Kedy by som mal vymeniť svoju prilbu ATV?

Svoju prilbu na štvorkolku máte už nejaký čas a začínate uvažovať, či by nebola v poriadku náhrada. Predsa len, po rokoch sa prilba o niečo horšie nosí, aj keď vaša štvorkolka stále jazdí ako sen. Ako často by ste si mali kupovať novú prilbu na ATV?

Prilbu ATV by ste mali vymeniť tri až päť rokov od a.) kedy bola prilba vyrobená alebo b.) od dátumu, kedy ste ju kúpili. Prilby ATV obsahujú UV inhibítory, ktoré časom strácajú svoju účinnosť, vďaka čomu je vaša prilba náchylnejšia na prasknutie vplyvom UV žiarenia.

V tomto návode si povieme oveľa podrobnejšie o tom, kedy je ten správny čas na novú prilbu ATV. Ponoríme sa aj do praktických informácií, ktoré vám uľahčia nakupovanie prilby, ako je napríklad návod na určenie veľkosti. To si nebudete chcieť nechať ujsť!

Kedy vymeniť prilbu ATV?

Prilba ATV nie je ako balený syr v chladničke. Sám o sebe nemá dátum spotreby, no stále sa môže určite „pokaziť“, čím dlhšie ho používate.

O tom, prečo je to tak, si povieme o niečo neskôr v článku, ale teraz si poďme diskutovať o časových rámcoch výmeny.

To sa samozrejme líši podľa výrobcu. Niektorí výrobcovia odporúčajú, aby ste prilbu ATV vymenili po troch rokoch, zatiaľ čo iní tvrdia, že prilba vydrží až päť rokov.

Aký je presný dátum, kedy by mala nastať výmena? Ako sme spomenuli v úvode, môžete použiť jedno z dvoch kritérií.

Ak sú na vašej prilbe ATV uvedené výrobné údaje, napríklad kedy bola vyrobená, mali by ste prilbu prestať používať tri až päť rokov po tomto dátume.

Prípadne môžete prilbu vymeniť tri až päť rokov od dátumu nákupu.

Je možné, že ste si nedržali účtenku, takže si nepamätáte presný dátum, kedy ste si prilbu kúpili. To je v poriadku. Prilbu môžete používať päť rokov a deň po jej zakúpení, ale nie príliš dlho.

Prečo potrebujete vymeniť prilbu ATV

Vaša prilba ATV sa vám stále javí ako užitočná. Nevidíte dôvod, prečo by ste ho mali vymeniť len preto, že je to už pár rokov.

Hlavným dôvodom, prečo by ste mali prilbu vymeniť, je to, že komponenty sa časom opotrebujú. Čo ak sa zámok, ktorý drží popruh prilby na hlave, rozhodne, že chce prestať fungovať uprostred vašej jazdy? Môže sa to stať!

Väčším rizikom, pokiaľ ide o používanie vašej prilby po dátume spotreby, takpovediac, je nedostatok UV inhibítorov.

UV inhibítor je aditívum, ktoré je súčasťou mnohých komerčných produktov, aby sa zabránilo ich predčasnému starnutiu vplyvom slnečného žiarenia. Okrem prilieb ATV farebné sviečky často obsahujú UV inhibítory, aby zabránili ich žltnutiu.

Vec s UV inhibítormi však je, že nie sú navždy. Prísada sa opotrebuje.

Na rozdiel od sviečky, ktorú slnko zafarbí, máte pri prilbe štvorkolky oveľa väčšie riziká. Iste, jeho farba sa môže zmeniť alebo vyblednúť, ale vystavenie UV žiareniu môže ohroziť štrukturálnu integritu vašej prilby.

Keď je škrupina oslabená, ak zložíte svoju štvorkolku, vaša prilba môže prasknúť, keď to budete najviac potrebovať. Poškodenie mozgu, ktoré by ste mohli utrpieť, by mohlo natrvalo zmeniť váš život.

