Losos Kokanee vs. Losos Sockeye: Aký je rozdiel?

Losos Kokanee je jednou z najviac cielených rýb v USA. Sú chutné a je zábavné ich chytať. Prichádzajú v slušných veľkostiach a nevyžadujú príliš veľa na zacielenie. Losos sockeye je väčší druh rýb, ktorý trávi veľa času v oceáne.

Aký je teda rozdiel medzi lososom Kokanee a lososom Sockeye?Kokanee Losos sú skutočne len vnútrozemské lososy Sockeye. Celý svoj život strávia v jazere alebo v rieke spojenej s jazerom. Vzhľadom k tomu, že žijú v sladkovodných jazerách, majú tendenciu byť menšie na hmotnosť a dĺžku v porovnaní s lososmi sockeye. Tiež nemôžu splodiť potomstvo spolu.

Losos sockeye trávia väčšinu svojho života v oceáne, ale stále potrebujú sladkovodné potoky, rieky a jazerá. Kokanee míňať celý život v jazerách. Kvôli rozdielom v biotopoch by sa na nich malo veľa zmeniť, však? Nesprávne. Nie je veľa rozdielov.

Biológia

Všade naokolo majú Sockeye a Kokanee a veľmi podobná štruktúra. Nie je to tak dávno, čo druh Kokanee ani neexistoval. Pred niekoľkými stovkami rokov existoval iba losos Sockeye. Ale po niekoľkých povodniach a suchách tam bol losos Sockeye, ktorý uviazol v jazerách.

Jediným fyzickým rozdielom je ich veľkosť. Losos Kokanee je oveľa menší ako Sockeye, čo môže sťažiť ich rozlíšenie. Zvyčajne sa malý Sockeye nazýva len Kokanee a je dosť presný.

Dva druhy lososov začínajú so strieborným sfarbením, ktoré je veľmi príťažlivé pre mnoho rybožravých rýb, ako je pstruh dúhový a niektoré ostrieže.

Keď sa losos začne trieť, ich sfarbenie sa zmení zo striebornej na hlbokú, jasne červenú. Je to preto, že ich telá prestávajú rásť a vytvárať viac tkanív a začínajú sa rozkladať. Červená je výsledkom rozkladu a smrti ich tiel.

Ich príbehy sú silne vrúbkované a nemajú žiadne čierne znaky na chrbtovej plutve, na rozdiel od väčšiny ostatných rýb v ich rodine.

Najväčší rozdiel, ktorý majú Kokanee v porovnaní s lososmi Sockeye, sú ich ústa.

  Aké vybavenie je potrebné na streľbu z luku?

Vyzerajú úplne rovnako, ale ústa lososov Kokanee sú veľmi mäkké a nerobí im dobre háčik a veľké napätie za ním. Keď sa pokúšate chytiť lososa Kokanee, uistite sa, že ste háčik správne nasadili, ale nevytrhávajte ho z úst ryby.

Životný cyklus

Dôvodom, prečo sa Sockeye a Kokanee nekrížia, je to, že sa rodia v rôznych časových obdobiach. Sockeye sú v oceáne, keď sa Kokanee neresia, a Kokanee sú viac spiace v čase, keď Sockeye prichádzajú z oceánov, aby sa rozmnožili.

Sockeye začať život v riekach a jazerách. Po 1 – 3 rokoch života v jazerách cestujú do oceánu, kde budú loviť potravu a zväčšovať sa.

Po akomkoľvek čase od 1 do 5 rokov sa lososy Sockeye vrátia z oceánu a rozmnožia sa. Potom, čo sa vytvoria, zomrú a proces sa reštartuje odznova s ​​novou generáciou.

Prvé asi dva roky života ryby budú asi najjednoduchšie. Jazerá sú relatívne bezpečné a môžu byť dostatočne veľké na to, aby sa cesta k oceánu zvládla pomerne rýchlo. Keď však dosiahnu určitú veľkosť, ich biotop ich nebude schopný uživiť a odchádzajú.

Sockeye strávi na mori 1 až 5 rokov kvôli množstvu potravy v oceáne. Ak je veľa, potom zostanú a kŕmia sa. Ak oceán v tom roku zápasil, vrátia sa do rieky a zomrú tam.

Losos Kokanee sa narodil v niektorých z tých istých jazier a potokov a v týchto jazerách strávi zvyšok svojho života. Kokanee sa zväčšia tak, ako im to biotop dovolí, a počkajú, kým ich chytí človek, kým ich nezabije iná ryba, alebo kým sa po niekoľkých rokoch niekam rozmnožia a nezomrú tam.

Kokanee a Sockeye Salmons sú tiež veľkými ochrancami energie. Ak nie je dôvod pohnúť, potom sa nepohnú. Jedinou výnimkou je, keď ich niečo rozčuľuje. Losos kokanee je veľmi agresívna ryba a neberie dobre narušiteľom ich osobného priestoru.

