Je zipsová podšívka nebezpečná? So štatistikou bezpečnosti

Pred rokmi ste raz vyskúšali podšívku na zips a naozaj ste si to užili, takže ste si mysleli, že to bude ideálna aktivita pre vašu nadchádzajúcu rodinnú dovolenku. Na vaše veľké prekvapenie ste dostali spätnú väzbu od zvyšku vašej rodiny, ktorí vám povedali, že zipsovanie nie je bezpečné. Je to naozaj pravda?

Počet zranení na zipsoch je na vzostupe, keďže tento šport sa stal v Spojených štátoch populárnejším, pričom medzi rokmi 1997 a 2012 bolo hlásených 3 600 zranení. Je však dôležité odlíšiť sa od komerčných spoločností na výrobu zipsov s prísnejšími štandardmi v porovnaní s amatérskymi kurzami zipsovania. posledné z nich sú zvyčajne oveľa nebezpečnejšie.

V dnešnom článku si dlho povieme o bezpečnosti podšívky zipsu vrátane štatistík, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa. Budeme dokonca diskutovať o tom, či spoločnosti na výrobu zipsov podliehajú federálnej regulácii, ako často sa vykonávajú inšpekcie zipsov a ďalšie, takže pokračujte v čítaní!

Je zipsová podšívka federálne regulovaná?

Federálna regulácia je podobná zákonu a môže informovať agentúry o tom, ako by sa mali presadzovať určité zákony. Podľa Robson Forensic, forenzný zdroj, od roku 2020 môže existovať až 400 komerčných spoločností na uzatváranie zipsov po celých Spojených štátoch. Žiadne nie sú federálne regulované, hovorí Robson Forensic.

To však neznamená, že neexistujú štandardy pre podšívku na zips, ako určite existujú. V USA na tieto štandardy dohliadajú dve organizácie ASTM International a American National Standards Institute alebo ANSI. Inými slovami, nejde o žiadne malé organizácie.

Európske normy alebo EN, ako aj Asociácia inžinierov zdvíhacích zariadení a Asociácia pre technológiu výzvových kurzov alebo ACCT tiež zohrávajú úlohu pri stanovovaní noriem pre zipsy.

Normy sa týkajú používania zipsov, ako aj ich školenia, prevádzky, kontroly, výkonu a dizajnu. Bez federálnych nariadení by však pravidlá nemuseli byť dostatočne prísne na to, aby sa vždy dodržiavali. Namiesto federálnych predpisov môže v niektorých štátoch (napríklad v Pensylvánii a na Floride) dohliadať na činnosti spojené so zipsom ministerstvo poľnohospodárstva. Ak nie oni, potom by to bolo ministerstvo práce.

Ako často sa kontrolujú zipsy?

Podstupujú komerčné zipsy pravidelnú kontrolu? Odpoveď je áno, alebo by aspoň mala byť. Minimálne každý deň by mali prevádzkovatelia zipsových liniek kontrolovať všetky káble, ktoré jazdci používajú na lemovanie zipsov. Ak si prečítate naše ďalšie príspevky o zipsovom obložení na tomto blogu, potom si spomeniete, že káble zipsov sú vyrobené z pozinkovaného drôtu.

Štandart 7×19 pozinkovaný drôt trochu vyzerá ako Twizzlers Pull n‘ Peel s najmenej siedmimi káblami, z ktorých každý pozostáva z menších drôtov. Sú to tieto drôty, ktoré sa začnú trhať ako prvé, a preto sú každodenné kontroly kľúčové.

Hubbard Merrell Engineering má skvelý prehľad o všetkých štátoch v USA a ich kritériách kontroly zipsových liniek. Aj keď veľa štátov nesprístupnilo svoje kritériá, neznamená to, že nemajú pravidlá inšpekcie, len to, že nevieme, aké sú. Tu je zoznam kritérií, ktoré boli zverejnené.

