Kompletný sprievodca čistením rybárskeho výstroja

Po dlhom dni a chladničku plnom rýb bude vaša rybárska výstroj škaredá. Sliz, krv a nečistoty z návnady sa dostanú na váš prút, navijak a takmer všetko, čoho sa dotknete. Pre rybárov je to jednoduchý fakt života.

Áno, viem, špinavý prút a navijak stále dokážu chytiť ryby, ale nebude to tak dlho. Nakoniec vás zle zaobchádzané vybavenie sklame. Udržiavanie vašej výstroje v čistote je najlepší spôsob, ako zabezpečiť, aby ste na vode dosiahli špičkový výkon.

Čo potrebujete na čistenie rybárskeho náradia

Prinajmenšom všetko, čo potrebujete na čistenie prútov, navijakov a väčšiny ostatného vybavenia, je trochu teplej mydlovej vody, handry a sladkej vody na opláchnutie všetkého. Aj keď je to rozsah vášho čistenia počas celej sezóny, váš rybársky výstroj vydrží oveľa dlhšie a bude fungovať lepšie.

Ak sa naozaj chcete uistiť, že všetko vaše vybavenie bude správne vyčistené a udržiavané, investujte do dobrých čistiacich prostriedkov.

 • Jemné mydlo na rybárske prúty a navijaky – Každý typ funguje, pretože budete prút dôkladne opláchnuť. Ryby však majú ostrý čuch a dajú sa vypnúť silnými vôňami. Niektorí odborníci budú tvrdiť, že mydlo s citrónovou vôňou ryby nevystraší.
 • Čisté handry – Takmer rovnako dôležité ako čistenie rybárskeho výstroja je jeho sušenie. Po čistení použite čisté handry na vysušenie prebytočnej vody, aby ste zabránili tvorbe hrdze na vodidlách prútov, navijakoch a náčiní.
 • Čistiaca kefa s mäkkými štetinami – Vysušené na šrotu sa ťažko odstraňujú. Trochu extra drhnutia nezaškodí. Použite ho na čistenie sediel navijakov, rukovätí a návnad.
 • Súprava na čistenie a mazanie cievky – Vaše navijaky sú pravdepodobne najdrahším rybárskym náradím, ktoré vlastníte, a tým najdôležitejším pri chytaní rýb. Akýkoľvek olej, ako napríklad WD-40, pomôže predchádzať korózii a udrží veci v plynulom chode, no cestou je kompletná čistiaca súprava. Ardent Reel Kleen čistiace súpravy sú to najlepšie, čo sme našli.
Čítať  Ako zastaviť skrútenie vlasca pri trollovaní

Ako čistiť rybársky prút

Keď máte všetky čistiace prostriedky namontované, je čas začať s procesom. Začnime s tyčou. Váš prút nesie nápor zlého zaobchádzania s rybami, ktoré bojujete, položíte ho do bahna a dotknete sa ho rukami pokrytými slizom. Napriek tomu sa dá ľahko čistiť, ak ho nenecháte pred praním príliš dlho sedieť.

Krok 1 – Umyte to

 • Rýchlo opláchnite prút z hadice, aby ste odstránili prilepený materiál.
 • Pripravte si malé vedierko teplej mydlovej vody a utrite celú tyč čistou handrou.
 • Venujte zvláštnu pozornosť sedlu navijaka a rukoväti. Na čistenie rukoväte a sedla navijaka použite malú kefku s mäkkými štetinami. Buďte šetrní ku korkovým rukovätiam. Každá korková tyč, ktorú vlastním, je zapečatená Korkové tesnenie U-40 ktoré som si kúpil od Amazonu. Veľmi uľahčuje čistenie bez poškodenia korku.
 • Na umytie vodítok použite mydlovú handru.

