Kompletný rybársky sprievodca lovom Walleye Shore

Vytočte svoje odborné znalosti z bankového rybolovu a pripravte sa na rybí poter! Je to tak, tloušť nie je vyhradený len pre rybárov. Niektoré z najlepších miest na lov tloušťů sú len jedným hodom z brehu.

S určitými základnými poznatkami o sezónnych pohyboch a niekoľkými vylepšeniami pri výbere náčinia môžete aj vy chytiť viac tŕňov z brehu. Všetko je to o načasovaní a prístupe na tie správne miesta. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli všetko, čo potrebujete vedieť.

Sezónne pohyby vrások

Pobrežní rybári majú dobrú polohu, aby mohli využiť koncentrované ryby v určitých obdobiach každého roka. Správne načasovanie a akcia sa poriadne zahreje aj bez člna. Vo všeobecnosti existujú tri hlavné prechodné obdobia, ktoré predvídateľne koncentrujú ryby v dosahu brehu.

Jarný výter

Ruku na srdce, skorá jar je ultimátnou príležitosťou na ulovenie veľkého množstva tŕstia trofejného. Keď zima ustupuje a poter má prednosť, prechod tŕňov do jari ich prenasleduje v obrovských množstvách.

Predplod je o plytkej vode. Neresiská sa zvyčajne nachádzajú v blízkosti vtokov potokov, plytkých vodných štrkových tyčí, okrajov a dlažobných dlažieb v blízkosti bytov. To všetko sú hlavné ciele pre rybárov na jar.

Nájdenie týchto miest môže z vašej strany vyžadovať trochu výskumu. Nájdite si čas na prezeranie obrázkov aplikácie Google Earth a požiadajte okolie o radu. Je pravdepodobné, že ste v krátkej vzdialenosti od niekoľkých slušných miest.

Načasovanie jarného uhryznutia si vyžaduje trochu hádania, ale po vytočení je z roka na rok pomerne konzistentné. Prvým tŕňom, ktorý prichádza do oblastí neresenia, sú malí samci, ktorí si chcú uplatniť nárok skôr, ako sa objavia samice. Keď teplota vody dosiahne strednú až hornú 40-ku, veľké samice sa sťahujú do plytčín z hlbších oblastí.

Ak však chytíte poter príliš neskoro, dostať ryby na uhryznutie je skutočnou výzvou. Walleye sa kŕmi menej aktívne, keď je poter v plnom prúde. Samice pred výterom sú vašou najlepšou skúškou pri chytaní rýb nad hranicou 10 alebo 15 libier.

Leto

Keď letné horúčavy ohrievajú plytkú vodu, tŕň sa začína presúvať hlbšie a hľadá chladnejšie prostredie bohatšie na kyslík. Lodní rybári môžu mať prístup k hlbokým vodným vreckám, ale zdatní pobrežní rybári majú stále v rukáve niekoľko trikov.

Walleye nenachádzajú útočisko pred letným slnkom len v hlbokej vode. Únikové cesty, zátoky potokov alebo riek a zdravé miesta s burinou v blízkosti mól a dokov, to všetko poskytuje pohodlné ubytovanie pre kŕmenie tŕňov.

Akékoľvek oblasti s pohybujúcou sa vodou budú držať tŕň. Prúd okysličuje a ochladzuje vodu a zároveň poskytuje čerstvú zásobu krmiva. Únikové cesty a vpusty tiež koncentrujú viac rýb vo vzdialenosti odhodenia od brehu. Prepracujte aktuálne švy návnadami, ktoré si všimnú v prostredí s nízkou viditeľnosťou.

Lov bobberov v blízkosti burín a z dokov je tiež osvedčenou letnou taktikou, ktorá chytí množstvo rýb počas dňa. Keď vás však psie letné dni dostanú dole, je čas zaútočiť na nočné sústo. Walleye sa počas letných nocí pohybuje plytko, aby sa nakŕmil a bankový rybár môže zarobiť na šialenstve. Viac o tom budeme diskutovať neskôr.

Čítať  Rybolov s deťmi: 12 tipov pre bezpečný a nezabudnuteľný deň

jeseň

Podobne ako na jar, aj jesenný prechod tlačí ryby do plytkej vody vo vysokých počtoch. Teploty vody klesajú a bolehlav sa začína hromadiť potravou na tých istých miestach, ktoré na jar využívajú pobrežní rybári.

Október a november sú skvelým obdobím na vyskúšanie týchto miest v blízkosti pobrežia. Večer a ráno sa ukážu ako najproduktívnejšie.

Nájdite správnu štruktúru pobrežia

Samozrejme, najväčšou prekážkou úspechu v bankovom rybolove je prístup. Prístup k pobrežiu v mnohých obľúbených vodách Walleye je bohatý, ale musí sa tiež zhodovať s biotopom plytkej vody.

