Mám behať bez ponožiek?

Ste na každodennom behu a počas prvej míle cítite, že sa vám nahrnuli ponožky. Snažíte sa ignorovať ten pocit tak dlho, ako môžete, kým sa nestane úplným rozptýlením. Potom ste nútení prestať behať, opraviť si ponožky a pokúsiť sa obnoviť svoje tempo. Bolo by oveľa jednoduchšie vynechať ponožky pri behu, ale odporúča sa to?

Ak chcete, môžete behať bez ponožiek, ale všetok pot a baktérie, ktoré sa na vašich nohách hromadia, sa zachytia v topánkach. Bez ochrany, ktorú ponožky ponúkajú, sú tiež pravdepodobnejšie pľuzgiere. Nosenie správnych druhov ponožiek na beh, ako sú kompresné ponožky, môže eliminovať zhlukovanie ponožiek.

V tejto príručke sa pozrieme na výhody a nevýhody behu bez ponožiek, aby ste sa mohli rozhodnúť, či je tento štýl behu pre vás ten pravý. Ak ste zvedaví, povieme si viac aj o kompresných ponožkách, vďaka ktorým budú vaše ponožky oveľa menej prekážkou pri behu.

Výhody behu bez ponožiek

Kedykoľvek sa vydáte na svoju obľúbenú bežeckú dráhu alebo sa zúčastníte pretekov, mnohí z vašich spolubežcov môžu mať ponožky. Len by si to nevedel, keby si sa nepozrel na ich nohy. Tu sú niektoré z výhod, ktoré vám prinesie zahodenie ponožiek počas behu.

Nie je potrebné míňať peniaze na ponožky

Pár kompresných ponožiek môže stáť 30 dolárov, čo je viac peňazí, ako zvyčajne utratíte za ponožky. Keď beháte bez ponožiek, môžete ušetriť svojich 30 dolárov a použiť ich na niečo iné, napríklad na novú fľašu s vodou, ktorú ste si obľúbili, alebo na občerstvenie po behu.

Ak patríte k zábudlivým typom, určite oceníte aj to, že ak sa zrieknete ponožiek, získate o jednu vec menej, ktorú by ste si mali pamätať ráno alebo večer predtým, ako začnete behať.

Might Augment Shoe Fit

Množstvo bežcov prisahá na barefoot bežecké topánky, ktoré majú zvýšiť pružnosť vašich nôh. Tento štýl topánok znižuje množstvo materiálu medzi vašimi bosými nohami a zemou. Ak ste aj vy fanúšikom barefoot bežeckých topánok, potom by ste vedeli, že táto obuv často nie je vyrobená na nosenie s ponožkami.

Iné štýly bežeckých topánok môžu byť lepšie bez ponožiek. Ak kupujete nové bežecké topánky a nie ste si istí, či v nich môžete ísť bez ponožiek, poobzerajte sa po niekoľkých kľúčových vlastnostiach. Topánky by nemali mať žiadne švy okolo zvršku, aby sa obmedzilo trenie chodidiel. Jazyk bude mäkký a tenký, ak tam vôbec bude. Ak je jazyk nafúknutý a veľký, znamená to, že na nosenie týchto topánok potrebujete ponožky.

Väčšina bežeckých topánok, ktoré nevyžadujú ponožky, bude tiež obsahovať úplet alebo sieťovinu. Tieto materiály odvádzajú vlhkosť a zachovávajú priedušnosť, čo je oboje veľmi dôležité, keď medzi nohami a topánkou nič nie je.

Ak sú vaše topánky naboso alebo inak určené na nosenie bez ponožiek, potom ich správnym spôsobom zaistíte, že vám budú skvele padať. Môžete mať pocit, že vaše topánky sedia lepšie ako iné tenisky s ponožkami.

Priedušnosť chodidiel

Okrem samotných priedušných materiálov budú vaše nohy môcť dýchať aj pri behu bez topánok, pretože sú tak nezaťažené. Je niečo také pekné a oslobodzujúce na tom, aby ste si prvýkrát vkĺzli do topánok bez ponožiek. Vaše prsty na nohách sa môžu ohýbať, oddeľovať od seba a krútiť sa. Je to výborné!

