Ktoré návnady sa považujú za živú návnadu?

Často budete počuť o rybároch, ktorí používajú živú návnadu oproti umelej. Ak ste vo svete rybolovu úplne nováčikom, možno si nie ste istí, aký je jeden typ návnady v porovnaní s druhým. Ktoré návnady sa považujú za živé?

Nasledujúce typy návnad sú všetky príklady živej návnady:

  • Pijavice
  • Krevety
  • Červy
  • Raky
  • Mušle a mušle
  • Minnows

V tomto úvodnom návode na živú návnadu vám podrobnejšie vysvetlíme, čo je živá návnada, vrátane ďalších informácií o príkladoch vyššie. Budeme tiež diskutovať o tom, či je živá návnada lepšia ako umelá návnada s rozsiahlym zoznamom výhod a nevýhod.

Začnime!

Čo je živá návnada? + Príklady

Na začiatok si vysvetlíme, čo je živá návnada.

Živá návnada je akákoľvek rybárska návnada, ktorá je momentálne živá. Nasadením živej návnady na koniec rybárskeho háčika bude prirodzený krútivý pohyb tvora na háčiku priťahovať ryby, rovnako ako vôňa. To vysvetľuje, prečo je živá návnada pre rybárov taká príťažlivá.

Opakom živej nástrahy je umelá nástraha. Zvyčajne ide o návnady, ktoré sú namaľované tak, aby vyzerali ako živé tvory. Umelé návnady sa môžu otáčať, vyzerať honosne alebo vydávať hluk, aby očarili ryby, aby prišli.

Tu je niekoľko príkladov živej návnady v úvode.

Pijavice

Pijavice majú povesť ľudí, ktorí pijú krv. Aj keď to nie je pravda, v skutočnosti takmer nevysávajú krv a nie sú ani šíriteľmi chorôb. Napriek tomu nie sú pijavice najobľúbenejšou voľbou medzi rybármi.

Pre tých, ktorí sú ochotní využiť šancu a použiť pijavice ako živú návnadu, je pijavica stužková dobrým druhom na použitie. V teplejších vodách, kde teplota presahuje 50 stupňov Fahrenheita, budú pijavice pohodlnejšie a vykazujú širší rozsah pohybu.

Tým sa zvyšuje vaša šanca, že niečo chytíte!

Krevety

Krevety sa odporúčajú ako živá návnada pre deti, ktoré ešte len začínajú s rybolovom, a pre dospelých rybárov, ktorí sa snažia naučiť svoje remeslo, od najnepriateľskejšej živej návnady pre začiatočníkov až po tú najväčšiu.

Krevety sú veľmi bežným zdrojom živej návnady a vrhajú sa výnimočne ľahko. Aj keď nemáte veľa skúseností s rybolovom, môžete sa na konci dňa cítiť ako profesionál, keď použijete krevety ako živú návnadu.

Červy

Červy sú široko dostupné, ak ste ochotní kopať na svojom dvore (najmä po daždi). Napísali sme rozsiahleho sprievodcu o chytaní druhu červa známeho ako nočný morský vláčik, pričom lov vlastného je prakticky zadarmo. Prečítajte si tento príspevok, ak ste ho zmeškali!

Mnoho výrobcov umelých návnad sa usilovne snaží napodobniť prirodzené vlnenie a zvíjanie sa červov s ich návnadami. Skutočná dohoda je rovnako účinná, ak nie ešte efektívnejšia!

Raky

Rak je podobný krevetám v tom, že je tiež vynikajúcou voľbou ako živá návnada. Či už tieto stvorenia nazývate bahenné alebo crawdads, najlepší spôsob, ako pripevniť raka k háčiku, je vložiť háčik pol palca od konca račieho chvosta.

Raky môžete vyhrabať na miestnych vodných plochách za predpokladu, že k tomu nemajú čo povedať vaše parky a združenia.

