Je rybolov s WD-40 nezákonný? Funguje to vôbec?

Prostredníctvom tohto blogu ste zistili, že ako návnadu na ryby môžete použiť veľa zvláštnych predmetov, od krmív pre psov až po feferónky a syr. Návrh, ktorý vám ponúkol váš rybársky kamarát, však berie tortu. Odporúčali používať WD-40. Dokáže WD-40 chytiť ryby? Je to vôbec legálne?

Je nezákonné striekať WD-40 do vodného útvaru a nanesenie maziva na váš rybársky háčik môže byť tiež nezákonné. WD-40 priťahuje ryby, ale výrobca odporúča použiť ho namiesto toho na rybárskom vybavení, aby sa zabránilo korózii.

Na rozdiel od rybolovu so šunkou alebo slaninou, ktoré neškodia životnému prostrediu, WD-40 môže byť iný príbeh. Ak uvažujete o použití tohto lubrikantu ako návnady na ryby, dôrazne vám odporúčame pokračovať v čítaní. Máme pred sebou veľa skvelých informácií.

Čo je WD-40?

Než sa dostaneme k vyhliadke na rybolov s WD-40, čo to vlastne je?

WD-40 je vytesňovač vody, ktorý môže fungovať aj ako penetračný prostriedok, prostriedok na ochranu proti korózii a mazivo. Je to bežný výrobok pre domácnosť s modrou plechovkou a ochranným žltým logom.

Počiatky WD-40 siahajú do začiatku 50. rokov 20. storočia, hoci kto presne vynašiel mazivo, sa dodnes nezhoduje. Niektorí historici tvrdia, že to bol Iver Norman Lawson, kto prišiel s receptúrou WD-40. Iní tvrdia, že tvorcom bol Norman B. Larsen.

Nech bol zakladateľom ktokoľvek, boli súčasťou Rocket Chemical Company, ktorá je dnes známa ako WD-40 Company. Názov WD-40 je skratka pre Water Displacement, 40th vzorec.

Sme si istí, že sa pýtate, čo presne je vo WD-40, však? Tak to je, každý tiež. Spoločnosť WD-40 Company tvrdí, že zložky maziva sú obchodným tajomstvom. V roku 2018 bola originálna kópia zložiek receptúry zamknutá v bankovom trezore v San Diegu.

Napriek tomu iní odborníci mimo spoločnosti WD-40 rozlúskli kód toho, čo je vo všeobecnosti obsiahnuté v plechovke WD-40.

WD-40 je asi 50 percent izoparafín, typ alifatického uhľovodíka s nízkym tlakom pár. Ďalších asi 35 percent tvorí ťažký parafín alebo iný typ netoxického ropného základného oleja.

Zhruba 25 percent vzorca obsahuje ďalší alifatický uhľovodík. Na rozdiel od izoparafínu je tento uhľovodík horľavý. Potom ďalšie dve alebo tri percentá vzorca tvorí hnací plyn oxid uhličitý.

Čítať  Mám najprv behať alebo bicyklovať? Vďaka čomu budete fit?

Stojí za zmienku, že v iných častiach sveta, ako je Austrália a Európa, je zloženie WD-40 odlišné.

Napríklad v Austrálii obsahuje WD-40 asi 60 percent ťažkého benzínu, čo je hydrogenačne rafinovaná ťažká ropa. Zhruba 25 percent tvoria ropné základné oleje, potom 10 percent je ďalším zdrojom ťažkého benzínu s hydrodesulfurizovanými ťažkými zmesovými izomérmi, xylénom, 1,3,5-trimetylxylénom a 1,2,4-trimetylbenzénom. Posledné asi štyri percentá tvorí oxid uhličitý.

V Európe obsahuje WD-40 asi 80 percent hydrogenačne rafinovaného ťažkého benzínu, potom asi päť percent tvorí oxid uhličitý.

Priťahuje WD-40 ryby? prečo?

