Majú vedľa seba alternátory?

Väčšina ATV, ako aj vedľa seba, nepoužívajú alternátory, ale namiesto toho majú „statory“, ktoré využívajú systém dobíjania na báze magnetu, ktorý je integrovaný do zotrvačníka vozidla, ktorý pomáha udržiavať nabitie batérie.

Milujeme jazdu a dobrodružstvá. To je dôvod, prečo ideme a kupujeme tieto obrovské stroje typu side-by-side. Milujeme pretekať po chodníkoch, hore-dole po dunách a hlboko dolu do blatových jám.

Ak je miesto, ktoré je ťažko dostupné, špinavé, blatisté, mokré alebo piesočnaté, hľadáme tieto miesta, aby sme našli vzrušenie z dobrodružstva. Často krát kupujeme tieto brutálne stroje za niekedy až nebetyčné ceny, no nemyslíme na to, čo je potrebné na ich výrobu.

Keď sa potom s vozidlom niečo pokazí, rýchlo sa nahneváme a preklíname, že nerozumieme, prečo niečo pod kapotou nefunguje správne alebo prečo nezostane nabitá batéria.

Väčšina ľudí, ktorí poznajú motory v autách, bude vedieť, čo je alternátor. Ak však nie ste mechanik alebo motorový blázon, dovoľte mi v rýchlosti vysvetliť, čo je alternátor a aký je jeho účel.

Čo je to alternátor?

Alternátor je automobilový nabíjací systém, ktorý sa skladá z troch hlavných častí: batérie, regulátora napätia a alternátora.

Alternátor pracuje ruka v ruke s batériou vozidla a vytvára energiu pre všetky elektrické komponenty vozidla. To znamená, že alternátor je zodpovedný za dodávanie elektriny vašim svetlometom, zadným svetlám, vnútornému osvetleniu a prístrojovému panelu vo vašom aute.

Názov alternátora je odvodený od termínu striedavý prúd (AC). Zvyčajne je tento stroj poháňaný kľukovým hriadeľom, ktorý pomáha premieňať pohyb piestov motora nahor a nadol na kruhový pohyb.

To všetko je spojené s hadovitým pásom, ktorý pomáha udržiavať pohyb alternátora a piestov v tekutine a vytvára striedavý prúd.

AC a DC (jednosmerný prúd) sú definície, ktoré tu bude potrebné trochu lepšie pochopiť, aby sme pochopili, prečo UTV nemajú alternátory a čo to znamená pre batériu vozidla.

  Jazda na kajaku po rieke Splendid Santa Fe v High Springs na Floride

Typický generátor produkuje jednosmerný prúd (DC), ktorý sa pohybuje jedným smerom, zatiaľ čo AC je prúd, ktorý môže periodicky meniť smer. Striedavý prúd je lepší ako jednosmerný, pretože produkuje vyššie napätie efektívnejšie, čo je dnes potrebné v našich autách.

Keďže však batéria vozidla nedokáže produkovať striedavý prúd, iba jednosmerný prúd, potreba alternátora sa stala zrejmou.

Preto je výstupný výkon alternátorov privádzaný cez diódy, ktoré potom premieňajú striedavý prúd na jednosmerný prúd, aby ho mohla využívať batéria.

To je všetko v poriadku, vidíme, že alternátory pomáhajú generovať viac energie a potom ju menia na jednosmerný prúd na dobíjanie/nabíjanie batérie, ale čo sa stane s vozidlami typu side-by-side, ktoré nemajú alternátory?

Zatiaľ čo váš side-by-side nemá alternátor, má stator. Stator je hlavnou súčasťou motora, ktorý generuje energiu. Existujú statorové vinutia alebo drôtové cievky, ktoré obklopujú pevné železné jadro, ktoré tvorí stator.

Stator je stacionárna časť rotačného systému. Energia prúdi cez stator do alebo z rotujúceho komponentu systému.

V elektrickom motore poskytuje stator rotujúce magnetické pole, ktoré poháňa rotujúcu kotvu; v generátore premieňa stator rotujúce magnetické pole na elektrický prúd. Robia to pomocou magnetov, o ktorých budeme diskutovať neskôr.

Teraz sa to všetko môže zdať ako kopa technického mumbo-jumbo, ale ide o to, že stator generuje a potom udržiava nabíjanie pre všetko, čo práve beží, a nič viac.

Kde je alternátor vyrobený tak, aby nabíjal batériu a udržiaval ju nabitú. To je dôvod, prečo často po dlhých obdobiach nepoužívania vedľa seba môžete zistiť, že je batéria vybitá.

Alternátory môžu pomôcť dobiť batériu, avšak statory iba udržujú aktuálne nabitie batérie.

Prečo bez alternátorov?

Potom by ste sa mohli opýtať: „Matt, ako to, že keď sa ukázalo, že alternátory sú také užitočné a efektívnejšie, prečo ich nemá väčšina UTV?“

  Priemerná cena výmeny batérie vodného skútra (a ktorú získať!)

