Kokanee vs Cutthroat: Aký je rozdiel?

Všetci sme mali rybárske výpravy, z ktorých sme odchádzali plní nádeje a vracali sme sa s ničím iným, len s prázdnym chladičom a zamotaným vlascom. Ak sú vo vašej paľbe losos Kokanee a pstruh hrdzavý, poznanie kľúčových rozdielov medzi nimi môže spôsobiť alebo zlomiť váš rybársky výlet!

Losos Kokanee je neoceánskou verziou lososa Sockeye, a preto sa líši od pstruha bezzubého. Losos Kokanee prežíva na strave planktónu, na rozdiel od iných lososov, ktorí sú zvyčajne dravejší. Na druhej strane pstruhy hrdzavé sú extrémne mäsožravé, jedia rôzne chrobáky, ryby, rybie ikry a malé kôrovce.

Vedieť, čo jedia, je samozrejme dôležité, ale to nemôže byť ono, však?

Farebné/fyzikálne identifikátory

Pstruh obyčajný má mnoho tvarov, farieb a veľkostí, pričom najbežnejšie sú zlaté, zelené a sivé farby, pričom tieto premenné vstupujú do hry v závislosti od miesta.

Hoci väčšinu druhov a kmeňov pstruhov hrdzavých možno identifikovať podľa červenej značky pod čeľusťou, táto značka nie je špecifická pre pstruha obyčajného, ​​pričom niekoľko druhov pstruha dúhového má aj červené žiabre. Pstruha bezhlavého možno najspoľahlivejšie oddeliť od ostatných pstruhov držaním ktorejkoľvek z týchto troch vlastností.

  1. Horná čeľusť, ktorá siaha až za oko.
  2. Prítomnosť bazibranchiálnych zubov na báze jazyka.
  3. Klasické červené „krčné lomítko“, podľa ktorého je ryba pomenovaná.

Ak vezmeme do úvahy rôzne poddruhy, pstruh hrdzavý sa pohybuje od 6 do 40 palcov, pričom hmotnosť sa pohybuje od 0,4 unce po rekordnú hmotnosť 41 libier v ideálnych podmienkach. Pstruh bezočný, na rozdiel od lososa Kokanee, nepodlieha počas obdobia rozmnožovania žiadnym fyzickým zmenám.

Losos Kokanee je pomerne vnútrozemská odnož lososa sockeye, aj keď kvôli ich takmer jedinečnej strave planktónu zostávajú oveľa menšie, v rozmedzí od 9 do 20 palcov v dospelosti, s odchýlkami vyskytujúcimi sa v tak širokom rozsahu kvôli nutričnej dostupnosti.

Najčastejšie vážia od 2 do 5 libier, na prvý pohľad si ich možno pomýliť s pstruhmi. Majú tmavomodrý alebo strieborný chrbát a strieborné boky, od pstruhov ich možno odlíšiť menšími šupinami, hlboko rozoklaným chvostom a väčšími očami.

  Toto je rozdiel medzi pstruhom dúhovým a lososom Kokanee

Počas obdobia párenia sa dajú obzvlášť ľahko vybrať, pretože telo sa zmení na jasne červenú, hlava sa zmení na zelenú a samcom sa vytvorí hrbatý chrbát a hákovité ústa typické pre priemerného lososa.

Habitat/Rozsah

Kokanee aj pstruh hrdzavé sú obydlí riečnych, a preto sa dajú ľahko zameniť.

Pohorie pstruhov hrdzavých

Pstruh hrdzavý, v závislosti od druhu, možno nájsť buď v sladkej vode, alebo v slaných vodných tokoch a ústiach riek. Pstruhy pobrežné sa rodia v sladkých vodách, migrujú do slanej vody, kde pohlavne dospievajú, neskôr sa vracajú do sladkej vody, kde zostávajú na zimu a neresia sa.

Pobrežné hrdlorezy sú vo všeobecnosti väčšie ako ich sladkovodné príbuzné kvôli väčšej dostupnosti potravy a živín.

Neodvažujú sa však ďaleko od sladkovodných tokov, najčastejšie sa nachádzajú 5 až 10 míľ od toku, kde sa narodili, hoci boli nájdené až 70 míľ od brehu.

Pstruh hrdlovitý, ktorý zostáva v sladkej vode (nazývaný riečny alebo jazerný pstruh), žije iba v riekach a jazerách a najčastejšie sa vyskytuje v čistej, dobre okysličenej vode. Pstruh obyčajný je v skutočnosti taký citlivý na kvalitu vody, že sa používa ako systém včasného varovania pred znečistením vody.

Ak pstruhy pstruhy miznú z biotopu, ktorý predtým obývali, je pravdepodobné, že s vodou nie je niečo v poriadku. Pre ich citlivosť ich možno najľahšie nájsť mimo ľudského vývoja, kde by chýbalo znečistenie a narušenie vôd.

Všetky pstruhy hrdzavé sa budú rozmnožovať buď v čistých, plytkých rybníkoch s množstvom štrku, alebo v studených, čistých, hlbokých jazerách, pokiaľ je tam prítomný štrk. Trenie pstruhov hrdzavých sa začína, keď voda dosiahne 43 až 46 stupňov Fahrenheita.

