Koľko ľudí môže jazdiť na vodnom skútri?

Pravdepodobne ste už videli vodné skútre lietať po vode počas dňa na pláži alebo pri jazere. Možno ste videli šťastný pár, ktorý sa vybral na piknik na ostrov, alebo dokonca troch ľudí, ktorí jazdia naraz. Možno sa pýtate, koľko ľudí sa zmestí na jednu z týchto vecí?

Vodný skúter sa bezpečne zmestí kdekoľvek od jedného do štyroch ľudí. Tento limit závisí jednak od veľkosti samotného vodného skútra a jednak od toho, na čo sa v danom čase používa.

Pri zvažovaní nákupu vodného skútra je dôležitým faktorom, ktorý je potrebné zvážiť, koľko ľudí sa do neho zmestí. Veľkosť a typ vodného skútra určí jeho využitie, na ktoré sa pozrieme v tomto článku.

Hrajte na istotu, držte sa kapacity

Je samozrejmé, že cieľom ísť von na vodný skúter je zažiť divoký a dobrý čas. Vodné skútre sú známe svojou rýchlosťou a schopnosťou predvádzať triky. To však neznamená, že by ste sa pri obsluhe stroja mali správať nebezpečným spôsobom. Hľadači vzrušenia aj pohodoví jazdci by si mali vždy osvojiť návyky bezpečnej jazdy.

Pri otázke, koľko ľudí sa na tento vodný skúter zmestí, by nemalo byť cieľom nahromadiť toľko ľudí, aby vodný skúter ledva fungoval.

Všetky vodné skútre (a akékoľvek iné vodné skútre) majú kapacitné a/alebo hmotnostné limity, ktoré by sa mali vždy bez ohľadu na to dodržiavať. Výrobcovia vodných skútrov svoje produkty testovali znova a znova, takže vedia, čo zvládnu.

Vodné skútre a člny sa testujú podobným spôsobom ako iné vozidlá z rovnakých dôvodov. Rovnako ako nákladné autá majú maximálnu ťažnú kapacitu a sedany majú maximálny počet pasažierov, vodné skútre majú definované limity, ktoré pri dodržaní zaisťujú najvyšší výkon stroja a najvyššiu úroveň bezpečnosti pre obsluhu a pasažierov.

Pokiaľ budete postupovať podľa poskytnutých pokynov, existuje len malé riziko, že sa niečo pokazí. A ak sa niečo pokazí, bude to mať najlepší (alebo možno len najmenej zlý) možný výsledok.

Veľkosti vodných skútrov

Možno sa čudujete, prečo existuje toľko rôznych typov vodných skútrov. Jediný dôvod, prečo si ho zaobstarať, je ísť naozaj rýchlo po vode, však? Vodné skútre sa v skutočnosti dajú využiť na rôzne aktivity.

Niečo, čo by sa malo objasniť, je pojem vodný skúter. Vodný skúter je vlastne značka osobných vodných skútrov vyrobených spoločnosťou Kawasaki. Osobné vodné skútre je loď s prúdovým pohonom s dĺžkou menej ako 13 stôp, ako ju definuje Pobrežná stráž Spojených štátov amerických.

Čo teda môžete robiť s rôznymi veľkosťami vodných skútrov? Rovnako ako rôzne druhy lodí majú rôzne ideálne využitie, rôzne druhy vodných skútrov majú rôzne ideálne využitie.

Ak je vašou predstavou dokonalého dňa zábavy možnosť robiť si svoje vlastné veci, ísť rýchlo a možno použiť nejaké triky, ako napríklad skákanie na vlne, potom by pre vás mohol byť model stojaci pre jedného jazdca tou najlepšou voľbou. Tento typ modelu je vyrobený tak, aby mal čo najlepšiu manévrovateľnosť, čo je jeden z dôvodov, prečo sú obľúbené na pretekanie.

  7 kreatívnych spôsobov, ako stíšiť generátor vo vašej kabíne

Ak sa v blízkej budúcnosti nezúčastníte žiadneho turnaja a chcete sa len zabaviť a občas si oddýchnuť, väčší model na sedenie by bol pre vás viac.

Väčšie modely vodných skútrov majú vďaka svojej veľkosti oveľa širší rozsah použitia ako ich spoločníci stojaci na stoji pre jedného jazdca.

Sú ideálne pre ľudí, ktorí sa chcú podeliť o zábavu z kĺzania po hladine vody. Iste, môžete priviesť dvoch alebo troch samostatných jazdcov, ale pre niektorých je príjemnejšie zdieľať sedadlo s ostatnými. Mať na sebe viacero ľudí samozrejme znamená, že triky sú mimo stôl, pretože by to predstavovalo väčšie bezpečnostné riziko.

Veľmi populárnou aktivitou pre viac osôb na akomkoľvek plavidle je ťahanie. Aj keď nie každý vodný skúter má ťažný hák, mnohé modely na sedenie ho majú. Vďaka tomu je ťahanie jednoduché a bezpečné. Aktivity ako tubing, wakeboarding a vodné lyžovanie si môžete užiť bez toho, aby ste si museli kupovať oveľa väčšiu a drahšiu loď.

