Koľko by mal vážiť batohový stan? [Complete Guide]

Výlety s batohmi sú síce zaujímavé akokoľvek, ale keď k tomu pridáte prenocovanie v stanoch, stanú sa oveľa príjemnejšími. Stráviť noc uprostred ničoho na turistickom chodníku môže byť fantastickým zážitkom, ktorý zmení život. To je, samozrejme, ak máte správny batohový stan!

Mnoho ľudí nevie všetko o dôležitosti správneho batohového stanu pri výletoch. Ak ste nováčik v batohu, možno ani neviete o mnohých typoch stanov a ich skutočnej hmotnosti. Pomohlo by, keby ste sa na to pozreli, pretože vám to môže spríjemniť alebo prekaziť výlet.

Neexistuje jednoduchý spôsob, ako zistiť, koľko bude vážiť stan na batoh, pretože táto hmotnosť závisí od niekoľkých faktorov. Môže vážiť od 1 do 6 libier, ale ak sa chcete dozvedieť viac o presnej hmotnosti stanu, odporúčam vám pokračovať v čítaní.

Táto príručka obsahuje veľa informácií o hmotnosti stanov na batoh, takže si ju určite prečítajte!

Viac…

turistika s batôžkovým stanom

Koľko by mal vážiť batohový stan – kompletný sprievodca

Každý batohový stan má svoju váhu, takže je ťažké zovšeobecňovať. Veľa môže ovplyvniť celkovú hmotnosť, vrátane tela stanu, kolíkov stanu, veľkosti stanu, materiálov použitých pri výrobe atď.

V nasledujúcom návode spomeniem čo najviac druhov batohových stanov. V závislosti od toho, na čo idete, môžete skontrolovať priemernú hmotnosť daného typu stanu. Pustime sa do toho!

Ultraľahké batohové stany

Ak nechcete do batohu pridávať váhu navyše, musíte zvážiť obstaranie ultraľahkého stanu. Tieto stany vážia kdekoľvek od jednej do dvoch libier, v závislosti od stanu. Sú to najľahšie stany zo všetkých, bez ohľadu na veľkosť alebo značku.

Tieto stany sú výbornou voľbou na dlhšie výlety, na ktoré si potrebujete zobrať viac vecí. Najmä počas jari, leta a jesene takýto stan využijete. Na zimné túry to však nebude najlepšia voľba.

Ľahké batohové stany

Ak chcete použiť ľahkú variantu, ktorá je vhodnejšia do chladnejšieho počasia, môžete použiť tento typ stanu. Tieto stany môžu vážiť od troch do štyroch libier v závislosti od stanu.

Aj keď väčšina z nich nie je vhodná na zimné kempovanie, existujú ľahké zimné stany, ktoré vás ochránia, keď počasie nie je také horúce. Odolné materiály vás ochránia pred chladným vánkom, či už máte jednoplášťový alebo dvojplášťový stan.

Štandardné batohové stany

Existuje veľa štandardných batohových stanov pre rôzne typy počasia. Tieto stany vážia od päť do sedem libier a sú ťažšie stany ako ostatné spomenuté stany. Stále sú vynikajúcou voľbou pre akýkoľvek výlet s batohom.

Čítať  Ako zavesiť hojdaciu sieť bez poškodenia stromu?

Štandardné stany sú dostupné vo všetkých veľkostiach a tvaroch, takže si môžete vybrať ten, ktorý sa vám najviac páči. Nenechajte sa vystrašiť hmotnosťou stanu – odľahčiť ho môžete niekoľkými spôsobmi. Nižšie uvediem niekoľko tipov na túto tému, takže si to určite skontrolujte!

Jedno alebo dvojplášťové batohové stany

Jednostenné stany sú tenšie a majú tendenciu vážiť menej. Firmy pri ich výrobe používajú len jeden druh materiálu a väčšinou nepridávajú žiadne izolačné vrstvy.

Ak plánujete zimný kemping, budete potrebovať stan s dvojitými stenami. Tieto stany najlepšie zachytávajú teplo vo vnútri stanu a nedovolia mu uniknúť. Môžete tiež nájsť dvojplášťové stany pre bežné kempovanie, ale existujú aj jedinečné stany pre extrémne zimné kempovanie.

