Koľko snehu je potrebné na sánkovanie?

Ak sa práve teraz pozeráte z okna alebo kontrolujete počasie a rozmýšľate, kedy sa môžete sánkovať, tento článok je práve pre vás! Takže namiesto počítania vločiek a dúfania, že na sánkovanie je toho dosť, prečítajte si tento článok, aby ste mali istotu, že áno.

Vo všeobecnosti 2-4 palce snehu je množstvo snehu, ktoré je potrebné na sánkovanie. Existuje však veľa faktorov, ako je typ terénu, konzistencia snehu, štýl sánok a strmosť sánkarského kopca, ktoré vstupujú do hry.

Tieto faktory je tiež potrebné vziať do úvahy predtým, ako vyrazíte do kopcov. Pokračujte v čítaní, aby ste zistili, či sú aktuálne vonkajšie podmienky priaznivé pre vaše dobrodružstvo na sánkovaní alebo nie!

Čo prispieva k dobrým podmienkam na sánkovanie?

Každý, kto mal tú česť zažiť sánkovanie, vie, že samozrejmou podmienkou dobrej sánkovačky je sneh. Toto je sánkovanie 101! Oveľa viac však prichádza do úvahy pri rozhodovaní o tom, či sú podmienky ideálne a vhodné na to, aby ste si vzali sánky a vyrazili za zimnou zábavou.

Aby som bol úplne úprimný, neexistuje žiadne pravidlo ani zlatá hĺbka snehu, podľa ktorej by sánkar mohol určiť, či sa jeho kopec dá sánkovať. Existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré treba vziať do úvahy… žiadny kopec nie je úplne rovnaký. Ako už bolo povedané, základné pravidlo, pokiaľ ide o sánkovanie, je toto: Ak vidíte zem/vegetáciu, je to pravdepodobne nie dobrý nápad ísť sa sánkovať. Ako vo väčšine vecí v živote, aj tu existujú výnimky z tohto pravidla, ktoré budú spomenuté neskôr.

Sánkovanie je silne závislé od počasia. Ak je teplota dostatočne vysoká na to, aby roztopila všetkých vašich snehuliakov, je pravdepodobne taká vysoká, že dokonca vytvorí sneh. To môže tiež spôsobiť, že kopec bude kašovitý, aby ste si užili príjemnú jazdu dole.

Okrem toho, ak je teplota príliš nízka, môže to ovplyvniť aj podmienky sánkovania. Príliš chladné počasie môže produkovať príliš ľahký sneh alebo ešte horšie, môže spôsobiť, že existujúci kopec na sánkovanie bude tvrdý.

Nie je nič horšie, ako vytrieť sa na sánkarskom kopci, ktorý je tvrdý ako betón!

  Rôzne štýly brzdenia zipline

Majte na pamäti, že ideálna teplota na sánkovanie je 29 – 30 stupňov Fahrenheita. V tomto teplotnom rozsahu sneh nie je príliš kašovitý a nie je zamrznutý.

Konzistencia snehu

Typ a konzistencia snehu zohráva veľkú úlohu pri poznaní, či sú kopce na sánkovanie pripravené na zdolanie. Teplota a poveternostné podmienky určujú, aký typ snehu sa chystáte dostať.

Ťažký, mokrý a lepkavý sneh

Na sánkovanie potrebujete len 1-2 palce tohto typu snehu!

Ak je vonku teplejšie, keď začína snežiť, sneh sa stáva mokrejším a lepkavejším ako zvyčajne. Najlepší spôsob, ako opísať tento typ snehu, je, že je ideálny na výrobu snehuliakov a na balenie snehových gúľ.

Verte či nie, tento typ snehu je v skutočnosti tým najlepším typom na sánkovanie. Ale prečo?

Odpoveď nájdete vo fyzike! Na sánkovanie vďaka jeho konzistencii nepotrebujete toľko snehu. Ťažší/mokrejší sneh znižuje trenie tým, že pri tlaku saní uvoľňuje viac vody. Nielenže sa na tomto type snehu ľahšie sánkuje, keď je ho menej, ale je to aj ideálny typ snehu na sánkovanie všeobecne.

Ľahší, suchší a nadýchaný sneh

Tento typ snehu vyžaduje trochu väčšiu hĺbku, aby sa na ňom dalo sánkovať. Najlepšie množstvo pre tento sneh je okolo 4 palcov.

Tento typ snehu padá, keď je vonku chladnejšie počasie. Vločky sú také ľahké a nadýchané, že sú práškové. Toto je typ snehu, ktorý pri šliapaní vydáva vŕzgavý zvuk. Je smutné, že nadýchaný sneh nie je najideálnejším typom snehu na sánkovanie, najmä ak má menej ako 4 palce.

Ak sa nakoniec pokúsite sánkovať v ľahkom nahromadení týchto práškových vločiek, navrhujem to zbaliť a vytvoriť si vlastnú sánkovačku na kopci, ktorý si vyberiete. Zbalením sa minimalizuje trenie a vaša sánkarská dráha bude šmykľavejšia.

Tento typ snehu je tým lepší, čím viac sa na ňom sánkujete. Všimnete si, že sánkovačka, ktorú ste si vytvorili na začiatku vašej sánkovacej výpravy, sa zlepšuje zakaždým, keď sa na nej sánkujete.

Ako ovplyvňuje terén sánkovanie?

