Lietajú teplovzdušné balóny lepšie v chladnom alebo teplom počasí?

Ak by ste si mohli vybrať ideálne ročné obdobie na let teplovzdušným balónom, bolo by to na jar alebo v lete, keď je pobyt vonku príjemný. Napriek tomu, že viete, že teplovzdušné balóny používajú teplý vzduch na dosiahnutie nadmorskej výšky, nemôžete si pomôcť, ale čudovať sa, či chladné alebo teplé podmienky nespôsobujú lepšie počasie. Ktorý to je?

Teplovzdušné balóny lietajú lepšie v chladnom počasí kvôli hustote teploty vzduchu v balóne (ktorý je teplejší) v porovnaní so vzduchom mimo balóna (ktorý je chladnejší). Udržiavaním konštantného teplého vzduchu vo vnútri obalu pomôže hustejší vonkajší vzduch balónu udržať si vztlak. To znamená, že pilot balóna bude musieť použiť viac horúceho vzduchu v balóne, aby kompenzoval studený vzduch.

V tomto článku ďalej vysvetlíme vedu, ktorá stojí za tým, prečo je let teplovzdušným balónom v chladnejšom počasí lepší ako počas sychravého teplého dňa. Porozprávame sa aj o všetkých aspektoch zimného lietania, od toho, aká zima vám môže byť (nápoveda: je to menej, ako si myslíte!) až po to, čo by ste si mali obliecť. Čítajte ďalej!

Prečo teplovzdušné balóny lietajú lepšie v chladnejšom počasí

Keďže teplovzdušné balóny lietajú na teplom vzduchu, dáva vám zmysel, že na jar a v lete, keď sú teploty a vlhkosť vyššie, by bolo lietanie jednoduchšie. Napriek tomu to tak nie je. Aby sme vysvetlili, prečo tomu tak je, najprv si zopakujme, ako teplovzdušné balóny lietajú.

Teplovzdušné balóny sa pri lietaní nespoliehajú na teplotu vonkajšieho vzduchu. Namiesto toho pilot balóna aktivuje systém horáka cez dúchací ventil, ktorý ohrieva vzduch rýchlosťou až 12 miliónov britských tepelných jednotiek alebo BTU za hodinu. Je to teplo z horákov, ktoré ohrieva vzduch a umožňuje let.

Studený vzduch je hustejší, takže nestúpa v rovnakej miere ako horúci vzduch, čím sa teplovzdušný balón zdvihne. Ak je balón obklopený studeným vzduchom a teplota vo vnútri balóna zostane spoľahlivo teplá, potom bude jeho vztlak väčší ako pri lietaní v teplom počasí. Balón musí mať väčší vztlak v porovnaní s okolím, aby sa vzniesol, a to sa v zime ľahšie dosiahne.

Pilot balóna a jeho posádka sa však musia na let v zimných teplotách náležite pripraviť, pretože spotreba paliva by sa mala zvýšiť. Prinášanie ďalšieho paliva uľahčuje tento problém.

Čítať  Čo je to Zip Line Platform? S osvedčenými postupmi

Môžu propánové nádrže teplovzdušných balónov zamrznúť?

Keď už hovoríme o tých tankoch, máte o nich obavy. Ak by ste v zime uvažovali o lietaní teplovzdušným balónom (a stále to nemáte úplne vypredané), nehrozilo by zamrznutie nádrží?

Nie naozaj. Propánové nádrže sa dodávajú v troch rôznych materiáloch, všetky sú kovové. Materiály sú hliník, nerezová oceľ a titán. Samotné nádrže pravdepodobne nezamrznú.

A čo obsah vo vnútri, pýtate sa? Teplotný limit propánu je -44 stupňov Fahrenheita, takže by muselo byť vážne, vážne chladno, aby propán zamrzol.

Napriek tomu sa piloti balónov a ich posádka radi pripravujú, takže zvyčajne oblepia propánové nádrže vyhrievacou páskou. Ak je propán už blízko mrazu, potom by mal byť propán pripravený na použitie naplnením dusíkom alebo iným inertným plynom.

Nebudete mrznúť, ak pôjdete v zime na balón?

Toto všetko je v každom prípade diskutabilné, keďže ste si nevedeli predstaviť let teplovzdušným balónom v zime. Nebudete sa triasť zimou počas celého letu?

Zatiaľ čo vonkajší vzduch je so stúpajúcou nadmorskou výškou zvyčajne chladnejší, teplotné inverzie môžu spôsobiť otepľovanie sa pri stúpaní, takže vám počas zimného letu teplovzdušným balónom nie je zima. Aj bez inverzií by vás malo zvyškové teplo horáka udržiavať v teple.

Takto zvyčajne funguje teplota vzduchu pri stúpaní. Na 1 000 stôp, ktoré pridáte k svojej nadmorskej výške, teplota klesne približne o 5,4 stupňa. Počuli sme však aj o pilotoch teplovzdušných balónov, ktorí spomínali, že teplota sa mierne zvýši, keď dosiahnete nadmorskú výšku iba 200 stôp.

Ako sa to môže stať? Je to spôsobené meteorologickým javom známym ako teplotná inverzia. Inverzia je opakom normy, čo znamená, že zatiaľ čo rastúca nadmorská výška zvyčajne znižuje teplotu, nie v tomto prípade.

Teplý vzduch, ktorý je menej hustý a má väčší vztlak, stúpa nad studený vzduch. To spôsobuje, že vzduch bližšie k zemskému povrchu je pri zvyšovaní nadmorskej výšky chladnejší ako teplota vzduchu. Trochu teplá vzduchová hmota s menšou hustotou ako horúci vzduch zvyčajne môže spôsobiť teplotnú inverziu.

