Koľko ľudí vyliezlo na Everest?

Mount Everest je s výškou 29 028 stôp (8 848 metrov) najvyššou horou na svete. Je považovaná za jednu z najnáročnejších hôr na výstup a je súčasťou Seven Summits, ktoré majú najvyššie vrcholy na akomkoľvek kontinente. Hoci nie je možné povedať, koľko ľudí v danom čase dosiahlo vrchol Everestu, keďže počet sa každoročne mení, od septembra 2011 viac ako 3 100 horolezcov z viac ako 20 krajín vykonalo viac ako 5 100 zaznamenaných výstupov, väčšinou po roku 2000 CE. Od roku 2012 bolo zaznamenaných viac ako 220 úmrtí, z ktorých väčšina sa odohrala pred rokom 1990. Zmeny v horolezeckom vybavení viedli k prudkému poklesu úmrtí v roku 2000, pričom miera úmrtnosti sa zvýšila z 37 % v roku 1990 na približne 4,4 % v r. 2004.

Pozoruhodné výstupy

Prvý oficiálne zaznamenaný vrchol dosiahli Sir Edmund Percival Hillary z Nového Zélandu a Tenzing Norgay, šerpa z Nepálu, 29. mája 1953. Existuje niekoľko tvrdení, že predchádzajúci horolezci dosiahli vrchol pred nimi, najmä George Mallory a Andrew „Sandy“ Irvino. Mallory a Irving mohli dosiahnuť vrchol Everestu v roku 1924, ale pri pokuse zomreli a z polohy tiel nie je jasné, či vrchol skutočne dosiahli alebo nie.

Prvou ženou, ktorá vystúpila na Everest, bola Junko Tabei, ktorá dosiahla vrchol v roku 1975. Reinhold Messner a Peter Habeler ako prví zdolali Everest bez doplnkového kyslíka, čo sa im podarilo v roku 1978. V roku 1980 bol Messner aj prvým samostatným horolezcom. dosiahnuť vrchol. Medzi ďalšie pozoruhodné stúpania patria:
Min Bahadur Sherchan, 25. mája 2008: Najstarší človek, ktorý vyliezol na horu v roku 2011. Mal 76 rokov, keď dosiahol vrchol.
Jordan Romero, 25. mája 2010: najmladší, ktorý vystúpil na horu v roku 2011. Mal 13 rokov, keď dosiahol vrchol.
Erik Weihenmayer, 25. máj 2001: Prvý slepý horolezec, ktorý dosiahol vrchol Everestu.
Tamae Watanabe, 19. mája 2012: Najstaršia žena, ktorá dosiahla vrchol. Mal 73 rokov.
Apa Šerpa 10. máj 1990 – 11. máj 2011: Osoba, ktorá dosiahla najviac vrcholov v roku 2011. Šerpa vystúpil na Everest v rokoch 1990 až 2011 21-krát.
Mona Mulepati a Pem Dordže Šerpa, 30. máj 2005: prvý pár, ktorý sa zosobášil na vrchole Mt. Everest.

  Aký je najlepší vek pre moje dieťa na začatie gymnastiky?

Urobte stúpanie

Celkovo existuje asi 15 uznávaných ciest na výstup na Everest, ale iba dve hlavné. Jeden začína v Nepále a ide hore po juhovýchodnom hrebeni hory a druhý začína v Tibete a ide po severnom hrebeni. Každá z týchto trás má svoj vlastný základný tábor, z ktorého sa začína, nazývaný South Base Camp a North Base Camp. South Base Camp je všeobecne populárnejší, keďže juhovýchodný výstup je jednoduchší a na prechod do North Base Camp je potrebných niekoľko povolení. Keďže sú oba tábory vysoko nad morom, väčšina ľudí sa na pár dní zastaví, aby si zvykli na nadmorskú výšku.

Po odpočinku v základnom tábore horolezci zvyčajne začínajú svoj výstup veľmi skoro ráno, pretože je oveľa nebezpečnejšie pokúsiť sa o vrchol okolo 11:00. Ľudia takmer vždy chodia v rámci expedície alebo prehliadky so sprievodcom. Mnohé expedície a výlety zahŕňajú pomocníkov a ľudí, ktorí nosia vybavenie a niekedy dokonca aj kuchárov. Príslušníci miestneho etnika, nazývaného šerpovia, často pracujú ako sprievodcovia alebo pomocníci. Horolezci vystupujú a zostupujú v krokoch, presúvajú sa z tábora do tábora v priebehu niekoľkých dní, čo im dáva čas na prispôsobenie sa meniacej sa nadmorskej výške a na oddych medzi jednotlivými výstupmi.

Účinky na horolezcov
Kombinácia chladu a nadmorskej výšky má na horolezcov množstvo fyzických účinkov. Mnoho ľudí trpí výškovou chorobou, ktorá spôsobuje závraty, únavu a nevoľnosť. V blízkosti vrcholu Everestu je len asi tretina kyslíka ako na hladine mora, čo sťažuje dýchanie a vystavuje horolezcom riziko edému mozgu vo vysokej nadmorskej výške (HACE), čo je stav, pri ktorom sa hromadí tekutina v mozog. Horolezci sú tiež vystavení riziku vysokohorského pľúcneho edému (HAPA), čo je stav, pri ktorom sa v pľúcach hromadí tekutina. Chlad spôsobuje aj omrzliny a podchladenie.
Náraz na horu
Zvýšená návštevnosť horolezcov a turistov na Mount Evereste viedla k nárastu odpadkov a odpadkov. V roku 2008 bolo na hore asi 120 ton odpadu, väčšinou kyslíkové fľaše, stany a ďalšie vybavenie. Problémom je aj ľudský odpad, keďže v rokoch 2008 až 2011 sa z Mount Everestu vyzbieralo takmer 900 libier (asi 400 kg) ľudského odpadu.

  Ako sa získavajú body vo futbale?