Je rybolov lepší pri prílive alebo odlive?

Rybolov má veľa spoločného s pohybom vody. Zvyčajne to znamená prúdy, ale príliv a odliv má pravdepodobne viac spoločného s úspechom pri rybolove ako samotné prúdy.

Je lepšie loviť počas odlivu alebo odlivu?

Ani príliv, ani odliv nie je najlepší čas na rybolov. Namiesto toho sa pozrite na ryby v stredných obdobiach, medzi záplavami alebo klesajúcimi prílivmi. Vysoké a nízke body nie sú dobré časy na rybolov.

Príliv a odliv

Voda má príliv a odliv v dôsledku gravitačných ťahov Mesiaca a Zeme, ako aj malého zásahu do gravitácie Slnka. Mesiac má najväčší vplyv na vodu, pretože je oveľa bližšie k Zemi ako Slnko. Mesiac pri obiehaní okolo Zeme priťahuje vodu k sebe, čo spôsobuje príliv a odliv.

Keďže sú periodické, čo znamená, že sa vyskytujú pravidelne, príliv a odliv sa dá vypočítať a predpovedať veľmi presne. Príliv sa vyskytuje dvakrát denne, rovnako ako odlivy. Vedieť, kedy sú tieto časy, vám pomôže chytiť viac rýb.

Príliv a odliv môže zmeniť veľa vecí, ako sú prúdy v okolitých vodách, ako aj čas kŕmenia rýb. Príliv a odliv sa môže zmeniť aj tam, kde lovíte, pretože niektoré miesta, ktoré zvyčajne lovíte, budú mať buď príliš veľa vody a budú príliš hlboké, alebo nebudú mať žiadnu vodu a nebudú tam žiadne ryby.

Existuje niekoľko rôznych faktorov, ktoré prinášajú prílivy, keď sa na to pozeráme ako na spôsob chytania rýb. Ryby sú veľmi špecifické stvorenia a budú aktívne iba vtedy, ak sú prítomné ich preferované okolnosti. Ako väčšina vecí, každý druh rýb má svoje vlastné špecifiká.

Teplota

Teplota ohrieva alebo ochladzuje veci a zvyčajne je to vplyv slnka. Ak je teplota vyššia a ohrieva skaly vo vode, potom keď príliv ustúpi, plytšie vody sa zohrejú rýchlejšie, čo znamená, že hlbšie vody sa môžu zohriať a ryby budú aktívnejšie.

Opak je tiež rovnaký. Ak je teplota nižšie, a zníži teplotu týchto hornín, nebudú môcť zohriať vodu, keď príliv ustúpi. Ryby sa vrátia do hlbín riek, kde je voda teplejšia a môže udržať svoju krv na zvládnuteľnej teplote. Nebudú hrýzť tak často, pretože sa budú snažiť zostať v teple.

Väčšina rýb sa dostane do plytšej vody len vtedy, keď je tam špecifická teplota, a jas je tiež faktorom. Z tohto dôvodu môže byť rybolov v tieni počas teplejších dní tiež užitočný.

Prúdy

Prúdy majú obrovský vplyv na to, kde sa ryby budú nachádzať a kam smerujú. Pretože sa ryby zvyčajne snažia šetriť energiu, veľmi zriedka budú bojovať proti prúdu. Najlepšie výsledky dosiahnete, nech ste kdekoľvek, lovte s prúdom.

Ryby ako šetriči energie, ktorými sú, zvyčajne necestujú priamo s prúdom. Budú čakať na okrajoch prúdov pripravené na potravu, ktorá príde okolo a rýchlo ich zasiahne. Rybte bližšie k okrajom mäkkého prúdu a budete bližšie k rybe.

  Môžu mať vedľa seba ohrievače v kabíne?

Ale to, že prúd je tvrdý a drsný, neznamená, že by ste ho nemali loviť. Prehliadnutie akejkoľvek rybárskej diery môže viesť k premeškanej príležitosti.

Prílivy a odlivy vytvárajú svoje vlastné malé prúdy, ktoré idú kolmo na obvyklé „prúdy“, o ktorých ľudia hovoria. Klesajúci príliv prinesie ryby do hlbších miest, zatiaľ čo záplavový príliv priblíži prúd k brehom.

Príliv

Najvyšší bod počas prílivu nie je vhodný čas na rybolov, pretože počas neho nie je dostatok pohybu. Voda bude stojatejšia, rovnako aj ryby. Nehybná a nehybná voda ich vypína, keďže necítia potrebu jesť.

