofilný vlasec na navijak, pri každom otočení sa zalomí alebo zamotá. Budete musieť stráviť toľko času snahou narovnať linku, až budete rozmýšľať, či to stojí za to.

Znížený výkon

Aj keď váš starý vlasec nepraskol alebo sa nezamotal, stále to neznamená, že je dobré ho použiť. Krehký stav linky ju robí nepredvídateľnou. Problémom je aj nedostatok natiahnutia.

Aj keď nechcete, aby bol vlasec príliš pružný, vlasec musí mať určitú ohybnosť, ktorá vám pomôže pohybovať sa s rybou a nakoniec navinúť úlovok. Keď sa šnúra zdá nepohyblivá, budete mať problém chytiť čokoľvek.

Ako zabezpečiť, aby rybársky vlasec vydržal dlhšie

Ako sme už uviedli, výmena rybárskych vlascov môže byť nákladná. Ak ešte nie ste úplne pripravení rozlúčiť sa s vlascom, tu je niekoľko stratégií, ktoré vám môžu pomôcť predĺžiť životnosť vlasca.

Linku skladujte mimo dosahu slnečného žiarenia

Aj keď sa váš obľúbený typ vlasca nedegraduje pôsobením tepla a UV žiarenia, nechcete, aby vlasec ležal na slnku celé týždne, kým ho nebudete chcieť znova použiť. Materiály sa začnú rýchlejšie rozkladať.

Pri urýchlení degradácie vlasca ho budete musieť vymeniť ešte skôr ako zvyčajne, čo je utrpenie. Rybársky vlasec uchovávajte na chladnom a tmavom mieste.

Udržujte tvar rybárskej línie

To sa vracia k tomu, o čom sme hovorili predtým. Je v poriadku, ak si vlasec ponecháte v krabici na jeden deň rybolovu, ale potom ho chcete uložiť niekde, kde nebude vlasec stláčaný alebo stiesnený.

Použite kondicionér linky

To je pravda, rovnako ako by ste si upravovali vlasy, môžete upravovať aj vlasec.

Čítať  Aké sú rôzne kusy teplovzdušného balóna?

Pred každou rybačkou natrite prípravok na vlasec (opatrne, aby ste sa neporezali). Kondicionér vlasca je navrhnutý tak, aby znížil mieru zamotania vlasca, zabránil vytváraniu tvarovej pamäte vlasca a chránil materiály jadra pred poškodením slnkom.

Ryba s tým

Môže sa to zdať hlúpe, ale aj tak to musíme spomenúť. Vytváranie zásob vlasca pre ňu nie je to najlepšie. Šnúra musí byť použitá, aby fungovala čo najlepšie, tak vyrazte a choďte s ňou na ryby!

Po použití rybársky vlasec opláchnite

Nie je to len UV žiarenie a slnečné svetlo, ktoré môže spôsobiť zmätok na vašej rybárskej šnúre, ale aj špina a soľ. Predtým, ako ho zabalíte a zavoláte naň, použite záhradnú hadicu alebo iný zdroj čerstvej vody na čistenie vlasca pri každom použití.

Ako zodpovedne zlikvidovať starý rybársky vlasec

Akonáhle sa váš vlasec dožije svojho dňa, môžete ho jednoducho hodiť do koša, nie? Omyl!

Spleť starých rybárskych vlascov pohodených v plastových vreciach na odpadky putuje na skládky. Ak sa skládka nachádza v blízkosti oceánu, odpad zo skládky sa môže unášať do mora.

Vaša zbierka zamotaných rybárskych vlascov sa môže zachytiť na morských vtákoch, korytnačkách, rybách a iných oceánskych tvoroch. Zvieratá sa môžu udusiť a v niektorých prípadoch im môžu byť odrezané končatiny. Úbohé stvorenia môžu dokonca zomrieť.

Vlasec sa môže pri použití rýchlo rozpadnúť, ale nerozloží sa úplne dlho, dlho, niekedy až 600 rokov!

Ak chcete vyhodiť starý rybársky vlasec, nájdite odpadkový kôš v miestnom obchode so športovými potrebami. Ak váš miestny obchod takýto odpadkový kôš nemá, prineste svoju linku a opýtajte sa, či ho môže personál bezpečne zlikvidovať. Väčšinu času viac než radi pomôžu!

Mnoho rybárov strihá vlasec na menšie kúsky, takže aj keď recyklácia znamená, že vlasec skončí na skládkach, zvieratá, ktoré sa s vlascom stretnú, nemôžu byť vážne zranené.

Záverečné myšlienky

Väčšina rybárskych vlascov je dobrá aspoň niekoľko rokov, najmä ak je to odolný spletený vlasec, fluorokarbónový vlasec alebo drôtený vlasec. Monofilový vlasec sa rýchlo opotrebuje, najmä vplyvom tepla alebo slnečného žiarenia.

Ak máte obavy o integritu rybárskeho vlasca, vymeňte ho po roku alebo dvoch. Prosím, riadne recyklujte rybársky vlasec a nevyhadzujte ho do koša. Mohlo by to skončiť v oceáne, kde vlasec môže vážne ublížiť tvorom, ktoré nazývajú more domovom.