Mušle a mušle

Pokročilejšia možnosť živej návnady, mušle vyžadujú, aby ste si zašpinili ruky, ak chcete použiť toto malé stvorenie ako návnadu. Nemôžete presne navliecť tvrdú škrupinu na váš rybársky háčik, takže by ste museli otvoriť škrupinu tvora.

Čítať  Najlepšie miesto na uchovávanie rýb pri používaní kajaku

To isté platí pre mušle, ktoré môžete ľahko použiť pri love v slanej vode so živou návnadou. Na väčšine vodných plôch pozdĺž pobrežia nájdete mušle a mušle.

Minnows

Aj keď sú mieňovité druhy rýb, keď rybári označujú mienky ako živú návnadu, nehovoria len o jednom druhu. Súhrnne znamenajú akékoľvek malé ryby.

Drobné ryby prirodzene vyvolávajú túžbu rýb kŕmiť sa v potravinovom reťazci, pretože väčšie ryby konzumujú menšie atď.

Pre informáciu, akonáhle je vaša živá návnada mŕtva, už to nie je technicky živá návnada. To znamená, že ak je čerstvo mŕtvy, stále s ním môžete loviť a potenciálne navíjať neuveriteľné úlovky! Čas je však určite dôležitý. Akonáhle vaša návnada začne hniť a chátrať, je koniec hry.

Ktoré ryby najlepšie reagujú na živú návnadu?

Ak sa rozhodnete navliecť živú návnadu na svoj rybársky háčik, čo môžete dúfať, že vylovíte? Sme veľmi radi, že ste sa pýtali, pretože odpovedí je veľa!

Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Pijavice – ostriež žltý, modrák, sumec, ostriež veľkoústy, ostriež maloústy

Akonáhle sa dostanete cez ick faktor pijavíc, uvedomíte si, aká vynikajúca voľba návnady sú. Jednou z takýchto rýb, o ktorých môžete dúfať, že ich ulovíte veľa, je ostriež žltý, ktorý sa bežne nazýva tloušť. Sú to veľké ryby, dlhé asi 22 palcov!

Oveľa menší Bluegill (ktorý často nie je modrý, napriek svojmu názvu) je panfish dlhý asi osem palcov, ak chytíte takú, ktorá je na väčšej strane.

Ste fanúšikom basy? S pijavicou ako vašou živou návnadou zvyšujete svoje šance na úlovok veľkoústeho aj maloústeho. Okrem toho môžete vidieť viac sumcov. To nie je prekvapujúce vzhľadom na to, že sumec reaguje na takmer akúkoľvek návnadu, živú alebo mŕtvu, jedlú alebo nejedlú!

Krevety – sebastes, Ovčia hlava, Lane Snapper, Tiger Pstruh, Snook

Lov s krevetami ako živou návnadou povedie k uspokojivo dlhému zoznamu rýb, ktoré môžete chytiť, počnúc sebastesom. Okúnik je hlbokomorská ryba s oranžovým odtieňom, ktorá môže byť dlhá 28 až 33 palcov, ak má tri až päť rokov.

Ovčia hlava je ďalšou rybou, ktorá hryzie na krevety. Tieto ryby majú na tele dlhé pruhy podobné zebrám, a majú tiež veľmi ľudské zuby.

Krevety lákajú aj chňapal pruhovaný alias chňapal mexický alebo chňapal červenochvostý. Lane snapper, napriek názvu, nie je to isté ako okúnik. Jedná sa o 14-palcovú rybu, ktorá sa často vyskytuje okolo západného Atlantického oceánu.

S krevetami ste mohli uloviť aj pestrého tigrovaného pstruha, ktorý je krížencom pstruha potočného a pstruha potočného. V dospelosti môže pstruh tigrovaný dosiahnuť veľkosť 20 palcov, takže by to bola veľmi uspokojivá ryba na navíjanie.

Nakoniec, s krevetami na vašej línii, môžete dostať viac snook hryzie. Snook obyčajný je menšia ryba, ktorej chytanie by pre začiatočníkov nemalo byť príliš náročné.

