Mali by ste behať naboso na bežiacom páse?

Boli ste unavení z toho, že bežecké pásy sú plné zakaždým, keď ste išli do posilňovne, a tak ste sa rozhodli kúpiť si domáci bežecký pás. Topánky boli vždy požiadavkou vo vašej telocvični, ale teraz, keď môžete cvičiť, ako chcete, môžete sa zbaviť topánok a behať na bežiacom páse naboso? Je to šikovný a zdravý nápad?

Bosý beh na bežiacom páse môže byť slušným spôsobom, ako si zacvičiť, hoci vás nepripraví na beh naboso vonku. Tiež si musíte byť vedomí toho, že bežecké pásy sa môžu zahrievať a že bežecká plocha môže byť nepríjemná, pretože je plochá a nepoddajná.

Ak je toto váš prvý úvod do behu naboso, dôrazne vám odporúčame pokračovať v čítaní. V tomto článku si povieme viac o tom, čo je beh naboso a prečo je to dobrý nápad. Potom budeme diskutovať o tom, ako funguje beh naboso na bežiacom páse, vrátane ďalších podrobností o vyššie uvedených nevýhodách.

Čo je beh naboso?

Keď si idete zabehať, je prirodzené obuť si topánky, však? Nechcete si škrabať nohy o betón, nehovoriac o tom, že nosenie topánok sa od vás očakáva, keď ste na verejnosti.

Aspoň bolo. Na vzostupe je ďalšia forma behu nazývaná prirodzený alebo bosý beh. Ako už názov napovedá, beh naboso je beh bez topánok, ponožiek alebo čohokoľvek. Vaše nohy sú voľné a nezaťažené.

Ak sa vám to zdá priveľa, niektorí barefoot bežci začali pri behu nosiť takzvané barefoot topánky alebo minimalistické topánky. Tento štýl obuvi má veľmi tenkú podrážku, takže môžete cítiť zem, akoby ste nemali na sebe žiadne topánky, no napriek tomu si môžete užívať ochranu, ktorá je pokrytá nohami.

Odkiaľ sa teda beh naboso vzal? No, v časoch starých Grékov sa väčšina aktivít v tom čase vykonávala naboso alebo vo veľmi tenkých mokasínach. Jedným z takýchto populárnych príkladov je Pheidippides, ktorý dokončil prvý maratón na svete za približne 36 hodín bez akejkoľvek skutočnej obuvi.

Ďalší novší športovci spopularizovali aj beh naboso. Etiópčan Abebe Bikila sa v roku 1969 zúčastnil olympijského maratónu bez topánok, pretože žiadne neboli dostupné v jeho veľkosti. Aj to sa mu celkom darilo! Shivnath Singh, bežec na diaľku z Indie, behal počas 70. rokov bez topánok, na nohách mal iba pásku. Dokonca aj na maratóne v New Yorku v roku 2010 prevládal počet bosých bežcov.

V niektorých oblastiach sveta, ako je Latinská Amerika a Afrika, je beh naboso bežný, ale nie je to celkom prípad USA, aspoň v čase tohto písania. To znamená, že medzi sektou bežcov, ktorí to robia, sú veľmi nadšení pre túto formu behu.

Je beh naboso výhodný?

Pýtate sa, prečo vôbec behať naboso? Má to nejakú výhodu oproti noseniu topánok? V skutočnosti môžu existovať, ako napríklad nasledujúce výhody.

Zlepšuje vašu pracovnú pamäť

Vaša pracovná pamäť je súčasťou vášho poznania, ktorá vám umožňuje uchovávať informácie na obmedzenom základe. Pri rozhodnutiach o správaní, ktoré robíte, a rozhodnutiach, ktoré si vyberáte, neustále používate svoju pracovnú pamäť.

Čítať  Dokážete vyrobiť snehovú guľu v práškovom snehu?

Štúdia z roku 2016 publikovaná v r Vedecké správy z University of North Florida oznámili, že beh naboso zlepšuje vašu pracovnú pamäť viac v porovnaní s behom v topánkach. Aby sa dospelo k tomuto záveru, výskumníci hodnotili viac ako 70 bežcov vo veku 18 až 44 rokov. Všetci účastníci bežali 16 minút v obuvi podľa vlastného výberu alebo vôbec.

Bosí bežci mali 16-percentný nárast pracovnej pamäte.

Prečo majú bosí bežci väčšiu pracovnú pamäť? Podľa vedcov je to kvôli propriocepcii a hmatovým zážitkom, ktoré od vás beh naboso vyžaduje.

Môže vám umožniť rozšíriť vašu bežnú ekonomiku

Všetci bežci majú to, čo je známe ako ekonomika behu, alebo ako využívajú svoj kyslík na trati. Je to viac ako o vašej výdrži a úrovni energie, ale aj o biomechanike a fyziológii. Bez toho, aby ste boli príliš technickí, vaša ekonomika behu diktuje vaše výkonnostné schopnosti. Čím lepšia ekonomika, tým viac môžete behať.