Pravdepodobne ste už niekedy ošetrili vŕzgajúci pánt dverí prípravkom WD-40, takže stačí povedať, že nejaké máte doma. Možno ste použili trochu lubrikantu na prívlačovú nástrahu, ktorá sa už netočila tak dobre, ako by mala.

To vám mohlo vniesť do hlavy nápad. Možno by ste mohli skúsiť použiť WD-40 ako rybársku návnadu. Znie to dosť šialene, že by to mohlo fungovať. Budete mať nejaký rybársky úspech?

Áno a nie.

Časy rybárov loviacich s WD-40 ako návnadou siahajú do 70. rokov minulého storočia a pretrvali dodnes. Niektorí rybári na to úplne prisahajú a hovoria, že im to pomohlo chytiť veľa rýb. Iní to skúšajú a tvrdia, že im to nič moc nerobí.

Medzi rybármi prevláda názor, že WD-40 obsahuje rybí olej. Nie sme si istí, kde sa táto fáma začala, ale mnohé fóra a dokonca články spomínajú zahrnutie rybieho oleja do WD-40.

Ak sa však pozriete na zložky, ktoré sme vymenovali v časti vyššie, nikde neuvidíte zmienku o rybom oleji. To platí pre americký vzorec pre WD-40, ako aj pre austrálsku a európsku verziu.

Teraz, pravdaže, nevieme so 100-percentnou istotou, čo je vo WD-40, ale sme presvedčení, že to nie je rybí olej. Ako to vieme? Spoločnosť WD-40 sa tejto záležitosti venovala sama na svojej webovej stránke.

Tu je ich vyhlásenie v plnom znení: „Spotrebitelia nám v priebehu rokov povedali, že chytili jedny z najväčších rýb vôbec po tom, čo svoje háčiky a návnady chránili pomocou WD-40. Veríme, že táto legenda pochádza od ľudí, ktorí predpokladajú, že výrobok musí obsahovať rybí olej, pretože sa zdá, že priťahuje ryby. Prepáč Charlie, nie je to tak.“

Čítať  Aký veľký vietor znesie moja markíza pre obytné auto?

Aj keď je pravda, že rybí olej – rovnako ako rybie výťažky, vnútornosti a sliz – viac hryzú ryby, WD-40 nie je zdrojom rybieho tuku. Počuli ste to od samotnej spoločnosti WD-40.

Prečo teda lubrikant pomáha niektorým rybárom pri navíjaní úžasných úlovkov? Kým nebudeme vedieť, čo je vo WD-40, nemôžeme to s istotou povedať, ale máme nejaké nápady.

Rovnako ako ryby si užívajú určité vône, iné arómy ich odpudzujú. Jeden taký zápach, ktorý ryby nemajú radi, sú oleje z ľudskej kože. L-serín, aminokyselina, určuje, aké páchnuce sú naše oleje. Keďže každý má rôzne hladiny L-serínu, niektorí z nás produkujú silnejšie voňajúce kožné oleje ako iní.

Keď sa dotknete svojho rybárskeho háčika a návnady, prenesiete na ne svoj kožný maz. Potom háčik a návnada idú do vody, kde vás ryba cíti. V dôsledku toho zostávajú preč.

Teraz si predstavte, že postriekate háčik WD-40 a potom ho ponoríte do vody. Háčik vonia ako lubrikant, nie kožné oleje. Maskovaním zápachu kožných mazov to môže byť dôvod, prečo viac ryby hryzie.

Je nezákonné loviť s WD-40?

Teraz, keď sme zistili, že WD-40 môže fungovať ako atraktant pre ryby, musíme diskutovať o zákonnosti používania lubrikantu vo vodných útvaroch.

