Kedy bol vynájdený snežný skúter?

Chcete vedieť, odkiaľ pochádza váš snežný skúter. Nie, nielen výrobca, ale aj história saní všeobecne. Ako sa spoločnosť a technológia vyvinuli do takého bodu, že dnes môžete voľne jazdiť na snežnom skútri? Kedy vznikol snežný skúter?

Snežný skúter bol vynájdený v roku 1935, ale nápady a patenty na vozidlá, ktoré boli predchodcom moderných snežných skútrov, existovali minimálne od roku 1800 v častiach sveta, ako sú Spojené štáty a Kanada.

Dnes sa ponoríme do fascinujúcej histórie vynálezu snežného skútra. Od viac informácií o predchodcoch snežného skútra, vynálezcu prvého oficiálne uznaného snežného skútra, až po skoré verzie vozidiel, o ktorých ste neverili, že boli považované za sane, veľa sa naučíte dopredu. Čítajte ďalej!

Kedy bol vynájdený snežný skúter?

Autá boli na cestách už v 80. rokoch 19. storočia, no nebolo by to ešte niekoľko desaťročí, aby ich nasledovali rozpoznateľné snežné skútre.

Ako sme už spomenuli, to, čo sa považuje za prvý oficiálny snežný skúter, bolo testované v roku 1935, ale veľa prekurzorov snežných skútrov existovalo oveľa skôr.

Aby sme spravodlivo porozprávali príbeh o histórii snežného skútra, musíme ho vziať späť do Wisconsinu v roku 1900 a ešte skôr.

Wisconsin je mrazivo chladný štát. Podľa Národná meteorologická služba, v priemere na severovýchod a stred Wisconsinu napadne 40 až 50 palcov snehu ročne. V regióne Snowbelt v štáte sa sneženie zvyšuje na 100 až 125 palcov ročne.

Wisconsiniti teda potrebujú spôsob, ako sa dostať v zimnom počasí. Kreatívni obyvatelia sa koncom 19. storočia začali hrať so všetkými druhmi vozidiel, ktoré mohli jazdiť na snehu. Neboli to snežné skútre, ale skôr snežné buginy a sane.

Prvá sánkarská vrtuľa, ktorú vytvorili Brule, obyvatelia Wisconsinu William B. Follis a William J. Culman, bola predložená na schválenie patentu koncom roku 1895. V roku 1926 pretekali snehové buginy na Troch jazerách vo Wisconsine.

V Bostone v štáte Massachusetts v roku 1905 vznikli americké motorové sane. Toto vozidlo s ozubeným kolesom a jednovalcovým motorom malo namiesto kolies bežce. Netrvalo to dlho, no napriek tomu to bol ďalší predchodca snežných skútrov.

V roku 1911 v Brandone, Manitoba, Kanada, mladý muž, vtedy len 24-ročný, Harold J. Kalenze vyrobil vozidlo známe ako Vehicle Propeller. Snežný skúter, ktorým Vehicle Propeller nebol, ale vytvoril ešte viac raných základov pre to, z čoho sa za pár krátkych desaťročí stal snežný skúter.

  Môžu sa rybárske návnady vziať na let ako príručná batožina?

Štyri roky po tom, čo Kalenzeho vynález vyšiel najavo, vo Waters v štáte Michigan sa muž menom Ray H. Muscott pokúsil patentovať podobný vynález. Nazval to vlakový automobil alebo motorové sane a snažil sa získať patent v Kanade.

V roku 1916 získal Muscott patent v USA na snežné vozidlo, ktoré má mnoho funkcií, ktoré sa dodnes používajú v snežných skútroch. Patria sem predné lyže a zadné pásy.

Kto vynašiel snežný skúter?

Otcom snežného skútra je bezpochyby Joseph-Armand Bombardier, ktorý v roku 1935 začal s montážou a testovaním modernejšie vyzerajúcich snežných skútrov.

Bombardier sa narodil 16. aprílath1907 vo Valcourt, Quebec, Kanada a zomrel 18. februárath, 1964. Je zakladateľom rovnomennej Bombardier Inc., kanadského výrobcu železničných a obchodných lietadiel. Spoločnosť neskôr zmenila svoj názov na Bombardier Recreational Products.

Vášeň pre mechaniku bola niečo, čo si Bombardier niesol so sebou väčšinu svojho života. Vo veku 19 rokov prevádzkoval vlastnú garáž a ponúkal služby opravy áut. Keď sa počasie ochladilo, Bombardier sa začal zaoberať nápadmi, ako by sa mohol stať snežným skútrom.

To, čo skutočne inšpirovalo Bombardiera, aby sa posunul vpred na snežnom skútri, bola smrť jeho syna. V Quebecu neboli po snehovej búrke nikdy vyčistené vedľajšie cesty, takže obyvatelia to museli urobiť sami. Syn Bombardiera mal zápal pobrušnice a kvôli snehovej búrke sa mu nepodarilo dostať včasnú lekársku starostlivosť, a tak sa Bombardier snažil nájsť riešenie na takýto problém.

Samozrejme, mal nejakú pomoc.

Igor Sikorsky, priekopník helikoptér z Ruska, vytvoril v rokoch 1909 až 1910 vozidlo s názvom Aerosani. Na prevádzku využívalo lyže a vrtuľu a Aerosani sa objavilo aj v druhej svetovej vojne. V skutočnosti to nebol snežný skúter, ale popularizoval vozidlá na tratiach.

