Kde je najväčší festival teplovzdušných balónov na svete?

Záujem o let teplovzdušným balónom v Spojených štátoch neustále rastie od začiatku 70. rokov minulého storočia. S rastúcim záujmom v Spojených štátoch a na celom svete sa po celom svete objavilo niekoľko festivalov teplovzdušných balónov.

Najväčší festival teplovzdušných balónov na svete je Albuquerque International Balloon Fiesta. Ako už názov napovedá, koná sa každý rok v Albuquerque v Novom Mexiku a priláka viac ako 500 balónov a 900 000 návštevníkov!

Do takej veľkej udalosti ide veľa. Od jeho pestrej histórie až po jeho rozmanité udalosti dnes, je tu toľko čo objavovať!

História Fiesty

Medzinárodná balónová Fiesta v Albuquerque sa datuje do roku 1972 a nebola taká medzinárodná, keď začala. Všetko sa to začalo v rámci narodeninovej oslavy manažéra miestnej rozhlasovej stanice Dicka McKeeho.

Dick požiadal Sida Cuttera, prvého muža, ktorý kedy vlastnil teplovzdušný balón v Novom Mexiku, či by sa Sidov balón dal použiť na párty. Dick chcel vedieť, aké bolo doteraz najväčšie stretnutie teplovzdušných balónov. V tom čase to bolo mizerných 19.

Odhodlaný prekonať toto číslo as pomocou tretieho muža, Oscara Kratza, sa začala formovať najskoršia podoba Fiesty. Na Dickove narodeniny, 8. apríla 1972, odštartovalo z parkoviska nákupného centra Coronado v Albuquerque 13 balónov.

Fiesta sa odvtedy skutočne rozbehla (slovná hračka). Počet balónov a účastníkov rástol každý rok po celé desaťročia. V roku 2001 a opäť v roku 2009 Fiesta obmedzila povolený počet balónov z dôvodu nedostatku miesta.

V roku 2018 Fiesta hostila 550 teplovzdušných balónov, 650 pilotov balónov a 886 307 návštevníkov.

Čo robiť na Fieste

Na Fieste sa dá do týždňa zbaliť veľa zábavy! Prvá Fiesta v roku 1972 hostila jedny balónové preteky, čo bol na tú dobu vzrušujúci zážitok. Dnes má Fiesta každý deň rôzne udalosti, niektoré súvisiace s balónom a iné nie!

Lety teplovzdušným balónom

Po prvé, zrejmé: počas Fiesty by ste sa určite mali previezť teplovzdušným balónom! Balloon Ryders‘, Inc. je oficiálna služba jazdy balónom pre Fiestu. Ísť na najväčší balónový festival na svete bez skutočnej jazdy v balóne by bola paródia na celý život.

  Ako rýchlo cestuje pozemný hokejbal?

Hromadný vzostup/žiara

Ďalšia vec, ktorú musíte skontrolovať, je hromadný vzostup! Tu sa zároveň vzlietne každý balón registrovaný pre Fiestu. Čítate správne: každý. slobodný. balón. To znamená, že súčasne vzlietne viac ako 600 balónov, všetky veľkosti veľkých budov. Musíte vidieť!

Ak sa chystáte byť prítomný na hromadnom vzostupe, mali by ste sa tiež zúčastniť žiary. Žiarenie nastáva v noci, keď balóny začnú blikať a zapínať horáky. Je to ako väčšina svetlušiek, aké ste kedy videli, a všetky sú obrovské. Niektorí ľudia povedali, že toto je najúchvatnejší moment na Fieste!

Iné podujatia/súťaže

Okrem týchto podujatí, na ktorých nemôžete chýbať, sú tu aj ďalšie skvelé možnosti. Obľúbeným fanúšikom v poslednej dobe bolo špeciálne tvarové rodeo. Toto podujatie predstavuje množstvo rôznych vzorov teplovzdušných balónov.

Ak ste ranné vtáča, hliadka za úsvitu je miesto, kde môžete sledovať, ako balóny vzlietajú v skorých ranných hodinách. V tme je to takmer ako ďalšia svetelná udalosť!

Existuje aj niekoľko rôznych súťaží, ktorých sa môžete zúčastniť. Tieto udalosti môžu byť obzvlášť vtipné, pretože piloti teplovzdušných balónov sú takmer úplne vydaní na milosť a nemilosť vetru. Víťazstvo je úzko spojené s šťastím v týchto výzvach!

Ak sa niekedy budete cítiť vyfúknutí, existuje aj niekoľko podujatí, ktoré nesúvisia s balónom! Od vyrezávania motorovou pílou až po hudobnú slávnosť, existuje veľa vecí, ktoré môžete robiť, pri ktorých nemusíte naťahovať krk. Pretože ste v parku, hacky sack a ultimate frisbee sa tiež stali obľúbenými v priebehu rokov!

Ako sa pripraviť na Fiestu

Nikto sa nechce ukázať na udalosti zle pripravený, najmä na tej, ktorá trvá niečo vyše týždňa! Tu je niekoľko užitočných návrhov, ktoré vám pomôžu pri príprave na účasť na Albuquerque International Balloon Fiesta!