V roku 1972 sa zákon o čistej vode stal federálnym zákonom USA. V § 311 písm. b) ods. 1 zákona o čistej vode legislatíva uvádza nasledovné:

„Kongres týmto vyhlasuje, že politikou Spojených štátov amerických je, aby nedochádzalo k vypúšťaniu ropy alebo nebezpečných látok do alebo na splavné vody Spojených štátov amerických, priľahlé pobrežia alebo do vôd priľahlej zóny alebo na ne, alebo v súvislosti s činnosťami podľa zákona o vonkajších kontinentálnych šelfoch alebo zákona o prístavoch v hlbokých vodách z roku 1974, alebo ktoré môžu ovplyvniť prírodné zdroje patriace, patriace alebo pod výlučným riadiacim orgánom Spojených štátov amerických (vrátane zdrojov v rámci Fishery Conservation a Zákon o riadení z roku 1976.

Áno, to bol jeden dlhý odsek, tak si to skúsme laicky rozobrať. Zdá sa, že prinajmenšom nemôžete striekať plechovku WD-40 do vody v USA. Avšak to, či môžete namazať háčik vo WD-40 a potom ho vložiť do vody, zostáva temnejšie.

Čítať  Je jednoduchšie ťahať stanový príves, cestovný príves alebo piate koleso?

Technicky povedané, nasadenie WD-40 na rybársky háčik by sa považovalo za „vypustenie oleja“, aj keď to nie je príliš veľké vypustenie.

Ak chcete riskovať, je to v poriadku, ale nie je rozumné byť na nesprávnej strane zákona.

Mali by ste používať WD-40 na chytanie rýb?

Po vysvetlení týchto právnych pravidiel, čo morálne dôsledky rybolovu s WD-40 ako atraktantom pre ryby?

WD-40 je väčšinou ropa, zložka, ktorej produkcia prispieva k skleníkovým plynom, ktoré (menej) pomaly, ale isto otepľujú planétu. Okrem toho WD-40 obsahuje malé množstvo oxidu uhličitého, ktorý je primárnym skleníkovým plynom.

Ak sa vrátime späť k rope, mohlo by to toxikovať vody, v ktorých žijú ryby a iné morské druhy. Pollution Issues.com píše: „Kontaminanty pochádzajúce z ropy predstavujú jeden z najrozšírenejších zdrojov degradácie životného prostredia v industrializovanom svete. Vo veľkých koncentráciách sú molekuly uhľovodíkov, ktoré tvoria surovú ropu a ropné produkty, vysoko toxické pre mnohé organizmy vrátane ľudí.“

Áno, kľúčové slovo je „veľké množstvá“, v ktorých WD-40 nedokáže sám produkovať, najmä ak používate kúsok na rybárskom háčiku.

To znamená, že aj keď neznečisťujete vodu používaním WD-40, nerobíte našej planéte žiadnu láskavosť kúpou a rozprašovaním produktu.

Dokonca ani spoločnosť WD-40 nechce, aby ste používali ich mazivo ako atraktant pre ryby. Na webovej stránke, na ktorú sme vás prepojili vyššie, sa uvádza toto: „Zatiaľ čo WD-40 možno použiť na ochranu rybárskeho vybavenia pred hrdzou a koróziou, spoločnosť WD-40 neodporúča používať WD-40 na lov rýb.“

To je dosť otvorený a uzavretý prípad, čo poviete?

Záverečné myšlienky

WD-40 je mazivo, ktoré niektorí rybári zbožňujú, pretože im údajne pomáha chytiť viac rýb. Nie je to kvôli rybím olejom vo WD-40, pretože produkt žiadny nemá. Namiesto toho sú títo rybári pravdepodobne tak úspešní, pretože lubrikant maskuje pachy ich kože, ktoré ryby odpudzujú.

Spoločnosť WD-40 neodporúča používať svoj produkt ako rybársku návnadu a my tiež neodporúčame. WD-40 obsahuje oxid uhličitý – hlavný skleníkový plyn – ako aj ropu, ďalšieho významného prispievateľa skleníkových plynov, ktorý môže znečistiť vodu v dostatočne veľkom množstve.

WD-40 môžete použiť na navijaky a háčiky, ale nastriekajte veci vo svojej garáži radšej doma ako na rybárskej lodi.