Majú štvorkolky svetlomety?

Pri jazde na štvorkolke po západe slnka by vás mohlo zaujímať, čo vám osvetlí cestu, ako napríklad svetlomety. Dodáva sa vaša štvorkolka so svetlometmi alebo budete musieť svoju štvorkolku vybaviť popredajným párom?

Štvorkolky majú svetlomety a väčšina štátnych zákonov stanovuje, že aspoň jeden z týchto svetlometov (rovnako ako aspoň jedno zadné svetlo) musí byť funkčné a zapnuté pri jazde 30 minút po západe slnka, ako aj 30 minút pred východom slnka.

Tento článok bude vaším sprievodcom ATV svetlometmi. Prejdeme si typy svetlometov a zákonnosti ich používania. Zdieľame tiež niekoľko tipov, ako udržiavať svetlomety, takže určite pokračujte v čítaní!

Typy ATV svetlometov

Začnime diskusiou o typoch svetlometov, ktorými môže byť vaša ATV vybavená. Išlo by o jeden z dvoch bežných typov, svetlomety s projektorovým lúčom alebo svetlomety s uzavretým lúčom.

Tu je prehľad oboch typov svetlometov.

Projektorové svetlomety

Počnúc svetlometmi s projektorovým lúčom sa tieto považujú za vysokovýkonné svetlá.

Ak ste pred rokmi videli svetlá z projektora, zvyčajne to bolo len vo vozidlách najvyššej triedy a máme na mysli každodenné vozidlá, ako sú autá a SUV.

Až teraz sa svetlomety s projektorovým lúčom stávajú bežnejšími a vidíme novšie štvorkolky a UTV vybavené týmito špičkovými svetlami.

Sada svetlometov s projektorovým lúčom vytvára svetlo emitujúce diódy alebo LED alebo vysoko intenzívne výbojové alebo HID svetlo.

Jas osvetlenia poskytuje svetlometom s projektorovým lúčom výkon na rozjasnenie na dlhé vzdialenosti a väčšiu časť povrchu vozovky. Svetelný lúč je veľmi zaostrený, viac ako iné typy svetiel.

Vďaka tomu je svetlo v priamom smere, aby osvetlilo presne to, čo je pred vami. Menej svetla uniká na obe strany svetlometov, kde aj tak nemusíte vidieť.

Poďme trochu viac do hĺbky o tom, ako fungujú svetlomety s projektorovým lúčom.

Svetlomet má žiarovku. Už sme spomenuli, že žiarovky môžu byť LED alebo HID, ale môžu byť aj halogénové.

Väčšina lúčov projektora obsahuje aj reflektor. Tento reflektor má tvar elipsu.

Keď žiarovka premieta svetlo, reflektor prijíma svetlo v najužšom bode, a to pri uzávierke.

Uzávierka ide pod svetelný lúč, aby prerušila smer svetla, takže je nasmerovaná viac na cestu.

Nakoniec je tu šošovka, ktorá rozdeľuje svetelný lúč rovnomerne do noci.

Svetlomety so zataveným lúčom

Ak nie svetlomety s projektorovým lúčom, potom bude vaša štvorkolka vybavená svetlometmi s uzavretými lúčmi.

Čítať  Ako zložiť snežný skúter z prívesu bez spätného chodu

Tieto svetlomety majú sklenený kryt. V sklenenom kryte je umiestnená žiarovka a šošovka.

Utesnený svetlomet má veľa rovnakých komponentov ako svetlomet s projektorovým svetlom, ale s jedným zásadným rozdielom.

Zatiaľ čo niektoré funkcie projektorového svetla môžu byť nastaviteľné (aspoň v autách a nákladných autách a možno aj ATV a UTV), to neplatí pre zapečatený svetlomet.

Ako už názov napovedá, všetky komponenty svetlometu sú utesnené.

To vám bráni v tom, aby ste si mohli pohrať s nastavením uzávierky alebo objektívu, čo však neznamená, že to nevyhnutne môžete urobiť so svetlometmi vašej ATV, ak sú tieto svetlá lúčmi projektora.

Ide len o to, že lúče projektora sú prirodzene viac nastaviteľné.

