Majú štvorkolky regulátory rýchlosti?

Regulátory rýchlosti môžu zachraňovať životy, najmä ak vezmeme do úvahy, že miera zranení a úmrtia vozidiel mimo diaľnic alebo OHV, ako sú ATV a UTV, môže byť prekvapivo vysoká. Možno vás bude zaujímať regulátor rýchlosti pre seba alebo kolegu ATV kamaráta. Obsahujú ATV štandardne regulátory rýchlosti?

Štvorkolky môžu obsahovať regulátory rýchlosti, najmä na modeloch pre mládež. Ak váš nemá regulátor rýchlosti a chcete obmedziť rýchlosť, vždy si môžete kúpiť obmedzovač rýchlosti a nainštalovať ho.

V dnešnom článku si povieme o všetkých veciach týkajúcich sa regulátorov rýchlosti ATV, vrátane toho, ako fungujú, prečo ich potrebujete a ako nainštalovať aftermarket verziu, ak ju vaša ATV ešte nemá. Nebudete to chcieť zmeškať!

Majú teda štvorkolky regulátory rýchlosti?

Regulátor rýchlosti je známy aj ako obmedzovač rýchlosti. Ako už názov napovedá, úlohou zariadenia je zabrániť ATV alebo inému OHV dosiahnuť mimoriadne vysoké rýchlosti, ktoré by sa mohli považovať za nebezpečné.

Aj keď by ste si mysleli, že regulátory rýchlosti budú predvolenými funkciami na ATV, nie je to tak. Niektoré modely môžu obsahovať obmedzovač rýchlosti, iné však nie.

Vzhľadom na to, že mnohým štvorkolkám chýbajú aj merače rýchlosti, je vynechanie regulátora rýchlosti v spojení s tým ešte nebezpečnejšie.

Nemali by ste žiadny spôsob, ako zmerať svoju rýchlosť, nieto ju ľahko ovládať.

Našťastie, ak máte záujem o regulátor rýchlosti pre vašu štvorkolku, môžete si kúpiť náhradný produkt a nainštalovať si ho sami. Neskôr vám povieme, ako to urobiť.

Ako funguje regulátor rýchlosti?

Skôr než sa rozhodnete, či chcete pre svoju štvorkolku regulátor rýchlosti, musíte lepšie porozumieť technológii.

Dovoľte nám v tejto časti vysvetliť, ako fungujú obmedzovače rýchlosti.

Môžete si vybrať nastavený rýchlostný limit, alebo rýchlostný limit nariadi regulátor rýchlosti. Najvyššiu rýchlosť regulátora rýchlosti poznáte pri jeho kúpe, takže ak je pre vás táto rýchlosť príliš nízka, pokračujte v hľadaní, kým nenájdete iný obmedzovač.

Čítať  Nosia teplovzdušné balóny padáky?

Ak sa pri ovládaní štvorkolky budete držať v rámci nastaveného rýchlostného limitu alebo mierne pod ním, všetko s vaším vozidlom bude v poriadku. Budete mať rovnakú úroveň výkonu, kontroly a výkonu, akú máte vždy.

Ak však prekročíte nastavenú rýchlosť, ATV začne strácať výkon. Nedeje sa to naraz, ale postupne.

V zákulisí sa deje to, že regulátor otáčok spôsobuje, že motor vo zvýšenej miere vynecháva zážih, čo si vynucuje vašu rýchlosť a takmer vám znemožňuje udržať rýchlosť vyššiu, ako je nastavený limit.

Akonáhle začnete jazdiť pomalšou rýchlosťou, vaša ATV obnoví normálnu prevádzku.

Zvyčajne existujú dva režimy zníženia rýchlosti, režim jemného strihu a režim tvrdého strihu.

Tabuľka porovnávajúca dva režimy zníženia rýchlosti na štvorkolkách, režim mäkkého a tvrdého rezu.  Režim jemného rezu spôsobuje len mierne vynechávanie zapaľovania.  Stále sa vyskytujú veľmi rýchlym tempom, medzi 2-6 zlyhaním za sekundu.  Vynechávanie v režime Hart cut je ťažšie a stále rýchle medzi 4 až 5 sekundou.

Režim jemného strihu spôsobuje len mierne vynechávanie zapaľovania. Stále sa však dejú veľmi rýchlym tempom, medzi dvoma a šiestimi zlyhami za sekundu.

V režime tvrdého rezu sú vynechávanie zážihu ťažšie a stále rýchlejšie, medzi štyrmi a piatimi za sekundu.

Niektoré regulátory rýchlosti majú dokonca aj režim penalizácie, ktorý má pomôcť pri úprave správania.

V penalizačnom režime môže ATV automaticky pracovať pri nižšej rýchlosti počas nastaveného časového obdobia. Buď ten alebo penalizačný režim ešte viac zníži nastavenú rýchlosť, čím sa obsluha štvorkolky ešte spomalí.

Ako nainštalovať regulátor rýchlosti na vaše ATV

Ak máte záujem o používanie regulátora rýchlosti, ale vaša štvorkolka ho nemá, znamená to, že si kúpite verziu pre trh s náhradnými dielmi a nainštalujete ju, ako sme povedali. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste svoju štvorkolku vybavili obmedzovačom rýchlosti!

Krok 1: Kúpte si súpravu regulátora rýchlosti

Jednoznačne najobľúbenejším výrobcom obmedzovačov rýchlosti je UTVSpeedSafe.

UTVSpeedSafe, ktorý bol vytvorený v roku 2006, je riešením na riadenie rýchlosti pre vozidlá side-by-side, UTV, ATV a iné OHV.

