Kedy bol vynájdený muškárenie? (Stručná história)

Ako mnohí z vás, aj ja som si istý, že otázka, kedy bol vynájdený muškárenie, mi prebehne hlavou len zriedka. Ale pri nejakom výskume muškárskych techník som sa začal pýtať, kedy to všetko začalo. Zozbieral som nejaké informácie a rozhodol som sa ich s vami podeliť.

Takže, kedy bol vynájdený muškárenie? Muškárenie sa datuje do roku 200 nášho letopočtu. To je jednoducho vtedy, keď bola prvýkrát spomenutá alebo opísaná taktika podobná tomu, čo nazývame muškárenie, čo znamená, že pôvod muškárenia môže siahať ešte ďalej, ako bolo zaznamenané. Z tohto dôvodu by sa to dalo nazvať „starobylou tradíciou“.

Akonáhle som poznal všeobecnú časovú os, kedy bol vynájdený muškárenie, začal som byť zvedavejší, kto ho vynašiel, prečo tak urobil a prečo muškárenie pokračuje už tisíce rokov. Čítajte ďalej a uvidíte, čo som našiel!

Kto skutočne vynašiel muškárenie a prečo?

Zatiaľ čo prvá zmienka o muškárení je v roku 200 nášho letopočtu od muža menom Aelian (nie, to neznamená, že muškárenie vymysleli mimozemšťania), vo svojej knihe „O povahe zvierat“ opísal macedónsku rybársku taktiku.

Táto kniha je prvým známym zaznamenaným dôkazom toho, čo nazývame muškárenie.

„O povahe zvierat“ opisuje, ako chceli Macedónci uloviť konkrétnu rybu, ktorá žila v rieke Astraeus. Všimli si, že táto ryba bežne požiera špecifický druh muchy, ktorá sa živí tesne nad hladinou vody. Tento druh múch sa nazýval Hippouros (veľa šťastia pri výslovnosti!).

Keď Hippouros bola dosť blízko k vode, ryba by vyskočila z vody, aby zožrala muchu. Po tomto spozorovaní Macedónci začali so svojimi pokusmi uloviť túto vytúženú rybu.

Pri pokusoch prilákať ryby Macedónci zistili, že je pre nich nebezpečné a nečisté dotýkať sa muchy, ktorú ich ryby tak bežne jedli. Ich ďalším krokom k uloveniu dokonalej ryby by bol podvod.

Macedónci začali tým, že okolo háčika uviazali červenú vlnu, na vlnu pripevnili dve pierka z kurčaťa a pripevnili ju na 18,5-metrovú tyč s rovnakou dĺžkou vlasca.

  Najlepší postroj na zlaňovanie pre začiatočníkov

Metóda sa musela ukázať ako účinná, pretože dnes môžeme vidieť dôkazy o muškárení, ktoré sa praktizuje na celom svete.

Tento príbeh je akreditovaný vynálezom muškárenia. Zahoďte tieto poznatky na najbližšom rodinnom stretnutí a uvidíte, kto je prekvapený, že poznáte pôvod muškárenia!

Prvý turnaj v muškárení

Od prvého vrhu macedónskeho rybára až po prvé vrhnutie skúseného moderného rybára sa muškárenie rozrástlo v mnohých smeroch.

Pôvod muškárenia, zatiaľ čo skromný začiatok snahy zabezpečiť potravu pre svoje rodiny, prerástol do obľúbeného športu, na ktorom sa konajú mnohé turnaje.

Prvé majstrovstvá sveta v muškárení usporiadala v roku 1981 Konfederácia Internationale de la Peche Sportive a odvtedy sa konajú každoročne.

Tento turnaj predstavuje súťaž medzi 30 rôznymi tímami zo 6 rôznych krajín a prebieha v sérii piatich rôznych stretnutí.

V Spojených štátoch majú majstrovstvá sveta v muškárení podľa olympijského štandardu. Len tí najlepší rybári sú vybraní, aby reprezentovali celú krajinu nielen na majstrovstvách sveta v muškárení, ale aj v množstve ďalších súťaží po celý rok.

Muškársky tím Spojených štátov amerických (FFTUSA) očakáva, že každý člen tímu bude „reprezentovať USA so cťou a dôstojnosťou a bude prejavovať športového ducha podľa olympijských štandardov s rešpektom k svojim kolegom a konkurentom z celého sveta“. Toto je len malý dôkaz, ktorý dokazuje, že muškárenie sa v Macedónsku vyvinulo z obyčajného podvodu na uznávanú celosvetovú aktivitu.

Poďakovanie za obsah: Muškársky tím USA

Ďalším vysoko hodnoteným turnajom v muškárení je „The Legends of the Fly“.

Vo Virgínii sa každoročne na jeseň koná turnaj Legends of the Fly. Ako mnoho iných rybárov súťaže The Legends of the Fly povzbudzuje každého z rybárov, aby sa zapojili do získavania informácií o technikách ochrany vody.

V roku 2018 darovali viac ako sedemtisíc dolárov na Projekt Healing Waters (o ktorom sa budem podrobnejšie venovať v ďalšej časti).

