Kompletný sprievodca zazimovaním kabíny

Strávili ste zábavné leto vo svojej chate a dokonca ste si ho užili niekoľko týždňov do jesene, ale teraz je príliš chladno, aby ste zostali. Do chaty sa vrátite na jar, no medzitým by ste ju mali zazimovať. Aké kroky musíte dodržať, aby bola vaša chata pripravená na dlhú zimu?

Takto zazimujete kabínu:

  • Vypustite ohrievač vody
  • Zazimujte svoje spotrebiče
  • Odstráňte všetky potraviny
  • Stiahnite tienidlá
  • Vymeňte alebo vyčistite filtre
  • Nastavte si termostat
  • Vyčistite odkvapy

V tomto kompletnom sprievodcovi prejdeme krok za krokom a vysvetlíme, ako zazimovať interiér aj exteriér vašej kabíny, aby ste ju pripravili na niekoľko nasledujúcich mesiacov. Keď sa na jar vrátite do svojej kabíny, podľa pokynov dopredu by mala byť prakticky pripravená na použitie!

Zazimovanie interiéru vašej kabíny

Vypustite ohrievač vody

Začnime dôležitou povinnosťou zazimovania, vypustením ohrievača vody. Najprv chcete vypnúť plyn do ohrievača. To môže vyžadovať, aby ste vypli istič, ak je váš ohrievač elektrický.

Počas nasledujúcich troch alebo piatich mesiacov by ste nemali nechať všetku tú horúcu vodu v nádrži. Voda vychladne a zamrzne, čo by mohlo poškodiť váš ohrievač vody. Keďže výmena týchto jednotiek môže stáť stovky dolárov, nechcete to robiť, pokiaľ nemusíte.

Na vypustenie ohrievača vody pripojte k ohrievaču záhradnú hadicu. Druhý koniec hadice by mal byť vo vedre alebo inej plytkej skladovacej nádobe. Kým voda odteká, musíte vyfúknuť potrubia.

Inými slovami, posielate stlačený vzduch potrubím vášho ohrievača vody. Zrýchlite tým rýchlosť vypúšťania.

Použite vzduchový kompresor a pripojte ho k prípojkám na bielizeň v kabíne. Udržujte tlak vzduchu na 35 librách. Ak naraz fúknete do rúrok ohrievača príliš veľa stlačeného vzduchu, môžete ich roztrieštiť.

Keď je váš ohrievač vody úplne vypustený, nezabudnite zatvoriť jeho vypúšťací ventil!

Zazimujte spotrebiče

Aké druhy spotrebičov máte vo svojej kabíne? Všetky vyžadujú zazimovanie.

Ak chcete práčku zazimovať, vypnite prívod vody do kabíny a potom odpojte práčku. Vypustite všetku vodu pomocou hadice a vedra, ako ste to urobili s ohrievačom vody.

S druhou osobou zdvihnite práčku tak, aby bola šesť palcov nad zemou. To podporí odtok zvyšnej vody v jednotke.

Potom nalejte galón netoxickej nemrznúcej zmesi pre RV. Zatvorte dvierka práčky, nechajte tekutinu odtiecť a vaša práčka je oficiálne zazimovaná.

Čítať  Majú štvorkolky kľúče?

Kroky na zazimovanie chladničky nie sú také odlišné. Rovnako ako v prípade práčky vypnite prívod vody do chladničky. Ak má vaša chladnička výrobník ľadu, vypnite ho tiež.

Odpojte chladničku a úplne vypustite vodu zo stroja. Potom pomocou kľúča odpojte vodorysku. Vodné čiary sú zvyčajne umiestnené okolo zadnej časti vašej chladničky. Uistite sa, že máte po ruke vedro na extra vodu, ktorá vytečie.

S priateľom alebo partnerom po ruke posuňte chladničku o dva palce dopredu. Nie, nemusíte ho nakláňať, ani by ste ho nemali nakláňať! Chcete len chladničku od steny, aby jednotka nezamrzla.

