Jednoduché triky, ako dostať rybí zápach z rúk

Všetci milujeme chytať ryby a neexistuje lepší spôsob, ako dokázať svoj úspech, ako vôňa rýb na vašich rukách. Notoricky známa vôňa môže byť vašou trofejou, no nie každý bude zdieľať vaše vzrušenie.

Po dosť znechutených pohľadoch a prevrátených nosoch je čas zmyť rybí sliz. Nepochybne ste si všimli, že mydlom a vodou sa to len tak neporeže. Po opakovaných umývaniach zápach stále pretrváva. S veľkým množstvom experimentov a výskumu sme zostavili zbierku jednoduchých trikov s použitím ľahko dostupných domácich potrieb, ktoré zbavia vaše ruky všetkej rybačky.

Prečo ryby smrdia?

Ryby páchnu a niektoré viac ako iné. Mŕtve ryby voňajú určite horšie ako tie živé. Pochopenie dôvodu je dôležité pri hľadaní najlepších metód na odstránenie z vašich rúk.

Rybie šupiny sú potiahnuté hlienovou vrstvou, ktorá im poskytuje ochranu pred bakteriálnou infekciou a inými nebezpečenstvami prítomnými vo vode. Vďaka tomu sú ryby klzké a ťažko sa držia. Skutočný „rybí“ zápach však pochádza z chemickej zlúčeniny nazývanej trimetylamínoxid alebo TMAO. Primárnou funkciou TMAO je udržiavať rovnováhu tekutín a solí, ktorú ich bunky potrebujú na život pod vodou.

Morské ryby obsahujú vyššie koncentrácie TMAO ako sladkovodné druhy, a preto sladkovodné ryby zvyknú mať miernejšiu vôňu.

Všetky ryby však voňajú horšie, keď sú mŕtve. Je to preto, že TMAO sa baktériami a enzýmami premieňa na trimetylamín (TMA) po odstránení ryby z vody.

TMA produkuje oveľa štipľavejší a dlhotrvajúci zápach. Netreba sa však báť. Zvyšok tohto príspevku sa zameria na jednoduché domáce opravné prostriedky, ktoré vám pomôžu opäť voňať sviežo a čisto.

Neutralizujte zápach domácimi kyselinami

Pozrite sa do svojej špajze alebo chladničky a pravdepodobne nájdete niekoľko spôsobov, ako neutralizovať rybie pachy.

Kyslé tekutiny, ako je citrónová šťava, ocot a dokonca aj kečup, účinne odstránia páchnuce zlúčeniny z vašich rúk.

Jednoducho si potrite ruky veľkým množstvom tekutiny a nechajte minútu alebo dve pôsobiť. Potom si umyte ruky teplou mydlovou vodou.

Čítať  Aká veľká je ľadová rybárska diera

Ak máte nejaké rezné rany na rukách, pozor, citrónová šťava bude štípať.

Vydrhnite niečím abrazívnym

Niekedy rybí zápach jednoducho nezmizne. Slizký povlak na rybách je navrhnutý tak, aby sa prilepil. Ak sa dokáže prilepiť na rybu vo vode, určite priľne k vašej pokožke. Použitím jemného abrazíva môžete vydrhnúť najvrchnejšiu vrstvu pokožky a odstrániť nepríjemný zápach.

Najpopulárnejším exfoliantom eliminujúcim pachy a podľa mňa aj najúčinnejším je zubná pasta. Najlepšie je také, ktoré obsahuje sódu bikarbónu. Vezmite veľkú kvapku a energicky si ňou votrite ruky. Rovnaké čistenie, ktoré odstraňuje zubný povlak a baktérie z vašich zubov, odstráni aj uvoľnenú kožu na rukách. Nasleduje umytie v teplej mydlovej vode.

Bežná kuchynská soľ je tiež dobrým abrazívom. Pridajte trochu soli do ktorejkoľvek z vyššie uvedených kyslých tekutín a máte silný odstraňovač vôní.

Bonusový tip: Pred čistením rúk si pripnite nechty. Rybia špina sa rada schováva pod nechtami. Rýchle orezanie a všetko môžete vydrhnúť.

Čistiace prostriedky z obchodu

Mnoho komerčne dostupných čistiacich prostriedkov na ruky je mimoriadne účinných pri odstraňovaní pachov rýb a možno sa vám už nejaké povaľujú po dome.