Čítať  Sprievodca otáčaním a riadením kajakov

Môže zvýšiť rýchlosť behu

Bežci budú chodiť do najrôznejších dĺžok, aby boli na trati aerodynamickejší. Niektorí bežci si holia ochlpenie. Iní obmedzia vrstvy oblečenia, ktoré nosia aj v chladnejšom počasí. Možno sa rozhodnete vyhodiť ponožky, pretože hej, sú vrstvou a mohli by vás spomaľovať.

Ak prejdete na barefoot bežecké topánky, ktoré často vážia len unce na topánku, potom sú vaše nohy teraz ľahšie, ako keď nosíte tradičné bežecké topánky s ponožkami. Budete aerodynamickejší, čo by mohlo mať nepatrný prínos pre rýchlosť vášho behu. Napriek tomu aj nepatrné zvýšenie rýchlosti znamená zvýšenie rýchlosti, takže to zvládnete!

Nevýhody behu bez ponožiek

Akokoľvek skvelé môže byť behanie bez ponožiek pre podskupinu športovcov, oveľa viac bežcov sa rozhodne mať ponožky vždy nasadené. Tu je niekoľko presvedčivých dôvodov prečo.

Vyššia pravdepodobnosť pľuzgierov, najmä pri dlhších behoch

Nechápte nás zle, pľuzgiere sa vám môžu vytvoriť s ponožkami rovnako ako bez nich. Ide len o to, že preskakovanie ponožiek určite zvyšuje vaše šance na pľuzgiere. Aby ste pochopili prečo, stačí vedieť, ako sa na koži tvoria pľuzgiere.

Pľuzgiere sa objavujú v dôsledku tepla a / alebo trenia, ako je neustále trenie. Samotný pľuzgier je tekuté vrecko na hornej vrstve pokožky, ktorá je známa ako epidermis. Bublina, ktorá sa vytvorí, zabraňuje poškodeniu druhej, tretej atď. vrstvy kože silou, ktorá odtrháva kožu na epidermis.

Ako sme povedali, trenie medzi ponožkou a chodidlom môže spôsobiť pľuzgiere, takže beh bez ponožiek môže týmto spôsobom predchádzať pľuzgierom. Vaše bosé chodidlo a topánka sa však môžu tiež odierať, najmä ak vaše bežecké topánky nie sú určené na behanie bez ponožiek. Pľuzgiere, ktoré môžu vzniknúť, sú ešte bolestivejšie kvôli neúprosnej tvrdej škrupine vašej topánky v porovnaní s mäkkosťou ponožky.

Čím dlhšie beháte, tým viac zvyšujete trenie v topánkach. Po behu bez ponožiek by ste si mohli vyzuť topánky a privítať vás krvácajúcimi pľuzgiermi na nohách!

Ďalšie šírenie baktérií

Všetka vlhkosť odvádzajúca a priedušná sieťovina na svete nemôže zabrániť poteniu nôh pri behu. Je to nevyhnutné. Baktérie zbožňujú vlhké a teplé miesta, ako je napríklad vnútro bežeckých topánok, a tak sa budú množiť. Nevidíte, že sa to deje, ale všimnete si to, pretože vaše topánky budú strašne páchnuť (viac o tom o chvíľu).

V roku 2019 stránka o životnom štýle Highsnobiety publikoval článok o rýchlosti šírenia baktérií, keď nosíte topánky bez ponožiek. Tento článok nie je o behaní, čo znamená, že počet baktérií v týchto topánkach pochádza len z chodenia.

Ak je toľko baktérií v páre topánok nosených bez ponožiek, keď osoba kráčala, predstavte si, koľko baktérií by mali vaše bežecké topánky. Množstvo by ste museli zdvojnásobiť, ak nie strojnásobiť. Hrubé!

Vaše topánky sa rýchlejšie znečistia

Pot nie je len zlý, pretože cirkuluje baktérie, ale môže tiež narušiť vzhľad vašich nových bežeckých topánok. Ak ste niekedy videli suchý pot na bielom tričku, viete, ako sa škvrny od potu môžu javiť ako žlté. To isté môže platiť aj o vašej bežeckej obuvi. Je vždy škoda, keď vaše topánky vyzerajú špinavo už pár týždňov po ich kúpe.

