Koľko môže snežný skúter ťahať?

Aj keď väčšina ľudí používa snežné skútre na dennú jazdu, iní si sadnú za volant saní na cesty na dlhé vzdialenosti. Tieto typy saní môžu vyžadovať prepravu nákladu a vybavenia, čo by znamenalo použitie saní s ťažnými schopnosťami. Koľko môže ťahať snežný skúter?

Maximálna hmotnosť, ktorú môže snežný skúter ťahať, závisí od jeho značky, modelu a typu, ale niektoré dnešné sane môžu ľahko utiahnuť 1 500 libier. Turistické a úžitkové snežné skútre sú najlepšími voľbami pre túto prácu a sú k dispozícii od výrobcov ako Ski-Doo a Yamaha.

V dnešnom článku si povieme ďalej o ťažnej kapacite snežných skútrov podľa typu saní. Predstavíme vám aj niektoré z našich obľúbených saní s úžasnými ťažnými kapacitami, takže určite pokračujte v čítaní!

To je, akú hmotnosť môže ťahať snežný skúter

Pokiaľ ide o ťahanie, snežné skútre by nemuseli byť jednou z prvých možností, ktoré by vás napadli. Na prepravu nákladu v snehovom počasí však patria medzi tie najlepšie, pretože ťažná kapacita niektorých modelov je mimoriadna.

Ako sme povedali v úvode, ťažné schopnosti väčšiny dnešných snežných skútrov sú až 1 500 libier. To, či takúto váhu utiahnu vaše vlastné sane, závisí najmä od ich typu, o ktorom si povieme viac v ďalšej časti.

Pre informáciu, priemerné auto má ťažnú kapacitu niekde okolo 1 500 libier. To isté platí pre menšie SUV. Stredne veľké SUV môžu vo všeobecnosti ťahať až 3 000 libier a SUV plnej veľkosti môžu ťahať 5 000 libier, rovnako ako poltonové pickupy.

Ťažná kapacita snežných skútrov je porovnateľná s väčšinou áut s pohonom všetkých štyroch kolies, ako aj malých SUV. To nie je príliš ošúchané!

Najlepšie typy snežných skútrov na ťahanie

Už je to nejaký čas, čo sme o tom hovorili, ale snežné skútre sú v rôznych typoch. Ak si dokážete predstaviť, že budete pravidelne ťahať náklad na svojich saniach, musíte si snežný skúter starostlivo vybrať, aby ste sa uistili, že je kompatibilný s aktivitami, o ktoré máte záujem.

Pre osvieženie uvádzame niekoľko typov snežných skútrov pre veľké zaťaženie, ktoré môžu ľahko utiahnuť 1 500 libier, niekedy dokonca viac!

Úžitkový snežný skúter

Na ťahanie by sme vám najviac odporučili úžitkové sane, pretože snežný skúter tohto typu sa môže pochváliť neuveriteľným výkonom motora a dlhou širokou karosériou pre jednoduchú prepravu. Väčšina úžitkových snežných skútrov používa elektrické štartéry, ktoré sa ľahko zapínajú, takže sa môžete dostať tam, kde potrebujete. Bežné sú aj elektrické spiatočky.

Čítať  Dokážete zoskočiť padákom z teplovzdušného balóna? Čo sa vyžaduje?

Úžitkové snežné skútre sú skonštruované do nepriaznivého počasia a zvládnu aj silné sneženie. Tieto vozidlá sú tiež dobrou voľbou pre jazdu na trailoch, kde sa sneh zmenšil alebo sa roztopil. V jednom z týchto saní sa nedá ľahko manévrovať, a to patrí medzi jeho najväčšie nevýhody.

Úžitkové snežné skútre sú tak známe svojou ťažnou kapacitou, že s jedným z týchto vozidiel môžete ťahať ďalší snežný skúter! Sú tiež celkom zbehlí v ťahaní pracovných saní a toboganov.

Turistický snežný skúter

Ďalším typom snežného skútra s hviezdnou ťažnou kapacitou je turistický snežný skúter. Tieto sane sú určené na cestovanie na dlhé vzdialenosti. Keď hovoríme na veľkú vzdialenosť, myslíme to vážne, pretože turistické snežné skútre môžu naraz prejsť stovky kilometrov.

