Majú všetky karavany sprchy?

Na konci dlhého, prepoteného popoludnia kempovania si neželáte nič iné, len vstúpiť do zahaľujúceho tepla sprchy a vyčistiť deň. Sprchy nie sú vždy ľahké nájsť v kempingoch, a preto ste si mysleli, že si kúpite obytný automobil. Budú mať všetky RV sprchy alebo záleží na modeli, ktorý si vyberiete?

Všetky obytné autá nemajú sprchy, pretože veľa obytných áut je príliš malých na to, aby zahŕňali toto luxusné vybavenie. Napríklad malé prívesy a obytné automobily triedy B pravdepodobne nebudú mať sprchy. Väčšie RV, ako sú triedy A a C, často obsahujú sprchy, ale aj to sa líši podľa pôdorysu.

Ak máte stále pretrvávajúce otázky o sprchách pre karavany, po prečítaní už nebudete. Vysvetlíme vám, ako fungujú sprchy RV, odkiaľ voda pochádza a ako dlho zostáva horúca. Dokonca vám odporučíme niekoľko modelov RV so sprchou, takže určite pokračujte v čítaní!

Bude mať váš RV sprchu?

Najprv si povedzme ďalej o tom, či váš RV bude obsahovať sprchu.

To závisí od veľkosti vášho vozidla.

Obytné autá alebo obytné autá sú rozdelené do troch veľkostných tried, o čom sme už na blogu diskutovali. Prvá veľkostná trieda je A. Priemerná veľkosť obytného auta triedy A je dlhá 21 až 45 stôp. Nie je to nič neobvyklé, že tieto obytné autá vážia až 30 000 libier.

RV triedy A sú najväčšie obytné autá na cestách. Vďaka svojej obrovskej veľkosti a dĺžke sa do RV triedy A zmestí akékoľvek vybavenie obytného auta pod slnkom. To zahŕňa viac ako sprchu, ale kompletnú kúpeľňu. Vaša kúpeľňa RV by bola pravdepodobne vybavená sprchovacím kútom, toaletou a umývadlom. Bolo by to ako späť doma!

Ďalšia veľkosť triedy RV je trieda B. Z troch tried RV sú RV triedy B najmenšie. Ich priemerná veľkosť je 17 až 19 stôp a vážia 6 000 až 11 000 libier. Ich veľkostným ekvivalentom je obytný automobil.

Keďže majú taký malý priestor, sprchu v mnohých pôdorysoch obytných vozidiel triedy B pravdepodobne neuvidíte. Máte šťastie, že dostanete aj toaletu. Plné kúpeľne by znamenali obetovanie miestnosti inde a s mizerným priestorom nazvyš to jednoducho nefunguje.

Tretia veľkostná trieda obytných vozidiel je trieda C. Tieto obytné automobily sú druhé najväčšie po triede A. S dĺžkou 21 až 41 stôp a hmotnosťou do 12 000 libier nie sú obytné automobily triedy C ničím na spanie.

Keďže sú na dĺžku prakticky také veľké ako RV triedy A, karavan triedy C by mal tiež dostatok priestoru pre celú kúpeľňu s umývadlom, toaletou a sprchou. To, že si budete môcť užívať luxus domova, vám umožní predĺžiť si výlety v kempingu.

Čo sa týka prívesov, aj keď nie sú rovnaké ako obytné autá, niektorí ľudia ich aj tak dávajú dokopy. Rovnaká logika ako vyššie by platila aj pre prívesy. Ak ste mali veľký cestovný príves, mohol by mať priestor na sprchu. Malé slzičkové prívesy však nie.

Chceme si ujasniť jednu vec. Hoci obytné autá triedy A a C robiť mať priestor pre celú kúpeľňu, to neznamená, že každý model alebo pôdorys obsahuje sprchovací kút. Rovnako, hoci sú obytné autá triedy B malé, neznamená to, že nemôžete nájsť niektoré modely so sprchou. Tieto RV triedy B sú určite jednorožce, ale existujú.