Čítať  Ako si kúpiť správnu pozemnú hokejku: Kompletný sprievodca

Hrozné zápachy

Vedeli ste, že zo všetkých častí vášho tela majú vaše nohy najviac potných žliaz? To znamená, že vaše topánky majú potenciál rýchlo zapáchať.

Keď nosíte ponožky, budú obsahovať väčšinu vášho potu a budú pôsobiť ako nárazník, takže vaše topánky budú menej premočené. Bez tejto bariéry vám všetok pot pláva v topánkach, čo sťažuje beh. Budete sa musieť vysporiadať aj s nepríjemnými pachmi, ktoré sa nedajú ľahko dostať von, ak vôbec. Možno budete musieť vyhodiť topánky skôr, pretože zápach bude príliš silný.

Menej odpruženia

Účelom ponožiek je okrem absorbovania potu aj ochrana chodidiel. Keď beháte bez ponožiek, prichádzate o odpruženie a výplň, ktorú poskytujú. To nespôsobí žiadne škodlivé účinky po behu alebo dvoch, ale ak budete behať dostatočne často bez ponožiek, môžete mať viac bolesti a bolesti v celom tele.

Takže, mali by ste behať bez ponožiek?

Keď viete, čo teraz robíte, je dobrý nápad behať bez ponožiek? Záleží!

Ak je to krátky beh, potom nie je na škodu vyhodiť ponožky. Vaše nohy sa budú potiť, ale pravdepodobne sa nevytvorí dostatočné trenie, aby ste sa museli obávať pľuzgierov. Ani zápach topánok by nemal byť príliš urážlivý. To znamená, že keď sa vrátite domov, uistite sa, že ste topánky ošetrili antibakteriálnym sprejom alebo čistiacim prostriedkom.

Na dlhšie behy a najmä na preteky a maratóny si vždy chcete obliecť ponožky. To platí aj pri rozbíjaní topánok. Tuhosť vašich nových bežeckých topánok je dostatočná na to, že aj nosenie ponožiek s nimi môže spôsobiť nepríjemný zážitok na niekoľko hodín. Namiesto toho, aby ste sa pokúšali behať v topánkach a rozbíjať ich, noste ich po dome alebo v kancelárii.

Ak chcete vynechať ponožky, tu je niekoľko tipov, ktoré ušetria vaše nohy.

Vazelína je váš priateľ

Možno si nebudete musieť baliť ponožky do tašky na bežecké vybavenie, ale budete potrebovať vazelínu a veľa z nej. Pred behom naneste želé na všetky časti chodidla, ktoré sa pri behu dotýkajú/otierajú o topánky. Vazelína znižuje odieranie, takže na nohách sa vám nebudú robiť bolestivé pľuzgiere ani bez ponožiek.

Alebo použite lepiacu pásku

Žiadna vazelína? Žiaden problém! Výmenou za to si niektorí bežci nalepia na nohy lepiacu pásku, ktorou si oblepia brušká chodidiel a najmä prsty na nohách. Lepenie prstov na nohách k sebe môže obmedziť ich flexibilitu, čo môže následne ovplyvniť váš postoj pri behu. Budete sa tiež musieť vysporiadať s lepkavými zvyškami z pásky, keď ju konečne odlepíte.

V tomto momente je podľa nášho názoru lepšie nosiť ponožky, ako si zakrývať nohy lepiacou páskou, ale aj tak je to možnosť.

Posypte trochou mastenca

Ako sme už povedali, vaše nohy sa budú vždy potiť, keď vykonávate intenzívnu aktivitu, ale môžete obmedziť, ako ďaleko sa vlhkosť šíri. Potrebujete iba mastenec, ktorý dokáže absorbovať pot a tým znížiť zafarbenie, vlhkosť a zápach. Čím sú vaše topánky suchšie, tým menej trenia a pľuzgierov.