Keďže nemáte prístup k žiadnemu jednotlivému komponentu zapečateného svetlometu, znamená to, že ak niektorý z týchto komponentov zlyhá, máte smolu.

Nemohli ste zaplatiť za to, že mechanik opraví rozbitú šošovku, pretože sa na to nemohli dostať do svetlometu.

Nemali by ste inú možnosť, ako vymeniť celý svetlomet.

Keďže technológia sealed beam je oveľa staršia, pravdepodobne by ste za svoje ATV svetlomety zaplatili menej, ako keby to boli projektorové svetlomety.

Je nezákonné jazdiť na štvorkolke bez svetlometov?

Viete, čo by sa stalo, keby ste šoférovali auto alebo kamión bez svetiel? To je pravda, ak vás uvidí policajt, ​​zatknú vás.

Pri jazde na štvorkolke to pravdepodobne nebude iné.

Bez ďalších okolkov sú tu štáty so zákonmi, ktoré konkrétne spomínajú svetlá ATV. To, že nevidíte svoj štát, neznamená, že nemajú pravidlo o svetlometoch ATV, takže buďte múdri!

Arizona

V Arizone štátne zákony nariaďujú, že vaša štvorkolka musí mať funkčné predné a zadné svetlá pri jazde 30 minút pred východom slnka, ako aj 30 minút po západe slnka.

Arkansas

Podľa zákona štátu Arkansas potrebuje vaša štvorkolka funkčné svetlomety pri prevádzke štvorkolky za súmraku aj za súmraku.

Kalifornia

Jazdíte na svojej štvorkolke vo veľkom štáte Kalifornia? Uistite sa, že aspoň jeden z dvoch svetlometov funguje za súmraku aj za tmy.

Colorado

Pre tých, ktorí volajú Colorado domov, musíte mať od západu do východu slnka zapnuté jedno rozsvietené predné aj zadné svetlo.

Delaware

Na východnom pobreží Delaware nariaďuje, aby vodiči štvorkoliek mali rozsvietené aspoň jedno predné a zadné svetlo po západe slnka a až kým nevyjde.

Indiana

Zákon štátu Indiana vyžaduje, aby vaša štvorkolka mala pri jazde na vozidle medzi západom a východom slnka aspoň jedno predné a zadné svetlo.

Čítať  Čo je výmenník tepla pre snežné skútre?

Iowa

Užiť si deň prieskumu štvorkoliek v Iowe znamená, že po zotmení musíte mať rozsvietené aspoň jedno predné a zadné svetlo.

Maryland

V Marylande štátny zákon nariaďuje, aby vaša ATV mala jedno alebo viac svetlometov, ako aj jedno alebo viac červených zadných svetiel pri jazde od západu do východu slnka.

Massachusetts

Jazda na štvorkolke v Massachusetts je legálna iba vtedy, ak má vaše vozidlo „adekvátny“ tlmič výfuku, zadné odrazové sklo (musí byť červené), zadné svetlo (musí byť tiež červené) a aspoň jeden svetlomet.

Nebraska

Nebraska má veľa pôdy na preskúmanie na štvorkolke, ale pri jazde medzi východom a západom slnka musí mať vaše vozidlo jeden rozsvietený svetlomet a zadné svetlo.

Nevada

Jazdíte po rustikálnych diaľniciach Nevady? Vaša štvorkolka potrebuje svetlomet, ktorý niekto môže vidieť z 500 stôp za vaším vozidlom. Ďalej musíte mať funkčný tlmič výfuku, zadné brzdové svetlo a červené zadné svetlo alebo červený reflektor.

New Hampshire

Predtým, ako budete jazdiť na štvorkolke v New Hampshire, dvakrát skontrolujte, či sa pri odchode 30 minút pred východom slnka a 30 minút po západe slnka rozsvieti jedno svetlo a jedno zadné svetlo (alebo viac).

New Jersey

Zákon štátu New Jersey nariaďuje, aby vaše ATV malo aspoň jeden svetlomet, ktorý je jantárový alebo biely. Svetlo musí byť dostatočne jasné, aby mohlo v tme osvetliť 100 stôp dopredu.

