Kde je rybolov na ľade najobľúbenejší?

Možno ste už počuli o rybolove na ľade a zaujímalo vás, kto to vlastne robí. Kto chce sedieť v chladnom počasí a chytať ryby? Kde vo svete je rybolov na ľade populárny?

Ľadový rybolov je najobľúbenejší v regiónoch s chladnými zimami, množstvom sladkej vody a veľkým množstvom otvoreného priestoru. To znamená rozsiahle oblasti Severnej Ameriky a časti Európy, najmä Škandinávie.

Ľadový rybolov je populárny v mnohých vidieckych oblastiach sveta. Existujú aj ďalšie faktory, ktoré z neho robia obľúbenú miestnu zábavu v určitých oblastiach.

Studené zimy znamenajú dobrý rybolov na ľade

Najdôležitejšou vlastnosťou, ktorú oblasť musí mať, sú samozrejme chladné zimy. Ľadový rybolov totiž potrebuje ľad. Aby jazero zamrzlo, teplota musí byť dosť nízka. Pravdepodobne si pamätáte, že voda zamŕza pri teplote 32 stupňov Fahrenheita (0 stupňov Celzia). Takže v oblastiach, ktoré nie sú počas zimy veľmi chladné, voda nezamrzne.

Chvíľu trvá, kým jazerá zamrznú. Len preto, že teplota v oblasti klesne na niekoľko hodín pod bod mrazu, neznamená to, že jazerá zamrznú. Voda je odolnejšia voči zmenám teploty ako vzduch. Takže teplota musí byť dlho nízka, aby bolo jazero vhodné na rybolov na ľade.

Dôvod, prečo je rybolov na ľade možný, je ten keď sa tvorí ľad, vznáša sa nad teplejšou vodou, izoluje ju a necháva ryby prežiť cez zimu. Pod hrubou vrstvou ľadu môžu byť tisíce rýb. Tí, ktorí lovia na ľade, zažívajú jedinečný druh rybolovu a často majú veľa úspechov.

Prirodzene, rybolov na ľade je populárny iba v oblastiach, kde je veľa jazier a riek. Na svete sú niektoré chladné oblasti, ktorým chýba veľa sladkej vody, takže pri rybolove majú smolu.

Ďalšou nevyhnutnou súčasťou popularity rybolovu na ľade je veľké množstvo pôdy, ktorá je legálne otvorená na rybolov. Rybolov na ľade nie je činnosťou vykonávanou v mestských oblastiach. Musia tam byť jazerá, trochu ďaleko od civilizácie, otvorené pre verejnosť.

  Ako sa dostať do kanoe (bez toho, aby ste ju prevrátili, spadli a vyzerali hlúpo)

To znamená, že tieto miesta nie sú nevyhnutne stovky kilometrov od veľkých miest, takže rybolov na ľade je stále aktivitou, ktorou ľudia môžu stráviť deň a ísť domov spať vo vlastných posteliach.

tiež rieky nie sú vhodné na rybolov na ľade pretože tečúca voda zamrzne ťažšie ako stojatá voda. Ale to nie je veľký problém, pokiaľ ide o túto otázku, pretože ak sú rieky, niekde po ceste budú aj jazerá. Len si to pamätajte, ak sa rozhodnete pre rybolov na ľade.

Populárne oblasti pre rybolov na ľade v Severnej Amerike

Opísal som všeobecné kvality oblastí, kde je rybolov na ľade populárny, ale v ktorých konkrétnych regiónoch je populárny? V Severnej Amerike je ich veľa.

Obrovské percento Spojených štátov má dosť chladné zimy na to, aby jazerá zamrzli a rybolov na ľade bol populárny.

Západné pobrežie nie je jedným z týchto regiónovhoci v niektorých častiach Kalifornie je možné loviť ľadové ryby.

Čokoľvek príliš južné je zakázané, pretože aj keď v niektorých z týchto oblastí môže napadnúť sneh, zimy vo všeobecnosti jednoducho nie sú dostatočne dlhé alebo chladné. Takže zatiaľ čo štáty ako Alabama alebo Texas môžu ponúknuť veľa rybolovu, rybolov na ľade sa nestane.

Nie sú na to dobré ani púštne oblasti ako Nevada a Arizonaa asi tušíte prečo: málo vody a málo chladu.

So všetkým, čo bolo povedané, to ponecháva absolútne obrovské množstvo pôdy, kde môže prebiehať rybolov na ľade.

Online fórum pre rybolov na ľade tzv iceshanty.com má ľudí, ktorí diskutujú o rybolove na ľade v desiatkach štátov. Tu je zoznam všetkých štátov, pre ktoré organizujú aktívne diskusie pre rybárov na ľade, ktorí tam žijú alebo navštevujú:

 • Aljaška
 • Colorado
 • Connecticut
 • Idaho
 • Illinois
 • Indiana
 • Iowa
 • Kansas
 • Maine
 • Maryland
 • Massachusetts
 • Michigan
 • Minnesota
 • Montana
 • Nebraska
 • New Hampshire
 • New Jersey
 • New York
 • Severná Dakota
 • Ohio
 • Pennsylvánia
 • ostrov Rhode
 • Južná Dakota
 • Utah
 • Vermont
 • Washington
 • Wisconsin
 • Wyoming
  Prevraciate svojho sprievodcu zipsom?