  Pre vodné skútre sa vyžaduje pravidelná údržba (jednoduchá údržba)

Praktické využitie pri muškárení

Od svojho vynálezu sa muškárenie vyvinulo z „podvodného“ spôsobu chytania rýb na súťažný šport. Muškárenie má však praktické využitie aj v spoločnosti.

Ako som už spomenul vyššie, Project Healing Waters je organizácia, ktorá využíva muškárenie neskutočným spôsobom.

Hlavným cieľom tohto projektu je pomôcť pri rehabilitácii (fyzickej aj emocionálnej) invalidných vojenských osôb alebo veteránov. Tento cieľ dosahujú prostredníctvom muškárenia.

Na ďalšiu pomoc pri ich rehabilitácii súťaž The Legend of the Fly otvára účasť každému členovi projektu Healing Waters bez akýchkoľvek nákladov. V súťaži v roku 2018 to zohralo neuveriteľnú úlohu, pretože víťazný tím súťaže The Legend of the Fly bol po prvý raz za 3 roky zúčastneným členom Project Healing Waters.

Projekt Healing Waters nie je jedinou organizáciou, ktorá sa rozhodla použiť muškárenie ako prostriedok rehabilitácie.

Ďalšia z týchto organizácií sa nazýva Casting for Recovery a zameriava sa konkrétne na pomoc ženám, ktoré majú alebo mali čo do činenia s rakovinou prsníka. Používajú muškárenie ako prostriedok, ktorý pomáha inšpirovať tieto ženy a pomáha im nájsť novú energiu do života pobytom v prírode.

Opäť to len dokazuje, ako muškárenie postupom času pokročilo. Začiatok ako jednoduchý spôsob získavania potravy v športe, ktorý teraz dokáže ľudí zblížiť.

Prečo by ste aj vy mali vyskúšať muškárenie

Muškárenie – alebo akákoľvek forma rybolovu – má schopnosť zaviesť vás zakaždým na nové miesto, kde zážitok už nikdy nebude rovnaký. Práve z tohto dôvodu (a o päť ďalších, o ktoré sa s vami chystám podeliť), je muškárenie takou úžasnou aktivitou, na ktorej sa môžete zúčastniť.

 1. Aby ste boli úspešným muškárom, musíte použiť svoj mozog
  • Zatiaľ čo rybolov prívlačou vyžaduje určité rozsiahle znalosti o rieke, muškárenie vyžaduje, aby ste pochopili tok rieky, vzorce kŕmenia rýb a dokonca aj to, ako sa ploštice správajú v oblasti. Práve z tohto dôvodu je muškárenie žiaducou aktivitou pre každého so strategicky uvažujúcim mozgom
 2. Môže to byť cvičenie
  • Zatiaľ čo veľa ľudí lieta ryby z brehu alebo dokonca z člna, najlepší tréning prichádza, keď sa človek brodí hlboko do rieky. Musíte bojovať proti prúdu a vyhýbať sa skrytým prekážkam, aby ste našli to dokonalé rybárske miesto. Nehovoriac o tom, že opakované odlievanie dá poriadne zabrať.
 3. Výhľad
  • Ako som povedal vyššie, muškárenie poskytuje jedinečnú príležitosť prebrodiť sa hlbšie do vody ako väčšina iných foriem rybolovu. Z tohto dôvodu môžete vidieť viac. Viac vody, viac rýb a viac oblasti okolo vás. Je to jedinečný pohľad!
 4. Vyzýva to váš mozog!
  • Ako som spomenul vyššie, muškárenie si vyžaduje strategický mozog s rýchlym myslením. Ak máte radi výzvy, určite si pozrite muškárenie. Skutočné „ovládnutie“ športu si vyžaduje prax, ale je to možné!
 5. Muškárenie je zábava!
  • Okrem výziev, ktoré prináša muškárenie, to môže byť celkom relax a veľa zábavy! Vzrušenie z prenasledovania alebo len trávenie času s priateľmi na rieke sú súčasťou toho, čo robí muškárenie takým príjemným športom.
  Akú pozíciu v pozemnom hokeji by ste mali hrať? Zistite to tu!

Súvisiace otázky:

Kedy bol vynájdený rybolov? Podľa môjho chápania bol rybolov pravdepodobne vynájdený približne v rovnakom čase ako ľudia. Máme dôkazy, že muškárenie bolo na začiatku rokov nášho letopočtu, čo vedie k presvedčeniu, že rybolov tu bol ešte dlhšie. Hovorí sa však, že hlbokomorský rybolov „zdokonalil“ Thomas Barker v 50. rokoch 17. storočia.

Kedy bol vynájdený muškársky prút? Dlhší prút používaný na muškárenie bol prvýkrát videný v 4. storočí. Prúty boli pôvodne vyrobené z mnohých rôznych druhov dreva, ako je bambus, vŕba, jeleň a jaseň. Moderné muškárske prúty sú veľmi odlišné a vo všeobecnosti sú čo najľahšie.