Majú štvorkolky palivové filtre?

Palivové filtre zabraňujú hrdzi a nečistotám dostať sa do palivovej nádrže, takže sú neoddeliteľnou súčasťou osobných, nákladných a mnohých ďalších vozidiel. Svoju štvorkolku poznáte veľmi dobre a nepamätáte si, že by ste videli palivový filter. Majú všetky ATV palivové filtre?

Štvorkolky nie vždy obsahujú palivové filtre, ale je dosť jednoduché ho pridať. To, či vaša štvorkolka potrebuje palivový filter, je medzi používateľmi štvorkoliek búrlivá diskusia, pričom niektorí tvrdia, že filtre sú prospešné a iní trvajú na tom, že filter nie je potrebný.

V dnešnom článku vám podrobne vysvetlíme, ako palivové filtre pre štvorkolky fungujú, a potom si povieme, či ho má aj vaša štvorkolka. Ak máte záujem používať palivový filter pre štvorkolku, povieme vám, ako ho vymeniť, takže pokračujte v čítaní!

Čo je palivový filter?

Dobre, tak to zoberieme zvrchu. Čo máme na mysli, keď hovoríme o palivovom filtri?

Palivový filter je doplnkom palivového potrubia. Ako už názov napovedá, je to filter, ktorý je zvyčajne vyrobený z papiera, ale môže byť vyrobený aj z iných materiálov. Palivové filtre ATV bývajú vyrobené z kovu a vyzerajú valcovo.

Palivový filter, ktorý sa často odporúča pre spaľovacie motory, zachytáva častice, ako je hrdza, špina alebo úlomky. Častice sa nemôžu dostať do palivového potrubia, čo udržuje palivo v pôvodnom stave.

Palivový filter je prídavok do palivového potrubia, ktorý zachytáva častice, ako je hrdza, špina alebo nečistoty, ktoré sa dostanú do palivového potrubia.

Kvalitné palivo môže prúdiť cez vašu štvorkolku a umožní vám vychutnať si hladkú jazdu bez námahy.

Palivové filtre sú užitočné najmä pri použití nefiltrovaného paliva. Nefiltrované palivo má zo svojej podstaty tendenciu byť plné kontaminantov, a to nielen jedného druhu.

Hrdza je bežná v nefiltrovanom palive, najmä ak sa palivo uchovávalo v oceľovej nádrži, v ktorej sa hromadila vlhkosť.

Nečistoty sa môžu dostať do palivovej nádrže pri jej plnení nefiltrovaným palivom, rovnako ako úlomky farby. S palivovým filtrom nič z toho neprejde.

Vyššie uvedený palivový filter prepúšťa vyššie uvedené nečistoty do palivového systému ATV. Častice sa môžu otrieť o komponenty vstrekovacieho systému, ako sú vstrekovače a palivové čerpadlá, čím sa rýchlejšie rozložia.

Čítať  Ako urobiť práškový sneh lepkavým

Palivový filter sa stáva menej účinným pri každom použití, pretože zadržiava tieto nečistoty, takže sa nedostanú do palivového potrubia. Ak je filter dostatočne znečistený, nemôže už zachytávať nečistoty, a tak tiecú priamo do palivovej nádrže vašej štvorkolky.

Preto nie je palivový filter jednorazovým riešením. Predstavte si to ako filter klimatizácie alebo bazénový filter. Každých pár mesiacov musíte filter skontrolovať a buď ho vyčistiť a dať späť, alebo vymeniť.

Majú štvorkolky palivové filtre? Kde by ste našli filter?

Palivové filtre určite prídu vhod, ale to neznamená, že ich musí mať každý typ vozidla. A čo vaša štvorkolka? Dodáva sa s palivovým filtrom?

Môže, ale zase nemusí. Táto odpoveď nie je zámerne vágna, ale zahrnutie palivového filtra závisí od značky a modelu ATV.

Niektoré elektronické vstrekovanie paliva alebo štvorkolky EFI obsahujú palivový filter, ale zvyčajne ide o staršie modely. Novším vozidlám EFI bude pravdepodobne chýbať palivový filter.

Ak chcete overiť, či má váš model štvorkolky palivový filter, odporúčame vám pozrieť si používateľskú príručku. Informácie by tam mali byť dostupné.

Ak ste si kúpili použitú štvorkolku a neprišiel s ňou návod na obsluhu, alebo ste ju mali, ale stratili ste ju, vyhľadajte značku a model svojej štvorkolky online. Internetovú kópiu návodu na obsluhu určite nájdete v plnom znení.

Tu je príklad toho, ako vyzerá ATV diagram, ktorý obsahuje palivový filter. Filter je časť 11 v diagrame.

Ak vidíte podobnú schému vo vašej používateľskej príručke, potom vaša ATV používa palivový filter.

Kde nájsť palivový filter pre ATV

Ak vám prečítanie používateľskej príručky nezistí, či má vaša štvorkolka palivový filter, máte dve možnosti. Môžete buď priamo kontaktovať výrobcu, alebo si svoju štvorkolku môžete skontrolovať sami.

Odporúčame oboje. Koniec koncov, ako ukazuje diagram z vyššie uvedených odsekov, palivový filter ATV nie je vždy ľahké nájsť.

Takže, kde by ste našli palivový filter? Toto je ďalšia odpoveď, ktorá sa líši podľa značky a modelu ATV.