Pre tých, ktorí trávia čas v garáži s rukami pokrytými mastnotou, máte pravdepodobne fľašu pomarančového mydla Gojo. Tento abrazívny čistič rúk na báze citrusov nájdete vo väčšine automobilových obchodov. Pôsobí dobre proti rybím pachom spojením kyslých citrusov s exfoliačným peelingom.

Medzi unikátnejšie spôsoby odstránenia zápachu patrí pohlcovač zápachu z nehrdzavejúcej ocele, akým je napríklad tyčinka Amco Rub-a-Way. Akokoľvek to znie zvláštne, kov sa spája s pachmi, ktoré produkujú ryby a iné silne voňajúce potraviny, ako je cibuľa a cesnak. Utrite si ruky po tyči z nehrdzavejúcej ocele, mokré alebo suché, a už žiadny zápach. Mnohým, ktorí to s varením myslia vážne, sa v kuchyni povaľuje bar. Prečo si jednu nepridať do krabice s pomôckami.

Čítať  Ako udržať suchú mušku pred potopením

Ak uprednostňujete pohodlie a prenosnosť, potom vám budú vyhovovať dezinfekčné utierky na ruky. Vezmite si so sebou niekoľko obrúskov na ruky pri rybolove a pred občerstvením alebo cestou domov si ruky ľahko očistite. Sú tiež ideálne pre nočné rybárske výpravy, keď nie je možné riadne umývanie rúk.

V prvom rade zabráňte zápachu

Nie, nechcem povedať, že by ste nemali chytať ryby, ale existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako sa vyhnúť tomu, aby sa vám väčšina rybieho zápachu dostala na ruky.

Pamätajte, že živé ryby zapáchajú menej ako mŕtve ryby, takže skúste loviť a pustiť. Keď to urobíte správne, môžete vysadiť rybu a vypustiť ju späť do voľnej prírody bez toho, aby ste ju dokonca vytiahli z vody. Až na rýchly obrázok.

Ak chcete chytiť a pustiť rybu a vyhnúť sa rybím rukám, pred dotykom ryby si najprv namočte ruky. To vytvára bariéru medzi slizkým povlakom na šupinách a vašou pokožkou. Potom pomocou klieští odstráňte háčik, kým je ryba stále vo vode. Použite háčiky bez protihrotu, ktoré uľahčia odstránenie s menšou manipuláciou. Kým držíte ryby ponorené, jemne ich držte vzpriamene a nechajte ich odplávať, keď budú pripravené.

Sieť vám tiež pomôže vyložiť úlovok s minimálnou manipuláciou. Skúste použiť sieť bez uzlov, ktorá je pre ryby menej škodlivá. Pozrite si všetky naše najlepšie tipy na najlepšie rybárske siete.

Keď ryba odpláva, opláchnite si ruky vo vode. Keď sa v tom naučíte dobre, nakoniec budete môcť pustiť ryby bez toho, aby ste sa ich dotkli.

Ak si chcete ryby ponechať na jedenie, bude to vyžadovať trochu viac úsilia, aby sa vám pach nedostal do rúk. Tu je pár tipov, ako si to uľahčiť.

Čítať  Ako ísť do kúpeľne počas rybolovu na ľade

Akonáhle rybu vyberiete z vody, začne z minúty na minútu horšie zapáchať. Rýchlo urobte, čo chcete, kým je nažive. Rýchly tip: živé ryby sú farebnejšie a na fotografiách vyzerajú lepšie ako mŕtve.

Po získaní fotografie vložte rybu do chladničky s ľadom a už sa jej nedotýkajte, kým nebudete pripravení ju spracovať na konzumáciu.

Keď príde čas na čistenie a prípravu rýb na konzumáciu, nasaďte si nitrilové alebo latexové rukavice na lekárske vyšetrenie. Ak máte alergiu na latex, použite nitrilové rukavice. Rukavice prejdú dlhou cestou, aby zabránili najhoršiemu zápachu.

Skombinujte tieto tipy na zamedzenie zápachu s vašou obľúbenou metódou umývania rúk opísanou vyššie a máte spoľahlivý spôsob, ako sa zbaviť zápachu.

Záverečné myšlienky

Iste, existuje oveľa viac spôsobov, ako zbaviť ruky rybieho zápachu. Vyskúšajte niekoľko metód uvedených v tomto príspevku, aby ste zistili, čo je pre vás najlepšie. Dúfajme, že budete mať dostatok rybárskych úspechov na to, aby ste experimentovali ešte dlho. Chytajte ryby, umyte si ruky, opláchnite a opakujte!