No to je dobrá otázka a odpoveď je celkom jednoduchá. Príroda. Aby alternátor fungoval, potrebuje stabilné množstvo vzduchu na jeho ochladenie.

Avšak kvôli dobrodružnej povahe side-by-side je trochu ťažké nájsť. Väčšina alternátorov nezvláda množstvo vody, blata, piesku a iných nečistôt, s ktorými sa UTV stretávajú, čo ich robí pre vozidlo zbytočnými.

Takže kvôli úlomkom, s ktorými naše vozidlá neustále prichádzajú do kontaktu, sa alternátory jednoducho nedajú umiestniť vedľa seba. Teraz existujú prípady, keď môžete na svoje vozidlo namontovať externý alternátor, ale to je úplne iná téma na iný deň.

Magneto ovláda môj Side-by-Side?

„Takže to, čo hovoríš, Matt, je to, že Magneto ovláda môj bok po boku?“ Áno, áno som! No do istej miery. Bohužiaľ, Magneto nevyskočí z kapoty vášho boku po boku a nepožiada vás, aby ste porazili X-Menov.

Avšak mnohé side-by-side, ako aj štvorkolky, používajú „magneto-založený“ systém nabíjania batérie vozidla.

Nabíjací systém založený na magnete sú v podstate magnety, ktoré boli zabudované do zostavy zotrvačníka, aby pomohli nabíjať batériu vozidla.

Zotrvačník je pripevnený ku koncu „magnet/mag“ kľukového hriadeľa motora. Keď sa kľukový hriadeľ otáča, tieto magnety prechádzajú cievkami drôtov, ktoré sú tiež známe ako statory, ktoré boli uvedené vyššie.

Takže magnety, pripevnené na kľukový hriadeľ, sa otáčajú okolo cievky drôtov (statorov) a tým vytvárajú energiu pre vozidlo.

Všetko funguje úplne rovnako ako vaše auto s alternátorom, s výnimkou skutočnosti, že generujeme menej energie, ako by sme boli, keby sme používali alternátor, a že energia sa nevyužíva na dobíjanie samotnej batérie ako pri alternátor.

Je nažive! Ako udržať svoju batériu nažive

Keďže sa vaša batéria nebude neustále dobíjať, keď je nečinná, kvôli chýbajúcemu alternátoru, čo môžete urobiť, aby ste ju udržali nažive a na špičkovom výkone?

  7 tipov, ako navrhnúť manželstvo na teplovzdušnom balóne

Tu je niekoľko užitočných trikov, ktoré som na ceste zachytil, prvý je…

Buďte si vedomí spotreby energie

Keďže takmer každý UTV má typ nabíjania statora, batéria sa nenabíja veľmi dobre v situáciách nízkej nečinnosti. Vozidlá, ako sú tieto, majú zvyčajne 30 až 40 ampérov.

Po sčítaní výkonu potrebného na prevádzku ECU vozidla, rádia, palivového čerpadla a možno aj 20-palcovej svetelnej lišty ste použili takmer všetky svoje zosilňovače, približne 27 z 30.

Takže si možno myslíte, že máte jasno? Mať ďalšie 3 ampéry na hranie.

Nie presne, tých 30 ampérov sa generuje iba pri vysokých otáčkach, povedzme okolo 3000-4000 otáčok za minútu. Takže keď je vaše vozidlo v nečinnosti, neprodukuje toľko ampérov, čo znamená, že nemáte maximálne 30 ampérov.

Takže keď nepracujete pri vyšších otáčkach, musíte si byť vedomí množstva elektriny, ktorú spotrebúvate a ktorá v tomto bode prichádza priamo z vašej batérie.

Údržba batérie

Ako každý správny majiteľ vozidla vie, údržba je kľúčom k šťastnému, dlhotrvajúcemu a milujúcemu vozidlu. Vždy dostanete to, čo ste vložili, pokiaľ ide o údržbu vášho vozidla, najmä vedľa seba.

Pri každom nákupe batérie pre váš side-by-side sa uistite, že má dobrú a trvalú kvalitu. Posledná vec, ktorú budete chcieť, je vybitá batéria, ktorá vám pokazí jazdu.

Zatiaľ čo väčšina dnešných batérií je AGM a hovorí sa, že nie je potrebná žiadna údržba na strane, zvyčajne sa hovorí len o hladinách tekutín v batérii. Konektory by sa mali pravidelne kontrolovať a ubezpečiť sa, že batéria je v údržbe, keď sa nepoužíva.

Tiež je dobré vedieť, že batéria sa samovoľne vybíja rýchlosťou 4 – 6 % každých 30 dní. Ak teda viete, že vaše vozidlo bude chvíľu stáť, urobte najlepšie preventívne opatrenia na zabezpečenie nepretržitej a zdravej životnosti batérie.