Kedy je ľad bezpečný pre rybolov na ľade?

Rybolov na ľade je skvelá outdoorová aktivita a možno ju tam považovať za jazdu na snežných skútroch, lyžovanie, snowboarding alebo iné zimné aktivity. Ako je to v prípade týchto vyššie spomenutých voľnočasových aktivít, vždy sú spojené riziká. Rybolov na ľade nie je vylúčený a malo by sa s ním zaobchádzať opatrne, pretože bezpečnosť rybárov na ľade musí byť prioritou číslo jedna.

Ľad je bezpečný pre rybolov na ľade, keď je hrubší ako 4 palce, aby po ňom človek mohol chodiť. Ľad je bezpečnejší, keď je to nový ľad a je viditeľný alebo čistý namiesto zamračeného. Odporúčaná hrúbka sa zväčšuje na približne 5 až 15 palcov pri jazde s vozidlom, ako je nákladné auto alebo štvorkolka, na ľad.

Všeobecné pokyny na kontrolu hrúbky ľadu

Najlepším spôsobom, ako skontrolovať, či je ľad dostatočne bezpečný, je zabezpečiť, aby bol ľad čerstvý a nebol pokrytý kašou alebo snehom. Ľad, ktorý má pod sebou akýkoľvek pohyblivý prúd, nie je bezpečný, pretože voda môže ľad rozbiť alebo roztopiť.

Najlepším spôsobom, ako skontrolovať, či je možné na ľade bezpečne stáť, je vyvŕtať dieru do požadovanej hĺbky a zistiť, či nástroj prerazil ľad. Ak nie je úplne prerazený, potom môžete bezpečne stáť alebo sedieť a pokračovať v rybolove.

Úroveň bezpečnosti pri hrúbke ľadu (čistý ľad)

POZNÁMKA: Žiadny ľad nie je bezpečný na 100 %, tieto čísla sú len odhady. Pri chôdzi/jazde na ľade treba byť mimoriadne opatrný.

3 palce alebo menej Nestabilné a nepodporiteľné
4 palce Dostatočne stabilné na chôdzu
5 až 7 palcov Stabilný pre malé rekreačné vozidlo
8 až 12 palcov Stabilný pre auto alebo vozidlo strednej veľkosti
12 až 15 palcov Stabilný pre nákladné auto alebo veľké vozidlo
Starý alebo kašovitý ľad Zdvojnásobte každé z týchto meraní

Buďte opatrní pri riadení vozidiel na ľade, pretože táto váha bude vyvíjať tlak na ľad. To môže spôsobiť, že sa vozidlo začne potápať alebo rozbije ľad. Odporúča sa pravidelne presúvať vozidlo na nové miesto.

Merania starého ľadu sa zdvojnásobia, pretože ľad je menej spoľahlivý ako čerstvý ľad. Starý ľad mohol mať čiastočne roztopený ľad smerom k strednej vrstve a hrubší ľad smerom hore.

Pri love na starom ľade je potrebné byť opatrný viac ako na čerstvom ľade. Ak je to možné, držte sa lovu na čerstvom ľade namiesto toho, aby ste to robili na starom ľade, pretože je náchylnejší na prasknutie.

Najlepšie vodné plochy na bezpečný rybolov na ľade

Jazerá, rybníky alebo iné malé vodné plochy budú tými najlepšími miestami, kam ísť. Navrhujú sa známe oblasti, pretože znalosť rozloženia pozemku maximalizuje zážitok z rybolovu na ľade.

Lov na ľade na otvorených priestranstvách je lepší ako byť blízko stromov alebo iného lístia, kde by sa mohli potenciálne odlomiť konáre. Toto je možné nebezpečenstvo, ktoré môže viesť k prasknutiu ľadu z náhle spadnutých predmetov. Tiež si dávajte pozor na pramene alebo iné kanály, ktoré majú tečúcu vodu, pretože to môže rozbiť a roztopiť ľad.

  Prečo môj snežný skúter stále zaplavuje?

