Majú štvorkolky kľúče?

Bezkľúčový vstup je horúcim novým trendom v automobiloch. Pohodlie a vlastnosti proti krádeži robia z tejto funkcie strážcu. Hľadáte novú štvorkolku. Keď začnete prechádzať, nemôžete si pomôcť, ale pýtať sa, či štvorkolky majú kľúče alebo využívajú aj bezkľúčový prístup?

Štvorkolky môžu byť vybavené elektronickým štartovaním, ale stále vyžadujú kľúč. Technicky môžete zapnúť štvorkolku bez kľúča, ale zahŕňa to demontáž častí vozidla, a preto to nie je najlepší nápad, ak je vaša štvorkolka stále krytá zárukou.

Táto príručka bude hovoriť o dôležitosti kľúčov ATV a o tom, čo robiť, ak stratíte ten svoj. Máme veľa skvelých informácií, o ktoré sa môžeme podeliť, takže si ich určite nenechajte ujsť!

Potrebujú štvorkolky kľúče?

Ak si dnes kúpite úplne novú štvorkolku, dostanete k nej kľúč. Ako sme sa dotkli, vozidlo môže obsahovať aj elektrický štartér, no kľúč tam bude stále.

Robí ATV potrebu kľúč sám o sebe?

No áno aj nie.

Keď vložíte kľúč do zapaľovania, otvorí sa okruh vo vašej štvorkolke. Tento okruh aktivuje iskru, ktorá potom zapáli váš motor a pretočí ho.

Vaša štvorkolka sa naštartuje a vy môžete jazdiť skôr, ako budete môcť dve sekundy premýšľať nad tým, ako sa to stane.

Hovoríme nie, kľúč od ATV nevyhnutne nepotrebujete z dvoch dôvodov.

Po prvé, ako už bolo spomenuté, niektoré štvorkolky majú elektrické štartovanie. Keď stlačíte tlačidlo elektrického štartovania na štvorkolke, generuje sa elektrický prúd.

Prúd putuje do batérie vašej štvorkolky, čo umožňuje, aby mal kľukový hriadeľ dostatok šťavy na otáčanie prevodových stupňov. Potom sa vaša štvorkolka otáča ako mračiaca sa mačka.

Po druhé, svoju štvorkolku môžete technicky zapnúť bez kľúča alebo dokonca elektrického štartovania, o čom si povieme neskôr.

Avšak aj keby bola vaša štvorkolka vybavená elektrickým štartovaním, kľúč je tam ako poistka proti poruchám. Elektrické štarty môžu napokon pokulhávať. To neznamená, že proces, ktorý zapáli vašu štvorkolku kľúčom, nemôže rovnako zlyhať, čo určite môže.

Stratil som kľúče od ATV – čo teraz?

Vaša štvorkolka má elektrický štartér a tým ste si napájali svoje vozidlo, no priniesli ste si aj kľúč.

Čítať  Všetko, čo potrebujete vedieť o nočnom rybolove

Mali ste taký zábavný deň, keď ste pretekali vysokou rýchlosťou. Keď sa vrátite, siahate po vreckách, ale kľúč od štvorkolky necítite.

Uh Oh. Vyprázdnite si vrecká a kľúč je určite preč. Čo teraz robíš?

Tu je to, čo odporúčame.

Zostaň v kľude

Strata kľúča od ATV je ako strata kľúča od auta. Máte obavy, ako nabudúce naštartujete svoju štvorkolku.

Ešte horšie je, že zdôrazňujete, že ak niekto iný nájde a zdvihne kľúč, mohol by utiecť s vašou štvorkolkou.

Čím viac ste vystresovaní a vystrašení, tým ťažšie bude jasne myslieť. Len sa nadýchnite a relaxujte. Aj keď je pôvodný kľúč preč, môžete získať náhradný kľúč ATV.

Sledujte svoje kroky

To sa dá ľahšie povedať, ako urobiť, keď na svojej štvorkolke prekračujete rýchlosť takmer 80 míľ za hodinu. Ak je to možné, chcete sa vrátiť tam, kde ste jazdili a kráčať po ceste.

Dávajte si pozor na kľúč. Ak sa naň nestúpilo alebo neprešlo, potom by sa trblietavý kov mal odhaliť v slnečnom svetle.

Samozrejme, ak denné svetlo už nie je na vašej strane, budete mať oveľa ťažšie nájsť kľúč. Odporúčame použiť čelovku alebo baterku. Môžete tiež počkať do nasledujúceho dňa a pokračovať vo vyhľadávaní.

Kontaktujte svojho výrobcu ATV

Strávili ste dobrú hodinu alebo dve hľadaním kľúča od ATV, ale bezvýsledne.

Nateraz si možno budete musieť zavolať odťahovku pre vašu štvorkolku, pokiaľ ju nemôžete priviesť späť do svojho nákladného auta alebo SUV. Pre ľahšiu štvorkolku, ktorá má asi 220 libier, možno nie je ťahať ju až taký veľký problém.

Ak však vaša ATV váži viac ako 1 000 libier, je to úplne iný príbeh.

Keď ste doma, musíte na svojej štvorkolke získať nejaké informácie. Budete potrebovať poznať presný model, ako aj identifikačné číslo vozidla alebo VIN číslo.

Čísla VIN štvorkoliek sú 17-miestne. VIN je jedinečné ID vášho ATV. Kód zvyčajne nájdete privarený alebo prinitovaný k rámu vašej ATV.