Čítať  Čo pre vás urobí 30-minútový beh

Aká veľká je sprcha RV?

Prístup k RV sprche vám umožní vychutnať si viac pohodlia domova, ale sprcha vo vašom obytnom aute pravdepodobne nebude taká veľká ako sprcha v kúpeľni. Musíme však opäť zahrnúť varovanie, že veľkosť sprchy pre obytné autá absolútne závisí od toho, aké veľké je samotné obytné auto.

Na menšej strane je sprcha RV široká 24 palcov. Podľa zdroja domáceho dizajnu Sebringpriemerná veľkosť sprchy v domácnosti začína na šírke 32 palcov, takže 24-palcová sprcha je menšia ako priemer o osem palcov.

Je to nápadné? To závisí od vašej vlastnej veľkosti. Ak ste pomerne drobný človek tak váhou, ako aj postavou, potom by vám 24-palcová sprcha mohla pripadať ako dosť priestranná. Pre tých, ktorí sú väčší alebo vyšší, môže byť 24-palcová sprcha tesná.

Na mierne väčšej strane môžu mať sprchy RV šírku 32 alebo 34 palcov. To je priemerné, ale stále malé podľa štandardov veľkosti sprchy pre domácnosť. Napriek tomu môže mať tých osem palcov navyše pre sprchu veľký rozdiel pre niektoré RV.

Najväčšie RV sprchy majú šírku 57 palcov. Tieto sprchy by ste takmer výlučne našli v obytných autách triedy A a C. Veľké domáce sprchy majú dĺžku až 60 palcov, takže v sprche pre obytné autá obetujete iba tri palce.

Sprcha, ktorá má 57 palcov, by bola najbližšia vec, ktorú by ste mali k sprchovaniu doma.

Ako funguje RV sprcha?

Keď už hovoríme o sprchách pre domácnosť, tie a sprchy RV nefungujú rovnako. Keď doma spláchnete záchod alebo pustíte vodu zo sprchy do odtoku, dostane sa do miestneho kanalizačného systému. Pokiaľ nemáte septik, nemusíte znova myslieť alebo sa starať o vodu a odpadové vody. Je postarané.

Aj keď by bolo pekné, keby to tak bolo aj v prípade obytných áut, nie je to tak.

Váš obytný automobil má sériu nádrží. Jednou z takýchto nádrží je nádrž na sladkú vodu, z ktorej pochádza vaša zásoba pitnej vody. Vypijete túto vodu, použijete ju, umyte si ruky, uvarte si a osprchujte sa.

Váš RV bude mať aj nádrž na čiernu vodu. Keď použijete toaletu, odpad ide do tejto nádrže. To zahŕňa kúpeľňový odpad, ako aj toaletný papier.

Niektoré obytné automobily obsahujú aj nádrž na sivú vodu. V tejto nádrži ide všetok odpad vody okrem toho z toalety. Voda zo sprchy steká do nádrže na sivú vodu, rovnako ako voda z umývadla.

Keď sa tieto nádrže naplnia za určitý bod, je na vás, aby ste ich vypustili. Dnešné RV nádrže obsahujú senzory, ktoré vám oznámia, keď sa blížia k ich naplneniu, aby ste ich mohli predtým vysypať. Verte nám, keď hovoríme, že nechcete mať na palube svojho obytného auta plnú nádrž na čiernu vodu na veľmi dlho. Začne to zapáchať.

Svoje RV nádrže môžete vyložiť iba na overenej skládke, ktorú majú mnohé kempingy a parky ľahko dostupné. Napísali sme skvelého sprievodcu na vysypanie obsahu nádrže RV, ktorý si môžete pozrieť tu.

Táto príručka obsahuje podrobné kroky, ako vypustiť nádrže na čiernu a sivú vodu. Nie je to ťažké samo o sebe, ale môže to byť časovo náročné. Bezpodmienečne by ste chceli nosiť bezpečnostné vybavenie, ako sú rukavice a okuliare, pretože niekedy môže obsah nádrže postriekať.

