Je sánkovanie počas tehotenstva bezpečné?

Tehotenstvo so sebou prináša úroveň ochrany, ktorá môže spôsobiť, že budete pochybovať, či budú určité činnosti pre vás a dieťa bezpečné. Jednou z takýchto aktivít, ktoré stoja za preskúmanie, je sánkovanie.

Sánkovať sa možno aj počas tehotenstva, ale len za najbezpečnejších podmienok. Treba sa vyhnúť intenzívnym kopcom. Pred sánkovaním je potrebné vykonať určité preventívne opatrenia a hodnotenia, ktoré zaistia bezpečnosť vás a vášho dieťaťa.

Vždy by ste sa mali poradiť so svojím lekárom alebo prenatálnou zdravotnou starostlivosťou, ktorá vám pomôže rozhodnúť sa, či by bolo dobré zúčastniť sa sánkovania alebo nie.

Výhody a nevýhody sánkovania počas tehotenstva

Môže sa zdať, že keď ste tehotná, existuje toľko obmedzení, najmä zábavných vecí, ako je sánkovanie.

Aj keď sánkovanie nie je najbezpečnejšou činnosťou, môžu ju vykonávať tí, ktorí hľadajú vzrušenie, ak sa dodržia náležité opatrenia.

Existuje niekoľko výhod, ako aj niekoľko rizík, ktoré vám môžu pomôcť rozhodnúť sa, či sa do obleku hodíte a sánkujete sa po zasnežených kopcoch.

Výhody sánkovania počas tehotenstva

Keď sa zima valí a padá sneh, mnohí si užívajú vyliezť von a hrať sa v snehu. Sánkovanie je obľúbené medzi tými, ktorí žijú v oblastiach, ktoré sú na to vhodné. V skutočnosti môžu vaše deti pri čítaní tohto článku dokonca prosiť, aby sa išli sánkovať!

Či už ste tehotná pár týždňov alebo ste tehotná pár mesiacov, možno sa pýtate, či sa oplatí ísť von a sánkovať sa.

Sánkovanie počas tehotenstva môže byť skutočne veľmi dobré pre vás a zdravie vášho dieťaťa; to je, ak robíte správne opatrenia.

Mnohí si neuvedomujú, koľko fyzického/aeróbneho cvičenia zahŕňa sánkovanie. Určite by ste to mali brať oveľa ľahšie, keď ste tehotná a sánkujete sa oproti tomu, keď nie ste. Chôdza hore a dole po sánkarských kopcoch a ťahanie sánok za sebou ponúka skvelú príležitosť zostať vo forme.

Lekári odporúčajú, aby ste počas tehotenstva zostali aktívni. Fyzická aktivita vám môže pomôcť zostať fit a zdravá a môže byť dokonca prospešná pre vaše dieťa.

  Ako dlho môže teplovzdušný balón zostať vo vzduchu?

Sánkovanie počas tehotenstva môže naplniť vašu potrebu fyzickej aktivity. Pomáha vám udržať svalový tonus, ktorý ste mohli mať pred tehotenstvom. Sánkovanie môže tiež podporiť pozitívne emócie a pomôcť vám byť duševne zdravý.

Okrem toho aeróbna aktivita, ktorú dosiahnete sánkovaním, má potenciál zabrániť tehotenskej cukrovke.

Možné riziká

Rovnako ako mnohé iné aktivity, ktoré si počas tehotenstva vyberiete, aj sánkovanie prináša veľa možných rizík.

Mnohé z možných rizík spojených so sánkovaním možno zmierniť, zatiaľ čo iné môžu byť mimo vašej kontroly. Ako už bolo povedané, vždy je dôležité používať zdravý rozum.

Ak sa rozhodnete ísť sánkovať, mali by ste vždy sledovať svoje fyzické zdravie. Sledujte príznaky, ako je vysoký tep, závraty, bolesti hlavy, kontrakcie, krvácanie alebo únik plodovej vody, bolesť chrbta alebo panvy alebo nevoľnosť. To všetko sú znamenia, že by ste mali prestať, alebo ak sa vyskytnú predtým, sú to znamenia, že by ste nemali ísť.

Na kopci sú rôzne nebezpečenstvá, ktoré si musíte tiež uvedomiť. Vždy existuje riziko kolízie alebo pádu zo saní. Musíte si to uvedomiť a byť múdri v tom, čo sa rozhodnete robiť.

Veľké kopce alebo kopce s hrboľmi môžu znamenať nepríjemné pristátie, ktoré môže vás/vaše dieťa zraniť.

Otázka osobného výberu

Fyzická aktivita počas tehotenstva môže byť skutočne prospešná. Takže sánkovanie môže byť skutočne dobré pre vaše zdravie, ale iba vtedy, keď sa robí správne.

Mnoho žien sa na tehotenstvo pozerá ako na niečo, čo ich obmedzuje, alebo skôr ako niečo, čo im bráni vykonávať mnohé činnosti, ktoré by normálne mohli robiť. Pre mnohé aktivity je to pravda, ale stále existuje veľa fyzických aktivít, ktoré je bezpečné vykonávať, pokiaľ sú prijaté správne opatrenia.

Sánkovanie je jednou z týchto aktivít, ktoré môžu byť pre vás v poriadku počas tehotenstva. Ako už bolo povedané, je VŽDY dôležité, aby ste sa pred vykonávaním fyzických aktivít vrátane sánkovania poradili so svojím lekárom.