Rovnako ako úžitkový snežný skúter, aj turistické sane sú veľké a objemné, aj keď nie až také. Ak cestujete sami, oceníte extra nákladový priestor. Pre sánkarov, ktorí si radi vezmú kamaráta alebo viacerých, je dobrým výberom turistický snežný skúter, pretože máte priestor pre pasažierov.

Keďže turistické snežné skútre sú určené na dlhodobé používanie, prichádzajú s vybavením zameraným na vaše pohodlie. Vaše sane môžu napríklad obsahovať komunikačný systém/rádio, operadlá, vyhrievané sedadlá a hladké odpruženie.

V turistických záprahoch nemôžete zatáčať obzvlášť rýchlo, ale musíte si vybrať typ motora, ktorý chcete, aby ste mohli jedného z týchto zlých chlapcov urobiť veľmi rýchlym alebo len mierne rýchlym.

6 úžitkových snežných skútrov so spoľahlivými ťažnými kapacitami

Rozhodli ste sa, že chcete, aby váš ďalší snežný skúter mal úžasnú ťažnú kapacitu. Ak áno, potom pouvažujte nad niektorým z týchto 6 úžitkových saní. Každý môže ťahať náklad a malé vozidlá, takže sú presne to, čo hľadáte.

2021 Ski-Doo Tundra LT 600 EFI

Prvým na našom zozname je Ski-Doo Tundra LT 600 EFI, elegantné sane, ktoré začínajú na 8 849 dolároch. Máte na výber medzi dvoma motormi Rotax. Dvojtaktný, kvapalinou chladený motor Rotax 600 EFI má zdvihový objem 599,4 cm3, zatiaľ čo štvortaktný motor Rotax 600 ACE DOHC so suchou vaňou má objem 600 cm3.

Tundra LT 600 EFI je prekvapivo ľahká. S motorom Rotax 600 EFI váži sane 491 libier a verzia Rotax 600 ACE len 515 libier. Celková dĺžka týchto saní je 129,3 palca, ich celková šírka je 39,1 palca a celková výška je 59,6 palca.

Čítať  Musím zazimovať svoju štvorkolku?

Široká korba, lyže Pilot DS 2 a krátke dvojsedadlo sú ďalšie skvelé vlastnosti. Riadidlá v tvare U sú vyrobené z hliníka s J-hákmi. Elektrický štart uľahčuje jazdu vždy, keď máte náladu!

2021 Yamaha VK450

Od spoločnosti Yamaha, VK450 sú fenomenálne úžitkové sane. Začína na 9 649 dolároch, je to mierne drahšie ako Ski-Doo Tundra, ale nie o veľké rozpätie.

Súčasťou týchto saní je dvojtaktný úžitkový motor s objemom 540 cm3. Vďaka trojstupňovej prevodovke YXRC je táto jazda na saniach po snehu ako zo sna. Zadnú časť pokrývajú profesionálne komfortné zadné odpruženie s výklopnými koľajničkami, ako aj hydraulické zadné tlmiče s plynovými článkami.

Medzi ďalšie výkonnostné vlastnosti patrí špeciálna kalibrácia spojky, ktorá vyhladzuje rolovanie a vysokotlakové plynové rázy pre lepšiu kontrolu. Elektrický štartér je štandardom a dostanete aj manuálny spätný štartér, ak náhodou elektrický štart zlyhá.

Ťažné zariadenie, ktoré je súčasťou VK450, je namontované na zadnej strane snežného skútra, takže ho môžete ťahať!

2021 Arctic Cat Blast LT

Ak ste fanúšikom Arctic Cat, ich Výbuch LT je jedným z ich najuznávanejších úžitkových snežných skútrov. Od 8 665 USD je Blast LT vybavený dvojtaktným, kvapalinou chladeným, jednovalcovým motorom radu 4000 so zdvihovým objemom 397 cm3.

Spojka pohonu CVTech Trailbloc a systém Arctic Drive zaisťujú hladké a jednoduché operácie. Stealth hydraulické brzdy hlavného valca s ľahkými strmeňmi vám pomôžu zastaviť na malom. Teda aspoň toľko, koľko sa dá v úžitkových záprahoch.