Červy – pstruh, sumec, ostriež veľkoústy, modrák, ostriež žltý

Ak radšej lovíte s červami ako s pijavicami, máme pre vás dobrú správu! Rozsah rýb, ktoré by ste chytili so živými červami, je približne rovnaký ako pri použití pijavíc ako návnady. Medzi tieto ryby patrí pstruh, sumec, ostriež veľkoústy, modrák a ostriež.

Čítať  Priemerná hmotnosť cestovných prívesov (vrátane tipov na hmotnosť prívesu)

Raky – pstruh, sumec, tolstolobik, malús

Navíjanie basov je vždy veľmi pôsobivé, najmä ak ide o veľkohubého basta. Po zvyšok dňa sa cítite ako vodný kráľ alebo kráľovná!

Rak je lákavý pre ostrieža maloústeho aj pre ostrieža veľkoústeho. Pstruh uhryzne aj pre tohto kôrovca, rovnako ako veľmi nevyberavý sumec.

Slávky a lastúrniky – skalník, belasá, porgy, pstruh morský, platesa

Ak používate mušle alebo mušle ako živú návnadu, potom pravdepodobne lovíte v morských vodách, ako je oceán. V tom prípade sa potom úplne zmení to, čo chytíte.

Napríklad treska je jedným z druhov, ktorý sa živí živými mušľami a mušľami. Táto ryba pochádza z Čierneho mora, západného Baltského mora, severného Stredozemného mora a východnej časti severného Atlantického oceánu. V dospelosti môže treska obyčajná dosiahnuť veľkosť troch stôp!

Porgy alebo pražmy sa nachádzajú v plytkých vodách, takže je ľahké ich navinúť. Skalnaté ryby, o ktorých sme hovorili predtým, sa vrhnú na mušle alebo mušle na konci rybárskeho vlasca. To isté platí pre morského pstruha, ryby podobnej veľkosti ako losos atlantický.

Filety z platesy budete mať aj niekoľko dní, pretože tento druh láka mušle a mušle.

Minnow – pižmoň, šťuka severná, bolehlav, pstruh potočný

Sleď, ktorú by ste si mali pamätať, sa vzťahuje na akúkoľvek malú rybu používanú ako živú návnadu – tiež priťahuje svoj spravodlivý podiel jedinečných druhov rýb. Muskellunge alebo muskie je dlhá, chudá ryba, ktorá môže dosiahnuť dĺžku takmer 38 palcov. Predstavte si, že jedného z nich chytíte!

Šťuka severná má veľký záujem o živé mreny na rybárskom háčiku, rovnako ako tloušť. Môžete dokonca uloviť pstruha potočného, ​​európsky druh ryby, ktorý v dospelosti dorastá do dĺžky 14 až 20 palcov.

Je živá návnada lepšia ako umelá? Klady a zápory

Je lov so živou nástrahou výhodnejší ako používanie umelých nástrah? Obidva môžu mať svoje výhody (a nevýhody), preto v tejto časti preskúmame výhody a nevýhody týchto dvoch štýlov návnad.

Výhody a nevýhody živej návnady

Pros

Začnime rozprávaním o živej návnade, ako je to v tomto článku. Ako sme už spomenuli, živá návnada má prirodzené pohyby, ktoré sa výrobcovia umelých návnad veľmi snažia obnoviť.

Namiesto toho, aby ste museli ťahať alebo krútiť vlascom, aby sa návnada rozhýbala, živá návnada nepotrebuje vaše manuálne zapojenie.

Jedným z najväčších plusov živej návnady oproti umelým nástrahám je vôňa. Ryby priťahuje to, čo máte na háčiku, tak svojím vzhľadom, ako aj vôňou, ale umelá návnada nemá vôňu.

Možno budete môcť získať živú návnadu zadarmo v závislosti od typu návnady, ktorú chcete, čo je úžasné. Môžete minúť peniaze na kvalitnejšie háčiky alebo vlasec s hotovosťou, ktorú ušetríte tým, že nebudete musieť kupovať návnadu. Môžete si dokonca ušetriť na úplne nový rybársky prút.