  Ako prať oblečenie v kabíne mimo siete bez elektriny

Naplánujte si vopred. Tohto podujatia sa môže zúčastniť viac ako 900 000 ľudí. Miesta v hoteloch, lietanie v balóne a prihlášky na niektoré aktivity sa môžu rýchlo zaplniť. Mesto Albuquerque je v okolí festivalu VEĽMI nemocnica, ale 900 000 tiel je stále 900 000 tiel.

Spolu s predbežným plánovaním si naplánujte svoj čas! Získať mapu a plán všetkých podujatí z oficiálnej webovej stránky Fiesty je skvelý nápad! Nechceli by ste zmeškať udalosť, pretože ste si rezervovali dvakrát alebo ste si neuvedomili, že udalosti sú od seba vzdialené.

Dobrá rada pre každú udalosť, nezabudnite si priniesť peniaze navyše. Toto podujatie je v porovnaní s inými podujatiami podobného rozsahu skutočne veľmi lacné. Ako už bolo povedané, nikdy neviete, kedy sa vám pár dolárov navyše hodí.

VŽDY majte pripravenú kameru! Tento bod nemožno prehnane zdôrazniť. Táto udalosť je úchvatná a tieto spomienky si budete chcieť uložiť. Ak je fotoaparát váš telefón, uistite sa, že je dobre nabitý.

Nezabudnite si tiež priniesť dobrú vychádzkovú obuv! Fiesta sa koná v krásnom, ale rozľahlom parku. Je to kvôli veľkosti a počtu balónov, ako aj rôznorodosti podujatí. Šťastné nohy robia šťastných ľudí.

Napokon, nesnažte sa to všetko urobiť prvýkrát! Fiesta sa koná každý rok, tak si to užite.

Dúfate, že získate skvelé obrázky?

Nezabudnite si prečítať našich 21 užitočných tipov na fotografovanie festivalu teplovzdušných balónov, ktoré vám pomôžu získať skvelé fotografie.

Fiesta zábavné fakty

Počas svojej dlhej a pestrej histórie bola Fiesta domovom mnohých rekordov a zaujímavých udalostí. Tu je len niekoľko:

  1. V roku 2000 bola Fiesta hostiteľom 1 019 balónov! Tento veľký počet balónov viedol organizátorov podujatia k tomu, aby stanovili limit na počet balónov, ktorých sa môže zúčastniť.
  2. V roku 2011 prekonala Fiesta svoj vlastný rekord v počte vypustených balónov za hodinu s počtom 345!
  3. V roku 2018 bola Fiesta z veľkej časti financovaná kamerovou spoločnosťou Canon. Je to preto, že ide o celosvetovo najfotografovanejšiu udalosť! Každá Fiesta vidí odhad 25 miliónov urobené fotografie!
  4. Balloon Fiesta Park, park, kde sa Fiesta koná, je tiež domovom medzinárodného balónového múzea Anderson-Abruzzo Albuquerque.
  5. Mestu Albuquerque rýchlo dochádzajú pristávacie zóny v dôsledku rýchlej urbanizácie. Mesto preto ponúka ceny pre obyvateľov, ktorí nechajú na svojom pozemku veľké biele X, aby určili bezpečnú zónu pristátia!
  6. Fiesta je NAJVÄČŠIE medzinárodné podujatie, ktoré sa konalo v Spojených štátoch. Má výrazne väčšiu návštevnosť ako iné podujatia, ako je filmový festival Sundance, San Diego Comic-Con a Mardi Gras.
  Ako udržať hlodavce mimo rustikálnej kabíny

Ďalšie balónové festivaly

Zatiaľ čo Albuquerque International Balloon Fiesta je svetová najväčší balónový festival, to nie je svetový iba balónový festival. Za zmienku stojí niekoľko balónových festivalov, niektoré môžu byť bližšie k miestu, kde žijete!

US Bank Kentucky Derby Festival Great BalloonFest je súčasťou osláv vedúcich k dostihom Kentucky Derby! Ak máte záujem o balóny a kone, toto je určite akcia pre vás!

Niekedy je, samozrejme, pekné vyjsť z týchto pevninských oblastí a vidieť oceán! Ak sa tak cítite, môžete zvážiť účasť na festivale teplovzdušných balónov na pobreží Mexického zálivu. Tento festival v Alabame tiež rozdáva bezplatné tričká!

Pre nášho balónového nadšenca severne od hraníc je Medzinárodný balónový festival v Saint-Jean-sur-Richelieu najväčším balónovým festivalom v Kanade! Tento festival hostí mnoho rovnakých aktivít ako Medzinárodný balónový festival v Albuquerque.

Skákaním cez rybník prichádzame na Bristol International Balloon Fiesta v Anglicku. Tento balónový festival ponúka tie najrozmanitejšie balóny!

Taiwanský medzinárodný balónový festival mal práve jeden, ak je to najväčšie roky v roku 2017! Tento festival je známy svojimi jedinečnými dizajnmi balónov a sprievodnými hudobnými festivalmi.

Súvisiace otázky

Štatistika bezpečnosti teplovzdušných balónov: Aké bezpečné je to naozaj?

Čo si obliecť na let teplovzdušným balónom

Ako dlho trvá let teplovzdušným balónom?

Ako dlho môže teplovzdušný balón zostať vo vzduchu?