Diéta

Druhy Kokanee Losos a Sockeye požierajú planktón, ale je tiež známe, že niekedy jedia krevety a hmyz počas mladistvých častí života.

  Riadenie tandemového kajaku a iné manévre

Oceán má celkom dobré neustále okysličenie, ktoré pomáha udržiavať planktón nažive po celý rok. Počas zimných mesiacov v roku však jazerá zamŕzajú a na vodu nasadzujú uzáver, ktorý bráni prístupu kyslíka vo vzduchu do vody. Pretože planktón citlivé na hladiny kyslíka v vodamôžu niekedy vymrieť.

Nedostatok slnečného žiarenia môže tiež poškodiť hladinu kyslíka. Ak sa k rastlinám na dne jazera nedostane dostatok svetla, rastliny tam dole odumrú, čím sa zastaví ďalší spôsob, ako dostať kyslík do vody.

Ak sa to stane príliš skoro v sezóne, Kokanee môžu stratiť svoju najcennejšiu zásobu potravy a začať umierať. Ak je to obzvlášť zlé, alebo sú nútení veľa sa pohybovať, potom Kokanee nemôže dostať dostatok kyslíka a zomrieť na to…

Ale každý rok, keď sa populácia planktónu vráti do plnej sily, losos Kokanee sa vráti silný ako kedykoľvek predtým. Kokes sú odolným druhom.

Rozsah a biotop

Rozsah, v ktorom žije losos Sockeye, je dosť veľký. Hlavným centrom ich biotopu je pobrežie Britskej Kolumbie a pobrežie Washingtonu. Rozprestierajú sa na juh až po kalifornské pobrežie Mendocino County, približne v polovici severnej Kalifornie.

Losos sockeye bol videný až na sever, ako je kanadská Arktída alebo severná Kanada. Niektoré boli dokonca videné až na ďaleký východ ako rieka Anadyr na Sibíri. Losos Sockeye sa dostali do vnútrozemia až do polovice Idaha, ale zvyčajne ide o lososy Kokanee a vnútrozemské.

Losos Kokanee bol zavedený takmer na každý kontinent na planéte a darilo sa mu takmer všade. V USA ich možno nájsť v každom štáte na západe, hoci niektoré štáty majú len niekoľko jazier, kde bola založená rybárska oblasť Kokanee.

Pre východné štáty je jazero Nantahala v Severnej Karolíne jediným miestom, kde existuje losos Kokanee. Táto populácia bola založená výhradne za účelom, aby bola potravou pre niektoré z iných druhov rýb v jazere.

  História vodného skútra (Kto ho vynašiel a kedy?)

Stav ohrozenia

Losos sockeye je uvedený na zozname ohrozených druhov. Pretože jeden druh rýb môže byť tak rozšírený po celom svete, ryby sú rozdelené do špecifických populácií, ktoré sú kategorizované na ohrozenom zozname.

Populácia nachádzajúca sa v rieke Snake je ohrozená, zatiaľ čo populácia v niektorých jazerách je uvedená ako stabilná. Celkovo druhu nehrozí vyhynutie.

Na druhej strane losos Kokanee je veľmi stabilný a na zozname je uvedený ako „najmenšia možná obava“. Losos Kokanee dokáže prežiť veľa ťažkostí, čo im umožnilo dostať sa do takmer každého prostredia.

V USA nie sú žiadne populácie, ktoré by sa museli obávať. Vo väčšine miest je limit vreciek lososa Kokanee okolo 15 na osobu.

Kokanee a Sockeye

Medzi týmito dvoma rybami nie je veľa rozdielov. Miesto, kde sa nachádzajú, a veľkosť, do ktorej vyrastú, sú dva najväčšie rozdiely. Ich strava, životné cykly a najlepšie spôsoby, ako ich chytiť, sú veľmi podobné, ak nie identické.

Ako všeobecné pravidlo, keď hovoríme o týchto dvoch typoch, losos Sockeye alebo Kokanee ulovený v jazere je Kokanee.

Súvisiace otázky:

Chutia Kokanee a Sockeye Losos rovnako? Existuje a mierneiná chuť, ale je tu rozdiel. Losos Kokanee je menej mastný ako losos Sockeye. Pretože losos Sockeye žije v oceáne, má bohatšiu stravu ako losos Kokanee, ktorý sa živí v jazerách.

Aký je najzdravší losos na jedenie? Divoký aljašský losos je najzdravšia ryba na konzumáciu. Kokanee Losos a Sockeye Salmon sú na zozname nižšie ako divoký aljašský losos, ale stále sú to veľmi zdravé ryby. Čím čerstvejšie ryby dostanete, tým budú zdravšie.