Šasi Blast LT meria 128 palcov na dĺžku, až 45 palcov na šírku a 50,5 palcov na výšku. Medzi ďalšie skvelé vlastnosti týchto saní patrí výmenník tepla, elektrický štartér na kľúč, hákové riadidlá s madlom a sedenie v horskom štýle.

2022 Ski-Doo Skandic WT

The Ski-Doo Skandic WT je jedným z najpopulárnejších úžitkových snežných skútrov. Najnovší model pre rok 2022 stojí 10 249 dolárov. Máte na výber zo štyroch rôznych typov motorov: Rotax 600R E-TEC, Rotax 600 EFI, Rotax 900 ACE alebo Rotax 600 ACE.

Skandic WT váži 575 až 620 libier v závislosti od motora. Jeho celková dĺžka je 126,9 palca, jeho celková šírka je 42,8 palca a jeho celková výška je 59,6 palca. Predné odpruženie LTS s prednými tlmičmi ovládanými pohybom dopĺňa systém zadného odpruženia SC-5U so stredovým tlmičom riadeným pohybom.

Čítať  Mal by som si najať sprievodcu pri batohu?

Podvozok REV Gen4 je skonštruovaný pre dlhodobú jazdu na snežných skútroch so širokou karosériou. Dvojité modulárne sedenie má úložný priestor pod sedadlami na uloženie ďalšieho vybavenia. Riadidlá v tvare U sú na saniach nižšie pre ľahké uchopenie. Majú tiež J-háčiky.

S elektrickým štartovaním, brzdovým systémom Brembo a jazýčkovým závesom na nárazníkoch môžu byť Skandic WT práve tie úžitkové sane, aké hľadáte!

2021 Polaris Voyageur 550 155

Od Polaris, Voyageur 550 155 začína na 8 999 dolároch. Ako jedna z najvýkonnejších ponúk od tohto výrobcu obsahuje Voyageur ventilátorom chladený motor s objemom 544 cm3. Systém nastaviteľného predného odpruženia RMK a kĺbové zadné odpruženie INDY zaistia, že dlhšie jazdy vo vašich saniach budú jednoduché ako facka.

Suchá hmotnosť týchto saní je 478,5 libier. Jeho celková dĺžka je 132,25 palca, jeho celková výška je 56 palcov a jeho celková šírka je 48 palcov.

Tento model je vybavený štandardným elektrickým štartovaním, ohrievačmi palca a rúk, jednodielnymi riadidlami s horskými obručami, štandardným ťažným zariadením, spiatočkou PERC a digitálnym rýchlomerom. Hoci je určený len pre jedného používateľa, vďaka množstvu skvelých funkcií sa Voyageur 550 155 naozaj oplatí.

2021 Yamaha VK Professional II

Posledným na našom zozname vysokokapacitných ťažných snežných skútrov je Yamaha YK Professional II. Tieto skvele vyzerajúce sane sú drahšie ako ostatné za 13 999 dolárov, no zároveň sú to najvýkonnejšie sane, o ktorých sme hovorili.

Jeho štvortaktný úžitkový motor má zdvihový objem 1 049 cm3. Štandardom Yamahy je trojrýchlostný prevodový systém YXRC. Podvozok patrí medzi najtvrdšie, aké Yamaha vyrába, a so širokými úžitkovými lyžami si tieto sane ľahko poradia aj s hlbokým snehom.

YK Professional II obsahuje hydraulické predné tlmiče s plynovými článkami, nezávislé predné zavesenie s dvojitými priečnymi ramenami a profesionálne komfortné zadné odpruženie s výklopnými koľajničkami. S nosičom nákladu si môžete vziať so sebou viac vybavenia a elektrický posilňovač riadenia so systémom snímania rýchlosti zníži negatívnu spätnú väzbu.

Záverečné myšlienky

Úžitkové snežné skútre môžu ťahať okolo 1 500 libier, niekedy aj viac v závislosti od modelu. Či už máte veľa vybavenia na prepravu, alebo sa vášmu priateľovi pokazil snežný skúter a on sa potrebuje vrátiť k autu, ťažný snežný skúter sa vám bude znova a znova hodiť!