Čítať  Odporúčaná šnúra na surfovanie

Potrebujete novú prilbu ATV? Pozor na tieto znamenia

V niektorých prípadoch sa vaša prilba ATV môže začať opotrebovávať ešte pred uplynutím troch rokov. Toto je obzvlášť pravdepodobné, ak ste veľmi drsní a tápate so svojím ATV zariadením.

Hoci UV inhibítor môže byť v tejto fáze životnosti vašej prilby stále funkčný, stále nie je bezpečné ju naďalej používať.

Tu je niekoľko znakov, že potrebujete novú prilbu, rýchlo.

Prilba sa zastaví

Toto sa vracia k bodu, o ktorom sme hovorili predtým. Zámok, ktorý drží prilbu bezpečne na hlave, sa môže uvoľniť v tých najnevhodnejších časoch.

Bez toho, aby ste mali prilbu bezpečne na hlave, s rýchlosťou, ktorou cestujete na svojej štvorkolke, môže prilba odletieť. Potom ste v nebezpečenstve.

Popruhy nezostávajú

Nastavujete popruhy na prilbe štvorkolky len tak, aby sa po piatich minútach uvoľnili? To veľmi neprospieva bezpečnej jazde.

Nečistoty a poveternostné vplyvy môžu spôsobiť, že spony popruhu časom zoslabnú alebo prestanú fungovať.

Opäť vám môže prilba vyletieť z hlavy, len čo naštartujete svoju štvorkolku!

Škrupina je krehká

Ak vplyvom času alebo počasia zostala vaša prilba ATV krehká, nie je bezpečné ju ďalej používať.

Ak by ste mali nehodu, pri ktorej vás prehodí cez riadidlá, prilba sa najprv spojí so zemou. Ak je prilba krehká, môže prasknúť alebo sa rozbiť.

Prilba už nie je v dostatočnom stave, aby podopierala vašu hlavu a chránila vás pred vážnymi zraneniami.

Vnútorná pena alebo vložka sa rozpadá

Dlho predtým, ako sa budete musieť obávať akéhokoľvek vonkajšieho poškodenia prilby, zvyčajne si všimnete známky poškodenia interiéru. Pena, ktorá vystužuje prilbu a/alebo vložku, sa môže znehodnotiť.

Myslite na to, že to nie sú veľké kusy, ale malé penové vločky. Vločky si všimnete, keď si zložíte prilbu a vločky sú vo vlasoch alebo na ramenách.

Ak je toto odlupovanie sprevádzané ďalšími príznakmi rozpadu vašej prilby alebo sú to už takmer tri roky, zahryznite sa do toho a kúpte si novú prilbu.

Helma prežila nehodu ATV

Povedzme, že ste mali nehodu ATV. Prilba vám zachránila život a vy ste vyviazli väčšinou bez zranení.

Odvtedy ste svoju štvorkolku opravili a je opäť v jazdenom stave. Mali by ste pokračovať v používaní tej istej prilby po tom, čo prežila haváriu?

Nie je to najlepší nápad. Vlasové praskliny, ktoré sa vám zdajú neviditeľné, by sa mohli prehĺbiť, ak by prilba utrpela ďalší náraz.

Ako by mala sedieť prilba ATV?

Ak je to už tri až päť rokov, čo ste si kúpili prilbu na štvorkolku, potom môžete byť trochu nejasní v tom, ako by mala sedieť. Sme tu, aby sme vám pomohli.

Sedenie vašej prilby je viac než len pohodlie, ale aj bezpečnosť. Ak prilba sedí príliš voľne, môže nastať situácia, ktorú sme už niekoľkokrát opísali.

Čítať  Kam ísť Rybárčenie na ľade v blízkosti Green Bay, Wisconsin

To znamená, že prilba nemusí zostať na hlave, keď zatlačíte, a určite neponúkne stupeň ochrany proti nárazu, ktorý hľadáte.