Ešte v roku 2013, Vyšetrovací časopis University of New Hampshire zverejnil článok o ekonomike behu medzi bosými bežcami. Článok podrobne popisuje štúdiu z roku 2012 zahŕňajúcu približne 30 bežcov, ktorí sa zúčastňujú pretekov 5K, čo je 3,11 míle. Zaujímavé je, že účastníci behali na bežiacom páse, najprv pod uhlom nahor, potom pod uhlom.

Štúdia uvádza, že bosí bežci spotrebovali menej kyslíka pri behu pri rovnakých rýchlostiach a stupňoch bežiaceho pásu ako bežci s obuvou. Okrem toho vedci poznamenávajú, že bežci boli schopní lepšie využiť svoju metabolickú energiu a premeniť ju na mechanickú energiu, ktorá je potrebná na zlepšenie vašej ekonomiky behu.

Menej dolieha na pätu, takže je možné nižšie riziko zranenia

Hlavnou príťažlivosťou behu naboso je to, že zrušenie topánok mení samotné základy toho, ako beháte. Keď nosíte topánky, najmä tie nekvalitné, verí sa, že viac narážate na päty.

Keď narazíte na pätu, znamená to, že vaša päta je prvou časťou vášho chodidla, ktorá sa pri behu dotýka zeme. Môžete tiež nadviazať kontakt s prednou časťou chodidla, čo je beh vpredu, alebo stredom chodidla, alias stredným chodidlom.

Ak chcete prirodzenejšie dosiahnuť postoj potrebný na beh primárne so stredom chodidla, môže vám pomôcť beh naboso. Keď bežíte týmto spôsobom, môžete byť vystavení menšiemu riziku zranení.

Jedna taká štúdia na túto tému pochádza z British Journal of Sports Medicinev roku 2016. Výskumníci mali viac ako 200 účastníkov, až 94 nosilo topánky a 107 behalo naboso. Štúdia uviedla toto: „Štatisticky menej celkovo diagnostikovaných muskuloskeletálnych zranení/bežcov bolo zaznamenaných v skupine naboso.“

Štúdia však poukazuje na to, že bežci, ktorí nosili topánky, nemali viac zranení ako bosí bežci. Tí bosí bežci, ktorí boli zranení, mali väčšinou bolesť na povrchu chodidla a poranenia lýtok, zatiaľ čo bežci s topánkami si častejšie poranili bedrá a kolená.

To nám hovorí, že zranenia môžu ovplyvniť bežcov bez ohľadu na to, či nosíte topánky alebo nie, len rôzne druhy zranení.

Čítať  Prečo môj snežný skúter toľko fajčí?

Znížená doba kontaktu

Pri behu je čas kontaktu, koľko času strávi vaša noha na zemi, keď urobíte krok. Čím pomalšie idete pri behu, tým viac času na kontakt máte a naopak. Preto tak často, ako len môžete, chcete skrátiť čas kontaktu, aby ste mohli zvýšiť rýchlosť a dosahovať lepší výkon.

Naozaj to dokáže beh bez topánok? Môže to tak byť!

Publikácia z roku 2014 Journal of Sports Science & Medicine študovali kontaktný čas bežcov, keď nosia topánky verzus chodenie naboso. Všetci účastníci boli muži vo veku 20 rokov. Vedci po identifikácii vzoru úderov bežcov uviedli, že bosí bežci mali rýchlejšie kroky, čo znamená, že ich kontaktný čas bol kratší ako u bežcov s topánkami.

Mali by ste behať naboso na bežiacom páse?

Teraz, keď už viete o behaní naboso podstatne viac, vráťme sa späť k našej hlavnej otázke. Mali by ste behať naboso na bežiacom páse? Môžete, ale porota je zmiešaná.

Tí, ktorí sú zástancami tohto štýlu behu, naznačujú, že predtým, ako sa vydáte na trať bez topánok, by ste si mali zacvičiť na bežiacom páse. Napriek tomu NordicTrack, výrobca bežeckých pásov, odrádza od aktivity, čo je výpovedné.

V našom výskume sa nám nepodarilo zistiť, prečo spoločnosť NordicTrack nechce, aby jej používatelia bežali na bežeckých pásoch bez topánok. V ich vlastný príspevok o behaní naboso, spoločnosť odporúča používať barefoot topánky na bežeckom páse. Ak by sme mali hádať, prečo navrhujú úplne sa vzdať behu bez topánok, je to pravdepodobne preto, že by ste sa pri tom mohli zraniť.

Tak kde vás to opúšťa? No, ak ste niekedy plánovali behať naboso, nakoniec sa vydáte na skutočný bežecký chodník bez topánok. Prinajmenšom tým, že bežíte na bežeckom páse doma naboso, je jednoduchšie zastaviť sa a dopriať si ľad alebo teplo, ak vás bolí.