  10 tipov na šetrenie peňazí pri skladovaní karavanu

V konečnom dôsledku je na vás, či sa rozhodnete vykonávať aktivitu počas tehotenstva alebo nie. Niektoré ženy sa pri sánkovaní počas tehotenstva cítia úplne pohodlne, iné si to nevedeli predstaviť.

Z tohto dôvodu existuje na túto otázku veľa zmiešaných odpovedí. Toto rozhodnutie je na vás a musíte ho urobiť so zreteľom na vás a zdravie/pohodu dieťaťa.

Tipy na sánkovanie počas tehotenstva

Ako už bolo spomenuté, je mimoriadne dôležité, aby ste pri rozhodovaní, či ísť sánkovať alebo nie, používali zdravý rozum a najlepší úsudok.

Ak sa rozhodnete pre sánkovanie, môžete si užiť chvíle na svahu, ak budete dodržiavať všetky tieto rady. Tieto tipy vám zaistia bezpečnosť a zdravie vášho dieťaťa!

Vyberte si kopec rozumne

Uistite sa, že si vyberiete kopec, ktorý je bezpečný. Bezpečný kopec je taký, ktorý je hladký, nemá hrbole, nie je preplnený a nie je super strmý. Ak kopec nespĺňa všetky tieto požiadavky, je najlepšie si ho odsedieť.

*Vždy si pamätajte, že čím strmší kopec, tým rýchlejšie pôjdete. Rýchlosť pri sánkovaní môže byť nebezpečná, najmä pre niekoho, kto je tehotný.

Sledujte ostatných sánkarov

Jeden dobrý spôsob, ako zabezpečiť, že kopec na sánkovanie je pre vás dobrý, je pozorovať druhého sánkara. Sledujte a uvidíte, ako behy vyzerajú. Odskakujú ostatní sánkari? Idú príliš rýchlo? Hrozí im vzájomná kolízia?

Tieto pozorovania vám pomôžu zistiť, ktorá sánkovačka bude pre vás najbezpečnejšia.

Uistite sa, že The End of the Hill je bezpečný

Jednou z mnohých vecí, ktoré sánkari často prehliadajú, je koniec kopca. Namiesto toho, aby ste sa sústredili len na samotný kopec, je super dôležité venovať pozornosť spodku.

Uistite sa, že koniec kopca poskytuje pomalú a stabilnú zastávku a že nezastavuje v nebezpečnej oblasti (v blízkosti jazier, ulíc, pohybujúcich sa áut, skál alebo stromov).

Sánkovačka na čerstvom a mäkkom snehu

Ak ste tehotná a sánkujete, chcete mať istotu, že ak náhodou spadnete, váš pád bude mäkký a odpružený.

  Má parasailing hmotnostný limit?

Veľmi neodporúčam sánkovať sa na zľadovatených kopcoch. Tieto kopce bývajú tvrdé a predstavujú vážne nebezpečenstvo pre vás a vaše dieťa. Čerstvý a mäkký sneh je správna cesta!

Informujte sa u svojho lekára alebo prenatálnej zdravotnej starostlivosti

Ako už bolo spomenuté, vždy je dôležité poradiť sa so svojím lekárom, ak si nie ste istí, či je sánkovanie tou správnou aktivitou.

Každá žena a každé tehotenstvo sú iné. Vzhľadom na povahu konkrétneho tehotenstva nemusí byť pre túto osobu dobrý nápad ísť sánkovať.

Okrem toho sa nebezpečenstvo sánkovania výrazne zvyšuje, ak má žena v anamnéze súvisiace tehotenské stavy, ako je preeklampsia, alebo ak nosí viac ako jedno dieťa. Náraz pri sánkovaní by bol veľmi škodlivý.

Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby ste sa najskôr poradili s lekárom.

Nepokúšajte sa skákať alebo sánkovať do extrémneho kopca

Ísť zo skokov alebo zdolávať extrémne kopce je veľmi nerozumné. Tieto faktory výrazne zvyšujú riziko pádu alebo poranenia brucha a môžu byť pre dieťa škodlivé.

Zostaňte hydratovaní

Ako vždy, pite veľa vody. Vďaka tomu budete vy aj vaše dieťatko zdraví.

Vyhnite sa extrémnym nadmorským výškam

Štúdie ukázali, že v tehotenstve sa vytvára nižší krvný tlak ako je normálny, z tohto dôvodu by ste mohli byť náchylnejší na závraty a mdloby v dôsledku nadmerného namáhania sa vo vyšších nadmorských výškach.

Každá tehotná môže potvrdiť, že sa vám skráti dych aj pri hladine mora. Predstavte si, čo urobia vysoké nadmorské výšky s vaším dýchaním.

Ak chcete hrať bezpečne, nevyberajte si oblasti na sánkovanie, ktoré presahujú 7 500 až 8 000 stôp.

Teplé šaty

Ako vždy, oblečte sa do podmienok. Udržujte vás a vaše dieťa v teple a pohodlí.

Počúvajte svoje telo

Keď máte pochybnosti, počúvajte svoje telo. Vaše telo vám vždy povie, či je niečo správne alebo nesprávne. Ak pociťujete akékoľvek známky nepohodlia, bolesti alebo nepokoja, môže to byť znak toho, že by ste sa nemali ísť sánkovať alebo že by ste mali prestať.