 • Aljaška: O kontrolu sa postará aljašské štátne oddelenie alebo inšpektor úrovne II Národnej asociácie úradníkov pre bezpečnosť zábavnej jazdy (NAARSO).
 • Arkansas: Všetci inšpektori zip line v Arkansase prechádzajú školením a certifikáciou prostredníctvom NAARSO.
 • Kalifornia: V Kalifornii musí kvalifikovaný bezpečnostný inšpektor alebo QSI skontrolovať zips a potom poslať list s osvedčením o zhode.
 • Colorado: Všetci inšpektori zip line tretích strán sa musia zaregistrovať v štáte. Kvalifikovaní sú iba profesionálni inžinieri („v príbuznej disciplíne“), kvalifikovaní inšpektori AACT, medzinárodní výrobcovia a dodávatelia zábavného priemyslu alebo inšpektori AIMS úrovne 1 alebo NAARSO úrovne 2.
 • Connecticut: Connecticut umožňuje inžinierom alebo inšpektorom tretích strán vykonať počiatočnú kontrolu zipsovej linky, potom zástupca štátu vykoná vlastnú kontrolu.
 • Delaware: V Delaware musíte byť súčasťou Elektrotechnickej inšpekčnej agentúry, ktorá bola certifikovaná prostredníctvom Delaware Board of Electrical Engineers, alebo musíte mať osvedčenie o bezpečnostnej inšpekcii zábavných jázd na kontrolu lanovej dráhy.
 • Florida: Kurzy s permanentným zipsom musia byť kontrolované dvakrát ročne na Floride. Inšpektor tretej strany musí predložiť čestné vyhlásenie o zhode a nedeštruktívne testovanie. Inžinieri sú jedným z takýchto príkladov oprávnených inšpektorov tretích strán. Štát vykoná vlastnú kontrolu dráhy zipline.
 • Illinois: Štátny inšpektor v Illinois musí skontrolovať dráhu zipline predtým, ako sa môže otvoriť pre verejnosť. Inšpektor, často inžinier, potom predloží list štátnemu inšpektorovi.
 • Iowa: Inšpektori štátu Iowa musia skontrolovať zips a jeho vybavenie.
 • Kentucky: Všetci inšpektori zip line v Kentucky musia dodržiavať pravidlá inšpekcie, ako je uvedené v správe o inšpekcii v Kentucky.
 • Maine: V Maine robí požiarny maršál kontroly zipsu.
 • Maryland: Maryland má divíziu bezpečnostnej inšpekcie, ktorá bude kontrolovať zipline kurzy v štáte.
 • Massachusetts: Tí, ktorí majú Massachusetts Certificate of Competency, sú považovaní za Massachusetts Certified Inspector a môžu dohliadať na inšpekcie zipsov.
 • Michigan: Inšpektori štátu Michigan vyjdú a skontrolujú kurz podšívky na zips, ak o to požiada kancelária programu Carnival/Amusement Safety Program.
 • Minnesota: Certifikovaný inšpektor v Minnesote je buď nezávislá inšpekčná služba, alebo je súčasťou poisťovne pre poistenie jázd. Museli by predložiť čestné vyhlásenie o inšpekcii zábavnej jazdy.
 • Missouri: AIMS a/alebo NAARSO certifikujú všetky inšpekcie na úrovni 1 alebo vyššej. Ďalšia kontrola môže nastať aj v rámci štátnych organizácií.
 • New Hampshire: Komisár alebo agent musí skontrolovať zips, než ho môže použiť verejnosť.
 • New Jersey: V New Jersey ste považovaný za uznávaného certifikovaného technika údržby alebo RCMT, ak máte certifikáciu AIMS prvej alebo vyššej úrovne, certifikáciu NAARSO prvej úrovne alebo vyššiu, alebo ak ste kvalifikovaný inšpektor na kontrolu jazdy kategórie 2 postavenie.
 • New York: Ministerstvo práce v New Yorku skontroluje jazdu na zipline, keď prejde povoleniami a predtým, ako sa jazda otvorí pre verejnosť. Potom sa budú kontroly vykonávať aspoň raz ročne. Štátne ministerstvo zdravotníctva príde raz za rok na kontrolu lanovky.
 • Ohio: Jediní inšpektori, ktorí môžu kontrolovať zipsy v Ohiu, sú autorizovaní prostredníctvom ministerstva poľnohospodárstva. Inšpekcia musí prejsť nariadeniami stanovenými Poradnou radou pre bezpečnosť zábavnej jazdy v Ohiu.
 • Pennsylvánia: V Pensylvánii môžu kontroly zipsových liniek vykonávať iba certifikovaní inšpektori prostredníctvom NAARSO alebo AACT.
 • Texas: Všetci inšpektori zip line v Texase sú buď z autorizovaných poisťovacích spoločností alebo NAARSO.
 • Západná Virgínia: Divízia práce v Západnej Virgínii dohliada na kontroly zipsov v tomto štáte. Inšpekcie sa riadia predpismi ACCT stanovenými v ACCT Challenge Course a Canopy/Zip Line Tours Standards, siedme vydanie.
Čítať  Môžete nosiť šperky v pozemnom hokeji?

Štatistiky bezpečnosti zipsov v priebehu rokov

Keďže podšívka zipsu nie je federálne regulovaná, neexistuje žiadny vládny orgán, ktorý by sledoval údaje o zraneniach a úmrtiach v oblasti zipsov. To znamená, že nie je možné získať tento zdroj z jedného zdroja. Čo môžeme urobiť, je dať dohromady údaje, ktoré sú ľahko dostupné v rôznych správach a novinových článkoch, a vytvoriť tak typ mozaiky.

Napríklad, Správy CBS, v článku z roku 2015 uvádza, že v rokoch 1997 až 2012 malo až 3 600 ľudí poranenia zipsu, ktoré si vyžiadali lekársku pomoc. Tieto zranenia zahŕňali všetko od vyvrtnutia po rezné rany a zlomeniny kostí. To je mimochodom kumulatívne spočítané od roku 1997 do roku 2012, nie že len v roku 2012 došlo k 3 600 zraneniam zipsov.

Ich údaje pochádzajú z an American Journal of Emergency Medicinespráva. CBS hovorí, že úmrtia spojené so zipsom neboli v štúdii započítané.