Krok 2 – Dobre ju opláchnite a osušte

 • Dôkladne opláchnite mydlovú vodu.
 • Ak sa váš prút dodáva vo viacerých kusoch, oddeľte ich a zľahka opláchnite spojovací koniec objímky vodou.
 • Utrite samičí koniec objímky vatovým tampónom alebo špičkou handry.
 • Prebytočnú vodu utrite čistou a suchou handrou. Dbajte na to, aby ste z očiek a sedla navijaka dostali všetku vodu, aby kovové komponenty nehrdzaveli.

Krok 3 – Skontrolujte poškodenie

 • Hľadajte triesky na korkových rukovätiach alebo roztrhané kúsky na rukovätiach z EVA peny.
 • Ak sa vyskytnú triesky, bodovo utesnite korkové rukoväte pomocou U-40 a na opätovné pripevnenie roztrhanej peny použite super lepidlo.
 • Vezmite bavlnenú špičku Q a utrite každú vodiacu tyčinku, aby ste skontrolovali ryhy. Pri otáčaní hrotu Q v návode sledujte, či sa vlákna nezachytia. Označuje to sprievodca so zrezanými hranami. Rybársky vlasec sa ľahko zoslabuje odreninami na narezaných vodidlách. Oprava vás môže zachrániť pred stratou rýb a drahým náradím.
 • Menšie ryhy opravte malým kúskom brúsneho papiera s veľmi jemnou zrnitosťou. Väčšie praskliny alebo ryhy vyžadujú kompletnú opravu. K dispozícii sú súpravy na domáce opravy.
 • Skontrolujte, či na spoji objímky nie sú praskliny a naneste jemnú vrstvu parafínového vosku, aby ste zabránili hromadeniu nečistôt, ktoré bránia spojeniu.
Čítať  Sú gumené siete lepšie pre ryby

Čistenie a mazanie rybárskych navijakov

Konštrukcia kvalitných navijakov odolná voči bombám znesie ťažký trest. Avšak aj napriek výnimočným technickým štandardom vysokokvalitných cievok je potrebná pravidelná údržba, aby vydržali celý život.

Ak sa chystáte minúť peniaze za najlepšiu výbavu, stojí za to vynaložené malé úsilie, aby ste ju udržali v čistote a dobre fungovali. Je tiež zábavnejšie bojovať s trofejnými rybami s hladko fungujúcim navijakom.

Nie je to také časovo náročné ani únavné, ako si možno myslíte. Nižšie uvádzame základný postup čistenia akéhokoľvek rybárskeho navijaka.

Krok 1 – Zhromaždite si čistiace nástroje a mazivá

Je oveľa jednoduchšie dokončiť prácu rýchlo, keď máte všetky zásoby na jednom mieste. Vytvorte si čisté organizované miesto na prácu pri kuchynskom stole alebo linke. Položte uterák, aby ste naň nasadili kúsky z kotúča, keď ich vyberiete. Udržujte kúsky v poriadku a dbajte na to, aby ste žiadne nestratili.

Tu sú základné pomôcky potrebné na údržbu cievky:

 • Skrutkovač s plochou hlavou
 • Philips skrutkovač
 • Malý kľúč a akékoľvek nástroje dodávané s navijakom
 • Tampóny nepúšťajúce vlákna
 • Zubná kefka s mäkkými štetinami
 • Vyčistite handru a papierové utierky
 • Súprava na čistenie kotúča alebo univerzálny tuk a mazací olej
 • Schéma rozloženého kotúča dodávaná s kotúčom ako referencia

Krok 2 – Umyte vonkajšok navijaka a vyberte z prúta

Odstráňte voľné nečistoty a špinu z cievky opláchnutím čistou vodou. Dobre osušte a vyberte navijak z prúta. Údržba je oveľa jednoduchšia bez toho, aby tyč prekážala. Tiež sa uistite, že ste upevnili vlasec na cievke pomocou spony cievky alebo kúskom maskovacej pásky.

Krok 3 – Demontujte cievku

Proces demontáže cievky sa líši v závislosti od typu a značky. Či už máte rotačku alebo baitcaster, rozdeľte ho len na nevyhnutnú mieru. V každom prípade sledujte diely a poradie odstraňovania. Preto mám rád, keď mám rozložený diagram po ruke.