Čítať  Prevraciate svojho sprievodcu zipsom?

Áno, je to hrubé, ale je to niečo, čo sa stalo takmer každému RVerovi aspoň raz!

Chceme stručne zhrnúť jeden z najdôležitejších tipov z príručky, na ktorú sme vás prepojili vyššie. Keď vysypete svoje tanky, chcete byť rýchly, pretože ostatní zvyčajne čakajú v rade za vami. Aby ste sa mohli rýchlo pohybovať, musíte poznať správny protokol vysypania nádrže.

Najprv by ste mali začať s nádržou na čiernu vodu, potom nádržou na sivú vodu. Dôvodom je, že obsah nádrže na sivú vodu je väčšinou voda. Keď sa odpadová voda z nádrže na sivú vodu zaplaví hadicou, môže vyčistiť viac odpadu z obsahu čiernej vody, takže to nemusíte robiť neskôr ručne, čím zaberiete viac času na skládke.

Zostanú RV sprchy horúce dlho?

Vaša nádrž na sladkú vodu alebo kohútik v kempingu funguje v spojení s ohrievačom vody vo vašom karavane a poskytuje teplú vodu pre vašu sprchu. Keď sa ohrievač zapne, pitná voda sa zohreje na príjemnú úroveň, čo vám umožní sprchovať sa.

Otázkou však je, ako dlho budete mať teplú vodu?

Čím väčšia je nádrž na teplú vodu vášho karavanu, tým dlhšie teplá voda vydrží. Napriek tomu, ak očakávate čas na to, aby ste si pokojne namydlili vlasy šampónom a kondicionérom, umyli si telo, oholili sa a možno si zaspievali pesničku alebo dve, budete sklamaní.

Horúca voda vo vašej RV sprche môže vydržať niekoľko minút, kým sa začne meniť na vlažnú a potom studenú.

Ak ste niekedy bývali na internáte alebo byte s ošúchaným inštalatérstvom, potom tento scenár veľmi dobre poznáte. Budete musieť začať užívať takzvané vojenské sprchy. Ide o veľmi rýchle sprchy, ktoré vyžadujú, aby ste vypli vodu pri namydlení a potom ju znova zapli, aby ste sa opláchli.

Sú obytné autá so sprchou drahšie?

Ak by ste si kúpili obytný automobil so sprchou (o čom vážne uvažujete), bude to drahšie ako bez?

Často áno. Sprchy sa považujú za vybavenie obytných vozidiel. Čím viac vybavenia má váš obytný automobil, tým bude nákladnejší. To mimochodom platí pre akékoľvek vybavenie.

Musíte mať tiež na pamäti, že veľkosť karavanu so sprchou je zvyčajne dosť veľká. Väčšie obytné automobily, ako napríklad obytný automobil triedy A alebo triedy C, budú drahšie ako príves triedy B alebo príves.

3 RV modely so sprchami

Ak ste pripravení začať nakupovať karavany so sprchou, dovoľte nám pomôcť. Tu sú tri z našich obľúbených modelov obytných áut s kompletným vybavením na kúpanie.

Fleetwood RV Discovery LXE 40M

The Discovery LXE od Fleetwood RV je jedna z najluxusnejších súprav kolies, ktoré sa dajú kúpiť za peniaze. Tento dieselový obytný automobil triedy A je k dispozícii s tromi pôdorysmi. Nám sa najviac páči plán 40 miliónov a myslíme si, že aj vám.

Počnúc kúpeľňou, model 40M obsahuje dve toalety. Jedna je plná toaleta so všetkými upevňovacími prvkami. Kachľová sprcha má zabudované sedadlo. Kompletný kúpeľňový pult obsahuje jeho a jej dvojité umývadlá. K dispozícii je tiež rohové WC, skriňa na bielizeň a stohovateľná práčka so sušičkou so zásuvkou.

Čítať  8 vecí nebezpečnejších ako podšívka na zips

Druhá toaleta má iba umývadlo a toaletu.