Množstvo snehu potrebného na sánkovanie tiež do značnej miery závisí od charakteru kopca, na ktorom sa rozhodnete sánkovať! Ako už bolo spomenuté, ak vidíte zem/vegetáciu, pravdepodobne nie je dobrý nápad ísť sa sánkovať.

  Prečo majú teplovzdušné balóny dieru na vrchu?

Sánkovacie kopce, ktoré majú hustú a vysokú vegetáciu, vyžadujú na nahromadenie oveľa viac snehových vločiek ako kopce, ktoré sú tvorené pokosenou trávou typu záhrada/park.

Ak má kopec, na ktorom sa chcete sánkovať, veľa vysokej vegetácie, navrhol by som počkať so sánkovaním, kým nebude táto vegetácia plne zakryté, alebo kým medzi vegetáciou nie je dostatočný priestor na vytvorenie sánkarskej dráhy. Na druhej strane, ak sa chcete sánkovať na pokosených trávnatých kopcoch, mali by ste počkať, kým tam budú 1-4 palce na ňom (v závislosti od druhu snehu).

Vždy je dôležité vedieť, na čom sa sánkujete. To je nielen dôležitým určujúcim faktorom pri rozhodovaní, či je dostatok snehu na sánkovanie, ale je to aj niečo, čo vás môže pri sánkovaní ochrániť.

Ak sa sánkujete na skalách alebo pokerovej vegetácii, môže to byť dosť nebezpečné (aj keď sú tieto veci zakryté snehom). Kamene vám môžu pretrhnúť sánky a môžu vás zraniť. Buďte opatrní, najmä ak sa sánkujete na ľahkom / nadýchanom snehu.

Rôzne typy sánok pre rôzne hĺbky snehu

Typ sánok, ktoré plánujete použiť, tiež ovplyvňuje množstvo snehu, ktoré potrebujete na to, aby ste sa dostali do kopcov.

Nafukovacie trubice

Nafukovacie tubusy (najmä tie plastové bazénové) nepotrebujú na sánkovanie takmer žiadny sneh. Tieto rúrky môžu ľahko lietať dolu trávnatými kopcami, ktoré majú iba a ľahké poprášenie snehu! Tieto trubice sú výnimkou z pravidla 1-2 palcov. Nie je však vhodné ich používať na silnejšie zarastené plochy. Tieto sane majú tendenciu ľahko praskať, takže dávajte pozor na akýkoľvek skalnatý terén.

Bežné plastové alebo tanierové sane

Tieto typy saní držia verné 1-2 palce pravidlo. V podstate vyžadujú dostatok snehu, aby využili tlak a trenie vo svoj prospech. Tieto sane fungujú najlepšie na trávnatých kopcoch. Ak ich beriete na kopec s vyššou vegetáciou, odporúčame počkať, kým bude vegetácia úplne ponorená do snehu.

  Ako hlboko znížiť líniu pri ľadovom rybolove

Tobogany a tradičné šmykové sane

Tobogany a sane s bežcom alebo lopatkami na dne vyžadujú oveľa viac snehu ako ostatné dva typy uvedené vyššie. Na trávnatom kopci môžete očakávať, že tieto sane budú dobre fungovať v základni 2-4 palce snehu. Ešte raz, pri vyšších vegetačných kopcoch počkajte, kým sneh úplne nepokryje skaly, rastliny atď.

Tipy na dobrú sánkovačku

Keď nasnežíte dostatočné množstvo snehu na sánkovanie, budete chcieť postupovať podľa týchto ďalších návrhov, aby ste mali čo najlepší zážitok zo sánkovania!

Skontrolujte si predpoveď počasia

Typ počasia, v ktorom sa idete sánkovať, môže výrazne ovplyvniť kvalitu a celkový stav snehu. Môže tiež určiť, ako pohodlne sa cítite pri sánkovaní.

Na základe predpovede počasia a nahromadenia snehu môžete často určiť, či si budete môcť naplánovať budúcu sánkovačku. Meteorológovia môžu skutočne predpovedať, koľko snehu môže napadnúť, čo vám poskytne prehľad o podmienkach sánkovania.

Navyše, teplejšie počasie má tendenciu robiť sneh kašovitým snehom, čo môže znamenať, že to nemusí byť najlepší sneh na sánkovanie. Na druhej strane, naozaj chladné počasie môže sneh zmraziť a sánkovať sa na ňom bude nebezpečné. Preto je dôležité sledovať počasie.

Vyberte si kopec, ktorý je Void of Ice

Sánkovanie na ľade je veľmi nebezpečné! Dôrazne odporúčam vyhýbať sa kopcom, ktoré sú zľadovatené. Ešte raz skontrolujte počasie, ak bolo dnes trochu teplejšie, ale cez noc sa má ochladiť, sánkovačka, na ktorej sa roztopil sneh, sa cez noc zmení na čistý ľad.

Vytvorte si vlastné sánkárske trate

Najlepším spôsobom, ako sa sánkovať čo najlepšie a najrýchlejšie, je vytvoriť si svoju vlastnú zjazdovú sánkovaciu dráhu, a to tak, že zbalíte sneh. Toto je technika, ktorá je ideálna na implementáciu, ak plánujete sánkovanie v snehu, ktorý je hlboký viac ako 6 palcov.

Keď si vytvoríte vlastnú cestu, budete musieť urobiť niekoľko výletov nadol, aby ste získali dobrú cestu. Prechádzanie toho istého miesta znova a znova vám umožní ísť rýchlejšie a ďalej ako predtým.