„Kaša“ v psích záprahoch: Čo to znamená a odkiaľ pochádza

Slovo „kaša!“ je termín, ktorý bol dlho pripisovaný ako tajné slovo, ktoré má upozorniť tím psov ťahajúcich sane, že je čas ísť. Ale čo presne znamená „kaša“ a prečo to hovoria ľudia, ktorí riadia psie záprahy?

„Mush“ je anglická adaptácia alebo interpretácia francúzskeho slova „marche“. Pre francúzskych musherov bolo bežné kričať slovo „pochod“, keď chceli rozhýbať svoje psie záprahy. Briti prevzali túto frázu a zmenili ju na kašu.

Možno budete šokovaní, keď zistíte, že slovo „kaša“ nie je v komunite psích záprahov také bežné. V skutočnosti ho odborníci používajú len zriedka!

Čo je Mush?

Mush, keď sa používa v situácii psieho záprahu, znamená Go! Toto slovo budete často počuť vo filmoch o psích záprahoch. Kaša sa často používa vo filmoch ako Balto alebo 8 Below, keď psí záprah chce, aby psy začali ťahať sane.

Vodiči psích záprahov alebo tí, ktorí stoja na zadnej strane záprahu, sa často nazývajú „musheri“ kvôli slovu „kaša“.

Verte tomu alebo nie, kaša bol názov anglickej kukuričnej kaše, ktorá o mnoho rokov predchádzala psím záprahom. Môže sa tiež použiť na opis niečoho, čo je mäkké, mokré, roztlačené alebo vyhladené.

Až v roku 1700 sa kaša stala vnímaným príkazom alebo frázou psích záprahov, ako ju poznáme dnes.

V skutočnosti kaša naozaj nie je slovo, ktoré „musheri“ používajú pri psích záprahoch. V skutočnosti je to dosť rozšírená mylná predstava. Ak ste si vždy mysleli, že „kaša“ bol koniec všetkých termínov pre psie záprahy, nie ste sami. Takže sa príliš netrápte.

Hlbší pohľad

Aby sme skutočne pochopili pôvod slova kaša, musíme sa vydať na dlhú cestu históriou. Musíme začať až v 16. storočí.

V roku 1534 francúzsky moreplavec Jacques Cartier narazil na polostrov Gaspe, ktorý je dnes známy ako dnešný Quebec.

  Môžu sa rybárske návnady vziať na let ako príručná batožina?

Po príchode do „Nového Francúzska“ sa kolonisti a prieskumníci prvýkrát zoznámili so psím záprahom prostredníctvom pôvodných Inuitov, ktorí už túto krajinu obývali. Boli ohromení, keď našli kultúru, ktorá už využívala zručnosť psích záprahov stovky rokov.

Počas tejto doby sa kaša určite nepoužívala na to, aby sa qim-miqs (psi) dostali vpred.

Francúzi sa nakoniec naučili umenie psích záprahov od domorodcov a začlenili ho do svojho každodenného života. Psie záprahy v tomto zimnom podnebí značne uľahčili prepravu vecí a ľudí

V 18. storočí sa psie záprahy stali samozrejmosťou v „Novom Francúzsku“ alebo v Kanade vlastnenej Francúzmi.

V skutočnosti sa záprahové psy používali počas sedemročnej vojny. Táto vojna sa skončila podpísaním Parížskej zmluvy a dala veľkú časť územia Francúzska Britom.

Bolo to v tom čase, keď sa Briti zoznámili s myšlienkou psích záprahov.

Často počuli, ako Francúzi používajú slovo „marche“, keď sa tam chceli dostať so psím záprahom. „Marche“ vo francúzštine znamená ísť alebo chodiť. Toto je očividne dobré príkazové slovo, aspoň keď je vo vašom vlastnom jazyku.

Briti toto slovo buď nepochopili, alebo zámerne zmenili francúzsky príkaz „pochod“ na „kaša“. Odvtedy sa zdá, že slovo kaša sa uchytilo vo svete psích záprahov. Bol taký populárny, že sánkarov dokonca začali nazývať musheri.

Naozaj sa dnes používa kaša?

Možno budete prekvapení, keď zistíte, že povel kaša sa dnes v psích záprahoch takmer vôbec nepoužíva! O to viac vás možno prekvapí, keď zistíte, že sa v histórii až tak veľmi nepoužíval!

Kaša sa považuje za príliš jemný zvuk na to, aby bol charakteristickým povelom na signalizáciu saňovým psom. Pri výcviku tímu psov musí musher použiť povel alebo zvuk, ktorý je počuť v zradnom počasí a niekedy aj pri hlučnom prostredí.