Ak sa chystáte ťahať, musíte sa uistiť, že vaše lano má primeranú dĺžku. Asociácia priemyslu vodných športov alebo WSIA hovorí, že laná na hadičky by mali byť dlhé najmenej 50 stôp, ale nie dlhšie ako 65 stôp.

Pre ťahanie wakeboardistov sa dĺžky trochu zväčšujú. Začiatočníkom sa odporúča použiť dĺžku okolo 65 stôp, zatiaľ čo pokročilejší jazdci jazdia s lanom dlhým až 85 stôp. Odporúčaná dĺžka pre vodné lyžovanie je podobná, pričom štandard je 70 až 75 stôp.

Ďalšou aktivitou, ktorá je medzi majiteľmi vodných skútrov čoraz populárnejšia, je rybolov. Možno sa to nezdá, ale je tu veľa miesta na sedenie a hádzanie dosýta. Niektoré vodné skútre majú v skutočnosti priestor, do ktorého môžete na zadnej strane umiestniť chladič, aby sa vaše ryby v ňom udržali.

Existujú dokonca aj iné ako rekreačné využitie vodných skútrov. Keďže sú malé, rýchle a ľahko ovládateľné, dajú sa skvele využiť pri záchrane vo vode. Na niektoré druhy výcviku ich používa aj námorníctvo.

Vodné skútre pre jedného jazdca

Stojanové vodné skútre pre jedného jazdca sú tu už dlho. Úplne prvý model bol vynájdený v polovici 50. rokov minulého storočia. Odvtedy prešli dlhú cestu a sú schopní skutočne úžasných vecí.

Môžeme sa pozrieť na niekoľko rôznych modelov, aby sme ich porovnali a získali predstavu o tom, čo dokážu.

Prvým je 2019 Kawasaki Jet Ski SX-R. Niektoré z jeho štatistík sú uvedené v tabuľke nižšie.

Motor 4-takt, DOHC, štyri ventily
na valec, radový 4-valec
Výtlak 1 498 ccm
Ťah 957 libier
Dĺžka 104,5 palca
šírka 30,1 palca
Výška 33,1 palca
Hmotnosť 551,3 libier
Kapacita jazdca 1

Čísla sú na tomto modeli pôsobivé a môže dosiahnuť rýchlosť približne 60 míľ za hodinu. Jeho odporúčaná cena je 9 999 dolárov,

Ďalším skvelým modelom, na ktorý sa treba pozrieť, je Yamaha Superjet.

  Výber správneho typu úložného kontajnera pre vašu kabínu
Motor 2-valec, 2-takt,
Námorný motor Yamaha
Výtlak 701 ccm
Dĺžka 88,2 palcov
šírka 26,8 palca
Výška 26 palcov
Hmotnosť 306 libier
Kapacita jazdca 1

Tento model je zjavne o niečo menší ako vodný skúter SX-R a o niečo menej výkonný. Jeho rýchlosť sa blíži k 45 míľam za hodinu, ale jeho ovládanie nie je o nič menej pôsobivé. Jeho odporúčaná cena je 8 499 dolárov.

Dôležité je poznamenať, že na stojace modely pre jedného jazdca si treba zvyknúť o niečo viac ako na verzie na sedenie. Na zabezpečenie kompetentnej a bezpečnej prevádzky je potrebná väčšia prax.

Modely v stoji sú k videniu menej ako modely na sedenie, no ich popularita začína rásť.

Len si pamätajte, jedna osoba naraz na týchto! A aj keď prídete na spôsob, ako upevniť lano na ťahanie, nemalo by sa to robiť. Odťah je pre väčšie modely, ktoré sú na to skutočne stavané.

Viacnásobné vodné skútre Rider

Úplne prvé osobné plavidlo na sedenie bolo Sea-Doo z roku 1968. Rovnako ako stojace modely prešli dlhú cestu vo výkone a dizajne.

Vodné skútre na sedenie sú vyrobené tak, aby boli pohodlné, aby ste si ich mohli užívať celé hodiny. Či už chcete ťahať deti na tube alebo len stráviť popoludnie na rybačke, môžete nájsť model, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám.

Môžeme sa pozrieť na špecifikácie niekoľkých ďalších modelov, pričom sa pozeráme na Yamaha Waverunner VX-C.

Motor 3-valcový, 4-taktný TR-1 High
Výstupný námorný motor Yamaha
Výtlak 1049 ccm
Dĺžka 131,9 palcov
šírka 48 palcov
Výška 46,9 palca
Hmotnosť 692 libier
Kapacita jazdca 1 až 3

Hneď si všimnete, že typ vodného skútra je oveľa väčší ako variácia stojaca. To sa dá očakávať, aby sa mohla zvýšiť kapacita jazdcov.

VX-C má ďalšie užitočné funkcie, ako je ťažný hák, vodotesné uloženie a držiaky nápojov. To sú len niektoré z vlastností, vďaka ktorým je tento a podobné modely ideálne na vytiahnutie viac ako jedného jazdca.