Batôžkové stany pre jednu alebo dve osoby

Stany pre jednu osobu sú menšie a tým pádom aj menej vážia. Spoločnosti používajú pri výrobe týchto stanov oveľa menej materiálu, čím sa zvyšuje minimálna hmotnosť vášho batohu. Napriek tomu nie sú vhodné pre viac ako jednu osobu.

Ak plánujete výlet s rodinou alebo priateľmi, budete potrebovať väčší stan. V takom prípade by ste si mali zaobstarať stan pre dve osoby alebo ešte väčší. Môžete sa prehadzovať s priateľmi a stan niesť každý, takže bremeno nemusí znášať jedna osoba sama.

3-sezónne alebo 4-sezónne batohové stany

Trojsezónne stany sú vhodné na kempovanie od jari do začiatku jesene. Štvorsezónne stany sú zároveň ideálne na zimné kempovanie. Ponúkajú fantastickú izoláciu a ochranu, ale táto izolácia môže zavážiť dosť veľa.

Aj keď idete do štvorsezónneho stanu, mali by ste hľadať čo najľahší. Keď idete na zimný kemping, musíte si vziať veľa vecí, takže úspora hmotnosti je veľmi dôležitá. Dbajte teda na to, aby vám hmotnosť stanu na výlete nerobila problém.

ultraľahké stany

Ultraľahké stany na batohy – výhody a nevýhody

Ak sa obávate hmotnosti stanu na batoh, existuje jedna možnosť, ktorú by ste mali zvážiť – zaobstarajte si ultraľahký stan! Ultraľahké stany vážia smiešne množstvo; ani nepocítiš, že tam sú. Môžu byť výbornou voľbou na väčšinu výletov, preto odporúčam, aby ste ich mali vždy so sebou.

Napriek tomu by bolo najlepšie, keby ste mali na pamäti, že tieto stany majú okrem svojich kladov aj niekoľko nevýhod. Tieto veci vám môžu pomôcť určiť, či chcete ísť s ultraľahkým stanom alebo nie. Pozrime sa na výhody a nevýhody ultraľahkých stanov!

Jednoduchý dizajn

Najvýznamnejším benefitom ultraľahkých stanov je ich jednoduchý dizajn. Steny stanu sú jednoduché; nie sú tam žiadne vrecia na veci, žiadne ťažké kolíky ani iné veci. Na udržanie stanu na mieste môžete použiť kotviace šnúry namiesto kolíkov.

Čítať  Môžete použiť ohrievač propánu v stane? [Is It Safe?]

Myšlienkou bolo urobiť tieto stany tak jednoduché, aby im nič nepridalo na váhe. To je dôvod, prečo hmotnosť stanu nie je pri takýchto stanoch nikdy problémom.

Skvelé na kempovanie v teplom počasí

Ďalšou výhodou tohto typu stanu sú tenké steny. Nie je použitý žiadny extra materiál, takže k hmotnosti nie je čo dodať. V stane nájdete pohodlie a ochranu, keď si ho vezmete so sebou aj na dlhšie túry.

Jediné, čo musíte urobiť, je pripojiť stan k batohu a budete pripravení. Kempovanie s takýmito stanmi v teplom počasí je tá najlepšia vec vôbec, takže by ste to mali vyskúšať!

Tenký, ľahký materiál

Už som spomínal typ materiálu, ktorý sa používa na ultraľahké stany – je ľahký, tenký a jednoduchý, bez pridanej hmotnosti. Väčšina stanov tohto druhu budú polyesterové stany, pretože polyester má tendenciu vážiť menej ako plátno a bavlna.

Zložité nastavenie

Prvou nevýhodou ultraľahkých stanov je ich komplikované nastavenie. Spoločnosti sa totiž snažia, aby boli čo najľahšie, a tak sa vyhýbajú pridávaniu ťažkých kolíkov alebo iného kovu do stanu. S najväčšou pravdepodobnosťou sa budete musieť spoľahnúť na kotviace šnúry, aby ste stan udržali na mieste. Nie vždy však existuje možnosť zabezpečiť stan pomocou kotevných šnúr.