Čítať  Ako starý je 30 palcový Walleye

Na prívlač málokedy rozoberám prevodovku za rukoväťou. Väčšina ročnej údržby zahŕňa vybratie cievky, aby ste na hriadeľ cievky pridali kvapku alebo dve čerstvého oleja. Mali by ste tiež namazať všetky otočné kĺby. V prípade potreby rozoberte vodiaci valček a kvapnite jednu kvapku oleja do ložiskového puzdra.

Baitcastery sú trochu zložitejšie, ale základný princíp je rovnaký. Rozoberte ho, aby ste odkryli rotujúce súčasti. Vyčistite nečistoty tampónom a naneste mazivo na prevody a olej na hriadele.

Profi tip:

Nenanášajte mazivo na nič iné ako na prevody. Na rotujúce hriadele používajte malé množstvá ľahkého mazacieho oleja. Tým sa zabráni tomu, aby úlomky, ktoré sa prichytia na tuk, upchali cievku.

Krok 4 – Dajte to všetko späť dohromady

Ak ste mali prehľad o všetkých častiach, opätovná montáž by mala prebehnúť hladko. Jedna dôležitá vec, ktorú si treba zapamätať, je, že s malými časťami sa ťažko manipuluje, preto odstraňujte len to, čo bráni nanášaniu maziva alebo mazania. Umiestnite diely na miesto, kde sa nestratia.

Krok 5 – Naneste ochranný náter

Keď je navijak úplne zmontovaný, dajte mu rýchlu dávku antikorózneho oleja, ako je WD-40 alebo Penn Čistič prútov a cievok. Obidva poskytujú skvelú ochranu, ale čistič Penn je bezpečný pre rybárske vlasce a je tiež úžasným čistiacim prostriedkom na udice. Práve teraz má Amazon najlacnejšiu cenu za 12 uncovú fľašu.

Nezabudnite si pozrieť tieto videá, kde získate ďalšiu pomoc pri čistení rotačky alebo baitcasteru.

Rybárske návnady je potrebné vyčistiť

Zo všetkých rybárskych potrieb, ktoré rybári používajú, sú návnady a koncové náčinie vystavené tým najtvrdším podmienkam. Najmä ak lovíte v slanej vode. S trochou mimoriadnej starostlivosti sa môžete uistiť, že vaše návnady budú vyzerať čo najrealistickejšie a najchutnejšie. Koniec koncov, zhrdzavené návnady strácajú na opatrných rybách príťažlivosť.

A čo je najdôležitejšie, nikdy neskladujte svoje návnady v krabici s náčiním, kým sú mokré. Sladká voda nie je až taká zlá, ale slaná voda ponechaná na nástrahe zaručene spôsobí hrdzavé háčiky a akékoľvek iné kovové komponenty.

Ak chcete získať roky úspechu zo všetkých svojich drahých návnad, zvyknite si robiť nasledovné:

Krok 1

Počas lovu budete pravdepodobne často meniť návnady. Dočasné uloženie vlhkých návnad v samostatnom boxe na náradie. Takto neznečistíte čisté návnady korozívnou slanou vodou. Je to tiež dobrý spôsob, ako sledovať, aké návnady potrebujú vyčistiť, keď sa vrátite domov.

Krok 2

Špinavé návnady umyte v teplej, sladkej vode s jemným mydlom. Použite citrónovú vôňu, ktorá nebude obťažovať ryby pri ďalšom použití návnady. Alebo môžete len dobre opláchnuť vodou, ak návnada nie je príliš špinavá.

Na potrebné čistenie použite starú zubnú kefku. Nepoužívajte špongie, pretože háčiky zachytávajú mäkký materiál.

Teraz dôkladne vysušte návnady a háčiky čistou suchou handrou. Zistil som, že rýchle utretie papierovými utierkami odstráni každý kúsok vlhkosti.