Tu je rýchly zoznam najpravdepodobnejších horúcich miest pre štruktúru pobrežia, ktoré by ste mali hľadať.

 • Banky Riprap V jazerách bez prítokových tokov poskytuje ropa jeden z jediných neresiacich sa biotopov v okolí. Walleye prechádza špičkami trhaných hrán, kde dochádza k prechodu z tvrdého na mäkký. Na tých miestach, ktoré vytvárajú lepšie záhony, je zvyčajne menší štrk.
 • Štrkové tyče a hroty – Štrkové prúty a sypané dlažobné kocky sú obzvlášť dobré pre skorú jarnú zimnicu. Hľadajte najmä oblasti so svetlom, vetrom a vlnením, ktoré udrží vajíčka v obehu so sladkou vodou. Štrkové záhony nachádzajúce sa v blízkosti pieskových plôch by mali byť na začiatku vášho zoznamu. Body sú vždy dobrým zdrojom na sústredenie rýb. Walleye používa body na ohradové návnady a často produkuje veľké úlovky.
 • Zvieracie body – Svoje šance môžete skutočne zvýšiť tým, že zadáte oblasti, ktoré obmedzujú pohyb rýb do a zo zón kŕmenia a trenia. Miesta ako cestné mosty, priepusty, kanály, body a popadané stromy nútia ryby prechádzať cez užšie oblasti.
 • Pohyblivá voda – Prepady a rieky ponúkajú jedinečnú príležitosť pre rybárov na pobreží. Walleye sa zhromažďujú v súčasných švoch, kde sa rýchlo tečúca voda rozpadá na pokojné víry. Rybári vyťahujú boleňa z prepadov nádrží počas väčšiny roka a každoročný cyklus neresenia prináša samice s tučným bruchom proti prúdu, čo by kamenem dohodil od brehu. Pohyblivá voda bude neustále vytvárať najviac príležitostí na úlovky trofejí.
 • Móla a doky – Väčšina rybárov chrapkáčov prehliada verejné doky ako platný zdroj trofejných rýb. Faktom je, že doky priťahujú nástražnú rybku a nástražnú rybku húfy tloušťů. Vyhľadajte doky a móla, ktoré sa nachádzajú vo vode s hĺbkou 8 až 10 stôp s neďalekými zastávkami. Bonusom je línia buriny alebo vegetácia v dosahu odhodenia. Po zotmení sa darí narkomanom z pobrežia.
 • Podmyté cestné korytá a priekopy – Mnohé zatopené jazerá majú pod povrchom v blízkosti plytkých plôch staré korytá ciest alebo priekopy. Sú to magnety na jar a jeseň.
 • Burinové línie – Walleye sa často drží buriny, keď hľadá korisť a keď hľadá úkryt.
Čítať  Máte povolené loviť na golfových ihriskách

Nočný chaos

Ako som sľúbil, je čas diskutovať o najväčšej výhode rybárov na pobreží. Walleye trávi väčšinu noci prenasledovaním plytčín blízko pobrežia za potravou. Ak zostanete vonku po zotmení, pravdepodobne sa stretnete s veľkým množstvom rýb.

Jarný cyklus pred výterom vždy prináša najväčšiu koncentráciu rýb v dosahu pobrežných rybárov, ale zvyšok sezóny na otvorenej vode sa často najlepšie loví v noci. Veľký tloušť nedokáže odolať štedrej koristi, ktorá čaká okolo konštrukcie zastrčenej pri brehu.

Je dôležité, aby ste sa na prístup na svoje miesto riadne pripravili. Dobrá čelovka je základ.

Rybársky výstroj Walleye shore

Viac ako polovica bitky je zistiť, kde loviť. Akonáhle to dokončíte, rybárska časť je jednoduchá. Jedna vec, ktorú milujem na pobrežnom rybolove, je, že ma privádza späť k základom. Nepotrebujete čln ani žiadnu zložitú výbavu, ktorá k tomu patrí. Nech je to jednoduché a môžete začať.

Prút, navijak a vlasec

Postačí takmer každé nastavenie prúta a navijaka. Rád upevním 7 stôp stredne ľahký alebo stredne ťažký prút. Prút v tejto rade vám poskytne dosah na nahodenie väčšieho množstva vody a stále má citlivosť a chrbtovú kosť na zvládnutie väčšiny stretnutí s rybami.

Tiež rád namotávam rotačku s trochu ťažším vlascom, ako by som bežne používal z člna. Dôvodom je, že sa s väčšou pravdepodobnosťou zaseknete pri love z brehu a je pekné mať extra silu vlasca, aby ste sa mohli vytiahnuť bez toho, aby ste stratili veľa návnad. Monofil alebo vrkoč v 12 librovom teste zvyčajne postačuje. Pripevnite 2 až 4 stopy dlhý fluorokarbónový náväzec na hlavný vlasec pomocou malého valcového otočného alebo dvojitého uni uzla.