Ak nie ste z USA, možno ste o všetkých týchto štátoch nepočuli, čo je súčasťou toho, prečo sú také skvelé na rybolov na ľade: žije tam málo ľudí, takže je tu obrovské množstvo otvorenej pôdy. Jedným z najväčších zážitkov z rybolovu v zime môže byť ticho, a to vám poskytne rybolov na ľade na miestach ako Wyoming alebo Severná Dakota.

Iné štáty ako New York majú v sebe veľké mestá, ale majú aj tichší vidiek vzdialený niekoľko hodín. Práve v týchto oblastiach ľudia radi chodia na ľad. Oddýchnuť si od rušného mestského života je neuveriteľne relaxačným zážitkom.

Keď ľudia v Amerike chodia na ľadový rybolov, často je to niečo, čo robia so svojimi priateľmi. Je to veľká zábava relaxovať a sedieť na jazere s priateľmi, pokiaľ sa dobre pripravíte. To je jeden z dôvodov, prečo je rybolov na ľade populárny v celých Spojených štátoch.

Ak by ste niekedy chceli navštíviť niektorý z týchto štátov v zime, miestni určite budú mať názory na to, ktoré miesta sú najlepšie. Niekoľko príkladov jazier, ktoré boli často odporúčané online: Higginsovo jazero, Michigan, lesné jazero, Minnesota, alebo jazero Champlain, Vermont. Možno by ste sa chceli rozhodnúť, ktorú časť Ameriky chcete navštíviť a naplánovať si odtiaľ rybársky výlet.

Pokiaľ ide o rybolov na ľade, nemôžete zabudnúť na veľkú krajinu na sever od Spojených štátov: Kanadu. Kanada je obrovská a o niečo chladnejšia ako Spojené štáty americké, takže sú tu tony jazier, kde môžete v zime loviť ľad.

Napríklad existuje Jazero Simcoe v Ontáriu. Ak chcete navštíviť Kanadu, opäť by som zvolil taký prístup, že si vyberiete oblasť, ktorú chcete najviac vidieť, a odtiaľ vyberiem miesto na rybolov. Prakticky celá krajina sa v zime zdá byť v primeranej vzdialenosti od miesta na chytanie rýb pod ľadom.

  Je nebezpečné zlaňovanie Plus 16 Bezpečnostný tip

Outdoorové aktivity sú v Kanade obrovskou súčasťou života a rovnako ako v USA je rybolov na ľade skvelou spoločenskou aktivitou.

Takže pokiaľ ide o Severnú Ameriku, veľké percento krajiny má ľudí, ktorí sú fanúšikmi rybolovu na ľade. Zatiaľ čo veľké davy v mestách to nemusia zaujímať, v malých mestách a vidieckych oblastiach určite stretnete veľa ľudí, ktorí milujú rybolov počas všetkých ročných období.

Populárne oblasti pre rybolov na ľade v Európe

Mohlo by sa zdať, že rybolov na ľade nie je v Európe taký populárny ako v Severnej Amerike, ale určite existujú regióny, kde to robí veľa ľudí. Patrí medzi ne Švédsko, Grónsko a Fínsko.

Ako by ste očakávali, tieto oblasti majú chladné zimy a dostatok sladkej vody. Existuje niekoľko mimoriadne krásnych miest, ktoré by ste nemali prehliadnuť. V skutočnosti existujú niektoré lokality celkom jedinečné z toho, čo ponúka americký rybolov na ľade.

V blízkosti hlavného mesta Fínska napr. na pobreží mora je skutočne možné v zime loviť ľad, a veľa ľudí to robí. Aký jedinečný spôsob lovu morských rýb!

Vo Švédsku sú regióny rieky Lule, ktoré sú bežne dostupné len loďou, no v zime sa k nim dá dostať aj cez ľad, hoci to technicky nie je rybolov na ľade! Je to určite jedinečný a úžasný zimný zážitok.

Alebo sa môžete vydať na Ostrov Ammassalik v Grónsku kde budete môcť stráviť nejaký čas s klasickými rybármi. Používajú o niečo viac ako drevenú tyč so šnúrkou a háčikom na konci, pretože ich prút Grónsko je dostatočne chladné na to, aby tam bolo niekoľko neuveriteľne hlbokých jazier, v ktorých je množstvo rýb, na ktoré sa môžete zamerať, keď nahodíte prút.

Rybolov na ľade sa určite neobmedzuje len na Severnú Ameriku. Všade so studenými zimami a dostatkom čerstvej vody to ponúkne.