Krok 3

Ešte nie si z lesa. Ak žijete vo vlhkom prostredí alebo len chcete byť mimoriadne opatrní, ošetrite svoje háčiky prípravkom proti hrdzi. Bežný kuchynský olej zľahka rozotretý na všetky kovové povrchy funguje skvele.

Komerčné kondicionéry návnad existujú, ale za tie peniaze to nestojí. Ďalším spôsobom, ako zabrániť hrdzi, je umiestniť niekoľko malých sáčkov s vysúšadlom do každej škatule na náradie. Zdá sa, že väčšina položiek zakúpených v obchode má vhodený obal s vysúšadlom na báze silikagélu. Namiesto toho, aby ste ich odhodili nabok, uložte si ich na rybársky výstroj.

Krok 4

Pri každom čistení skontrolujte svoje návnady, či nemajú tupé a zhrdzavené háčiky. Ak je potrebné háčiky vymeniť, vymeňte ich za nerezové.

Pre tých, ktorým nevadí dodatočná námaha, možno trocha hrdze odstrániť na kovových lyžičkách a háčikoch roztokom octu a soli. Pomer jednej šálky soli na každý galón octu prináša najlepšie výsledky.

Stiahnite háčiky z návnady a nechajte ich niekoľko hodín namočené v roztoku octu a soli. Háčiky jemne vydrhnite jemnou oceľovou vlnou a dobre opláchnite v teplej vode. Dôkladne vysušte.

Ostatné rybárske vybavenie, ktoré by ste mali vyčistiť

Všetok rybársky výstroj vyžaduje trochu údržby, ak chcete, aby vydržal viac ako jednu alebo dve sezóny tvrdého používania. Veci ako broďáky, kliešte, siete, nože a dokonca aj polarizované rybárske okuliare je potrebné pravidelne čistiť.

Väčšinou stačí rýchle opláchnutie vodou. Opäť platí, že mydlová voda je vaším priateľom pre odolné nečistoty. Uistite sa, že ste všetko dobre vysušili a ošetrite kliešte a nože prípravkom proti hrdzi.

A čo čistenie morského rybárskeho náčinia

Či už lovíte v sladkej, slanej vode alebo v oboch, všetko vaše vybavenie by malo byť čisté. Výstroj na slanú vodu si však vyžaduje zvýšenú pozornosť, aby sa zabránilo hrdzi.

Pri rybolove v pobrežných alebo pobrežných oceánoch je vždy dobré používať prúty a navijaky určené na použitie v slanej vode. Zvyčajne sú vyrobené z vysoko kvalitných komponentov z nehrdzavejúcej ocele a hliníka, ktoré sú utesnené na ochranu ložísk, ozubených kolies a brzdového systému.

Prút a navijak väčšinou potrebujú dobré opláchnutie sladkou vodou. Utrite dosucha a kovové povrchy jemne natrite mazacím olejom. Dávajte pozor, aby sa na vlasec nedostal žiadny olej, pretože niektoré oleje znehodnocujú vlasec.

Ak je potrebné vopred namazať, navijak rozoberajte len toľko, koľko je potrebné, aby ste odstránili nečistoty. Naneste mazivo na prevody a mazací olej na rotujúce hriadele. Vždy používajte čistiace a mazacie prostriedky určené pre cievky so slanou vodou. Opäť používame Ardent Reel Kleen čistiace súpravy a zistíte, že naše cievky fungujú rovnako dobre ako v deň, keď sme ich kúpili.

Záverečné myšlienky

Keď som vyrastal, vždy ma učili starať sa o svoje najcennejšie veci. Ak ste taký rybársky oriešok ako ja, potom sú vaše prúty, navijaky a náčinie vysoko na zozname cenného majetku.

Postupujte teda podľa nášho sprievodcu čistením výstroja a starajte sa o všetko svoje vybavenie, aby ste ho udržali v špičkovom stave. Budete si užívať používanie čistého náradia a pravdepodobne vďaka tomu chytíte viac rýb.