Rybolov Stúpajúci príliv

Vzostup alebo záplava príliv a odliv je lepší čas na rybolov ako odliv alebo príliv kvôli pohybu vody. Ryby začnú chcieť znova jesť, keď sa voda pohne. Návnady a návnady budú počas prílivu a odlivu fungovať inak, pretože voda s nimi bude inak pohybovať. So stúpajúcim prílivom sa návnady s väčšou pravdepodobnosťou presunú bližšie k brehu ako zvyčajne.

To však môže pomôcť rybárovi. Ak využijete príliv vo svoj prospech, môžete prepadnúť ryby, keď opustia svoje diery, alebo dostať svoje háčiky bližšie k rybám, keď sa začnú pohybovať.

Odliv

Odliv má veľa podobných dôvodov, prečo nie je najlepší čas na rybolov. Vážny nedostatok pohybu vody a vody vyženie ryby na lepšie miesta. Odliv nebude vhodný čas na rybolov, pretože v okolí bude menej rýb.

Stojatá voda, ako aj nižšie hladiny vody, môžu stačiť na to, aby ryby na chvíľu odstrčili. Tiež nebudú chcieť jesť, ak je málo pohybu.

Pre rybolov počas odlivu existuje niekoľko tipov, o ktorých som zistil, že fungujú veľmi dobre. Voda bude stále stekať na miesta, ktoré sú hlbšie. Tieto miesta k sebe prinesú potravu pre ryby, ktoré k sebe prilákajú ryby.

Sústreďte svoje rybárske úsilie na tieto miesta. Ryby budú ochotné kŕmiť sa, ak tam budú mať veľa potravy. To znamená, že ak ste si vybrali dobré miesto, budete môcť chytiť veľa rýb v krátkom čase.

Rybolov Padajúci príliv

Klesajúci príliv je, keď hladina oceánu alebo rieky začne klesať. Jeho názov je celkom samozrejmý. Keď voda ustúpi späť, bude nasávať hmyz a malé úlomky rastlín, ktoré ryby radi jedia. Vďaka tomu je skvelý čas pustiť vlasec do vody pomocou prípravku, návnady alebo návnady.

Voda ho posunie smerom do stredu a zrejme padne do oka hladnej rybe. Ak budete mať šťastie, chytí aj rybu.

Klesajúce prílivy sú lepšie na rybolov, pretože návnada bude vynesená do hlbších častí vody a priblíži sa k rybe. Prúd bude silnejší, keď sa do stredu bude tlačiť viac vody, čo len zapne kŕmenie rýb.

  Prečo zruby nehnijú?

oceány

Oceány majú veľmi dramatický príliv a odliv. Zatiaľ čo prílivy riek môžu mať rozdiel v stopách a jazerá v palcoch, oceány môžu mať rozdiel medzi prílivom a odlivom, ktoré sú od seba vzdialené míle. To môže drasticky zmeniť plány rybolovu, ak nie je vopred zhromaždených dostatok informácií.

Príliv a odliv kontroluje, kde živiny skončia jemnými a darastickými zmenami prúdu. Ryby sa budú zhromažďovať okolo týchto miest a nájdenie týchto miest si vyžaduje vedieť, v akom čase bude príliv a odliv.

Existuje však dôvod, prečo rybári všetkých vekových kategórií lovia v mori. More je plné rýb a väčšina z nich je delikátna. Túžba loviť hlbokomorské ryby alebo len morské ryby sa môže dotknúť každého.

Rieky

Najlepší rybolov, aký som kedy robil, bol na rieke počas klesajúceho prílivu. Chytil som veľa basov a niekoľko pstruhov, keď som nechal svoje návnady unášať do stredu hlbiny a začal som ich navíjať späť.

Kŕmne šialenstvo riečnych rýb môže byť intenzívne. Mal som dni, keď som chodil na ryby a videl som, ako ryby žerú a hryzú všetko, čo sa hýbe, a mal som dva druhy zážitkov. Pri jednom chytím tonu rýb a strávim viac času pokusom o odháčiky, ako keď mám vlasec mokrý.

Mám skúsenosti aj s lovom v časoch kŕmenia, kde tie kŕmiace sa ryby vidím, ale tam je žiadne uhryznutie na mojom háku. Zvyčajne je to však niekde medzi tým.

Jazerá a vzory počasia

Jazerá majú príliv, ale keďže sú zvyčajne také malé, medzi odlivom a prílivom nie je veľký rozdiel. Z tohto dôvodu existuje veľa ďalších faktorov, ktoré sa berú do úvahy oveľa viac. Niektoré z týchto premenných zahŕňajú rôzne typy počasia.