Riešiť

Pobrežný lov boleňa je čas na zjednodušenie. Malý výber návnad bude vyhovovať takmer každej situácii a ročnému obdobiu.

Moje obľúbené návnady sú 1/8 až 1/4 oz olovené prípravky s malým množstvom mäkkých plastov. 3 až 5 palcov dlhé krútené chvostové húsenice a trhavé návnady fungujú skvele. Značka Kalins vyrába jedny z najlepších mäkkých plastov, ktoré som skúšal.

Majte po ruke aj sortiment farieb. Niektoré z mojich obľúbených farieb jigov sú oranžová, chartreuse, čierna a ružová. Pre mäkké plasty majú niektoré prirodzené odtiene hnedej a zelenej, tmavšiu fialovú alebo čiernu a tiež nejakú bielu. Je dôležité prispôsobiť farby čírosti a odtieňu vody.

Chybu neurobíte ani s možnosťami návnady. Solené leštidlá na prípravku alebo Lindy rig sú hviezdne, keď sa pomaly plížia po dne. Sklz bobber môžete tiež vybaviť pijavicami alebo červami. Keď lovíte v oblastiach s prúdom, ako sú zátoky alebo rieky, vážená spodná súprava umiestni návnadu priamo pred ryby držiace vo švíkoch.

Čítať  Jednoduché triky, ako dostať rybí zápach z rúk

Tiež je dobré mať po ruke niekoľko stickbaitov alebo crankbaitov. Berkley Flicker Shads často používam na trollovanie línií buriny a plôšok a fungujú skvele aj pri rybolove na plytkom pobreží.

Ďalšie náležitosti

Vo väčšine prípadov môžete v aute zatiahnuť na lovné miesto, vystúpiť a začať hádzať z brehu. Pre časy, keď je prístup ťažký alebo jednoducho chcete rozšíriť oblasť, ktorú môžete dosiahnuť, je potrebné zvážiť niekoľko ďalších vecí.

 • Waders – Možnosť pohodlne sa brodiť vo vode vám otvorí obrovské plochy medových dier. Či už sa pohybujete po veľkých bytoch alebo len pár metrov od pobrežia, môže to znamenať rozdiel medzi žiadnou rybou a nájdením horúceho sústa. Minimálne noste gumené čižmy.
 • Čelovka – V určitom okamihu sa naučíte, aké úžasné môže byť nočné sústo. Majte čelovku vždy pri sebe na tie improvizované nočné vychádzky.
 • vedro – Slúži ako miesto na sedenie a nádoba na vynášanie vášho úlovku. Bez jedného neodídem z domu.
 • Net – Oceníte, že budete mať pri sebe sieťku, keď sa zavesíte do obrovskej samice pred vyterom. Rukoväť strednej dĺžky postačuje, pokiaľ je ľahko prenosná.

Posledné rady

Teraz, keď ste pripravení vydať sa hľadať nové príležitosti na rybolov na pobreží, vám dám niekoľko tipov na rozlúčku.

 • Shore casting na boleňa vyžaduje pomalší prístup pri love návnady. Našiel som najväčší úspech s pomalými aportmi a jemnými malými pukmi, na rozdiel od snap jiggingu, ako to robím v hlbšej vode. Pamätajte, že sa snažíte skrížiť cestu s križujúcimi rybami. Čím dlhšie necháte nástrahu vo vode, tým lepšie.
 • Nebojte sa zostať mobilný. Ako každý druh rybolovu, zakrytie vody je spôsob, akým nájdete viac rýb. Keď sa veci zdajú byť pomalé, prehodnoťte a posuňte miesta. Vždy hľadajte body a štruktúru, ktorá drží ryby. Niekedy môžete byť na správnom mieste, len nie v správnom čase. Možno budete musieť vyskúšať neproduktívne miesta za súmraku alebo neskôr v noci.
 • Každé miesto dôkladne rozoberte. Pri love prúdových švov alebo turbulentných prepadov a odpadových vôd buďte metodickí. Obsadenie alebo dve nestačia na to, aby ma presvedčili, že neexistujú žiadne ryby. Ryby sú ochotné nasledovať vašu návnadu len niekoľko metrov v rýchlej vode a na umiestnenie vašej návnady na správne miesto je potrebné niekoľko nahodení. Pracujte na každom mieste, kým nie je pochýb o tom, že ste pokryli každý centimeter vody.

Pobrežný rybolov je niečo, čo môže robiť každý. Je to náramné a pobrežní rybári majú toľko príležitostí, ako získať trofej alebo sa obmedziť na chrobáka na príjemnú večeru. Teraz choďte von a nájdite túto sezónu miestnu banku na lov rýb.