Čítať  Ako používať Baitcasting Rod

Prečo bežci potrebujú kompresné ponožky

Prečo toľko bežcov chce vôbec behať bez ponožiek? Vracia sa k tomu, čo sme povedali v úvode. Niekedy vedia byť ponožky veľmi otravné. Majú švy na prstoch, ktoré môžu pociťovať bolesť, keď ste na piatej míli svojho behu.

Ako sme už spomenuli, ponožky majú tendenciu sa zhlukovať a kĺzať v najhorších možných časoch. Môžete buď ignorovať problém, alebo zastaviť a opraviť ponožky. Napriek tomu zakaždým, keď zastavíte, skracuje sa celkový čas jazdy, čo brzdí váš výkon. Vaše ponožky majú tiež tendenciu zapáchať a keď skončíte s behom, sú premočené.

So všetkými týmito problémami je ľahké znevažovať ponožky, ale problémom nie sú samotné ponožky. Je to typ ponožiek, ktoré nosíte.

Ak beháte v čomkoľvek okrem kompresných ponožiek, možno by ste mali radšej bez ponožky. Bavlnené ponožky sa môžu vo vašich topánkach posúvať a nemôžu absorbovať pot, takže vaše nohy sú len premočené, čo ešte viac zhoršuje problém pošmyknutia.

Kompresné ponožky sú vysoké ponožky, ktoré sa nosia okolo kolien. Sú navrhnuté tak, aby tesne priliehali, takže tlačia na vaše členky a nohy, čo zvyšuje krvný obeh a môže dokonca zmierniť opuch.

Medzi vlastnosti kompresných ponožiek patria:

  • Podpora oblúka
  • Odpruženie
  • Technológia proti zápachu
  • Antibakteriálna technológia
  • Žiadne švy
  • Bez bavlny

Áno, dobrý pár kompresných ponožiek môže stáť až 30 dolárov, ale ak sa o tie svoje budete dobre starať, vydržia vám celé mesiace (alebo dlhšie). Ešte lepšie je, že nosenie kompresných ponožiek vám umožní vyhnúť sa problémom, ako sú nepríjemné švy, absorpcia vlhkosti a zhlukovanie ponožiek, bez toho, aby ste sa zbavili ponožiek, čo môže byť pre vaše zdravie riskantné.

Naše obľúbené ponožky

Bežecké ponožky Rockay Anti-Blister pre mužov aj ženy sú jedny z najlepších, ktoré sme použili. Používajú 100% recyklované materiály, čistia naše oceány a ponúkajú doživotnú záruku. Ak máte problém nájsť pohodlné ponožky, začnite s Rokay.

Záverečné myšlienky

Beh bez ponožky má určite svoju príťažlivosť, najmä ak s ponožkami zápasíte zakaždým, keď si idete zabehať. Ak však nenosíte bosé bežecké topánky, väčšina obuvi je určená na použitie s ponožkami. Preskakovanie ponožiek môže viesť k pľuzgierom, zápachu nôh a topánkám zašpineným od potu.

Ak neznášate beh s ponožkami, pravdepodobne na beh používate nesprávne typy ponožiek. Namiesto prvých bavlnených ponožiek, ktoré vytiahnete zo zásuvky, skúste radšej kompresné ponožky. Tieto ponožky sú navrhnuté tak, aby minimalizovali zápach a maximalizovali pohodlie.

Súvisiaci obsah

Chystáte sa behať, a tak ste si zobrali bežecké topánky, bežecké ponožky a nejaké pohodlné oblečenie odvádzajúce vlhkosť. Máš všetko, čo potrebuješ, však? Nie nevyhnutne. Musíte sa uistiť, že si chránite aj svoj noggin, najlepšie bežeckým klobúkom. Prečo nosiť bežecký klobúk?

Pri behu sú topánky, ktoré nosíte, všetkým. Mohli by ste mať najväčšiu výdrž a výdrž na svete, no ak vás bolia nohy od zle padnúcej obuvi, váš výkon bude negatívne ovplyvnený. Výber bežeckých topánok by vtedy nemal byť ľahkovážnym rozhodnutím. Namiesto toho si chcete nájsť čas a urobiť si prieskum. Čo by ste mali hľadať v perfektnej bežeckej obuvi?