Ryby je ťažké potešiť, keď sa deje špecifický typ počasia. Existuje niekoľko, ktoré bránia rybárovi v úspešnom rybolove, ale existuje niekoľko, ktoré môžu pôsobiť ako katalyzátor rybolovu.

Studené fronty

Počasie tesne pred studeným frontom alebo búrkou môže byť skvelým obdobím na rybolov. Pokles tlaku je niečo, čo väčšina rýb cíti a vôľa sa začne viac kŕmiť. Z tohto dôvodu je medzi začiatkom frontu a tesne pred príchodom búrky veľmi dobré okno.

Akonáhle zasiahne búrka, dôjde k nárastu niektorých rýb, ale pribudnú aj iné druhy rýb. Po búrke zvyčajne príde teplý front, ktorý zníži všetky druhy rybolovu. Vysoký tlak vzduchu znepokojuje ryby.

Dážď

Ryby budú s dažďom agresívnejšie, čo vám, rybárom, zlepší situáciu. Vďaka dažďu, ktorý preráža hladinu, sa zdá, že do vody padá viac potravy, takže hryzú väčšinou čokoľvek. Rozbitá hladina je tiež dobrá vec, pretože ukryje vás aj váš prút pred rybami.

  Viete kopnúť do lopty v pozemnom hokeji?

Ryby sa pravdepodobne priblížia k hladine vody, takže použitie návnad a návnad z hornej vody pravdepodobne prinesie lepšie výsledky. Dážď bude pre ryby vyzerať ako padajúci hmyz alebo jedlo. Aj tak sa budú chcieť dostať bližšie k vrcholu.

Ďalším tipom na rybolov v daždi je viac sa pohybovať. Ryby sa s väčšou pravdepodobnosťou túlajú počas búrky, takže každých pár hodov mierne zmení smer, ktorým čelíte, alebo miesto, kde sa postavíte. Navíjanie by malo byť tiež o niečo rýchlejšie, ale dávajte si pozor na to, o koľko rýchlejšie sa naviniete. Nechcete rybu vyplávať.

Dážď môže zmeniť aj to, kde by ste mali loviť. Akékoľvek prirodzené odtoky vody alebo umelé odtoky budú miestami živín, najmä ak ich odtok bude čistý a nie špinavý. Na tieto miesta budú lákať menšie ryby a v otočiť viac agresívnych rýb príde a zožerie tieto menšie ryby.

Mraky

Mraky slúžia ako skvelý kryt pred slnkom pre ryby. Ryby zvyčajne nemajú radi svetlé dni, ale milujú teplo. Po väčšinu času, ak je dostatočne teplo, ryby budú viac hrýzť a byť aktívnejšie počas zamračených dní.

Chladné dni spôsobia, že ryby budú letargickejšie, takže je tu malé rovnovážne okno, kde je voda dostatočne teplá na to, aby sa ryby chceli pohybovať, a dostatočne tienisté, aby sa ryby ochotne priblížili vyššie, aby sa nakŕmili.

Slnečné dni

V deň, keď je veľa slnečného svetla, ryby s väčšou pravdepodobnosťou pôjdu do hlbších vôd. To znamená, že budete musieť trochu zmeniť štýl rybolovu. Vyhoďte ďalej a počkajte, kým vaša návnada alebo návnada spadne dlho.

Vylomte svoje crankbaits a vezmite si jednu dole hlboko, kde budú ryby. Dbajte na to, aby sa nepohyboval príliš rýchlo, aby ho ryba mohla stále chytiť, keďže si šetrí energiu.

Súvisiaci obsah a otázky:

Ak ste niekedy stratili rybársky háčik (a ja viem, že som ho stratil), možno vás zaujíma, čo sa s ním stane. Urobil som nejaký prieskum, aby som zistil, čo sa stane, keď sa háčik stratí v rieke.

Je surfovanie lepšie pri prílive? Počas prílivu je ľahšie vyhnať ďalej. To vám pomôže dostať sa do tých hlbších vôd, kde chcete dostať svoje háčiky. Na rôznych miestach však budú ryby s rôznymi návykmi pri kŕmení.

Kedy je najlepší čas na lov redfinov?Zďaleka najlepší čas je loviť okolo odlivu, pretože sa dostanú do plytších vôd a niekedy bude viditeľná ich horná plutva. To je však akýsi rituál pre lov všetkých druhov rýb; porazený k odlivu.