Čítať  Kompletný sprievodca zazimovaním kabíny

U niektorých štvorkoliek Polaris sa palivový filter nachádza pod prednou nákladnou skriňou. Pre ostatných je to pod bočným panelom.

Ak budete sledovať palivové potrubie vášho vozidla ku karburátoru a potom k nádrži, mali by ste byť schopní ho nájsť. To pomôže iným značkám a modelom ATV mimo Polaris.

Aj keď môžete nájsť palivový filter vašej štvorkolky, majte na pamäti, že nie všetky filtre je možné opraviť osobne. Možno budete musieť vziať svoju štvorkolku k mechanikovi a požiadať ho, aby vyčistil alebo vymenil palivový filter.

Naozaj potrebujete palivový filter?

Po dôkladnom vyšetrení ste dospeli k záveru, že vaša štvorkolka nemá palivový filter. Rozprávali ste sa s ďalším kamošom zo štvorkolky a povedali, že ich vozidlo tiež nemá palivový filter a nemusíte sa o to starať.

Potrebuje vaša štvorkolka skutočne palivový filter, alebo si bez neho?

Ako sme hovorili v úvode, či by vaša štvorkolka mala používať palivový filter alebo nie, je medzi jazdcami na štvorkolkách búrlivá diskusia.

Zatiaľ čo filter by nebol súčasťou vášho nákupu štvorkolky, ak by sa nehodil, ak vašej značke a modeli štvorkolky chýba palivový filter, nemusíte nevyhnutne prepadať panike.

Z predchádzajúceho článku si pamätáte, že palivové filtre sú najužitočnejšie pri pridávaní nefiltrovaného paliva do vašej ATV. Toto palivo má zďaleka najviac nečistôt, a preto potrebuje najviac filtrovania.

Ak pre svoju štvorkolku prejdete na filtrované palivo, nebudete sa musieť báť, že sa do palivového potrubia dostanú úlomky farby alebo nečistoty. Na začiatok nebudú v palive.

Okrem toho si užijete aj kvalitnejší výkon zo svojej ATV, pretože medzi výkonom ATV a kvalitou paliva skutočne existuje vzájomný vzťah.

Mnohí používatelia štvorkoliek nadávajú hore-dole, že po desaťročiach jazdenia na štvorkolkách nikdy nepoužili palivový filter a že ich vozidlá boli v poriadku. Má to svoje opodstatnenie, ale uprednostňovanie kvalitného paliva je niečo, čo musíte urobiť pri každom tankovaní.

Ak čo i len raz použijete palivo nižšej kvality bez palivového filtra, budete si želať, aby ste ho mali!

Čítať  7 spôsobov, ako nosiť telefón pri behu

Ako vymeniť palivový filter ATV

Možno je vaša štvorkolka vybavená palivovým filtrom a vždy ste ho používali, pretože tam je. Teraz nastal čas vyčistiť alebo vymeniť palivový filter, ale nie ste si istí, ako to urobiť. Nech je táto sekcia vaším sprievodcom.

Poďme sa ponoriť trochu hlbšie do každého kroku!

Krok 1 – Vyberte si bezpečné miesto na prácu

Pre vašu bezpečnosť sa pri manipulácii so vzduchovým filtrom ATV chcete obliecť do ochranného odevu, noste okuliare a rukavice, pretože výpary paliva a tekuté palivo by vás mohli postriekať.

Z tohto dôvodu nechcete pri výmene vzduchového filtra ATV pracovať v blízkosti zdrojov ohňa alebo otvoreného ohňa.

Krok 2 – Vypustite palivovú nádrž

Spôsob spustenia procesu výmeny sa líši v závislosti od toho, kde sa nachádza váš palivový filter ATV.

Napríklad, ak je váš filter blízko palivovej nádrže, budete musieť nádrž vyprázdniť. To si vyžaduje, aby ste zatvorili palivový ventil v blízkosti základne palivovej nádrže a potom vyprázdnili obsah.

Krok 3 – Odpojte filter

Na odstránenie svoriek, ktoré držia palivový filter v blízkosti palivového potrubia, budete vo väčšine prípadov potrebovať ihlové kliešte.

Krok 4 – Vyčistite filter

Ak je váš filter opakovane použiteľný, odneste ho na bezpečné miesto a položte naň čistú handričku. Potraste filtrom cez tkaninu, čím sa palivo vo filtri dostane von.

Potom môžete filter buď opláchnuť a vyčistiť mydlom a vodou, alebo navlhčiť filter vlhkou handričkou z mikrovlákna a vyčistiť ho tak.

Krok 5 – Vložte filter späť

Či už ide o čerstvo vyčistený opakovane použiteľný filter alebo náhradný filter, vložte filter tam, kde ste ho vybrali, a opäť sa spoľahnite na svoje ihlové kliešte, aby zatlačili kovové spony späť na miesto.

Záverečné myšlienky

Štvorkolky obsahujú palivové filtre, aj keď pravdepodobnejšie uvidíte zahrnutie filtra v starších modeloch v porovnaní s novšími.

Palivový filter zabraňuje vniknutiu nečistôt do palivového potrubia. Tieto nečistoty sú veľmi časté pri používaní nefiltrovaného paliva. Prechod na kvalitnejšie palivo by mal stačiť, ak vaša štvorkolka nemá palivový filter.