Čítať  Prečo lietajú teplovzdušné balóny ráno?

Potom sa spojte s výrobcom vašej štvorkolky alebo s predajcom, u ktorého ste vozidlo kúpili. Vysvetlite, že ste stratili kľúč od ATV a potrebujete ďalší.

Keďže ste si dali problém s poskytnutím modelu a čísla VIN, pre výrobcu alebo predajcu zvyčajne nebude ťažké vyrezať nový kľúč od začiatku. Za túto službu budete musieť zaplatiť, ale nemala by byť príliš drahá.

Môžete naštartovať ATV bez kľúča?

Vráťme sa k situácii, ktorú sme opísali v minulej časti. Uviazli ste na svojej štvorkolke, pretože nemáte kľúč. Štvorkolka váži veľa a radšej nečakajte, kým vás nájde vodič odťahovky, pretože to môže trvať hodiny.

Existuje nejaký spôsob, ako spustiť štvorkolku bez kľúča alebo elektrického štartovania? V skutočnosti áno. To znamená, že musíme poznamenať dve veci.

Po prvé, žiadna z týchto možností nie je nevyhnutne rýchla alebo pohodlná. Po druhé, ak sa na vašu štvorkolku stále vzťahuje záruka, mali by ste si dvakrát premyslieť nasledujúce metódy. Mohli by ste stratiť záruku tým, že sa budete hrať so svojou štvorkolkou.

Vložte skrutkovač alebo nožnice do zapaľovania

Povedali sme vám, že niektoré z týchto metód by neboli pekné, a to platí aj o tejto prvej.

Ak máte po ruke skrutkovač alebo kuchynské nožnice, môžete vziať náradie, vložiť ho do zapaľovania štvorkolky a voila, malo by sa to spustiť.

Je to neuvážené? To si veru. Ale je to efektívne a to by ste mohli chcieť.

Ručne spustite zapaľovanie

Ak ste nikdy nepracovali so zapaľovaním vašej ATV, možno budete chcieť upustiť od tejto ďalšej metódy. Odporúčame vám, aby ste to neskúšali, ak sa na vašu štvorkolku stále vzťahuje záruka, ako sme už povedali.

Musíte oddeliť zapaľovanie ATV od zvyšku vozidla. Zapaľovanie vyzerá ako dvojdielny valec.

Spodný valec môžete odpojiť odstránením kábla. Tento kábel je spojený s motorom vašej štvorkolky, takže dávajte pozor, aby ste ho nepoškodili.

Druhá polovica zapaľovacieho valca by mala mať časť, ktorá obsahuje kovové konektory s kusom v strede. Opatrne vyberte kus a potom kovové konektory.

Čítať  Čo robiť, ak sa na výlete s batohom nudím?

Presunutím kovových konektorov a naštartovaním vašej štvorkolky by to malo fungovať.

Preskočte solenoidové drôty

Vodiče elektromagnetu alebo štartovacie relé vašej štvorkolky môžete pohnúť aj ručne, ale táto metóda nie je zaručená.

Ak vaša štvorkolka nemá alternatívne štartovanie, ale elektrický štart, potom sa môžete spoľahnúť na tento spôsob, ale nie na iné štvorkolky.

Budete mať prístup k solenoidu, ktorý je známy aj ako štartovacie relé. Ak viete, kde je batéria vášho ATV, solenoid je zvyčajne pri káblovom zväzku pod batériou. V závislosti od modelu ATV môže byť aj vedľa batérie.

Solenoid funguje ako prepínač na určenie ampérového zaťaženia vášho ATV. Väčšina solenoidov má štvorcový tvar, ale niektoré môžu byť okrúhle a iné stále tvary. Solenoid bude mať celkovo štyri vodiče.

Dva z drôtov sú malé a ostatné sú väčšie. Malé vodiče ovládajú spínač nižšieho zosilňovača, zatiaľ čo väčšie vodiče riadia vyššie zaťaženie zosilňovača.

Malé drôty majú zvyčajne gumový alebo plastový kryt, najmä tie, ktoré sú namontované.

Vezmite malý štartovací drôt blízko dvoch väčších drôtov a potom ich preskočte. Pravdepodobne na to budete potrebovať kľúč, ale ak to funguje, vaša ATV by sa mala spustiť.

Mali by ste svoju štvorkolku Hotwire?

Existuje ešte ďalšia metóda, na ktorú sa niektorí majitelia štvorkoliek budú spoliehať pri naštartovaní vozidla bez kľúča, a je to hotwiring. Nebudeme vám vysvetľovať, ako pripojiť vaše ATV, pretože to nie je vhodné.

Mohli by ste skončiť poškodením elektroniky vo vašej štvorkolke, čo sa vám neoplatí, ak máte úplne nové vozidlo. Navyše, čím novšie sú štvorkolky, tým ťažšie je ich prepojiť. ATV bude pravdepodobne vybavené nejakou formou ochrany proti krádeži.

Záverečné myšlienky

Štvorkolky obsahujú kľúče, aj keď používajú elektrické štartovanie. Kľúč sa otočí a zapáli motor, takže vaša štvorkolka ožije.

Ak náhodou stratíte kľúč od štvorkolky, zvyčajne to nie je koniec sveta. Výrobca alebo predajca štvorkolky vám môže vyrezať nový kľúč, ale na to budete potrebovať číslo VIN vašej štvorkolky. Veľa štastia!