Pohodlná nie je ani príliš tesná prilba. Budete si chcieť uvoľniť prilbu, čo vás vystavuje riziku podľa odsekov vyššie.

Napriek tomu by prilba štvorkolky mala byť tesná, ale nemala by vám tlačiť na hlavu. Ak predsa len prilba dobre nesedí, nemôže zniesť bremeno nárazu, ak sa vám stane nehoda.

Ako merať prilbu ATV

Najlepší spôsob, ako nájsť prilbu ATV, je zmerať si lebku. Budete potrebovať druhú osobu, ktorá vám pomôže, tak si zavolajte priateľa, suseda alebo člena rodiny. Budete tiež potrebovať flexibilnú meraciu pásku.

Tu sú kroky, ktoré treba dodržať.

Krok 1 – Vložte meraciu pásku na správne miesto

Váš priateľ by mal začať tým, že si vezme pružnú meraciu pásku a omotá si ju okolo čela priamo v strede.

Ak je meracia páska asi pol palca nad mostíkom nosa alebo priamo nad obočím, potom je tam, kde má byť. Cieľom je omotať krajčírskym metrom cez okcipitálnu kosť, čo je miesto, kde je vaša lebka najhrubšia.

Krok 2 – Zapíšte si merania hlavy

Po nájdení správneho miesta na umiestnenie flexibilnej krajčírskej pásky povedzte svojmu priateľovi, aby vám pásku pevne pritiahol, ale nie príliš tesne okolo hlavy. Tam, kde sa jeden koniec krajčírskeho metra stretáva s druhým, je obvod vašej hlavy.

Krok 3 – Kúpte si prilbu, ktorá zodpovedá obvodu vašej hlavy

Teraz už ide len o to, aby ste si obvod hlavy zladili s veľkosťou prilby ATV. Tu je praktický graf, ktorý vám to rozdelí.

Na čo sa zamerať pri kúpe prilby na štvorkolku

graf znázorňujúci, akú veľkosť prilby ATV potrebujete podľa obvodu hlavy v palcoch.  extra malý: 20,5 až 21,5 malý: 21,5 až 22,5 stredný: 22 až 23 Veľký: 23 až 24 Extra veľký: 24 až 25 palcov

Teraz viete, akú veľkosť prilby na ATV potrebujete, takže ste pripravení začať nakupovať. Pri výmene prilby nezabudnite na tieto faktory.

Fit

Najvyšším hľadiskom pri nákupe prilby na štvorkolku by mala byť vždy správna prilba. Pamätajte si, že vaša prilba by nemala byť taká tesná, že by vám zvierala lebku a spôsobovala vám bolesti hlavy, ale nemala by byť taká voľná, aby vám mohla ľahko vyletieť z hlavy!

Pohodlie

Sedenie vašej prilby a jej úroveň pohodlia idú často ruka v ruke. Navyše váš rozpočet (ku ktorému sa za chvíľu dostaneme) tiež určuje pohodlie vašej prilby.

Čím viac peňazí si môžete dovoliť minúť za prilbu na štvorkolku, tým mäkšia bude pena, kvalitnejšia vložka a prilba priedušnejšia. Môžete mať dokonca nastaviteľné komfortné funkcie, ako sú prispôsobiteľné lícne vypchávky.

Nebude vám prekážať pripútať si prilbu zakaždým, keď budete chcieť jazdiť na štvorkolke, pretože je príjemné ju nosiť.

Vetranie

Toto je faktor, ktorý možno často prehliadnuť, kým sa nepotíte na štvorkolke.

Vaša prilba zachytáva všetok ten pot hlavy, namáča vám vlasy a vaša pokožka je hladká. Trenie, keď sa prilba o vás odiera, je hrozný. Navyše, prilba by mohla potenciálne skĺznuť.