Rozsah lososov Kokanee

Losos Kokanee sa prirodzene vyskytuje najčastejšie na severozápade Spojených štátov, okrem juhozápadnej Kanady, hoci bol umelo zavlečený aj do iných častí Spojených štátov.

  Ako zabrániť roztopeniu snehovej gule

Losos Kokanee, na rozdiel od iných lososov, strávi celý svoj život v sladkej vode, pretože nedokázal vyvinúť potrebné evolučné zmeny na prechod do slanej vody. Dospelý losos Kokanee zvyčajne obýva veľké jazerá, kým sa nevráti do potoka alebo na pobrežie svojho narodenia, aby sa rozmnožil.

Hoci losos Kokanee možno nájsť vo všetkých hĺbkach, uprednostňuje studenú vodu a bude hľadať hlbšiu vodu alebo úkryt trosiek, keď sa dni a ročné obdobia začnú zahrievať.

Dlhodobé vystavenie teplotám okolo alebo nad 60 stupňov Fahrenheita môže byť pre ryby skutočne smrteľné, čo môže spôsobiť, že úlovok a vypustenie môže byť pre túto špecifickú odrodu lososa nebezpečné. Ako už bolo povedané, živia sa planktónom, ktorý bude nasledovať svetelné stĺpy, ktoré prenikajú do vody, a Kokanee budú nasledovať svoj zdroj potravy.

Možno ich nájsť v Idahu, na Aljaške, v Oregone, vo Washingtone, ako aj v celej Britskej Kolumbii a na Yukone v Kanade.

Rybolov / Ako chytiť

Losos Kokanee je agresívny a teritoriálny, takže aj keď ich strava pozostáva predovšetkým z planktónu, prídu to preskúmať. Losos Kokanee vidí farbu a zasiahne vašu návnadu, ak ho to nahnevá.

Použite Lures na Kokanee

Namiesto výberu návnady, ktorá napodobňuje ich korisť, sú návnady a návnady Kokanee v skutočnosti navrhnuté tak, aby ich rozhnevali. Chcete rybu poblázniť, že je tam vaša návnada, že jej územie je napadnuté a prinútiť ju, aby od zlosti udrela.

Návnady v jasných farbách, ako sú oranžová, červená alebo ružová, s nástavcami, ktoré môžu blikať a odrážať svetlo, majú údajne najvyššiu mieru úspechu. Dávajte si však pozor, aby váš výstroj nebol ohrozujúci.

Losos kokanee je korisť, čo znamená, že sa zvyčajne delí o vodu s druhmi rýb, ktoré ich jedia, ako je pstruh dúhový. Ak sa cítia ohrození, oblasť opustia. Rozzúrte ich, ale nevystrašte ich.

  Aké sú vrecká na koši teplovzdušného balóna?

Pokiaľ nelovíte ráno, keď je povrchová voda chladnejšia, losos Kokanee sa zvyčajne nachádza v hlbšej a chladnejšej vode, takže vážený výstroj bude šikovný.

Losos Kokanee je húfová ryba a ak sa spojí, je ľahké ich nájsť na sonare. Najlepšie výsledky poskytuje používanie sonaru a ťahanie vlasca z člna.

Muškárenie pstruhov hrdzavých

Muškárenie je najbežnejšie akceptovaný a najúspešnejší spôsob lovu tejto ryby. Mimoriadne dravé, teritoriálne a impulzívne pstruhy bez váhania zahryznú do muchy, ak je správne načasovanie.

Tam, kde sa mnoho iných druhov rýb zvyčajne loví iba v určitých časoch dňa, zdá sa, že pstruh hrdzavý nemá žiadne zábrany ako jeho príbuzní a ukazuje sa, že je tu na zápas kedykoľvek počas dňa.

Je to skvelá ryba, na ktorú sa zameriame pre tých z nás, ktorí majú zamestnanie a nemôžu pravidelne zasahovať do horských jazier a potokov pri najskoršom náznaku slnka. Rovnako ako losos Kokanee, aj pstruh hrdzavý je tiež agresívny, ale ako menej vyberavá ryba so širším spektrom prijateľnej potravy, ako je jeho strava, existuje vyšší počet návnad, ktoré budú atraktívne, a rozhnevať ho nie je jediné. spôsob, ako ho prinútiť zahryznúť sa do vašej návnady.

S náchylnosťou na muchy na hladine ich vody máte najlepšie šance použiť muchy, ktoré napodobňujú čokoľvek, čo sa práve deje. Ako už bolo povedané, pstruh hrdlorezový má povesť nevyberavého kŕmidla, takže sa príliš nestresujte hľadaním dokonalej mušky.

Keďže sú citlivejšie na kvalitu vody, skúste loviť ďalej od obývaných oblastí, kde nájdete čistú vodu. Pstruh bezočný je ryba zo zálohy, takže kdekoľvek sa rozhodnete loviť, snažte sa udržať si kryt a nahodiť mušku potichu, aby ste mali čo najväčšiu šancu. Víry, zápchy a ďalšie prírodné úkryty bývajú skvelým miestom na nájdenie pstruhov, ktorí čakajú na útok na svoj ďalší cieľ.