Odstrániť všetko jedlo

Kým chladničku zazimujete, uistite sa, že ste v nej prešli a vybrali všetko jedlo. Ak má vaša chladnička pripojenú mrazničku, chcete ju tiež vyčistiť. Potom vyčistite chladničku.

Pravdepodobne máte jedlo inde vo svojej kabíne ako v chladničke a mrazničke. To všetko musí ísť, takže skontrolujte každú špajzu, policu skrinky a zásuvku.

Niektorí majitelia chatiek zanechajú tovar, ktorý sa nekazí. To je vaša voľba, ale pozýva k nám hladné, prechladnuté zvieratá, ktoré si nevedia nájsť potravu. Teraz majú zadarmo jedlá, ktoré im vydržia na týždne či mesiace.

Medzitým sa tieto hlodavce a stvorenia pária, kakajú a rozmnožujú sa, nehovoriac o tom, že dokážu rozžuť všetko, čo zostane vo vašej kabíne. Ak musíte mať tovar, ktorý nepodlieha skaze, skladujte ho vo vzduchotesných nádobách.

Ochranná bielizeň s naftalínovými guličkami

Nemusíte vyprázdňovať skrinky na bielizeň v kabíne, ale bielizeň, ktorú odídete, chcete chrániť až do jari. Naneste na bielizeň niekoľko listov sušiča alebo pridajte naftalín. Naftalín sú obzvlášť skvelým odpudzovačom hadov, potkanov, myší, jeleňov, skunkov a veveričiek.

Vytiahnite tiene

Zima sa síce nespája so slnečným žiarením, no aj tak svieti slnko v riedkych pár hodinách denného svetla. Dokonca aj v zamračených dňoch preniknú prenikavé a škodlivé UV lúče slnka.

Ak je v miestnostiach vašej kabíny nejaký nábytok, slnko ich môže vyblednúť. Nechcete sa na jar vrátiť k fádnemu, slnkom vybielenému nábytku, tak zatiahnite všetky závesy a tienidlá vo svojej kabíne. To môže odradiť aj zločincov od vlámania, keďže nevidia do vašej zjavne opustenej kajuty.

Odpojte spotrebiče a elektroniku

Už ste sa postarali o hlavné spotrebiče, ako je chladnička a práčka, ale všetky ostatné spotrebiče a elektronika v celej kabíne musia byť na zimu vypnuté.

Čítať  Môžete nosiť okuliare v pozemnom hokeji?

Napríklad, ak máte v kabíne osobný počítač, odpojte ho. To isté platí pre televízory, sušičku a dokonca aj mikrovlnnú rúru v kuchyni. Ak vás zastihnú búrky, prepätia môžu zabiť vašu obľúbenú elektroniku a spotrebiče.

Keď už hovoríme o spotrebičoch, ako je vaša chladnička, nie je zlý nápad nechať dvere chladničky otvorené. Keďže vaša chladnička je prázdna, nepozývate dovnútra stvorenia. Čo vy vyvetrať chladničku, aby nezatuchla alebo nezapáchala.

Zmeniť alebo nahradiť filtre

Či už ide o vašu pec, práčku alebo klimatizáciu, musíte skontrolovať filtre. Je viac než pravdepodobné, že budete musieť vymeniť aj filtre. Znečistené filtre môžu predstavovať riziko požiaru, preto na tento krok nezabudnite!

Nastavte termostat

Keď ste preč z chaty, nemôžete úplne vypnúť kúrenie. Miesto sa zmení na ľadový blok! Aby ste sa vyhli zbytočným účtom za energie po návrate do kabíny o niekoľko mesiacov, nastavte termostat na teplotu aspoň 55 stupňov Fahrenheita.

Zazimovanie mimo vašej kabíny

Uložte všetko vybavenie v garáži

Teraz, keď je interiér vašej kabíny dostatočne zazimovaný, je čas prejsť do exteriéru. Všetky hračky a vybavenie, ktoré máte vonku, musia ísť do garáže. Nezabudnite ani na nábytok, ako sú stoly, slnečníky a terasové stoličky.