Zvyšok 40M LXE je vybavený veľkou posteľou Encore Series s rozmermi 72 palcov x 80 palcov. V spálni je komoda, dva šatníky a 32-palcová LED TV so vstavaným úložným priestorom.

Bytová chladnička s výrobníkom ľadu je dostatočne veľká na uskladnenie potravín pre celú rodinu. Vo zvyšku kuchyne je špajza, konvekčná mikrovlnná rúra, indukčná varná doska, umývačka riadu a výsuvná kuchynská doska.

Oproti kuchyni je jedálenský kút na vrchole s rozkladacím stolíkom. Vedľa jedálenského kúta je krb. Áno, čítate správne, krb.

Paralelné vankúše vedľa jedálenského kúta vám poskytnú dostatok priestoru na zútulnenie. Vrcholový pohovka na spanie obsahuje rozkladacie lôžko. Spacia plocha je 67 priestranných palcov. Vrchná sedačka má 64 palcov a obsahuje úložný priestor. O zábavu sa postará 49-palcový výsuvný televízor.

Dokonca aj kokpit vodiča obsahuje 32-palcový LED televízor.

Forest River Ibex 19QBS

Ďalším skvelým RV so sprchou je Ibex lesná rieka. RV má dĺžku 23 stôp a váži 4 795 libier. Nádrže na čiernu a sivú vodu majú objem 30 galónov za kus.

Pôdorys 19QBS má zaoblenú sprchu s posuvnými dverami, ktoré môžu konkurovať vašej sprche doma. Súčasťou malej, no útulnej kúpeľne je umývadlo a WC.

Ďalšími funkciami tohto pôdorysu Ibex sú 14-stopová markíza, chladnička, kompletná varná doska s varnou doskou, špajza so zábavným centrom, trojmiestny jedálenský kút a úložný priestor na jedálenský kút.

Keď je čas spať, uneste sa do krajiny snov v manželskej posteli s rozmermi 60 x 80 palcov. Zahrnutý super úložný priestor vám poskytne miesto na rozloženie šatníka. K dispozícii je aj priechodné úložisko.

Palomino RV River Ranch 390RL

Tretím RV, ktoré odporúčame so sprchou, je Palomino RV River Ranch. Je to RV triedy A, ktorý je dlhý 42 stôp a váži objemných 17 999 libier. Jeho nádrže na čiernu a sivú vodu majú každá 39 galónov.

Pôdorys 390RL je plný vybavenia. Začneme najprv kúpeľňou, ako máme. Je to hlavná časť River Ranch s veľkou sprchou, záchodom, jeho a jej umývadlom a šatníkom na bielizeň v kúpeľni.

Mimo kúpeľne sa nachádza hlavná spálňa, v ktorej sa nachádza posteľ king s rozmermi 72 palcov a 80 palcov a vedľa nej je kompletný šatník. Stropný ventilátor nad hlavou vás môže ochladzovať aj bez klimatizácie, čo šetrí elektrickú energiu.

V spálni je tiež súčasťou práčka a sušička s odnímateľnou policou. Zábavu si môžete užiť aj s 33-palcovou vysúvacou TV.

Dvere do a von zo spálne a kúpeľne zachovávajú súkromie. V strede pôdorysu je kuchyňa doplnená špajzou, chladničkou, mikrovlnnou rúrou, varnou doskou a kuchynským ostrovčekom. Oproti priestrannej kuchyni je sada stoličiek a jedálenský stôl.

Potom sú tu obývacie izby, ktoré zahŕňajú 65-palcové divadelné sedadlo, zábavné centrum oproti divadlu a 88-palcovú delenú trojrozkladaciu pohovku.

Záverečné myšlienky

RV triedy A a C budú mať pravdepodobne sprchy, ale toto zariadenie sa stáva tým menej bežným, čím menší je váš RV. Hoci zahrnutie sprchy má tendenciu zvyšovať náklady na RV, možnosť sprchovať sa v súkromí vlastného vozidla je neoceniteľným komfortom.