Ak si musíte kúpiť živú návnadu, zvyčajne tak môžete urobiť vo veľkom, takže je to celkom cenovo výhodné.

Čítať  To je dôvod, prečo potrebujete kajak na rybolov

Zápory

Akokoľvek je živá návnada skvelá, nie je dokonalá. Či už chytíte alebo kúpite svoju živú návnadu, je len na vás, či ju udržíte pri živote. To si bude vyžadovať, aby ste pre svoju návnadu postavili výbeh, zistili, aký druh potravy má rada, a poskytli optimálne podmienky, ako je správne osvetlenie a teplota.

Môže sa to zdať ako domáce zvieratko, až na to, že sa skutočne nespojíte so svojou živou návnadou, pretože ju navlečiete na rybársky háčik.

Keď už o tom hovoríme, niektorí začiatočníci sa môžu cítiť zmätení pri pomyslení na prevlečenie háčika cez živého tvora. Čím dlhšie lovíte, tým ľahšie sa to robí, ale vieme, kde to môže byť pre niektorých rybárov nepríjemné.

Živá návnada nie je opakovane použiteľná. Akonáhle návnada zomrie, má veľmi obmedzenú trvanlivosť. Možno s výnimkou sumca a niekoľkých ďalších druhov sa len veľmi málo rýb chystá uhryznúť pre hnijúce, mŕtve telá, ako sme sa už dotkli.

Výhody a nevýhody umelých návnad

Pros

Umelé návnady nemusia voňať ako živá návnada, ale pokroky vo výrobe týchto návnad umožnili veľmi realisticky vyzerajúcu živú návnadu. Nemusí to byť zložité ani drahé.

Vezmite si napríklad gumené červy. Tieto umelé návnady si môžete kúpiť veľmi lacno a svoju prácu zvládajú mimoriadne dobre.

Na rozdiel od rybolovu so skutočným červom môžete tohto gumeného červa opakovane používať tak dlho, ako potrebujete, za predpokladu, že je v dostatočne dobrom stave. To platí o akejkoľvek umelej nástrahe.

Takže, aj keď môžete na začiatku minúť viac peňazí za umelú návnadu, vaše náklady sa vám vrátia prostredníctvom opätovnej použiteľnosti návnady.

Nemusíte sa obávať manipulácie so živou nástrahou s umelou nástrahou, ani sa o nástrahu starať, aby bola pri živote. Ak sa snažíte zacieliť na konkrétne druhy rýb, budete mať pri tom väčšie šťastie.

Niekedy použitie živej návnady vedie k neúmyselnému úlovku rýb. To je v poriadku, ak sa chcete len namotať niečoale nie je to také skvelé, ak ste chceli loviť ostrieža alebo pstruha.

Zápory

Dobre, takže k nevýhodám používania umelých návnad.

Po prvé, existuje toľko štýlov a typov návnad, že sa môžete nechať ohromiť. Možno budete musieť kúpiť niekoľko druhov a vyskúšať ich, čo môže byť drahé, pokiaľ si nemôžete požičať návnady od rybárskeho kamaráta.

Živá návnada môže prilákať ryby z diaľky kvôli zápachu, zatiaľ čo umelé návnady nie. Účinnosť jasných farieb, blikania alebo rotácie návnady je tiež drasticky znížená v kalných vodách, zamračených podmienkach alebo pri rybolove veľmi skoro alebo veľmi neskoro počas dňa.

Záverečné myšlienky

Živá návnada je akákoľvek rybárska návnada, ktorá je stále nažive, keď ju navlečiete na háčik, ako sú krevety, raky, mušle a mušle, miechy, červy a pijavice. Používanie živej návnady má určite svoje výhody v porovnaní s umelými návnadami, ale aj tie druhé.

Pre rôzne rybárske situácie odporúčame použiť oba typy návnad. Veľa štastia!