Preskúmajte a vyberte miesta, ktoré iní rybári používajú na lov rýb na ľade. Porozprávajte sa s nimi o najspoľahlivejších častiach vody, kde videli, že ľad je najhrubší. Merajte, merajte, merajte ľad, aby ste vedeli, že je dostatočne hrubý, aby sa na ňom dalo stáť.

Nespoliehajte sa na to, kde stoja ostatní, a rozhodujte sa len na základe tohto kritéria. Skontrolujte oblasť okolo miesta, kde lovia, aby ste sa uistili, že je okolo odporúčanej hrúbky.

Malé vodné plochy poskytujú iné možnosti v porovnaní s väčšími jazerami alebo riekami. Po prvé, rybolov na ľade na rybníkoch alebo jazerách znamená, že nebude potrebné vyťahovať vozidlá na ľad. To znižuje pravdepodobnosť pádu štvorkolky alebo snežného skútra do vody, ak sa ľad rozbije.

Po druhé, rybníky a jazerá poskytujú viac uzavretého priestoru, v ktorom je jednoduchšia navigácia, než cestovanie po brehoch rieky.

Po tretie a nakoniec, ľad nezamŕza rovnomerne na celej ploche vody. To znamená, že bližšie k okraju jazera alebo rybníka môže byť ľad tenký. Pohyb smerom k stredu jazera poskytuje zvýšenú možnosť, že ľad bude hrubší. Rieky a iné tečúce vodné útvary sú nepredvídateľné, pretože určité oblasti môžu byť slabšie ako iné.

Menšie vodné plochy, ktoré sú ohraničené pevninou, majú väčšiu plochu. Je menej pravdepodobné, že voda pomaly rozpustí ľad a spôsobí minimálne poškodenie významného rozbitia ľadu.

Najvhodnejší čas na bezpečný rybolov na ľade

Vyberte si časy, keď je ľad čerstvo zamrznutý, pretože to zvýši bezpečnostné podmienky. Oblasti, kde sa ľad v priebehu času usadil a sú nepriehľadné, spôsobia, že sa vodiace čiary hrúbky zdvojnásobia. Optimálna sezóna na rybolov na ľade je medzi koncom novembra/začiatkom decembra a koncom februára/začiatkom marca. Toto sú obdobia v roku, kedy teploty budú klesať pod bod mrazu, ak nie tesne pod.

Pred odchodom skontrolujte počasie ako dodatočné opatrenie, aby ste zaručili bezpečnejší zážitok. Vyššie teploty vytvárajú nebezpečné podmienky, pretože ľad sa stáva nestabilným. Nepriaznivé počasie môže byť škodlivé, ak zmení podmienky na ceste alebo samotný ľad.

Pamätajte, že ľadové podmienky sa môžu počas dňa meniť v závislosti od teploty a návštevnosti. Ľad, ktorý je ráno v pôvodnom stave, môže byť do večera nestabilný.

Rovnaký princíp možno aplikovať na ľad, ktorý nie je úplne zamrznutý ráno, je zamrznutý do večera. Stav vody sa neustále mení a neposkytuje konzistentný vzor.

Niektoré vodné plochy môžu byť úplne zamrznuté, zatiaľ čo iné môžu byť čiastočne zamrznuté. Okraj potoka môže dosiahnuť požiadavku na 4 palce a stred by mohol byť pod 4 palce.

Najlepšie je ísť, keď svieti slnko, pretože je ľahšie identifikovať blízke okolie. Počas tohto obdobia by mali byť ryby tiež aktívnejšie. Kamkoľvek, od tesne po východe slnka po tesne pred západom slnka, bude dobrým oknom. Časy kŕmenia rýb sú vo všeobecnosti 90-minútové časové rámce počas západu a východu slnka.

Riziká rybolovu na ľade v rieke

Na rozdiel od jazier a rybníkov, rieky nie sú len jedným izolovaným vodným útvarom obklopeným pevninou. Rieky tečú kilometre a sú tu zákruty, ktoré menia jej smer. Rieky majú spodné prúdy, ktoré môžu postupne erodovať ľad. Ohyby riek sú rizikové oblasti, pretože ľad bude vplyvom prúdu slabší.