K dispozícii je tiež možnosť inštalácie vodotesných bezdrôtových reproduktorov, ktoré môžu pridať veľa zábavy k času na vode.

VX-C má odporúčanú cenu 8 999 dolárov. To je celkom dobrý obchod, keď vezmeme do úvahy všetko, čo obsahuje.

Porovnateľným modelom od Kawasaki je vodný skúter STX-15F.

Motor 4-takt, DOHC, štyri ventily na
valec, radový 4-valec
Výtlak 1 498 ccm
Ťah 957 libier
Dĺžka 122,8 palcov
šírka 46,5 palca
Výška 41,3 palca
Hmotnosť 844,5 libier
Kapacita jazdca 1 až 3

Vodný skúter STX-15F je o niečo menší a výkonnejší ako Yamaha VX-C, čo znamená, že môže byť vhodnejší pre tých, ktorí chcú o niečo vyššiu rýchlosť. Ale jeho menšia veľkosť ho robí o niečo menej vhodným na niečo ako rybolov.

Ešte je potrebné poznamenať, že tento model sa nedodáva s ťažným hákom.

MSRP vodného skútra STX-15F je 9 699 USD.

  Môžete skrátiť pozemnú hokejku?

Aké veľké sú?

Jedným z najväčších dostupných typov vodných skútrov je séria FX od Yamahy. Tieto modely merajú 140,9 palcov na dĺžku, 50 palcov na šírku a 48,4 palcov na výšku. Vďaka tomu sú o 3 stopy dlhšie ako Jet Ski SX-R a takmer o 4 a pol stopy dlhšie ako Yamaha Superjet.

To je dosť široký rozsah veľkostí. Do série FX sa ľahko zmestia 3 osoby a zmestia sa do nej 4, pokiaľ sa pár jazdcov pohodlne zmestí do sedadla.

Táto extra veľkosť neznamená, že na týchto strojoch pôjdete pomalšie. Tu sú špecifikácie pre FX Limited SVHO.

Motor Preplňovaný 4-valec, 4-takt,
Super Vortex High Output Yamaha
Námorný motor
Výtlak 1812 ccm
Dĺžka 140,9 palcov
šírka 50 palcov
Výška 48,4 palca
Hmotnosť 822 libier

Vylepšené špecifikácie, ako sú tieto, však prichádzajú za vyššiu cenu. Odporúčaná cena pre tento konkrétny model je 17 399 USD.

Prečo by ste sa mali riadiť pokynmi

Vodný skúter je zábavná aktivita, ktorú si môžu užiť ľudia prakticky v akomkoľvek veku. Ale ako každá iná činnosť, aj tu sú riziká. Limity stanovené výrobcami vozidiel sú určené na zaistenie bezpečnosti jazdcov. Rovnako ako by ste sa nesnažili ťahať ťažký náklad s Hondou Civic, mali by ste sa naučiť a poznať obmedzenia vášho osobného vodného skútra.

Okrem toho, že budete fyzicky v bezpečí, existujú pravidlá, ktoré treba dodržiavať, aby ste sa nedostali do problémov so zákonom. Hoci každý štát má pravdepodobne rozdiely vo svojich zákonoch týkajúcich sa používania vodných skútrov, budete podliehať podobným predpisom, kdekoľvek budete jazdiť.

Prevádzka vodného skútra za neoptimálnych podmienok vám môže priniesť varovanie, pokutu, zrušenie vodičských oprávnení a dokonca aj väzenie. Napríklad v štáte Texas príliš rýchle ťahanie lyžiara alebo v nebezpečnom panstve sa trestá pokutou až do výšky 2 000 USD a/alebo trestom odňatia slobody až na 180 dní.

Hoci jazda s väčším počtom cestujúcich, ako je vopred stanovený limit, nie je úplne rovnaká ako jazda nepravidelne alebo jazda pod vplyvom alkoholu, stále to nie je najlepší spôsob jazdy a predstavuje bezpečnostné riziko pre všetkých na palube.

Aj keď si myslíte, že vás nechytia, pripomeňte si potenciálny výsledok. Čím viac ľudí máte na palube, tým ťažšie je správne ovládať vodný skúter, čo znamená, že v súčasnosti je ešte viac ľudí ohrozených zranením.

Bavte sa, ale nenechajte sa uniesť

Pamätajte, že zmyslom jazdy na vodnom skútri je baviť sa! Nikdy som sa nerozprával s nikým, kto na nejakom sedel a nebavilo ho to. Vodné skútre môžu poskytnúť nekonečnú zábavu rôznymi spôsobmi. Aby vám všetka tá zábava vydržala čo najdlhšie, stačí dodržiavať pravidlá.

Ak ste niekedy v pokušení nahromadiť veľa ľudí na vodnom skútri, zamyslite sa nad tým, čo by sa stalo v prípade nehody. Pokiaľ sa tomu všetci budú snažiť vyhnúť, nebude sa čoho obávať a vláda nebude cítiť potrebu vytvárať ďalšie obmedzenia.