Približne v tom istom období vyrobil Adolphe Kegresse z Francúzska dráhu Kegresse, súvislú húsenkovú dráhu s pásom. Stalo sa to medzi rokmi 1906 a 1916. Bombardier vyrobil svoju vlastnú verziu húsenkovej dráhy, ktorá bola šikovnejšia na zvládanie vlhkého aj suchého snehu.

  Priemerná cena výmeny batérie vodného skútra (a ktorú získať!)

Jeho dráha obsahovala bavlnenú a gumenú dráhu, ktorá pokrývala zadné kolesá jeho snežného skútra, ako aj gumené ozubené kolesá. Bombardieru neboli cudzie kovové pásy, takže prechod na gumu nebol nevyhnutne náročný.

Svoj snežný skúter nazval B-7, ktorý sa začal vyrábať v roku 1937. Do týchto saní sa zmestilo sedem pasažierov, takže v žiadnom prípade neboli malé a dráha saní bola na túto dobu považovaná za revolučnú. Po B-7 nasledoval v roku 1942 B-12, ktorý mal miesto pre 12 ľudí!

Aké boli prvé snežné skútre?

Joseph-Armand Bombardier môže byť vynálezcom prvého oficiálne uznaného snežného skútra, ale až po založení Polaris v roku 1954 sa začali objavovať modernejšie modely saní. Tu je to, aké boli všetky prekurzory snežných skútrov až do tohto bodu.

Motorové boby

Motor-bob sa datuje do roku 1914, keď Aberdeen, obyvatelia Južnej Dakoty a spolupracovníci Art Olsen a OM Erickson vyrobili vozidlo. Motorový bob pozostával z motocykla Indian so zadnou časťou, prednou časťou na saniach, sedadlom a krytom kapoty. Značka Indian Motorcycle bola založená v roku 1901 a zanikla v roku 1953.

Motor-bob nie je pozoruhodný tým, že by mal dráhy, ako keby nemal, ale kvôli svojej podobnosti s modernejšími saňami.

Snežné skútre Ford Model T

Ford Model T je jedným z najrenomovanejších historických áut, ktorý sa vyrábal v rokoch 1908 až 1927. Jeho cena bola výhodnejšia ako ostatné vozidlá tej doby, takže ho vlastnilo viac ľudí. To zahŕňa Wisconsinites, ktorí vzali Model T, pripevnili lyže na predné a zadné behúne traktora a začali používať výsledné vozidlo ako nejakú formu snežného skútra.

Obrázky stvorenia existujú online; tu je jeden pre teba. Na dnešné pomery vyzerá tento snežný skúter Ford Model T dosť smiešne, ale v tej dobe sa tí, ktorí upravovali auto, museli cítiť veľmi vynaliezavo!

Ranné snežné skútre Bombardier

Bombardier je známy tým, že je otcom snežného skútra, ale to neznamená, že jeho prvé verzie snežných skútrov boli nevyhnutne rozpoznateľné ako sane, ktoré poznáme a milujeme dnes. Odhlásiť sa tento obrázok aby sme videli, čo máme na mysli.

  Kde si požičať vodné skútre v Miami (za najlepšie ceny!)

Bol to skorý snežný skúter Bombardier. Vyzerá to skôr ako ponorka ako sane, ale na svoju dobu to bolo efektívne, aj keď dnes by to tak nebolo míľovými krokmi.

Ranné snežné skútre Polaris

Potom prišla značka Polaris, ktorú v roku 1954 založili Roseau, David Johnson z Minnesoty a Allen a Edgar Hetteenovci. Dnes poznáte a milujete snežné skútre Polaris, ale prvé modely boli ťažké, okolo 1000 libier. Mohli tiež ísť rýchlosťou 20 míľ za hodinu najrýchlejšie! Nie sú to nič ako sane dostupné v súčasnosti.

Ako sme sa dostali k dnešným moderným snežným skútrom?

Ako sme sa teda dostali z prelomového, no napriek tomu zastaraného snežného skútra Josepha-Armanda Bombardiera do saní 20.th a 21sv storočia? To je väčšinou práca Polaris, aspoň na začiatok.

Predtým, ako sa traja zakladatelia začali označovať ako Polaris, nazvali svoju spoločnosť Hetteen Hoist & Derrick Co. Akonáhle zakladatelia okúsili úspech so svojimi ranými modelmi snežných skútrov, zmenili značku. V roku 1957 predal Polaris svoj prvý snežný skúter na komerčné využitie. Bol známy ako Polaris Sno Traveler.

V roku 1960 nasledovali sane Bombardier s otvoreným kokpitom, ktoré sa predávali pod značkou Ski-Doo. Od 70. rokov 20. storočia sa snežné skútre stali vozidlom „to“ a objavilo sa mnoho nových značiek, ktoré vyrábali sane. V určitom okamihu tohto desaťročia ste mali na výber z viac ako 100 rôznych výrobcov snežných skútrov.

Mnohé nevydržali, ale nenásytná verejnosť kúpila dva milióny snežných skútrov len v rokoch 1970 až 1973. To nie je príliš ošúchané! Inovácia snežných skútrov pokračovala aj v nasledujúcich desaťročiach a priviedla nás k dnešným elegantným moderným saniam.

Záverečné myšlienky

Snežný skúter má históriu siahajúcu až do konca 19. storočia. Začiatkom 20. storočia boli patenty na trochu podobné vozidlá k dispozícii, ale až keď Joseph-Armand Bombardier v roku 1935 vytvoril prvú verziu snežného skútra, inovácia snežných skútrov sa skutočne rozbehla.

Teraz, keď viete viac o histórii snežného skútra, môžete oceniť svoje sane a snívať o tom, čo môže priniesť budúcnosť!