SpeedSafe je navrhnutý tak, aby zvýšil počet zlyhaní zapaľovania do bodu, keď operátor ATV už ani nechce prekročiť rýchlostný limit.

Navyše, ako sme už hovorili, budú mať počas jazdy nižšiu rýchlosť, čo ich tiež ešte viac odrádza od toho, aby pokračovali v prekračovaní rýchlosti.

Čítať  Prečo majú snežné skútre tlmiče?

SpeedSafe obmedzuje vašu maximálnu rýchlosť na 15 míľ za hodinu, ale v prípade potreby môžete pred začatím jazdy upraviť obmedzujúcu rýchlosť.

Kľúčové však je, že operátor ATV by nemal byť schopný upraviť svoju vlastnú rýchlosť, pretože by to zmarilo účel regulátora rýchlosti.

UTVSpeedSafe má regulátory rýchlosti pre všetky druhy ATV, UTV a modely vedľa seba, vrátane výrobcov ako Honda, Kubota, Yamaha a Polaris. Môžete si kúpiť výber obmedzovačov rýchlosti tu.

Krok 2: Nainštalujte počítač

Keď vaša súprava regulátora rýchlosti dorazí k vašim dverám, je čas začať všetko inštalovať.

Podľa UTVSpeedSafe by vám príprava obmedzovača rýchlosti mala trvať 60 až 90 minút.

Najprv musíte umiestniť počítač do prednej časti vozidla.

Krok 3: Nasaďte prepínač ovládania nastavenia

Ďalej je tu ručný spínač nastavenia. Ide o štvorkolku a môže sa aktivovať, keď je spustený tempomat.

Pri inštalácii tohto komponentu sa určite riaďte priloženými pokynmi, pretože nechcete, aby obsluha štvorkolky mohla nastaviť rýchlosť zariadenia SpeedSafe.

Krok 4: Pripojte Wiring Postroj

Káblový zväzok riadi signály rýchlosti a výkonu a pripája sa ku konektorom združeného prístroja na vašej štvorkolke.

Svorky káblového zväzku by sa mali vysunúť zo zodpovedajúcej svorky a konektora, potom by ste mali pripojiť zväzok regulátora rýchlosti ku konektorom vo vašej štvorkolke.

Uzemnenie pochádza zo záporného pólu batérie ATV.

Krok 5: Pripojte zväzok relé

Ešte ste úplne neskončili s postrojmi. Ďalej musíte nainštalovať káblový zväzok relé, ktorý sa pripája k elektromagnetu zastavenia paliva motora.

Ide o to, aby reléový zväzok mohol zastaviť motor, ak na to príde.

Reléový zväzok a hlavný zväzok obmedzovača rýchlosti by mali byť pripojené. Inštalácia reléového zväzku využíva konektory, na ktoré sa už vaša štvorkolka spolieha, takže môžete ľahko zistiť, čo kam ide.

Ako ovládať rýchlosť na detskej štvorkolke

Nedávno ste svojmu dieťaťu darovali jeho prvú štvorkolku a zatiaľ čo ono si užívalo kopec zábavy, aj dosť prekračovalo rýchlosť.

Čítať  Oplatí sa parasailing?

Obávate sa, že si ublížia, dokonca aj s vaším dohľadom, a to oprávnene!

Aj keď môžete vždy použiť regulátor rýchlosti pre ich štvorkolku, môžete tiež manuálne ovládať ich rýchlosť pohrávaním sa s niekoľkými komponentmi ich vozidla pre mládež. Tu je to, čo potrebujete vedieť.

Krok 1 – Najprv uvoľnite obmedzovaciu skrutku škrtiacej klapky

Začnite nastavením ovládačov plynu, čo môžete urobiť nastavením skrutky, ktorú uvidíte vyčnievať v blízkosti pravej brzdovej páky vozidla.

Obmedzovacia skrutka škrtiacej klapky by mala byť voľná, ale nie tak voľná, aby sa hneď vysunula.

Krok 2 – Teraz úplne utiahnite obmedzovaciu skrutku škrtiacej klapky

Keď už máte stupeň škrtiacej klapky štvorkolky tam, kde chcete, mali by ste pomocou skrutkovača zaskrutkovať skrutku obmedzujúcu plyn tak pevne, ako to len ide. Skrutku neodstraňujte, ale dotiahnite.

To obmedzuje rýchlosť ATV a prísnejšie nastavenie skutočne znamená nižšiu rýchlosť.

Krok 3 – Utiahnite poistnú maticu

Ďalej chcete utiahnuť blízku poistnú maticu, aby sa skrutka obmedzujúca plyn neposunula z miesta. Zvyčajne to môžete urobiť ručne, ale ak máte problémy, pokojne použite svorku alebo kľúč.

Krok 4 – Nainštalujte dosku obmedzovača výfuku

Nakoniec chcete vybaviť štvorkolku vášho dieťaťa doskou obmedzujúcou výfuk, ktorá bráni tomu, koľko vzduchu môže vychádzať z výfuku. Aj toto je ďalší spôsob ovládania rýchlosti.

Uistite sa, že doska obmedzovača výfuku pasuje na značku a model štvorkolky pre mládež vášho dieťaťa.

Záverečné myšlienky

Regulátory rýchlosti ATV sa odporúčajú pre jazdcov všetkých vekových kategórií, pretože obmedzovač rýchlosti sa pri prekročení určitej rýchlosti udusí vo vašom vozidle.

Môžete znížiť počet nehôd OHV a užiť si väčší pokoj pri jazde s kamošmi alebo sledovaní dieťaťa na štvorkolke.

Teraz, keď viete, ako nainštalovať regulátor rýchlosti ATV, sú pred nami bezpečnejšie dni!