Dajte si pozor na tieto riziká pri behaní naboso na bežiacom páse

Ak by ste predsa len chceli pokračovať v behu na bežiacom páse bez topánok, musíte si byť vedomí potenciálnych zranení a iných vedľajších účinkov, ktoré sa môžu vyskytnúť. Pozorne si prečítajte túto časť a potom sa rozhodnite, či si radšej zabehať na bežiacom páse s topánkami alebo bez nich.

Bežecké pásy sa zahrejú, čo si nevšimnete, kým nebežíte bez topánok

Bežecký pás je stroj. Pás, ktorý sa neustále točí, má vnútorné mechanizmy, ktoré ho roztáčajú. Ako každý stroj, ktorý je zapnutý, aj bežecký pás sa začína zahrievať, keď ho používate, najmä ak ho prevádzkujete pri vysokej rýchlosti.

S topánkami by ste si to nemali všimnúť, ale keď ste naboso, uvedomíte si, že pás na bežeckom páse sa môže pekne zahriať! Nehovoríme o tom, že je dostatočne horúca na to, aby vám spálila nohy, ale určite je to toastové.

Čítať  Ako vysoko môžu paramotory lietať?

Jednou z najväčších výhod behu naboso, dokonca aj s barefoot topánkami, je oceniť pocit zeme pod nohami. Je oveľa menej zábavné behať naboso, ak je to, čo máte pod nohami, veľmi teplé!

Je pravdepodobnejšie, že utrpíte zranenia z nadmerného používania

Zatiaľ čo väčšina bosých bežcov odporúča bežecký pás ako spôsob cvičenia na bosý beh, nie všetci to robia. Zamyslite sa nad tým, ako bežíte na bežiacom páse alebo ako vonku. Je v tom istý rozdiel.

Bežecký pás je vždy rovný, zatiaľ čo vonkajší terén nie. Neustále behanie po rovnom povrchu, najmä bez topánok, by mohlo zvýšiť vaše šance na rozvoj zranenia z nadmerného používania.

Vaše nohy si neuľavia pri zmene terénu na bežiacom páse

Rozdiely vo vonkajšom teréne sú prospešné aj iným spôsobom, a to v tom, že zmeny poskytujú určitú úľavu vašim preťaženým nohám. Zamyslite sa nad tým, aký je to pocit ponoriť si nohy do špiny alebo piesku po tom, čo ste bežali po tvrdom betóne. Zakaždým je to príjemný zážitok. Pri behu na bežiacom páse sa takejto úľavy nikdy nedočkáte.

Počas zmien terénu sa niektoré svaly chodidla a členku môžu trochu uvoľniť, zatiaľ čo iné sa aktivujú. Vaše svaly nemajú priestor na dýchanie ani na bežiacom páse, a preto sú zranenia z nadmerného zaťaženia bežné.

Pevný pás na bežeckom páse môže ovplyvniť váš beh

Pásy na bežeckom páse sú tenké a pevné, aj keď máte dosť veľký bežecký pás. Ak máte radi priestor na rozloženie prstov na nohách – niečo, čo milovníci bosých chodidiel zvyčajne robia –, pri behaní naboso na bežiacom páse môžete byť tak rozptyľovaní, ako sú vaše prsty umiestnené, že o seba môžete zakopnúť, doslova v tomto prípade.

Spôsob, akým bežíte, sa môže zmeniť v dôsledku napnutia pásu na bežeckom páse. Ak to nie je to, čo vás dostane, potom pravdepodobne spôsob, akým sa pás pohybuje. Pásy bežiaceho pásu sa otáčajú tak, že pás klesá k vám.

Keď bežíte, zvyčajne sa poháňate, ale pohyb na bežeckom páse vás môže spomaliť. Teraz hýbete väčšou silou, dokonca útočíte na päty, a tak získavate len málo, ak vôbec nejaké, výhody behu naboso.

Záverečné myšlienky

Beh naboso je v Severnej Amerike rastúcim fenoménom. Tí, ktorí to milujú, oceňujú pocit zeme pod nohami. Môžu byť na niečom, pretože beh naboso môže zlepšiť vašu pracovnú pamäť, ekonomiku behu a čas kontaktu. Okrem možného lepšieho výkonu môžete byť chránený aj pred niektorými zraneniami.

Beh na bežiacom páse naboso však nie je to isté, takže sa neodporúča. Môžete to urobiť, ale uvedomte si, že tesnosť bežiaceho pásu môže zmeniť spôsob, akým bežíte. Jo a bežecké pásy sa tiež zahrievajú, čo môže znepríjemniť beh.

Beh je skvelá forma cvičenia, takže či už to robíte s topánkami alebo bez nich, vezmite si čas, počúvajte svoje telo a za chvíľu zabehnete ďaleko!