Ak máte loď, musíte nájsť domov aj pre ňu. Tiež by ste museli odpojiť všetky elektrické vedenia, ako aj lodné zdvíhadlá z doku, najmä ak je vaša kajuta blízko jazera. Jazero pravdepodobne cez zimu zamrzne, takže ponechanie akéhokoľvek vodáckeho vybavenia (ako aj samotného člna) vo vode je nerozumné.

Vyčistite odkvapy

Rovnako ako nemôžete uniknúť bez čistenia odkvapov doma, rovnaká zodpovednosť platí aj na chate. Na dosiahnutie hornej časti odkvapov budete pravdepodobne potrebovať vysoký rebrík. Nie je zlý nápad mať druhú osobu ako pozorovateľa v prípade, že skĺznete z rebríka.

Lopatka vám môže pomôcť vyčistiť to, čo uviazlo vo vašich odkvapoch, ako sú mŕtve lístie a iné nečistoty. Odporúčame položiť plachtu pod odkvap, aby vám všetky palice a lístie nezašpinili trávnik.

Kým čistíte odkvapy v kabíne, venujte čas kontrole ich stavu. Niektorí majitelia domov zapnú záhradnú hadicu a prepláchnu zvody a žľaby vodou, aby zistili, či žľaby tečú.

Čítať  Ako vzniká snehová guľa?

Tiež by ste si mali nechať oči na šúľoch, aby sa neprehýbali odkvapy, najmä ak sú vaše kovové. Previsnuté odkvapy sa nemusia nevyhnutne vymieňať, ale na obnovenie tvaru odkvapu si budete musieť kúpiť odkvapový vešiak.

Keď skončíte s čistením a kontrolou odkvapov, môžete z plachty zhrabať neporiadok, vložiť ho do vreca na odpadky a pokračovať v zazimovaní chaty.

Skontrolujte strechu

Predtým, ako zídete po rebríku, dôkladne preskúmajte strechu kabíny. Veľa sa sem nedostanete, takže teraz je ten správny čas pozrieť sa.

Rovnako ako v prípade odkvapov skontrolujte, či okolo strechy netesnia a či nie sú uvoľnené tesnenia. Tie môžu pustiť zvieratá dovnútra, čo môže vysvetľovať akékoľvek problémy so škodcami, ktoré ste mali v kabíne za posledný rok. Ak je niektorý zo strešných šindľov prasknutý, zdvihnutý alebo inak poškodený, mali by ste ho pred zimným odchodom z kabíny vymeniť.

Drsné a suché počasie v zime problém so strechou len zhorší. Kým sa vrátite do svojej chaty v teplejšom období, mohli by ste mať pár šindľov dole!

Skontrolujte vetracie otvory, potrubia a vodiče

Ešte ste neskončili s prehliadkou kabíny. Tiež by ste sa chceli pozrieť na celý exteriér, najmä na dvere, okná, potrubia, vetracie otvory sušičky a káble. Všetky tesnenia by mali byť neporušené, rovnako ako na streche. Ak máte uvoľnené tesnenia, nahraďte ich tesnením predtým, ako opustíte kabínu na zimu.

Ak spozorujete netesnosti v potrubí alebo poškodenú kabeláž, toto sú problémy, o ktoré sa musíte postarať skôr, ako budete môcť prehlásiť svoju kabínu za zazimovanú. Odporúčame vám radšej zavolať inštalatéra alebo elektrikára v závislosti od vášho problému, než sa pokúšať vyriešiť tieto problémy sami.

Hrabať a kosiť trávnik

Hoci je zimné obdobie, keď si väčšina majiteľov domov dáva prestávku v údržbe trávnika, tráva okolo vašej chatky stále porastie. Nezaškodí dať trávniku zatiaľ posledné hrabanie. Potom ju pokoste a uložte kosačku so zvyškom vybavenia, aby sa nepoškodila zimným chladom.

Záverečné myšlienky

Zazimovanie chaty zaručí kvalitu vašej chatky nielen na budúcu jarnú/letnú sezónu, ale na dlhé roky. Ak si so sebou privediete pár kamarátov alebo rodinných príslušníkov, aby ste túto prácu vykonali, môžete svoju chatu v popoludňajších hodinách plne zazimovať. Veľa štastia!