Napriek tomu, keď si na stan zvyknete, postaviť ho za minútu alebo dve nebude problém. Chvíľu trvá, kým sa prispôsobíte nastaveniu, ale nie je to niečo, čo by vás malo vypnúť zo stanu.

Menej miesta

Pri obavách o úsporu hmotnosti môžete zabudnúť, že stany, ktoré vážia menej, sú zvyčajne menšie. Aj keď si zaobstaráte stan pre dve alebo štyri osoby, bude tam menej miesta ako v bežnom stane.

Majte to na pamäti, najmä ak plánujete kempovať s mnohými ľuďmi a vecami. Do takéhoto stanu sa možno všetko nezmestí!

Nie veľmi odolné

Pretože je materiál na týchto stanoch taký tenký, môže sa ľahko poškodiť. Musíte byť veľmi opatrní, aby ste neroztrhli alebo neroztrhli materiál stanu. V opačnom prípade budete musieť nosiť lepidlo a sponky, aby ste to mohli opraviť!

Niekedy sa môže stať, že sa stan neopraviteľne poškodí. To znamená, že si budete musieť zaobstarať nový stan. Ak sa chcete takejto situácii vyhnúť, siahnite po stanoch s hrubšími stenami a kvalitnejšími materiálmi.

Čítať  Čo dať pod nafukovací matrac pri kempovaní? [Detailed Guide]

Ako urobiť batohové stany ľahšie?

Ak sa budete držať ťažších stanov, môžete urobiť niekoľko vecí, aby bol stan ľahší. Balená hmotnosť stanu zahŕňa kolíky, vrece na veci, vrece stanu a ďalšie veci. Ale niekoľko z týchto vecí môžete odstrániť, aby bol stan ľahší. Tu je to, čo vám odporúčam urobiť:

Trekingové palice ako kolíky do stanu

Namiesto toho, aby ste si vzali kolík do stanu alebo dva, odporúčam ako kolíky použiť trekingové palice. Nie všetky stany vám to umožnia, preto si musíte zaobstarať stan, ktorý vám túto možnosť poskytne.

Trekingové palice sú prospešné pre peších turistov a mnohí z nich takéto palice využívajú pri turistike. Namiesto dvoch takýchto palíc používajte tie isté palice na dve veci! To vám pomôže znížiť hmotnosť a urobiť stan ľahším.

Spací vak s dobrou izoláciou

Namiesto ťažšieho stanu s dobrou izoláciou si zaobstarajte ľahký stan, ktorý môžete spárovať s vhodným spacím vakom. Väčšina spacích vakov ponúka vynikajúcu izoláciu a ochranu pred chladným počasím. Môžete si vybrať medzi spacími vakmi ideálnymi na jar, leto a jeseň, alebo spacími vakmi vhodnými pre extrémne zimné kempovanie.

Sú batohové stany drahé?

Niektoré batohové stany sú drahšie ako iné. Opäť nie je možné zovšeobecňovať a povedať, že všetky stany na batohy sú drahé alebo lacné. Ich cena závisí od viacerých vecí, z ktorých väčšina je dosť dôležitá.

Rozhodujúca je kvalita a životnosť stanu. Mali by ste zvážiť, či za kvalitný stan zaplatíte viac, ako zaobstarať si lacnejší a nevyužiť ho. Najlepšie by bolo, keby ste hľadali aj stan s jednoduchým postavením, nepremokavou vrstvou, vakom na veci atď.

Všetky tieto veci zvýšia cenu stanu, ale to je v poriadku. Vyberajte si múdro a urobte si veľa prieskumu predtým, ako pôjdete von a zaobstaráte si stan na batoh! Niekedy je lepšie zaplatiť viac a uspokojiť sa s tým, čo dostanete.

Zabaliť

To je všetko, čo potrebujete vedieť o hmotnosti batohových stanov. Nezabudnite na tieto informácie pri výbere ďalšieho stanu, či už idete o ľahký, štandardný alebo ultraľahký stan. Pri balení na nadchádzajúcu cestu majte na pamäti aj hmotnosť stanu!

Máte nejaké batohové stany, ktoré ste radi používali? Neváhajte a podeľte sa o všetky svoje skúsenosti v komentároch nižšie. Určite si o tom všetko prečítam a stavím sa, že túto informáciu ocenia aj ostatní čitatelia!