  Ako správne mieriť pri love lukom

Slovo kaša nie je dostatočne ostré, aby fungovalo týmto spôsobom.

Ak sa nad tým zamyslíte, toto naozaj dáva zmysel. Kaša nesie oveľa viac tlmeného tónu ako iné slová. Dokonca aj so skvelým sluchom, ktorý majú psy, kaša jednoducho nefunguje.

Kaša v popkultúre

Vyrastal som na filmoch ako Balto, 8 Below, Iron Will a White Fang, ktoré všetky používajú slovo kaša. Dokonca aj klasický Rudolfov film obsahuje Yukona Cornealousa, ktorý kričí „kaša!“ do svojho tímu psov.

Tak ako ja, aj vy ste boli zrejme poriadne prekvapení, keď ste zistili, že slovo kaša sa v skutočných psích záprahoch používa málo.

Ak je to naozaj pravda, prečo bolo slovo „kaša“ tak dlho predpokladaným slovom pre psie záprahy?

Mnohí z nás vyrastali a videli psie záprahy iba prostredníctvom ich zobrazenia v televízii a vo filmoch. V mnohých prípadoch klíma, v ktorej žijete, znamená, že psie záprahy nie sú potrebné. Navyše, psie záprahy sa v súčasnosti z praktických dôvodov kvôli pokroku technológie nepoužívajú často.

Jedným z dôvodov, prečo sa slovo kaša tak široko pripisuje psím záprahom, je Hollywood a jeho filmové zobrazenia.

Príkazy, ktoré Musheri skutočne používajú

Možno sa pýtate, ak musheri nepoužívajú slovo kaša, čo používajú?

Existuje množstvo príkazov, ktoré musheri používajú na signalizáciu a komunikáciu so svojím tímom psov. Príkazy sa líšia v závislosti od mushera a toho, ako sa rozhodne trénovať svojich psov.

Niečo z toho závisí aj od regiónu. Rôzne miesta môžu byť ochotnejšie používať niektoré výrazy pred inými.

V skutočnosti majú musheri len zriedkavo problémy dostať svojich psov. Psy sú často tak vzrušené a pripravené na beh, že keď musher skočí na zadnú časť saní, sú už na pokraji vzletu.

  Ako dlho vydrží strecha RV? (Tabuľka rôznych štýlov striech)

Ako už bolo povedané, existuje niekoľko bežných pojmov, ktoré by musheri mohli používať:

  • Túra: Uviesť do chodu
  • OK: Uviesť do chodu
  • Poďme!
  • Dobre!
  • Zvuky bozkávania: urýchliť, rýchlejšie
  • Jej!: Odbočte vpravo
  • Haw!: Odbočiť vľavo
  • Ľahko!: Spomaľ
  • ktovie: Stop
  • On By!: Prejdite iným tímom alebo dávajte pozor na iné rozptýlenie

Aby sa sane dostali do pohybu, musheri bežne používajú slová a frázy ako: „Výlet!“, „OK!“, „Poďme!“ a „V poriadku!“. Tieto slová a frázy určite rozhýbu psov.

Môžete si všimnúť, že toto sú niektoré frázy, ktoré sa používajú pri všeobecnom výcviku poslušnosti psa.

Musheri tiež používajú iné frázy, zvuky a slová, aby svojmu tímu oznamovali rôzne smery a pokyny.

Napríklad jazdec na saniach zvolá: „Jéj!“ ak chce, aby psy odbočili doprava alebo „Haw!“ aby sa mužstvo otočilo doľava. Často budete počuť musherov vydávať hlasné bozkávacie zvuky, ktoré signalizujú, že chcú, aby ich psy zrýchlili.

Okrem týchto vecí budú musheri kričať aj „Easy!“ ak chcú, aby ich psi spomalili alebo „Whoa!“ oznámiť, že chcú, aby ich psy prestali.

Ďalšou často používanou frázou je „On By!“, čo znamená, že chcú, aby ich psi prešli cez iný tím alebo sa vyhli rozptýleniu.

Mnohé z týchto slov sú hlasné a príkazné, čo je veľký dôvod, prečo sa používajú na rozdiel od „kaše“.

Teraz, keď viete…

Môžete zapôsobiť na svojich priateľov, keď nabudúce budete počuť slovo „kaša“ v súvislosti so psím záprahom.

Poznáte jeho anglický a francúzsky pôvod a viete, že to znamená „Choď!“.

Najlepšie na tom je, že viete, že kaša sa v skutočných psích záprahoch v skutočnosti nepoužíva! Takže ak budete niekedy musieť viesť tím psov, ste o krok pred hrou!