  Kde pripevniť Bobber na rybársky vlasec

Niektoré časti rieky sú bezpečnejšie, pretože voda môže byť pokojná alebo je tam menší prúd. Najlepšie je však vždy skontrolovať hrúbku ľadu a zistiť, či pod ním tečie prúd. Rieky nie sú zvyčajne pokojné v porovnaní s jazerami, rybníkmi alebo nádržami, kde je voda nehybná.

Ak sa ľad náhle zrúti do rieky, existuje možnosť, že by mohol byť unesený ľadový rybár. Prúdy, najmä silné prúdy, majú tendenciu prúdiť jedným smerom a zmietať predmety spolu s ním. Existuje možnosť, že niekto spadne do ľadu, zachytí ho prúd a zmietne pod vodu.

Nebezpečenstvá, ktoré prináša rybolov na ľade

Najzrejmejšou hrozbou pre človeka pri rybolove na ľade je možnosť pádu do vody. Náhle sa vrhnúť do zamrznutej vody bez vhodného oblečenia alebo výstroja je nebezpečné. Keď sa telo dostane do mrazivej vody, rýchlo upadne do šoku. To môže viesť k podchladeniu alebo omrzlinám v závislosti od teploty vody.

Uviaznutie na ľade je ďalším nebezpečenstvom, na ktoré si treba dávať pozor pri rybolove na ľade. Ak príde búrka, ako je fujavica alebo snehová búrka, je možné, že cesty budú uzavreté. Byť na ľade počas búrky je obzvlášť nebezpečné, pretože váha snehu môže ľad rozbiť.

Ďalšie nebezpečenstvo predstavuje používanie prenosného ohrievača v obmedzenom priestore. Pri dlhodobom používaní môže viesť k otrave oxidom uhoľnatým. Ak plyn nemá kam uniknúť, rýchlo vytvorí toxické prostredie.

Nemať v blízkosti správne vybavenie, ak sa ľad zrúti, je nebezpečné. Ľad je šmykľavý a na vstávanie z vody je dôležité použiť kotvy, ako napríklad česač ľadu. V zásade urobte preventívne opatrenia vopred, aby ste znížili riziká.

Veci, ktoré môžu ovplyvniť hrúbku ľadu

Húfy rýb, ktoré sú pod vodou, pri plávaní cirkulujú teplejšiu vodu. Tým sa opotrebujú vrstvy ľadu a ten sa stane tenším.

Meniace sa teploty a poveternostné podmienky prispievajú k topeniu, zamrznutiu alebo opätovnému zmrazeniu ľadu. Oblasti, kde je slnko vystavené vode, spôsobuje otepľovanie a topenie ľadu. Náhle sneženie, dážď so snehom alebo krupobitie buď nahlodá ľad, alebo poškodí určité oblasti.

Hĺbka vody ovplyvňuje, či bude ľad tenší alebo hrubší. V blízkosti miesta, kde sa stretáva voda a pevnina, voda nie je taká hlboká. Bude mať menej ako 4 palce a loviť na ňom nie je bezpečné. Ako sa voda prehlbuje, je väčšia pravdepodobnosť, že ľad bude mať 4 palce alebo viac.

Starý ľad verzus nový ľad je faktor, ktorý určuje, či bude ľad bezpečný alebo nie. Starý ľad, ktorý sa stihol usadiť a bol rozbitý vplyvom životného prostredia alebo ľudského faktora, nebude bezpečný. Starý ľad sa zvyčajne stáva kašovitým, keď sa začína opotrebovávať. Tá istá vodná plocha by mohla byť kombináciou starého a nového ľadu.

Hrubá vrstva snehu, ktorá pokrýva ľad, núti jeho hrúbku zmenšovať. Sneh pôsobí ako izolant, a preto je podobný veľkej prikrývke blokujúcej zimný vzduch. Ľad už nie je vystavený nízkym teplotám a začína sa rozpadať.