Avšak v inom Správy CBS V článku, ktorý bol tiež publikovaný v roku 2015, tlačová agentúra uviedla, že v tom roku došlo v USA k šiestim úmrtiam spojeným so zipsom. Tento článok však vyšiel koncom augusta, čo znamenalo, že rok 2015 mal do konca ešte štyri a pol mesiaca. Počet obetí by tak mohol byť ešte vyšší.

A Delaware Online článok z roku 2016 vypĺňa niekoľko medzier, pretože tento článok načrtáva povahu a počet niektorých úmrtí na zips v USA medzi rokmi 2011 a 2016. Je však popísaných iba päť úmrtí a vieme, že viac ľudí zomrel zips podšívka v tom období na základe informácií CBS News.

Vráťme sa k správe Robson Forensic, ktorá je pravdepodobne najkomplexnejším dostupným zdrojom o incidentoch a úmrtiach zipsov. V ich správe sa uvádza, že od roku 2006 do roku 2016 došlo k 16 úmrtiam na zips. Až 77 percent týchto úmrtí bolo pripísaných pádom. Zvyšok bol spôsobený zapleteniami, kolíziami a poruchami materiálu.

Čítať  Ako cvičiť lukostreľbu doma

Teraz, 36 000 zranení do roku 2012 môže znieť ako veľa, ale pamätajte, že je to 15-ročné obdobie, o ktorom tu hovoríme. Z milióna ľudí je úrazovosť 11,64, čo je málo. Táto sadzba nie je až taká nízka ako pri jazde na atrakcii zábavného parku, ale stále je nízka. Tieto zranenia boli primárne zlomené kosti v 46 percentách, po ktorých nasledovali modriny v 15,2 percentách, vyvrtnutia a natiahnutia 15,1 percenta, potom uzavreté poranenia hlavy a/alebo otrasy mozgu v 7 percentách.

Nie všetky poranenia zipsu si nevyhnutne vyžadujú cestu do nemocnice. Robson Forensic cituje údaje z Ohio State University, ktoré zistili, že iba 12 percent zranených na zipsoch muselo byť hospitalizovaných.

Je teda zipsová podšívka nebezpečná?

Čo nám všetky tieto informácie povedia, keď ich dáte dokopy? Ziplining nie je bez zranení a dokonca smrteľných úrazov. Keďže ide o letecký šport, pri ktorom ste vo vzduchu aspoň 30 stôp, dá sa to do istej miery očakávať.

Vyššie uvedené štatistiky nepokrývajú amatérske ihriská na zips, ktorých bezpečnosť je úplne zanedbateľná. Dokonca aj medzi komerčnými spoločnosťami so zipsom závisí ich bezpečnosť od spoločnosti. Už skôr sme načrtli rôzne kontrolné kritériá, ktoré niektoré štáty využívajú, čo by vás malo upokojiť.

Ak máte otázky, myšlienky alebo obavy týkajúce sa používania zipsov, odporúčame vám zavolať alebo navštíviť vašu spoločnosť na výrobu zipsov. Niekedy vás môže upokojiť pohľad na kurz a spôsob jeho udržiavania. Neváhajte sa opýtať na otázky, ako často sa kontrolujú zipsy alebo aké bezpečnostné vybavenie spoločnosť používa.

Môžete sa ich tiež opýtať na ich hmotnostné limity, pretože mnohé spoločnosti so zipsom majú takéto limity pre vašu bezpečnosť. Ak máte zlý pocit z podšívky na zips, pravdepodobne bude lepšie pokračovať v hľadaní.

Čítať  Aký je rozdiel medzi prívlačou a baitcastingovou tyčou?

Záverečné myšlienky

Štatistiky bezpečnosti zipsov je ťažké získať, pretože tento šport nie je federálne regulovaný, ale vieme, že od roku 1997 do roku 2012 sa v USA stalo najmenej 3 600 zranení. Koľko z týchto incidentov bolo smrteľných, je menej jasné, ale pády zostávajú hlavnou príčinou smrti pri podšívke zipsu.

Je dobré mať fakty a teraz, keď ich máte, sa môžete kvalifikovane rozhodnúť, či je zipsová podšívka vhodná pre vás a vašu rodinu.

Súvisiaci obsah

Ziplining môže byť zábavná aktivita pre ľudí na rôznych úrovniach skúseností. Môžete urobiť stredne krátku, pomalú zipsovú šnúru, ak sa nenaháňate za vzrušením, alebo môžete zipsovať 60 alebo viac stôp nad zemou. Bez ohľadu na výšku alebo rýchlosť zipsovania sa pýtate, či je pravdepodobné, že sa šnúra pretrhne. Stalo sa to niekedy?

Všetci sme to aspoň raz počuli: rozprávky o niekom, kto ide na zips a potom povie, že to bola nuda. Uvažovali ste o tom, že by ste si čoskoro naplánovali jazdu na zipline, no nemôžete sa ubrániť otázke, môže to byť nuda alebo je podšívka na zips skutočne zábavná?