Nové Mexiko

Ak jazdíte na štvorkolke a je dostatočná tma, že nevidíte 500 stôp pred seba, potom vaše vozidlo potrebuje aspoň jeden svetlomet, ktorý dokáže svietiť 150 stôp pred ním, podľa zákona Nového Mexika.

New York

Majitelia štvorkoliek majú zakázané používať svoje vozidlá na diaľniciach v štáte New York 30 minút pred východom slnka a 30 minút po západe slnka, pokiaľ nemajú predné aj zadné pracovné svetlá.

Severná Dakota

V Severnej Dakote štátne predpisy diktujú, že jazdci ATV potrebujú jeden alebo viac predných svetlometov.

Ohio

Vaša štvorkolka je v Ohiu povinná mať svetlomet, ktorý sa môže pochváliť dostatočnou silou sviečok, aby v tme osvetlil 150 stôp pred vami. Zadné svetlá musia svietiť 500 stôp a musia byť červené.

Pennsylvánia

Ak plánujete jazdiť na štvorkolke v Pensylvánii, potrebujete rozsvietenú prednú a koncovú lampu. Tieto pravidlá platia 30 minút pred východom slnka a 30 minút po západe slnka.

Čítať  Čo sa stane, ak váš teplovzdušný balón dostane dieru?

Južná Karolína

Pri jazde na štvorkolke 30 minút pred západom slnka a 30 minút po západe slnka budete musieť v Južnej Karolíne svietiť svetlomety.

Tennessee

Podľa zákona štátu Tennessee štvorkolky vyžadujú predné aj zadné svetlá, ktoré osvetľujú aspoň 200 stôp. Zapnite svetlá pri jazde 30 minút pred východom slnka a potom 30 minút po západe slnka.

Texas

V Texase je všetko väčšie, takže sa samozrejme chcete na svojej štvorkolke baviť. Ak však jazdíte na pláži alebo na verejnom pozemku, vaša štvorkolka musí mať pri jazde medzi súmrakom a úsvitom rozsvietené predné a zadné svetlá.

Utah

Jazda na štvorkolke v tme v Utahu vyžaduje, aby ste mali funkčné zadné svetlá, svetlomety a brzdy.

Vermont

Zapnite tieto svetlá ATV 30 minút pred východom slnka a 30 minút po západe pri jazde vo Vermonte. Zadné svetlo by malo byť červené.

Tipy na údržbu svetlometov ATV

Trikrát ste skontrolovali, či je vaša štvorkolka vybavená pracovnými svetlami. Či už ste sa rozhodli pre utesnené svetlomety alebo projekčné svetlomety, hlavnou prioritou by malo byť udržiavanie svetiel vašej štvorkolky v špičkovom stave.

Tu je to, čo odporúčame.

Neignorujte žlté svetlá

Predné ATV svetlomety rozhodne nemajú byť žlté, takže ak sú tie vaše, stojí za to sa po nich pozrieť.

Žltnutie môže byť znakom smogu, chemikálií a/alebo slnečného žiarenia.

Keď svetlá zožltnú, nesvietia tak dobre, alebo môže byť efekt zahmlený. Kontaktujte svojho ATV mechanika, aby ste zistili, čo pre vás môžu urobiť.

Inovujte svoje svetlá na LED

Ak vaše ATV svetlomety a zadné svetlá ešte nie sú LED, urobte si láskavosť a upgradujte. V niektorých štátoch sa môže vyžadovať, aby ste mali LED svetlá pre vašu ATV, aby ste sa uistili, že môžu poskytnúť potrebné množstvo osvetlenia.

Sila testovacieho lúča

Aké silné máte svetlá ATV? To je na vašom mechanikovi, aby odpovedal! Aspoň raz za sezónu je dobré nechať si otestovať pevnosť lúča.

Záverečné myšlienky

Mnoho štátnych zákonov vyžaduje, aby štvorkolky mali funkčné predné a zadné svetlá, najmä pri jazde v šere alebo tme.

Okrem výhod, že sa držíte na správnej strane zákona, je osvetlenie ATV aj pre vašu bezpečnosť!