Novšie prilby na štvorkolky sú vybavené otvormi na odsávanie a nasávanie vzduchu, takže aj keď ťažko dýchate, všetok horúci vzduch má spôsob, ako bezpečne opustiť prilbu.

Čítať  Majú štvorkolky svetlomety?

Ústne otvory sú tiež väčšie ako kedykoľvek predtým, čo ešte viac zlepšuje priedušnosť vašej prilby.

Pridané vlastnosti

Okrem funkcií, o ktorých sme diskutovali, pravdepodobne nájdete aj množstvo funkcií v dobrej prilbe ATV.

Vaša prilba môže byť napríklad vybavená viacsmerným systémom ochrany proti nárazu alebo vložkou MIPS.

Vložka obsahuje technológiu sklzovej roviny, takže aj v prípade havárie sa zníži množstvo rotačnej sily, ktorú by ste pocítili. To vám môže ušetriť krk.

Ak nie, vaša prilba môže mať rotačnú vložku. Aj keď je vaša prilba na štvorkolku priedušná, stále sa budete potiť, a tak bude prilba páchnuť. Možnosť vybrať vložku na konci dlhej jazdy a umyť ju bude znamenať dlhú cestu k zvýšeniu životnosti vašej prilby.

Vaša prilba môže obsahovať aj držiaky na okuliare. Sú to malé, ale stále praktické funkcie, ktoré sú obzvlášť vhodné na dlhé jazdy.

Vyzerá

Toto je, samozrejme, menšia úvaha, ale napriek tomu je to úvaha.

Keď sedíte na svojej štvorkolke, snažíte sa sprostredkovať určitý obraz, však? Ak vaša prilba nespĺňa vaše osobné štandardy vkusu, potom nebudete môcť dosiahnuť tento imidž.

Preto musíte nájsť prilbu, ktorá dobre sedí a vyzerá dobre na topánky!

cena

To, čo je pravdepodobne najdôležitejšie, sme si ušetrili na koniec, a to sú náklady na vašu prilbu.

Priemerná cena prilby ATV sa pohybuje medzi 100 a 200 dolármi, no ako pri všetkom, existujú modely nižšej a vyššej kategórie.

Ak na štvorkolke jazdíte len náhodne, potom by vám mala stačiť prilba za 200 dolárov. Dokonca by sme povedali, že prilba za 100 dolárov by bola v poriadku.

Pre tých, ktorí používajú svoje štvorkolky často alebo pretekajú, potom potrebujete aj drahšiu prilbu, ktorá je viac ako 500 dolárov a niekedy aj viac.

Dostanete to, za čo zaplatíte pri nákupe prilieb na štvorkolky. Lacnejšia prilba je ľahšia pre vašu peňaženku, ale pena môže byť lacná a škrupina prilby môže byť tiež vyrobená z menej kvalitného materiálu.

Vaša prilba sa opotrebuje rýchlejšie, potenciálne skôr ako za tri roky, najmä ak ju často používate. Navyše to, ako bezpečne by vás prilba udržala pri náraze, by nebolo také, ako keby ste mali kvalitnejšiu prilbu.

Ak je vo vašom zozname výbavy ATV jedna oblasť, na ktorú by ste mali utrácať, je to prilba. Pamätajte, že prilby zachraňujú životy, ale prilba je len taká dobrá, koľko na ňu miniete.

Záverečné myšlienky

Výmenu prilby na štvorkolku by ste mali plánovať každé tri až päť rokov alebo vždy, keď sa jej kvalita začne zhoršovať, podľa toho, čo nastane skôr.

Napríklad, ak sa vnútorná pena začne odlupovať, popruhy nezostanú nastavené alebo zámky nefungujú, je dobré vymeniť prilbu bez ohľadu na to, aká je stará. To platí aj vtedy, ak prilba vydržala náraz.

Dúfame, že informácie v tejto príručke vám pomôžu kúpiť skvelú náhradnú prilbu ATV!