  Aký je rozdiel medzi chatou a domom?

Akonáhle sa sneh začne meniť na vodu, voda roztopí ľad, pokiaľ nie sú teploty pod bodom mrazu. Nová vrstva ľadu zamrzne cez už existujúci ľad a pridá sa na hrúbke.

Preventívne opatrenia pri kontrole hrúbky ľadu

Bezpečnosť je prioritou číslo jedna pri rybolove na ľade. Často je to bezpečná zimná aktivita, ktorá ľuďom umožňuje ísť von počas chladných mesiacov.

Nedá sa dostatočne zdôrazniť, že predtým, ako sa na ľad vytiahne výstroj, vozidlá alebo iné vybavenie ako vŕtačka a meracia páska, je dôležité skontrolovať hrúbku.

Vytiahnutie smerníc pre hrúbku ľadu na mobilnom zariadení pomôže zabezpečiť dosiahnutie správnej hrúbky.

Pochopte fyzické rozdiely medzi čerstvým a starým ľadom, pretože zmenia pokyny pre hrúbku.

Počúvajte akékoľvek praskanie a hľadajte zmeny vo farbe ľadu, pretože to sú jasné indikátory toho, že ľad nie je bezpečný.

Pred presťahovaním sa na novú plochu alebo pred cestovaním po ľade skontrolujte hrúbku. Hrúbka ľadu nie je v celom vodnom útvare rovnaká.

Pozrite sa, či sa pod ľadom nehýbe voda a potom pokračujte. Tečúca voda je nebezpečná a poškodí ľad a stane sa nestabilným.

Majte nablízku ďalších ľudí pre prípad, že existuje oblasť, ktorá nie je zabezpečená. Môžu pomôcť vytiahnuť osobu hore a von z vody, ak nakoniec praskne. Môžu nájsť aj iné miesta na vode, kde je ľad dostatočne hrubý na to, aby sa tam dalo chodiť alebo jazdiť.

Rýchle bezpečnostné tipy pre začínajúcich rybárov na ľade

  • Buďte si vedomí svojho okolia na ľade

Ľad je bezpečný na chôdzu s hrúbkou štyri palce alebo hrubšou. Ľadoví rybári cestujú do rôznych oblastí na ľade, aby mohli loviť ryby. Je dôležité skontrolovať blízke oblasti, aby ste sa uistili, že ľad je hrubší ako štyri palce. Odporúča sa vyvŕtať otvory vo vzdialenosti asi 150 stôp od brehu a zmerať hrúbku ľadu.

  • Zbaľte sa s vrstvami a to zahŕňa aj spoľahlivú záchrannú vestu

Lov na ľade bude chladným zážitkom a je dôležité nosiť správne oblečenie. Vrstvy budú užitočné, pretože poskytnú izoláciu, ktorá zabráni chladu vetra. Jednou z najdôležitejších vrstiev na nosenie je záchranná vesta pre prípad, že ľad nie je pevný.

Pád bez záchrannej vesty môže byť nebezpečný, najmä ak je voda pod ním hlboká. Toto flotačné zariadenie poskytne dostatočnú ochranu na udržanie hlavy nad vodou. Nosenie vrstveného oblečenia pomôže predísť podchladeniu alebo omrzlinám.

  • Vyhnite sa oblastiam, ktoré sú nadmerne preplnené ľuďmi

Ľad znesie len takú veľkú váhu a ak je v jednej oblasti príliš veľa ľudí, ľad sa môže povaľovať. Rozprestrite sa a nájdite menej preplnenú oblasť, kde je ľad dostatočne hrubý na to, aby ste mohli bezpečne loviť.

  • Oprášte sneh z ľadu

Pred vŕtaním otvorov na kontrolu hrúbky alebo pred začatím rybolovu odstráňte sneh. Tým sa znižuje možnosť topenia ľadu, pretože sneh nebude ľad izolovať.