Ak ste pozdĺž kalifornského pobrežia, oceánske stúpanie môže viesť k týmto inverziám, rovnako ako teplý front, ktorý sa pohybuje v iných častiach krajiny. Inverzia do určitej miery bráni atmosférickej konvekcii. Konvekcia je zmes vlhkých a suchých vzduchových hmôt, z ktorých ani jedna nie je veľmi stabilná, ktoré sa spájajú. Výsledok môže znížiť povrchové rosné body, produkovať viac kopovitých oblakov a spôsobiť vietor.

Čítať  Čo pre vás urobí 30-minútový beh

Keď inverzia zastaví atmosférickú konvekciu, nazýva sa to zatváracia inverzia. Uzáver zabráni konvekcii, pokiaľ nie je zlomený. V takom prípade môžu nasledovať búrky alebo dokonca tornáda.

Vráťme sa k lietaniu teplovzdušným balónom, ak náhodou poletíte v deň, keď je v hre teplotná inverzia, potom nie, nebudete sa cítiť chladnejšie, keď budete naberať na výške. Aj keď počasie bolo normálne bez inverzií, nie je to tak, že by ste pocítili až taký chlad.

Teplovzdušné balóny nemusia byť izolované, ale určitým spôsobom sú vyhrievané. Horáky, ktoré sú často jeden alebo dva, sú umiestnené v strede obálky. Inými slovami, máte ich nad hlavou, keď sedíte v koši. Teplo horákov by malo stačiť na to, aby ste sa vyhli hroziacej zimnici.

Ak máte vážnu neznášanlivosť na chlad, potom áno, odporúčame vám, aby ste v zime prehodnotili let teplovzdušným balónom. Pre všetkých ostatných však zvyčajne necítite chlad tak, ako by ste očakávali!

Čo by ste si mali obliecť pri lietaní teplovzdušným balónom v zime?

Ak sa rozhodnete vyskúšať let teplovzdušným balónom v mrazoch, takto by mal vyzerať váš šatník.

Vrstvené oblečenie

Obliekanie vo vrstvách je v zime vždy múdre, pretože telesné teplo môžete držať bližšie k sebe. Či už si oblečiete niekoľko svetlých košieľ, ľahkú košeľu cez mikinu alebo mikinu s kapucňou, alebo dokonca sveter s košeľou pod nimi, budete pekne a útulne. Nenoste len vrstvy hore, ale oblečte si dlhé nohavice aj pod nohavice.

Zimný kabát

Nenechávajte prosím zimný kabát doma. Aj keď sa vám bude v teplovzdušnom balóne opekať, pokiaľ kôš balóna nie je uzavretý, potom budete vonku, takže kabát určite budete potrebovať.

Odporúčame kabát, v ktorom sa dá ľahko manévrovať, pretože pravdepodobne budete musieť vliezť do koša a vyliezť z neho. Ak je váš kabát taký objemný, že nemôžete zdvihnúť ruky nad hlavu, vyberte si kabát, ktorý umožňuje väčší pohyb. Sledujte aj dĺžku kabáta, pretože nechcete, aby sa vám pri stúpaní zachytil o košík!

Čítať  Najlepšie Baitcastingové navijaky

Nohavice

Čo iné budete nosiť v zime na svojej spodnej polovičke ako nohavice? To znamená, že sme to museli aj tak spomenúť. Ženy by pri lietaní teplovzdušným balónom mali vynechať sukne, a to platí aj pre lietanie v teplejšom počasí. Ak musíte liezť, vytvoríte neslušnú situáciu.

Snehule si môžete obliecť pri lietaní balónom v zime, pokiaľ vám nebude veľká zima. Lepšie vám to pôjde v džínsoch s dlhými nohavicami pod nimi.

Čižmy

Spoločnosti s teplovzdušným balónom vám navrhnú topánky alebo topánky a dlhé ponožky kedykoľvek počas roka, keď idete balónom. Po skončení jazdy pravdepodobne pristanete na poli a nechcete si poškriabať členky na otrepoch a drsnej tráve.

V zime sú topánky vďaka svojej izolačnej kvalite ideálnou voľbou pre outdoorové aktivity. To znamená, že nenoste snehové topánky ani žiadne hrubé, nemotorné topánky. Najmä pri vystupovaní z koša teplovzdušného balóna musíte mať istotu.

Záverečné myšlienky

Teplovzdušné balóny lietajú lepšie v chladnom počasí, pretože chladné teploty poskytujú viac vztlaku ako horúce a vlhké počasie. Ak ste ešte nikdy neskúsili let teplovzdušným balónom v zime, je to naozaj krásny zážitok. Prečo si túto zimu nenaplánovať jazdu?

Súvisiaci obsah

Predpokladali by ste, že väčšina vecí, ktoré lietajú, je dosť ľahká, však? Aj keď je to v niektorých prípadoch pravda, čo gigantické lietadlá, ktoré prepravujú stovky ľudí? Ako sa ukazuje, ťažké veci môžu lietať a teplovzdušné balóny sú toho dôkazom. Koľko vlastne vážia teplovzdušné balóny?

Najobľúbenejšie ročné obdobia na let teplovzdušným balónom sú od apríla do októbra. Nie všetky balónové spoločnosti však zastavia prevádzku v novembri. Let balónom v zime môže byť zábavným zážitkom a mali by ste mať možnosť rezervovať si v danom ročnom období ľubovoľný časový úsek, ktorý chcete.

Blíži sa vaše výročie a vy chcete urobiť niečo sladké pre svojho partnera. Nenapadá vás nič romantickejšie ako vznášať sa v teplovzdušnom balóne pod baldachýnom hviezd. Ste pripravení zarezervovať si let teplovzdušným balónom hneď teraz, ale predtým, ako to urobíte, musíte niečo vedieť. Letia teplovzdušné balóny v noci?